IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - САД или Русија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САД или Русија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
Прашање: Na koja strana treba da se orentira makedonskata politika?
Одговор Гласови Статистика
34 [60,71%]
22 [39,29%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Aminta2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 361
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:36
Originally posted by brza brza напиша:

a be, ajde,....vekje si dosaden kako stenica so taa ebena  rusija,...ne znam shto ushte ti obrnuvaat vnimanie,..!смеење


Мене пак татарот "Dudulovski" ми е шлагот на дискусииве. Е таков деклариран потомок на турко-татарските орди дискутира за иднината на Македонија...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:53
Originally posted by Gary Cooper Gary Cooper напиша:

Мислам дека се забораваат некои работи. Иако беше во добри односи со Србија, Русија ја призна Република Македонија под уставното име уште во 1992 година. Пијаницата Елцин, каков-таков, покажа гест на пријателство. А Америка не` призна дури во 2004, едвај некако, за да не успее референдумот во истата година. Русија не испрати свои инструктори да ги обучуваат терористите во Арачиново. Кој испрати, знае некој?
 
znaat site ama molcat ... od sram .....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:54
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па ја колку што знам и Шешељ и Милошевиќ соработуваа со Русија па пак завршија во Хаг
 
normalno ... otkako na vlast vo tie drzavi dojdoa amerikanski poltroni .... i slugi ....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:55
Originally posted by Gusarski Gusarski напиша:

Што сте запнале толку со таа Америка.......... со договорот Америка ни пружила рака, ово оно... мижи баба да ти бае. Какви слепи Македонци имало, невероватно. Америка е најјака у НАТО! Ако сакаше она, ќе не примеше, а не да ни соли памет и да не охрабрува.

Све нека се гони у пекол и охрабрувањето и ЕУ и цело западно фашистичко племе да изгори. Лажговци тешки.

А ние остануваме слепци! Нонстоп со тоа на вести... Нато нато нато, ЕУ еу еу.
 
 
slepilo uste od vremeto na car Samuil .... genetski prenesuvano so generacii ....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 10:56
Originally posted by Duduk Duduk напиша:

Vladimir tokmu taka,gledas kako znaes.
Nego drugo mi bese muabetot.Ravnogorski preki sud raspisa poternica po;
Ramus Haradinaj-nagrada 2 mil evra
Beljaj i kompanija-nagrada za sekoj po 500 000 evra
Velat nema potreba da se investira vo zatvori i sudii,presudata veke se znae i ke bide izvrsena po kratka postapka.E pa ako sakate da zarabotite pari a se smetatete sebesi kadarni za takov podvig,povelete.
 
e toa se vika EKONOMSKA OPRAVDANOST .......
Кон врв
трендафил Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај трендафил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 12:33

Најдобро би било кога би имале добри односи и со САД и со Русија. Но во ситуацијава кога проруска е Грција, немаме избор. Ни останува само САД. Американците во ситуација кога немаат влијание ниту во Србија, ниту во Грција, мислам дека ќе го задржат интересот за Македонија дури и ако победи Обама.

Негација на негативното.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 12:36
Не најдобро е веќе да сватиме дека треба конечно да се свртиме кон нашата држава и да не очекуваме дека политичарите на САД или на Русија дека ќе ни ги решаваат нашите проблеми....

Или со една реченица

Не треба да се чека се на готово
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 12:40
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па ја колку што знам и Шешељ и Милошевиќ соработуваа со Русија па пак завршија во Хаг


Шешељ сам си отиде ви Хаг, а Милошевиќ го предаде Ѓинѓиќ, амерички полтрон, затоа сега гние долу...во пеколот...

Изменето од DelijaSkopje - 16.Мај.2008 во 12:40
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 06:22
Јас повеќе би сакал да бидеме со Русија. Еден народ сме. Но кога веќе некој одлучил да бидеме со САД, го прифаќам и тоа. Со двете не можеме.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 10:53
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Па ја колку што знам и Шешељ и Милошевиќ соработуваа со Русија па пак завршија во Хаг


Шешељ сам си отиде ви Хаг, а Милошевиќ го предаде Ѓинѓиќ, амерички полтрон, затоа сега гние долу...во пеколот...


Eve go Srbinot povtorno, otkaci se druze i odi na Podforumot svet, ovde se zboruva za MAKEDONIJA, sto ocigledno tebe ne te interesira mnogu bidejki vo sekoja tema gi mesas srbite.

Znaci ke ti povtoram temata se odnesuva na toa koja opcija vo momentov e podobra za Makedonija.

A mojot stav bese i ke ostane politicki vo mometov mnogu poveke ni odgovara Amerika, a toa deka so Rusite sme mnogu pobliski vo mentalitet i nacin na razmisluvanje toa si nema vrska so politikata.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 10:55
RUSIJA - poradi bogatstvoto sto ni go podari preku svoite sinovi -DOSTOEVSKI,PUSKIN,ESENJIN,SHOLOHOV,LERMONTOV...
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 11:06
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

RUSIJA - poradi bogatstvoto sto ni go podari preku svoite sinovi -DOSTOEVSKI,PUSKIN,ESENJIN,SHOLOHOV,LERMONTOV...


Toa nema vrska so politikata.
Znaci prasanjeto e Rusija ili Amerika kako politicka opredelba a ne kulturna, emotivna, verska ili nekoja druga.

Inaku normalno deka so Rusite kako luge imame poveke razbiracka, ama toa si nema vrska so politikata.
Mislam deka ovde na forumot se mesat tie dve raboti.
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 11:09
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:


Toa nema vrska so politikata.
Znaci prasanjeto e Rusija ili Amerika kako politicka opredelba a ne kulturna, emotivna, verska ili nekoja druga.

Inaku normalno deka so Rusite kako luge imame poveke razbiracka, ama toa si nema vrska so politikata.
Mislam deka ovde na forumot se mesat tie dve raboti.
 
Намерно ...чинам дека сакаш да потенцираш..?.
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 11:12
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Toa nema vrska so politikata. Znaci prasanjeto e Rusija ili Amerika kako politicka opredelba a ne kulturna, emotivna, verska ili nekoja druga. Inaku normalno deka so Rusite kako luge imame poveke razbiracka, ama toa si nema vrska so politikata. Mislam deka ovde na forumot se mesat tie dve raboti.


Намерно ...чинам дека сакаш да потенцираш..?.

намигнување


Sakam da potenciram deka na baba mi tatko i bil Rusin, i deka jas duri i krvno imam vrska so Rusite, megutoa so si ima vrska toa so politikata, koga Rusija nikogas ama bas nikogas ne i bila od polza na Makedonija i ne samo od polza tuku nikogas ne ni bila neutralna kon Makedonija.
Znaci politikata e interes, a interesot vo momentot ne vodi vo sosema sprotivna nasoka.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.