IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Веронаука!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Веронаука!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 34>
Автор
Порака
semenka Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај semenka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Веронаука!!!
    Испратена: 06.Април.2008 во 22:21
Со Веронаука ќе одиме напред - или се враќаме назад???
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:31
zavisi koj kako si sfaka, ama jas sin mi vo petto odd nema da go pustam na tie casovi.

veke se izjasniv deka veronaukata treba da e sloboden izbor i ako veke sakaat tolku da ja vovedat vo ucilistata, togas vo srednite ucilista koga decata sami si znaat dali imaat interes za toa ili ne.

duri e mnogu neubav izborot veronauka ili istorija na religii ...

vo Slovenija i Hrvatska veronaukata e stavena vo slobodni aktivnosti koi se obavezni. toa znaci deka sekoj ucenik mora da ima nekoja slobodna aktivnost, a koja ke bide taa , negov izbor, dali veronauka, dali aktivnost vo nekoja sekcija ili sportska aktivnost. a casovite po veronauka za onie koi sakaat da ja posetuvaat ne se odrzuvaat vo ucilistata tuku vo verskite objekti.
Кон врв
Van Helsing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Van Helsing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:47
Јас сметам дека Веронауката е наша насушна потреба која треба да ја имаме во училиштата,и длабоко сум убеден дека со неа ќе одиме мнооогуу понапред,бидејќи кога децата на време ќе се запознаат со верата и нејзиното учење,поготово она кое го опфаќа моралот и етиката,јас лично сметам дека во иднина ќе имаме многу поздрави генерации на младинци и младинки кои ќе знаат како да им одолеат на штетните пороци од типот на алкохолизмот,дрогирањето и тн.,кои за жал од ден на ден се се повеќе присутни кај нашите помлади,и претат да ја уништат нивната младост.
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:53
Originally posted by Van Helsing Van Helsing напиша:

Јас сметам дека Веронауката е наша насушна потреба која треба да ја имаме во училиштата,и длабоко сум убеден дека со неа ќе одиме мнооогуу понапред,бидејќи кога децата на време ќе се запознаат со верата и нејзиното учење,поготово она кое го опфаќа моралот и етиката,јас лично сметам дека во иднина ќе имаме многу поздрави генерации на младинци и младинки кои ќе знаат како да им одолеат на штетните пороци од типот на алкохолизмот,дрогирањето и тн.,кои за жал од ден на ден се се повеќе присутни кај нашите помлади,и претат да ја уништат нивната младост.


Се фино си опфатил за позитивниот придонес на веронауката во разбивањето на модерната декаденција. Но, дали во твојата проценка си го искалкулирал и ризикот од појава на верски фанатизам и меѓуверска омраза, која во моментов се повеќе зема замав меѓу христијаните и муслиманите како припадници на двете предоминантни религии на овие простори?
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:53
mislam deka ne treba da bide zastapena vo osnovnite u4ilista,malku predmeti imaat pa uste so veronauka da gi zamaraat,bi mozelo da se stavi vo sredno kako izboren predmet.kako sto bea etikata i informatikata vo 2 godina!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Van Helsing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Van Helsing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:57
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by Van Helsing Van Helsing напиша:

Јас сметам дека Веронауката е наша насушна потреба која треба да ја имаме во училиштата,и длабоко сум убеден дека со неа ќе одиме мнооогуу понапред,бидејќи кога децата на време ќе се запознаат со верата и нејзиното учење,поготово она кое го опфаќа моралот и етиката,јас лично сметам дека во иднина ќе имаме многу поздрави генерации на младинци и младинки кои ќе знаат како да им одолеат на штетните пороци од типот на алкохолизмот,дрогирањето и тн.,кои за жал од ден на ден се се повеќе присутни кај нашите помлади,и претат да ја уништат нивната младост.


Се фино си опфатил за позитивниот придонес на веронауката во разбивањето на модерната декаденција. Но, дали во твојата проценка си го искалкулирал и ризикот од појава на верски фанатизам и меѓуверска омраза, која во моментов се повеќе зема замав меѓу христијаните и муслиманите како припадници на двете предоминантни религии на овие простори?


Види вака,проблемот за тој верски фанатизам и меѓуверска омраза вусшност лежи во недоволното познавање на религијата.Бидејќи не постои религија која вели:убивај,коли,кради итн.Затоа лично сметам дека со воведувањето на религијата во училиштата двете страни ќе имаат можност да научат многу повеќе за своите религии,од она што непроверено и од типот рекла-казала им се нуди.И на тој начин убеден сум,ако квалитетни лица квалитетно ја одржуваат оваа настава ,таа и те како ќе има придонес покрај другото и за разбирање на разликите со кои што живееме.
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 12:06
Originally posted by Van Helsing Van Helsing напиша:

Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by Van Helsing Van Helsing напиша:

Јас сметам дека Веронауката е наша насушна потреба која треба да ја имаме во училиштата,и длабоко сум убеден дека со неа ќе одиме мнооогуу понапред,бидејќи кога децата на време ќе се запознаат со верата и нејзиното учење,поготово она кое го опфаќа моралот и етиката,јас лично сметам дека во иднина ќе имаме многу поздрави генерации на младинци и младинки кои ќе знаат како да им одолеат на штетните пороци од типот на алкохолизмот,дрогирањето и тн.,кои за жал од ден на ден се се повеќе присутни кај нашите помлади,и претат да ја уништат нивната младост.


Се фино си опфатил за позитивниот придонес на веронауката во разбивањето на модерната декаденција. Но, дали во твојата проценка си го искалкулирал и ризикот од појава на верски фанатизам и меѓуверска омраза, која во моментов се повеќе зема замав меѓу христијаните и муслиманите како припадници на двете предоминантни религии на овие простори?


Види вака,проблемот за тој верски фанатизам и меѓуверска омраза вусшност лежи во недоволното познавање на религијата.Бидејќи не постои религија која вели:убивај,коли,кради итн.Затоа лично сметам дека со воведувањето на религијата во училиштата двете страни ќе имаат можност да научат многу повеќе за своите религии,од она што непроверено и од типот рекла-казала им се нуди.И на тој начин убеден сум,ако квалитетни лица квалитетно ја одржуваат оваа настава ,таа и те како ќе има придонес покрај другото и за разбирање на разликите со кои што живееме.


Мене ми е тоа многу јасно, меѓутоа во наши услови за жал се повеќе виреат извитоперени умови кои ваквата настава многу лесно можат да ја злоупотребат за индоктринација на децата со семето на интерконфесионалната омраза и нетрпеливост. А тоа би било од голема штета за мултиетничка и мултиконфесионална Македонија. Не знам колку сме зрели за ваков подвиг!!!

Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 15:33
QUENTIN,МИСЛАМ ДЕКА АКО СТРУЧНИ ЛИЦА ПРЕДАВААТ ВЕРОНАУКА, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ СТРАВ ОД ИНДОКТРИНАЦИЈА НА МЕЃУКОНФЕСИОНАЛНА ОМРАЗА.ОНОЈ ШТО ДОБРО ЈА ПОЗНАВА СВОЈАТА РЕЛИГИЈА И Е УПАТЕН ВО РЕЛИГИЈАТА НА СВОЈОТ СОСЕД,ЗНАЕ ДА ГИ ПОЧИТУВА РЕЛИГИОЗНИТЕ ЧУВСТВА И НА ДРУГИОТ.ОНОЈ ШТО НЕМА НИКАКВА ВЕРА, НЕМА РАЗБИРАЊЕ И ЗА ТУЃИТЕ РЕЛИГИОЗНИ ЧУВСТВА.СУМ РАБОТЕЛ ВО СРЕДИНА СО МУСЛИМАНИ...ТИЕ ПРВИ МИ ЧЕСТИТАА ВЕЛИГДЕН И СО ГОЛЕМА ПОЧИТ СЕ ОДНЕСУВАА КОН НАШИТЕ ПРАЗНИЦИ, НО И ЈАС ГИ ПОЧИТУВАВ НИВНИТЕ.

Изменето од lpartik - 08.Април.2008 во 00:23
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 15:44
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

QUENTIN,МИСЛАМ ДЕКА АКО СТРУЧМИ ЛИЦА ПРЕДАВААТ ВЕРОНАУКА, НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ СТРАВ ОД ИНДОКТРИНАЦИЈА НА МЕЃУКОНФЕСИОНАЛНА ОМРАЗА.ОНОЈ ШТО ДОБРО ЈА ПОЗНАВА СВОЈАТА РЕЛИГИЈА И Е УПАТЕН ВО РЕЛИГИЈАТА НА СВОЈОТ СОСЕД,ЗНАЕ ДА ГИ ПОЧИТУВА РЕЛИГИОЗНИТЕ ЧУВСТВА И НА ДРУГИОТ.ОНОЈ ШТО НЕМА НИКАКВА ВЕРА, НЕМА РАЗБИРАЊЕ И ЗА ТУЃИТЕ РЕЛИГИОЗНИ ЧУВСТВА.СУМ РАБОТЕЛ ВО СРЕДИНА СО МУСЛИМАНИ...ТИЕ ПРВИ МИ ЧЕСТИТАА ВЕЛИГДЕН И СО ГОЛЕМА ПОЧИТ СЕ ОДНЕСУВАА КОН НАШИТЕ ПРАЗНИЦИ, НО И ЈАС ГИ ПОЧИТУВАВ НИВНИТЕ.


Ќе се согласиме дека веронауката како наставен предмет нема да има никаков ефект, доколку кај децата не се вгради чувството на почит кон различните од нив, уште во најраното детство. А тоа единствено може да потекне од најтесното семејно опкружување. Само врз таа основа, подоцна можат да се градат религиозни, космополитски и било какви други чувства кои го облагородуваат духот на една индивидуа.

Мора многу внимателно да се пристапи кон веронауката како училишен предмет, бидејќи е меч со две острици. Конечниот исход на ваквата настава (особено во етнички мешаните училишта), во никој случај не смее да биде само додаток на и онака лабилните меѓуетнички односи исполнети со нетрпеливост. Јас зборувам од тој аспект, а на сите ни е многу јасно дека тие ризици се многу реални.

Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 15:51
А ТОА ЗНАЧИ ДЕКА АКО СЕКОЈ СИ ГО ИЗМЕТЕ СВОЈОТ ДВОР, УЛИЦАТА ЌЕ НИ БИДЕ ПОЧИСТА. ПОТПОЛНО СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТВОЈАТА КОНСТАТАЦИЈА,НО МИСЛАМ ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ ТАКОВ СТРАВ,БИДЕЈЌИ НИЕ НА БАЛКАНОТ СМЕ НАУЧИЛЕ НИЗ ВЕКОВИТЕ ДА ЖИВЕЕМЕ ЕДНИ ПОКРАЈ ДРУГИ И ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ РАЗЛИЧНОСТИТЕ КАЈ ДРУГИТЕ- ВЕРСКИ, ЈАЗИЧНИ...АКО НЕ БЕШЕ ТАКА ДОСЕГА ЌЕ НЕ НЕМАШЕ.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:00
а такви - нема
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:01
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

А ТОА ЗНАЧИ ДЕКА АКО СЕКОЈ СИ ГО ИЗМЕТЕ СВОЈОТ ДВОР, УЛИЦАТА ЌЕ НИ БИДЕ ПОЧИСТА. ПОТПОЛНО СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТВОЈАТА КОНСТАТАЦИЈА,НО МИСЛАМ ДЕКА НЕ ТРЕБА ДА ПОСТОИ ТАКОВ СТРАВ,БИДЕЈЌИ НИЕ НА БАЛКАНОТ СМЕ НАУЧИЛЕ НИЗ ВЕКОВИТЕ ДА ЖИВЕЕМЕ ЕДНИ ПОКРАЈ ДРУГИ И ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ РАЗЛИЧНОСТИТЕ КАЈ ДРУГИТЕ- ВЕРСКИ, ЈАЗИЧНИ...АКО НЕ БЕШЕ ТАКА ДОСЕГА ЌЕ НЕ НЕМАШЕ.


Така треба да биде. Јас секогаш ги поткрепувам моите постови со емпириски факти, па ќе ти посочам на моменталната ситуација што владее во средното образование во Струга. Во услови на таква политички инструирана клима со која на младите луѓе им се трујат мозоците со меѓунационална омраза, додај им часови по веронаука. Скептичен сум дека сите одеднаш ќе доживеат просветлување и пацифизам, па ќе започнат да си ги запознаваат религиите. Не! За да се случи тоа, прво треба ние да се прифатиме едни со други на чисто, основно хумано ниво, дека генетски и културолошки сме различни и да почнеме да се градиме како нација веќе еднаш...Па, потоа да пристапиме кон детално запознавање на религиите и обичаите. А вака што? Несредени, растрчкани, раскарани, растепани... па, не е дека не си ги знаеме основните религиозни постулати (конкретно од христијанството) дека на пример, треба да го сакаш ближниот свој. Сите тоа го знаат, но дали го применуваат?

П.С Дали си информиран/а дека на часот по историја во средните училишта во Валандово и Гевгелија се скокаат лекциите за Албанија и нејзиното историско минато? И сакаш во тие училишта да се учи за исламот? I really don't think so!
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 16:56
СОСЕДИТЕ НЕ МОРА ДА ГИ САКАМЕ, НО ЗАРЕМ НЕ Е ДОВОЛНО ДА ГИ ПОЧИТУВАМЕ...МЛАДИТЕ СЕ ПОДЛОЖНИ НА МАНИПУЛАЦИИ, ТОА Е ФАКТ, НО ПОНЕКОГАШ НА НИВ ВЛИЈАЕ И ОПШТАТА КЛИМА ВО ДРЖАВАТА. ПОСЛЕДНИВЕ ДЕНОВИ МИСЛАМ ДЕКА ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА АЛБАНСКИТЕ ПАРТИИ СЕ ПОКАЖАА КАКО ЛОЈАЛНИ ГРАЃАНИ И ПОРАСНАА ВО НАШИТЕ ОЧИ.АКО ЗЕМЈОДЕЛЕЦОТ СЕ ПЛАШИ ДЕКА ВРАПЦИТЕ ЌЕ МУ ГО ИСКОЛВААТ ЖИТОТО- НИКОГАШ НЕМА ДА ГО СЕЕ.
ШТО СЕ ОДНЕСУВА ЗА ЧАСОВИТЕ ПО ИСТОРИЈА ВО ВАЛАНДОВО И ГЕВГЕЛИЈА- ТОА Е СЛИКА СЕКАДЕ ВО ДРЖАВАВА, А ЗА ТОА СНОСАТ ВИНА САМИТЕ ПРОФЕСОРИ. ПРЕД ПОВЕЌЕ ГОДИНИ, ЗА МЕНЕ ПЕСНА СО НАЈХУМАНИ ПОРАКИ ВО ЕДЕН УЧЕБНИК ЗА ОСНОВНО БЕШЕ-„МОЛИТВА КОН СОНЦЕТО“ (НАРОДНА ПЕСНА НА СЕВЕРНОАМЕРИКАНСКИТЕ ИНДИЈАНЦИ...НА ПЛЕМЕТО НЕ СЕ СЕЌАВАМ.) ПРЕКУ ТАА МОЛИТВА ВИДОВ КОЛКУ ЛУЃЕТО СЕ СЛИЧНИ, БЕЗ РАЗЛИКА НА БОЈАТА НА КОЖАТА, ЈАЗИКОТ НА КОЈ РАЗМИСЛУВААТ И БОГОТ НА КОЈ МУ СЕ МОЛАТ.
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 17:08
Ех, кога би можеле тие универзални пораки за љубовта, пријателството и меѓусебното почитување да му ги всадите на еден просечен средношколец што оди на училиште со нож во ранец, немаше да има потреба сега во Струга да се бараат етнички смени. Колку грдо звучи тоа, нели? ЕТНИЧКИ СМЕНИ! Ние доживуваме апартхејд во државава... Наместо да одиме напред, се повеќе се враќаме назад. Од тој аспект, треба да се бориме и да созреваме што е можно повеќе преку тоа што ќе научиме да се толерираме и почитуваме едни со други, а не да ги индоктринираме децата со меѓуетничка и меѓуверска нетрпеливост уште од мали нозе. Па знаете ли луѓе дека во 21 век има толку незрели и неписмени млади родители кои мислат дека е некаков штос да ги научат своите мали деца да пцујат и да кажуваат вулгарни зборови? Тргнете од таа точка. На што се денес се изложени децата? И како од нив да очекуваме толерантни личности со широки погледи на светот. Тешко, додека се уште слепо се држиме за менталитет и навики кои му припаѓаат на едно одамна минато време.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 2,016 секунди.