IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Слобода
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Слобода

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
Автор
Порака
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 10:57
Ednas eden umen covek rekol:
SLOBODATA E ODGOVORNOST
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 11:09
La liberté est la faculté d'agir selon sa volonté sans être entravé par le pouvoir d'autrui.
 
p.s tesko mi e da go prevedam pravilnoтага
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 11:22
sloboda e sposobnost po sebe da odlucis, bez mokta/vlast od drug na tebe deluva ... taka nekoako e vo prevod... marija... ODLICNA "pogovorka"
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 11:35
Originally posted by seka seka напиша:

sloboda e sposobnost po sebe da odlucis, bez mokta/vlast od drug na tebe deluva ... taka nekoako e vo prevod... marija... ODLICNA "pogovorka"
..........fala sekaголемо%20гушкање
sto si zede sloboda dago prevedesнамигнувањеголема%20насмевка
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 12:00
Dodeka definiciite za sloboda ni gi odreduva nekoj tiranin sekogas ke fantazirame za nea

Imam poprifatilva verbalna rezerva


Изменето од zbunet - 22.Април.2008 во 13:55
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 19:51
Originally posted by moira moira напиша:

Кога веке сме кај слободата и санкциите кои би произлегле, а ти како што можам да забележам не се согласуваш дека слободата подразбира и свесно превземање на некаква си одговорност и евентуални санкции, и секако според твоето поимање на слободата, баш ме интересира што мислиш доколку еве... јас и ти седиме во некој кафич, пиеме кафе, муабетиме, онака необавезно и опуштено и јас одненадеж станувам и ти врзувам шамар!...го правам тоа баш онака, не предизвикана од ништо, туку така ми доаѓа во моментот, си земам за слобода и .....

Дали воопшто имам право тоа да го направам?

Дали овој чин претставува слобода?

Дали поради моето демонстрирање на слобода не треба да очекувам санкции?

И дали со санкциите ке ми се ускрати мојата слобода?


Mila, jas sum dzentlmen,
ne bi ti vratil,
nikogas ne bi udril zensko,
bez razlika sto ona nema poim
zosto mi zalepila samarcina!!!!!!

No za sporedba,
jas gledam vo ubava zena i komentiram,
toa e normalno i prirodno,

ti iz cista mira mi lepis samarcina
dali e toa normalno i prirodno????
A da ne ne e i tvojot primer bas soodveten??

Jas bi rekol deka ti slobodata ja sfakas vo poetska smisla,

jas sum malku poveke realen,

No neli sekoj ima sloboda na svoj nacin
da ja praktukuva svojata sloboda,
a normalno,
toa da se reflektira na drugite!!!!





Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 02:23
Јас верувам дека си џентлмен.

Не мора на мојот израз на слобода да очекувам да ми вратиш со шамар.....за санкција може да се смета и тоа што никогаш повеке не би ме поканил на кафе, нели...?...или пак не би ме поздравил....не мора санкцијата секогаш да биде брутална....

Во врска со твоето прашање: ''ti iz cista mira mi lepis samarcina
dali e toa normalno i prirodno???? ''

Токму тоа сакав и да ми одговориш....мислам дека и те прашав....и навистина ме интересира твојот одговор.

Но сепак на крај ке се сложам со тебе, тоа цело време ми е поентата...дека секој има слобода да на свој начин да ја практикува слободата, и да, секако таа се рефлектира на другите.....но...има тука едно НО....за очекување и нормално е дека ке се рефлектира и на тебе, не само на другите...






Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:20
Ako mi opne samar, ja natrtuvam na masa i ic ne ja pazam
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 00:37
Sloboda , hm?
Ne moze da se zboruva za celosna sloboda,
ako taka gledame!!! Ne e sloboda ako pravam sto ke mi dojde napamet!!!!
Bilo sto sto ke napravam na nekogo sigurno ke mu smeta!!!
Ako duri i nisto ne pravam , pak i toa na nekogo, nekogas moze da mu smeta)!!!!
Znaci nema sloboda vo bukvalno znacenje na zborot!!!
U stvari,
slobodata e ogranicena so razni moralni i eticki normi,
koi pak se razlicni za sekogo!!!!

Moze li togas da se zboruva za sloboda?
Mislam deka popravilno e da se zboruva za razni vidovi na sloboda i za nejzino ogranicuvanje!!!!

Kako i da e,
potpolna sloboda nema,
osven mozebi ako zboruvame za duhovniot aspekt na slobodata!!!
Taka gledano
jas sum sloboden da mislam sto sakam,(ili ti )
no koga toa ke go demonstriram,(ke mi plesnes samarcina)
togas veke se uskratuva slobodata,
moja
ili
na nekoj drug!!!! (tvoja ako ti vratam, hipoteticki)

Pa duri i koga mislam slobodno so sakam,
jas pak razmisluvam taka kako sto mi nalagaat moralmite normi!!!! Pak sum ogranicen od toa sto drugite mi go postavile kako nekakvi pravila!!!!

Ima ,li tuka togas mesto da se zboruva za slobodata???

Dali e nesto prirodno ili normalno????
Se zavisi od koja strana na prozorecot si!!!!!
Izleguva deka
sloboden e nekoj samo na pust ostrov,
no jas licno ne bi sakal takva sloboda,
a zarem nekoj bi????



Изменето од којсумјас - 24.Април.2008 во 00:40
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 01:13
Јас повторно ке те потсетам на двата концепти кои ги поставив како дијаметрално спротивни, на Сартровиот и на Фуковиот концепт, а кои се рефлектираат и во твојот пост.

Зошто да не можеш да бидеш целосно, апсолутно слободен доколку си свесен и за санкциите кои би произлегле од твојата слобода...?

Да, потребна е храброст за да можеш да ја почувствуваш слободата, но зарем секое возвишено нешто кон кое тежнееме е лесно остварливо?

Зарем не е потребна и жртва за да се достигне нешто што ни импонира и кон кое секоја единка тежнее?

Не е лесен патот да се изоди, но мислам дека вреди задоволството кое би го почувствувале кога ке ја постигнеме целта-апсолутната слобода. Кога говорам за ова, секако не мислам на слобода од физички аспект.

И не се согласувам дека не постои апсолутна слобода. Тешко е да се достигне тоа ниво, но сепак е возможно и постои.

И повторно не се согласувам со тебе кога велиш дека со тоа што јас ке ти плеснам шамар ти ја ускратувам слободата...грешиш....

Зошто мислиш дека ти ја ускратувам слободата?
Зарем и јас на тој начин не демонстрирам слобода...иако е малку банален и болен начинот на којшто тоа го правам, но не е брутален, затоа што ако постои бруталност, тоа веке не е слобода....

Во врска со етичките и моралните норми кои се поставени како параметри според кои треба да се движиме и однесуваме, не мислам дека не ограничуваат за да се чувствуваме целосно слободни.

Но, кога сме веке кај природното, зарем постои нешто поприродно од слободата...?

А за нормалното...тоа е веке нешто сосема друго и друга тема, и зависи од кој агол ги гледаш нештата.

Што е тоа нормално?

И кој ја одредува границата помеѓу нормалното и ненормалното?

Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 01:20
........nekoj rekol"za mene samotijata e najgolemata sloboda"!
......mislam deka imal pravo!
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Luna83 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Luna83 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 01:23
Sloboda e da mozes da pravis sto ke ti tekne i pritoa da nemas ni troska griza na sovestt za storenoto,nitu pak da bides obvinuvan od nekogo.No retko koj od nas uziva vo slobodata,zosto nesto te sprecuva vo toa bilo da se raboti za covecki ili za psihicki faktor.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 01:33
Mislam deka premnogu filozofski gledas na
slobodata,
nacnuvas mnogu temi,
slobodata e sostojba na umot,
ne na teloto!!!!

No postoi i
materijalen svet, tamu nema sloboda na umot,
za nea zboruvam deka ima moralni i eticki ogranicuvanja!!!

kako moze covek celosno da e sloboden ako e svesen za sankciite sto bi proizlegle od taa sloboda?????!!!!!!!

Ako nekoj ubie covek,(aj pak granicen slucaj)a e svesen deka ke go sankcioniraat,
i toj e togas sloboden????
Kako?
Umstveno?
Fizicki????(ku gnie vo zatvor???
Taka ja demonstrira slobodata na negovoto razmisluvanje???
So toa sto na nekoj ke mu go odzeme zivotot?????

A ovie so ke go stavat u zatvor sea se slobodni zatoa sto,
mu ja uskratuvaat slobodata na ubiecot????
Ili negovata sloboda e sega zadrozena zaradi eticki i moralni normi koi opstestvoto gipostavilo???
Koj e tuka sloboden???
Toj vo zatvor?
Tiesto ke go stavat u zatvor??
A zrtvata sto so nea??
Taa trebalo da ja razbere potrebata za sloboda na ubiecot????????

Navistina, ne sum filozov po vokacija,
mozebi sum ponekogas premnogu realen, no
mislam deka imam dobro cuvstvo za logika,

pa zatoa,
slobodata mozam (se povtoruvam)
da ja sfatam samo kako sostojba na umot,
ne na realnoto ziveenje!!!!!!

P.S. Malku grub primer,(malku poveke)
ama e na nekoj "perverzen" nacin vo kontekst na temata,
barem mislam!!!



Изменето од којсумјас - 24.Април.2008 во 01:38
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 01:33
Originally posted by moira moira напиша:

Јас повторно ке те потсетам на двата концепти кои ги поставив како дијаметрално спротивни, на Сартровиот и на Фуковиот концепт, а кои се рефлектираат и во твојот пост.

Зошто да не можеш да бидеш целосно, апсолутно слободен доколку си свесен и за санкциите кои би произлегле од твојата слобода...?

Да, потребна е храброст за да можеш да ја почувствуваш слободата, но зарем секое возвишено нешто кон кое тежнееме е лесно остварливо?

Зарем не е потребна и жртва за да се достигне нешто што ни импонира и кон кое секоја единка тежнее?

Не е лесен патот да се изоди, но мислам дека вреди задоволството кое би го почувствувале кога ке ја постигнеме целта-апсолутната слобода. Кога говорам за ова, секако не мислам на слобода од физички аспект.

И не се согласувам дека не постои апсолутна слобода. Тешко е да се достигне тоа ниво, но сепак е возможно и постои.

И повторно не се согласувам со тебе кога велиш дека со тоа што јас ке ти плеснам шамар ти ја ускратувам слободата...грешиш....

Зошто мислиш дека ти ја ускратувам слободата?
Зарем и јас на тој начин не демонстрирам слобода...иако е малку банален и болен начинот на којшто тоа го правам, но не е брутален, затоа што ако постои бруталност, тоа веке не е слобода....

Во врска со етичките и моралните норми кои се поставени како параметри според кои треба да се движиме и однесуваме, не мислам дека не ограничуваат за да се чувствуваме целосно слободни.

Но, кога сме веке кај природното, зарем постои нешто поприродно од слободата...?

А за нормалното...тоа е веке нешто сосема друго и друга тема, и зависи од кој агол ги гледаш нештата.

Што е тоа нормално?

И кој ја одредува границата помеѓу нормалното и ненормалното?

     
 
 
Eve jas ke si dozvolam sloboda (i toa spored Sartroviot koncept) da pobaram od vas da prestanete da si lepite samari po forumov  голема%20насмевка  za da ne se pretvori DIJALOGOT (zatoa sto temata stana dijalog) vo DVOBOJ (ili nesto sosema treto намигнување)...
Svesno prifakam da si gi snosam posledicite za dozvolenata sloboda od moja strana...истепан 
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.