IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Колку поглавја од к*ранот знаете на памет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку поглавја од к*ранот знаете на памет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 18>
Автор
Порака
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:33
Иншаллах.

Се однесува на постот од Нур4евер.

Изменето од Omer El Faruk - 25.Април.2008 во 23:34
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:37
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Izvini brat ama Noor4ever e zensko, taka da sme dve sestri.

i ne se podrazbira koge ke kazes braka deka i na nas se odnesuva. braka se braka a sestri se sestri,
Kako ke izgleda jas da se obrakam na grupa sestri, a i ti da si "pomegu niv" i da kazam sestri, generalno.
Taka da ne e isto.....



ОК, нека ве има се повеќе, баш се радувам за тоа.
Во арапскиот јазик, така се подразбира, колку што знам јас, само ај . . нема врска сега тоа.



Изменето од Almahdi - 25.Април.2008 во 23:37
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:38
Брат на мак. пишуваш сега.
А си ја знаеме работата ние за арапскиот. Но сикирики!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:47
Знам понекој хадис, како на пример овој


“Псовати муслимана је грех, а убити га -куфр“. Хадис 904

И секојпат се прашувам, зошто...По ова испаѓа дека пцуењето немуслиман не е грев а убиството на немуслиман не е куфр....така?лутина
Така вели Хадисот, а штом вели така-така ќе да е.
Интересно....Или пак некој можеби мисли спротивно?голема%20насмевка
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Noor4ever Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Noor4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:51
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Воопшто не се секирам, sister
селам до тебе и Аллах да те награди...

А за дискриминирањето. Уф не се грижи.
Аллах не спомнал во к*ранот, не создал....Ни подарил чест и углед...
така да во секој поглед сме воздигнати....
А ако некој заборавил да не спомне, хм....ќе се поправи.

GIRL POWER!

we alejkum selam sister
ne bese namerno mu prostuvame na bratot almahdi, toj ne znaese deka jas sum zensko

selam
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:51
Драга секој хадис се однесува за она што говори. Нема друга страна или спротивно миселење. Постојат хадиси и за немуслимани во однос на навредата и пцуењето. Занм дека има но неможам да ги цитирам во целост.
Значи овој хадис се однесува исклучиво за муслимани. Така како што е!

А на верник не му доликува да пцуе, било кога. Едноставно не е пракса на Мухаммед, нека е Божји мир над него.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Noor4ever Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Noor4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:52
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Иншаллах.

Се однесува на постот од Нур4евер.

Amin,
nema vrska sto ima tolku malku na forumov, a nadvor od forumov ne ima mnogu
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:52
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Знам понекој хадис, како на пример овој


“Псовати муслимана је грех, а убити га -куфр“. Хадис 904

И секојпат се прашувам, зошто...По ова испаѓа дека пцуењето немуслиман не е грев а убиството на немуслиман не е куфр....така?лутина
Така вели Хадисот, а штом вели така-така ќе да е.
Интересно....Или пак некој можеби мисли спротивно?голема%20насмевка



Ти изгледа од големата омраза кон Исламот почна да не ги гледаш и насловите на темите, па пишуваш што да е каде да е! Види погледи прво темата, не станува збор за Хадиси, станува збор за к*ранот. ОК? И, кога се пишува Хадис, се кажува од која збирка на Хадиси е, и некои други детали за Хадисот, а не вака како тебе . . . Хадис 904! Каде тоа хадис 904? Во некоја твоја колекција на хадиси?!!
Тоа што кажува хадисот ти си најмалку доследна да кажеш, и уште помалку тоа што испаѓало од хадисот. Те молам, ништо не правиш со ова, џабе сакаш да испровоцираш или кажеш нешто лошо, не баре ја откри Америка што се вика. Ај смири се малку, покажи култура и почит. Вака срамота кој те чита!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:53
„Кој ќе убие невин човек (муслиман, немуслиман и сл.) како да го убил цело човештво.“
За убиство во шеријатското право казната е општа. Убиство се казнува со смрт. Не е прецизирано или одвено.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:56
Алмахди сабур малку.
Марија веќе еднаш напиша од која збирка и е хадисот и неам потреба да се повторува.
А уште помалку има потреба од таква реакција од наша страна.
Знам дека имаш добар нијет (намера) а знам и дека Марија има добра намера.
Ја чита збирката на хадиси и прашува што ја инт. Можеби ја утнала темата, но сепак не и луѓето кои ги прашува за тоа што не и е јасно.
Ок
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Noor4ever Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 74
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Noor4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:56
koga veke site ste tuka vo momentot go gledam ova video pa bi sakala da go spodelam so vas
http://www.youtube.com/watch?v=NRLKI1TRSr0
selam
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:57
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Знам понекој хадис, како на пример овој


“Псовати муслимана је грех, а убити га -куфр“. Хадис 904

И секојпат се прашувам, зошто...По ова испаѓа дека пцуењето немуслиман не е грев а убиството на немуслиман не е куфр....така?лутина
Така вели Хадисот, а штом вели така-така ќе да е.
Интересно....Или пак некој можеби мисли спротивно?голема%20насмевка



Ти изгледа од големата омраза кон Исламот почна да не ги гледаш и насловите на темите, па пишуваш што да е каде да е! Види погледи прво темата, не станува збор за Хадиси, станува збор за к*ранот. ОК? И, кога се пишува Хадис, се кажува од која збирка на Хадиси е, и некои други детали за Хадисот, а не вака како тебе . . . Хадис 904! Каде тоа хадис 904? Во некоја твоја колекција на хадиси?!!
Тоа што кажува хадисот ти си најмалку доследна да кажеш, и уште помалку тоа што испаѓало од хадисот. Те молам, ништо не правиш со ова, џабе сакаш да испровоцираш или кажеш нешто лошо, не баре ја откри Америка што се вика. Ај смири се малку, покажи култура и почит. Вака срамота кој те чита!


Молам без анализи и критики на мојот карактер. Овде сме за дискусија ...ако некој некого мрази веќе ти овде предничиш. Срамота за постот. Јас културно прашав.

Ако веќе не знаеш да одговориш, остави простор за некој што знае да го протолкува и нека одговори.

П.С. За тие што не мразат христијани, Хадисот е од Збирка посланикових хадиса, Сарајево 1985
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:58
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Знам понекој хадис, како на пример овој


“Псовати муслимана је грех, а убити га -куфр“. Хадис 904

И секојпат се прашувам, зошто...По ова испаѓа дека пцуењето немуслиман не е грев а убиството на немуслиман не е куфр....така?лутина
Така вели Хадисот, а штом вели така-така ќе да е.
Интересно....Или пак некој можеби мисли спротивно?голема%20насмевка



Ти изгледа од големата омраза кон Исламот почна да не ги гледаш и насловите на темите, па пишуваш што да е каде да е! Види погледи прво темата, не станува збор за Хадиси, станува збор за к*ранот. ОК? И, кога се пишува Хадис, се кажува од која збирка на Хадиси е, и некои други детали за Хадисот, а не вака како тебе . . . Хадис 904! Каде тоа хадис 904? Во некоја твоја колекција на хадиси?!!
Тоа што кажува хадисот ти си најмалку доследна да кажеш, и уште помалку тоа што испаѓало од хадисот. Те молам, ништо не правиш со ова, џабе сакаш да испровоцираш или кажеш нешто лошо, не баре ја откри Америка што се вика. Ај смири се малку, покажи култура и почит. Вака срамота кој те чита!



Брате Махди,не напаѓај ја Мариа-магдалена за ништо.Таа убаво си прашува,оти е многу љубопитна а и сака нешто да научи.Ако ја погрешила темата,само укажи и на тоа,но,не на ваков начин.

Јесил разумео болан?
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 23:58
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Алмахди сабур малку.
Марија веќе еднаш напиша од која збирка и е хадисот и неам потреба да се повторува.
А уште помалку има потреба од таква реакција од наша страна.
Знам дека имаш добар нијет (намера) а знам и дека Марија има добра намера.
Ја чита збирката на хадиси и прашува што ја инт. Можеби ја утнала темата, но сепак не и луѓето кои ги прашува за тоа што не и е јасно.
Ок



Абе, јас го знам ниетот мој, го знам и ниетот на маријата . . утнала тема, утнала многу други работи, така да утка и со интерпретацијата на хадисот.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.