IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОРОТО ХРИСТОВО ДОАЃАЊЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОРОТО ХРИСТОВО ДОАЃАЊЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВТОРОТО ХРИСТОВО ДОАЃАЊЕ
    Испратена: 13.Април.2008 во 22:43
Originally posted by nikita nikita напиша:

Originally posted by fileo fileo напиша:

ha, ha, ha mnogu smesno.
ne mora da te viknam sam ke go vidis oti e napisano deka sekoe oko ke Go vidi koga ke dojde vo svojata slava i site narodi i pleminja ke zaplacat.

a sto ako spijam vo toj moment koga ke se simne od neboto ?


Ќе го пропуштиш спектаклот.
Кон врв
Gazija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gazija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:35
Originally posted by nikita nikita напиша:

Originally posted by fileo fileo напиша:

ha, ha, ha mnogu smesno.
ne mora da te viknam sam ke go vidis oti e napisano deka sekoe oko ke Go vidi koga ke dojde vo svojata slava i site narodi i pleminja ke zaplacat.

a sto ako spijam vo toj moment koga ke se simne od neboto ?


Ce ja utnes rabotata.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:34
Originally posted by fileo fileo напиша:

ha, ha, ha mnogu smesno.
ne mora da te viknam sam ke go vidis oti e napisano deka sekoe oko ke Go vidi koga ke dojde vo svojata slava i site narodi i pleminja ke zaplacat.

a sto ako spijam vo toj moment koga ke se simne od neboto ?
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 19:37
ha, ha, ha mnogu smesno.
ne mora da te viknam sam ke go vidis oti e napisano deka sekoe oko ke Go vidi koga ke dojde vo svojata slava i site narodi i pleminja ke zaplacat.
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 21:52
Originally posted by fileo fileo напиша:

dela apostolski prva glava stih 10
dodeka tie gledaa nagore dvajca mazi se pojavija i im rekoa deka ovoj Isus ke dojde isto taka kako sto go vidovte da zaminuva na neboto (parafraziram)

Aj koga ke dojde vikni me da gledam!
Logic will take u from A to B! Imagination will take u everywhere!
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:53
dela apostolski prva glava stih 10
dodeka tie gledaa nagore dvajca mazi se pojavija i im rekoa deka ovoj Isus ke dojde isto taka kako sto go vidovte da zaminuva na neboto (parafraziram)
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:48
HEHEHEH! Isus nema materijalno da dojde! So mislite vie? Eden den ke se otvori neboto i ke se simne??? Samoto doaganje na Isus e metafora za vozobnovuvanje na temelite na hristijanstvoto!!
Logic will take u from A to B! Imagination will take u everywhere!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:44
DA!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:37
ne e prasanjeto koga ili kako ke znaeme deka Isus dojde, no dali ti ke odis so Nego koga ke dojde? sto mislite?
dali ste spremni da dojde Isus?
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:29
sekoe oko ke go vidi kako se simnuva od oblacite.
Hristovoto doagjanje ke bide kako molnjata koja go osvetluva neboto, zatoa ako nekoj vi rece ene go vo gornata odaja ne veruvajte, ili ene go vo pustinata ne odete,
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:59
PS: Napisete i vie nesto,makar toa bilo kopi pajst
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:53
Originally posted by KGB KGB напиша:

Ova e ushte eden kopi pejst post ili?

Da.
Aku ?
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:44
Ova e ushte eden kopi pejst post ili?
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 21:53
Eve nesto od knigata "predznaci na sudniot den"

Otkako }e mu dozvoli Allah x.{. na Dexxal da se pojavi na zemja i see nered na nea, toga{ }e se
Spu{ti Isa a.s. na zemjata - so dozvola na Allah x.{.- kaj beloto minare vi isto~en Damask vo {am, }e bide oble~en vo dva dela od mirisna obleka, so polo`eni race na krilata na dva meleki. Koga }e ja navedne glavata }e pote~e kapka, a koga }e ja podigne }e sjae kako biser. Sekoj nevernik koj samo }e go po~uvstvuva nego- viot zdiv }e umre. Negovoto spu{tawe }e bide me|u spasenata grupa koja }e se bori so nego, sobrana vo borba protiv Dexxal, }e se spu{ti vo vreme na po~etokot na namazot i }e klawa so imamot na taa dru`ina.
Ibn Kesir veli: “Ova e najpoznato mislewe kaj nau~nicite deka mestoto kaj koe }e se spu{ti }e bide beloto minare isto~no vo Damask”
Ibn Kesir spomnuva deka vo negovoto vreme vo 741 godina po Hixret, muslimanite go obnovile minareto so beli kamewa, dodeka negovata izg- radba bila od hristijanski imot koi go zapal- ile minareto koe bilo na toa mesto. Mo`ebi ova e dokaz za pejgamberlukot na Muhammed a.s. kade Allah x.{. odredil deka izgradabata na minareto }e bide od hristijanski imot, za da bi se spu{til Isa a.s. na toa minare, da ja ubie sviwata, da ne prima od niv nikakvo xizje osven Islam ili pak da bide ubien, taka i drugite od nevernicite. (E-Nihaje / 145)

Dokazi za spu{taweto na Isa a.s.
od k*r’an i Sunnet
Spu{taweto na Isa a.s.vo posledno vreme e vostanovno so k*r’an i Sunnet, I toj e eden od predznacite na sudniot den.
     Dokazi od k*r’an-Kerim:
1- Allah x. {. veli: “I bidej}i im be{e iznesen primerot na sinot Merjem, narodot tvoj vedna{ pomina na razgovor.. se do zborovite.. i navist- ina toj e znak za sudniot den.” ( Ez-Zuhruf, 58-61) Odnosno: spu{taweto na Isa a.s. pred smak na svetot e predznak za pribli`uvawe na sudniot den. Kon ova aludira i slednovo ~itawe (Ve innehu le alemun lis-saati) “Navistina toj e predznak za ^asot” Zborot: Alem zna~i - znak i najava za krajot na svetot. Ova ~itawe (kiraet) se prenesuva od Ibn Abbas, Muxahid i drugi komentatori na k*ran. (Tefsir k*rtubi i Taberi)
Se prenesuva od Ibn Abbas vo tolkuvaweto na ovoj k*ranski ajet (Navistina toj e predznak za sudniot den) rekol: “Toj znak e spu{taweto na Isa a.s. sin na Merjem pred krajot na svetot.” (Ahmed)
2- Allahovite zborovi: “I nivnite zborovi: Nie go ubivme Mesih Isa sin na Merjem Allahov pratenik. Ne go ubija i ne go raspnaa! Tuku toa im se pri~ini.. pa se do zborovite..i nikoj od sledbenicite na knigata nema sigurno da ne poveruva vo toa pred smrtta svoja; na denot suden }e bide svedok protiv niv.” (En-Nisa, 158-159)
Ovie ajeti kako {to aludiraat na toa deka evreite ne go ubile nitu raspnale Isa a.s. tuku Allah x.{. go vozdignal vo nego, kako {to veli: “Koga Allah re~e: O Isa, navistina, }e te zem- am i }e te vozdignam kon Mene..”( Ali Imran, 55)
Isto taka tie aludiraat na toa deka nekoi od sledbenicite na kniga (hristijani) }e poveruv- aat vo Isa a.s. vo posledno vreme, a toa }e bide otkako }e se spu{ti i pred da umre, kako {to na toa aludiraat brojni verodostojni hadisi.

     Dokazi od Sunnet za spu{taweto na Isa a.s.

Hadisite okolu ova pra{awe se mnogubrojni, no nie }e se ograni~ime samo na dva hadisi:
Prenesuva Ebu Hurejre r.a. deka Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Se kolnam vo onoj vo ~ii race e mojata du{a, naskoro }e sleze me|u vas Isa sin na Merjem kako praveden vladar; }e go skr{i krstot, ubie sviwata, prekine vojnata. Bogatstvoto }e se zgolemi {to nema da ima koj da go prima, duri edno sexde }e bide povredno od duwalukot i s# {to e na nego.” ( Buhari, Muslim) Potoa Ebu Hurejre veli: ^itajte ako sakate: “I nema nikoj od sledbenicite na kniga koj koga }e umre nema vo nego kako {to treba da poveruva, a na sudniot den toj protiv niv }e svedo~i.” (En-Nisa, 157-159)
Xabir r.a. veli: go slu{nav Allahoviot Pejga- mber deka rekol: “Sekoga{ edna grupa od mojot ummet }e vojuva na strana na vistinata, pobedn- ici do sudniot den;Toga{, }e sleze Isa sin na Merjem, a nivniot Imam }e re~e: Klawaj so nas kako imam! Toj }e re~e: Ne;vie edni na drugi ste voda~i, poradi Allahovata milost sprema vas.” (Muslim)

[to e smislata vo spu{tawe na Isa a.s.
vo posledno vreme?
Ova pra{awe mu pa|a na pamet na sekoj vernik koj veruva vo Allah i Sudniot den.
Nau~nicite odgovorile na sledniov na~in:
1- Demant na evreite poradi nivnoto tvrdewe deka tie go ubile Isa a.s. So negovoto spu{tawe Allah x.{. }e ja razotkrie pravata vistina, kako i deka toj }e gi ubie niv i nivniot voda~ Dexxal. Ibn Haxer mu dava prednost na ova mislewe vo odnos na preostanatite;
2- Isa a.s. ja najvil vo Inxil vrednosta na ummetot na Muhmmed a.s.. za ova Allah x.{. veli: “Muhammed e Allahov Pejgamber. A onie koi se so nego se strogi kon neverencite, a mil- ostivi me|usebe. Gi gleda{ na ruku‘ i na sexde, kako ja baraat dobrinata i zadovolstvoto Allahovo. Ima belezi na licata nivni od trago- vite na sexdeto, Ete, takov be{e primerot nivni vo Tevrat i takov be{e primerot nivni vo Inxil: kako seme {to }e ja isfrli korata negova, }e se zajakne, a potoa }e zatvrdi vrz stebloto, v~udoneviduvaj}i go seja~ot za da se razlutat so toa nevernicite. A Allah im veti na onie koi veruvaat i koi dobri dela rabotat pro{ka i nagrada
Ova pra{awe mu pa|a na pamet na sekoj vernik koj veruva vo Allah i Sudniot den.
Nau~nicite odgovorile na sledniov na~in:
1- Demant na evreite poradi nivnoto tvrdewe deka tie go ubile Isa a.s. So negovoto spu{tawe Allah x.{. }e ja razotkrie pravata vistina, kako i deka toj }e gi ubie niv i nivniot voda~ Dexxal. Ibn Haxer mu dava prednost na ova mislewe vo odnos na preostanatite;
2- Isa a.s. ja najvil vo Inxil vrednosta na ummetot na Muhmmed a.s.. za ova Allah x.{. veli: “Muhammed e Allahov Pejgamber. A onie koi se so nego se strogi kon neverencite, a mil- ostivi me|usebe. Gi gleda{ na ruku‘ i na sexde, kako ja baraat dobrinata i zadovolstvoto Allahovo. Ima belezi na licata nivni od trago- vite na sexdeto, Ete, takov be{e primerot nivni vo Tevrat i takov be{e primerot nivni vo Inxil: kako seme {to }e ja isfrli korata negova, }e se zajakne, a potoa }e zatvrdi vrz stebloto, v~udoneviduvaj}i go seja~ot za da se razlutat so toa nevernicite. A Allah im veti na onie koi veruvaat i koi dobri dela rabotat pro{ka i nagrada
golema.” (El-Feth, 29) Zatoa Isa a.s. go zamolil Allah x.{. da go napravi da bide eden od tie sledbenici na ummetot Muham- medov i Allah mu ja udovolil taa molba, go zadr`il kaj nego se dodeka }e go spu{ti vo posledno vreme da go obnovi Islamot.
Imam Zehebi vo biografijata za Isa a.s. vo knigata “Texridu Esmaus-Sahabe” veli: “Isa sin na Merjem e ashab, pejgamber, go videl na Muham- med a.s. vo no}ta na Isra, i go pozdravil. Toj e posleden ashab po umirawe.”    
3- Isa a.s. }e sleze od nebo poradi negovoto pribli`uvawe na smrtniot ~as, za da se zakopa vo zemja, bidej}i sekoe stvorenie od zemja umi- ra na zemja i se zakopuva vo zemja. Negovoto spu{tawe se sovpa|a so pojavata na Dexxal, i }e go ubie nego Isa a.s.
4- Toj }e sleze da gi obvini hristijanite za la`, i da gi otkrie nivnite krivoverstva i zabludi. Allah x.{. vo negovoto vreme }e gi uni{ti site veruvawa osven islamskoto veruvawe. Isa a.s. }e go skr{i krstot, ubie sviwata i prekine vojnata.
Isa a.s. }e bide praveden vladar na
islamskiot ummet
Koga }e se spu{ti Isa a.s. na zemjata, toj nema da donese nov bo`ji verozakon, tuku }e se spu{ti kako eden od vladarite na islamskiot ummet, na koi }e im sudi spored Allahoviot {erijat, i }e bide obnovuva~ na Islamot za da postane od sledbenicite na Muhammed a.s.

Isa a.s. }e obavi Hax vo Bejtul-Haram
Spomnavme deka Isa a.s. e posleden ashab od ashabite na Allahoviot Pejgamber koj }e umre. Toj }e obavi haxx posle spu{taweto na zemja vo posledno vreme. Hanzala El-Eslemi go slu{nal Ebu Hurejreta koj prenesuva hadis od Allahov- iot Pejgamber: “Se kolnam vo onoj vo ~ii race e mojot `ivot, sinot na Merjem }e zanijeti za Hax ili Umra ili obete vo mestoto Reuha.” (Muslim)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.