IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Песимист или оптимист?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Песимист или оптимист?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 29>
Автор
Порака
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 23:09
Ponekogas pesimist,ponekogas optimist,vazno sekogas sprotivni ocekuvanja od ishodot
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
bla bla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2009 во 23:13
Реалист
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 09:26
Od dvete po malkuне%20знам

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 10:07
pesimist bara vlakno vo jajce
a optimist jajca vo vlaknaголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2009 во 11:28
...i dvete
no i realist sum ponekogas...
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2009 во 12:11
Optimist vo celost i "nadaleku", megutoa za da stignam do tamu kocham i gi razgleduvam site opcii kako bi uspesno stignala do celtta. голема%20насмевка среќа
 
 
 
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2010 во 21:15
Оптимист, од пред некое време.

Велат, песимистите се оптимисти со искуство....
...кој да ги знае намигнување

You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 11:26
nema msto za optimizam ...na ovoj prostor,...i so vakvi.....kvazi choveci ...na chelo na drzava!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 13:17
Umeren optimist...sekogas se potpiram na ona sto go imam vo sebe kako kapacitet i deluvam na sebe a so toa i na moeto opkruzuvanjeсреќа
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 14:48
Kako primer za pesimist i optimist se koristi napolu polnata chasha.

Pesimistot bi rekol deka chashata e polovina prazna, a optimistot deka taa e polovina polna.

Ovo primer ja oslikuva sushtinata na zhivotot. Toj e onakov kakov shto e, a ostanuva do nas kako kje go interpretirame. Mozheme postojano da go gledame kako neshto negativno ili kako pozitivno.

Dokolku nekoj smeta deka ne e tolku vazhno kako kje se gledaat neshtata, togash neka razmisli dva pati okolu toa. Vo svetov raboti zakonot na atrakcija. Onoj koj e postojano pesimist i zhivee so negativni misli atraktira tokmu takvi zbidnuvanja vo svojot zhivot.

Zarem ne ste slushnale kako nekoi lugje (ima nekolku i na nashiov forum) velat:

- Tuuuu... kako samo mene mi se sluchuvaat problemi.... kakov maler sum se rodil... takva mi bila sudbinata... so maki sum se rodil, so maki kje si umram... nie sme za nikade... ne chini narodot... ne chini drzhavata... ne chinat lugjeto... ne chini nishto... nema pravda vo svetov!

Od druga strana onie pozitivnite i optimistite govorat

- Zhivotot e ubav... postojano neshto novo nauchuvam... sekoja sluchka mi e draga... kje postignam s'e shto sakam... ljugjeto se prekrasni... sakam da se druzham, da pomagam i da ja spodeluvam radosta... zaedno kje napravime s'e da bide podobro za site!

Vakvite lugje, vibrirajki so pozitivnost i optimizam, atraktiraat pozitivni zbidnuvanja vo svojot zhivot.

Za niv onie drugite zboruvaat:

- Ovoj so k'smet se rodil... shto sreklija chovek... postojano srekja go prati... se rodil pod srekjna zvezda... vo zhivotot s'e mu se nudi kako na tacna.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 15:01
pesimist misli deka optimisti ne postojat
optimist  misli pak deka pesimisti ne postojat
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2010 во 16:01
pesimistot e razocaran optimistголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
MaRgRini Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaRgRini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 02:51
Originally posted by bla bla bla bla напиша:

Реалист


me too
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2010 во 08:23
pesi-optimist...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 29>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,158 секунди.