IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мода и убавина
  Активни теми Активни теми RSS - Борба против акни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Борба против акни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Andrea_Gail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea_Gail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Борба против акни
    Испратена: 17.Април.2008 во 12:39
Kako ste se spravile so toj problem,vo prasanje se kakvi kozmetiki,tretmani,prirodni smesi... KAKO DO CISTO LICE??

Изменето од mamma - 17.Април.2008 во 13:24
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 12:48
Losion protiv akni od Fitofarm,probaj i sigurno ke ima rezultati...Kozumiraj 2 pati dnevno caj od kopriva(ja pottiknuva cirkulacijata).....Ova so cajot prodolzi go i posle sreduvanjeto na liceto....
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 14:19
обавезно чисти си го лицето со нешто што одговара на твојата кожа,... намигнување еве јас иако немам проблеми со акни,.... редовно по два пати го чистам лицето,.... трепкање имам многу мрсна кожа,... тага и доколку не го чистам знам дека цело лице ќе ми биде со акни загриженост

добар производ е тоа на ,,Гарниер - три во едно,, трепкање
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:48
И од Неутрогена две во едно, само не знам колку се наоѓа овде
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 21:32
Prvo,i osnovno....ishtranata.
Toa e najvazniot uslov za chista, koza,i zdrav izgled na liceto.
Ne mnogu mrsna hrana,ne gazirano,ne przeno,
ne majonez,ne mnogu slatko....kako se hranish-taka izgledash.
Drugite finti,...kozmetika,i redovna nega na liceto e faktor br.2
Ne legnuvaj navecher so shminka,ne upotrebuvaj nesoodvetna za tvoja koza ,kozmetika.....se e veke poznato,a denes pokraj tolku kozmetichari
voopshto ne e teshko da go postignesh ona shto go sakash...

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 03:34
devojko idi na ginekolog, najseriozno, moze da e neshto hormonalno... ke proverat i ke ti kazat, ako e, davaat apchinja i drastichno se namaluvaat aknite...ako ne e do toa, chekaj da ti pomine pubertetot...


ne veruvam deka ishranata ima nekakva vrska so mozolchinja...nitu pak redovno chistenje na lice...poznavam edna devojka koja nikogash ne mie pudra od lice ()a ima sosema chisto lice!
(ova ne znachi deka ne treba da mieme lice! , samo kazuvam deka toa i ne e bash nekoj faktor dali ke ti izleze neshto na liceto ili ne...)

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 11:19
Originally posted by IQ IQ напиша:


ne veruvam deka ishranata ima nekakva vrska so mozolchinja...nitu pak redovno chistenje na lice...poznavam edna devojka koja nikogash ne mie pudra od lice ()a ima sosema chisto lice!
(


Ne mi se veruva deka ova chitam....tuku,..mladi ste...ke nauchite,ima vremeнамигнувањеShot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 11:49
Originally posted by Andrea_Gail Andrea_Gail напиша:

Kako ste se spravile so toj problem,vo prasanje se kakvi kozmetiki,tretmani,prirodni smesi... KAKO DO CISTO LICE??


Andrea, незнам колку години имаш, но најчеста причина за појавата на акни е зголеменото лачење на себум од лојните жлезди, посебно изразено во пубертетот, но кај некои и подоцна.
Имено, денес се знае дека причина за овој проблем е нарушената функција на јајниците, т.е. т.н. синдром на полицистични јајници.

Еве нешто малку за тоа (извадок е)

Синдромот на полицистичните јајници опфаќа низа симптоми. Нивната големина варира од нормални до изразено големи јајници, кај кои под капсулата се забележува „бисер“ од фоликули со големина од 7 до 8 милиметри.

Овој синдром е опишан уште во 1905 година од Стеин и Левентаил и затоа се нарекува Стеин-Левенталов синдром. Тој се јавува кај 3 отсто од адолесцентите и возрасните жени. Може да се појави уште при првата менструација, а често се дијагностицира кај младите девојки што имаат проблеми со нередовна менструација.

ПЦО-синдромот е најчеста причина за хиперандрогенемија (зголемено ниво на машки полови хормони) во пубертетската возраст. Покаченото ниво на тестостерон води до појава на акни на лицето, поради нивното дејство врз лојните жлезди, а бидејќи дејствува на фоликулите на влакната води и до зголемена влакнавост, пред се на лицето, вратот, грбот, стомакот и на градите, а од друга страна косата на главата станува тенка, кршлива и опаѓа.

Неопходно е да си направиш преглед/консултација со гинеколог. Обично се препишува терапија орален контрацептив како “Диане 35“,“ Јасмин“ и друго, со што се регулира рабоата на јајниците.

Здравата исхрана е секако важна, допринесува за здравјето на кожата, но докажано е дека одредени типови храна за кои до сега се мислело дека се причина за акни-апсолутно немаат врска.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 12:25
Ma samo radoven seks
Кон врв
ivi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 12:27
Mislam deka najbitna e ishranata,a i normalno soodvetna krema i losion,zatoa sto na sekoja koza ne odgovara ista krema.Eve primer na mene mnogu kremi mi stvaraat alergija,ne mi odgovaraat.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 12:31
seks ! so @
Кон врв
OCEAN441 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OCEAN441 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 14:07
SVEDOCI SME NA MNOGU STRESNO VREME,AKO ZEMES VO PREDVID DEKA KOLKU STO STAREEME SE POVEKE PROBLEMI IMAME VOZMOZNI SE SEKAKVI MANEVRIRANJA SO ZDRAVJETO....MOZEBI NECISTOTO LICE E PREDIZVIKANO OD STRES,NEPRAVILNO ILI NEDOVOLNO SPIENJE I KAKO SO KAZA MARIJA MAGDALENA MOZEBI SE HORMONALNI PROBLEMI......VO SEKOJ SLUCAJ NESTO NE E VO RED SO TVOJOT ORGANIZAM,MORAS TOA MEDICINSKI DA GO INTERVENIRAS.....LICNO I TOA BESE MOJOT PROBLEM PREDIZVIKAN OD MALKU SPIENJE I ISTOSTENOST I VREME POMINA DURI SE OPORAVIV....VO SEKOJ SLUCAJ MORAS DA PREVZEMIS NESTO...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 14:13
Originally posted by IQ IQ напиша:


ne veruvam deka ishranata ima nekakva vrska so mozolchinja...nitu pak redovno chistenje na lice...poznavam edna devojka koja nikogash ne mie pudra od lice ()a ima sosema chisto lice!
(ova ne znachi deka ne treba da mieme lice! , samo kazuvam deka toa i ne e bash nekoj faktor dali ke ti izleze neshto na liceto ili ne...)


Ishrata igra golema uloga !!! Znam po samata sebe si... retko jadam na primer cokolado, no koga ke izedam po den ili dva se gleda deka liceto mi e promeneto...
Кон врв
Andrea_Gail Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andrea_Gail Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 14:15
Ti blagodaram "Marija Magdalena" za sovetot,taka mi bese receno i od strucno lice-ginikolog megutoa ima podeleni misenja dali se ili ne se policisticni jajnici,sum posetila nekolku i site razlicno mi se izjasnuvaat...Vo sekoj slucaj fala ti PREMNOGU!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.