IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Кој е АЛАХ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој е АЛАХ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:48
Originally posted by gospel gospel напиша:

ДОВОЛНО БЕШЕ ДА СЕ ПРЕПУЦАВАМЕ. КРАЈОТ КЕ ГО КРАСИ ДЕЛОТО. СПАСИТЕЛОТ МОЈ Е ВЕРЕН , А ВАШИОТ КЕ ВИДЕМЕ...




Навистина КРАЈОТ ГО КРАСИ ДЕЛОТО.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:50
СО ОВА ГИ ПОТВРДИ МОИТЕ ЗБОРОВИ
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:54
Originally posted by gospel gospel напиша:

СО ОВА ГИ ПОТВРДИ МОИТЕ ЗБОРОВИ


Точно така ги потврдив и твоите и моите зборови,за да бидат сведок пред Бога за нас двајцата.

   Кога си толку самоуверен се сложуваш ли јас и ти вечерва да го повикаме Божјето Проклетство врз оној од нас двајцата што лаже?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:59
Originally posted by efendija efendija напиша:

Кога си толку самоуверен се сложуваш ли јас и ти вечерва да го повикаме Божјето Проклетство врз оној од нас двајцата што лаже?
 
Еве една од радикалните разлики меѓу христијанството и исламот. Додека Христос не учи нас да ги благословуваме нашите непријатели и да се молиме за оние што не гонат, Исламот ги учи муслиманите да проколнуваат. (особено кога немаат аргументи).
Ова не ми е прв пат да слушнам муслиман како вели вакво нешто.


Изменето од EvAngelos - 05.Април.2008 во 01:00
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:00
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by gospel gospel напиша:

СО ОВА ГИ ПОТВРДИ МОИТЕ ЗБОРОВИ


Точно така ги потврдив и твоите и моите зборови,за да бидат сведок пред Бога за нас двајцата.

   Кога си толку самоуверен се сложуваш ли јас и ти вечерва да го повикаме Божјето Проклетство врз оној од нас двајцата што лаже?




Овој отиде.Ќе сакаш ли ти ЕвАнгелос да го заземеш неговото место?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Кога си толку самоуверен се сложуваш ли јас и ти вечерва да го повикаме Божјето Проклетство врз оној од нас двајцата што лаже?

 

Еве една од радикалните разлики меѓу христијанството и исламот. Додека Христос не учи нас да ги благословуваме нашите непријатели и да се молиме за оние што не гонат, Исламот ги учи муслиманите да проколнуваат. (особено кога немаат аргументи).

Ова не ми е прв пат да слушнам муслиман како вели вакво нешто.


Ова е еден од најубавите аргументи со кои се побива вашата заблуда.Кога си толку сигурен во твојата вера ајде вечерва јас и ти да го направиме тоа!
Јас сум сигурен и спремен сум на тоа,но,дали си и ти?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:48

Јас сум сигурен во мојата вера, но мораш да разбереш дека мојата вера ми забранува да се колнам, мојата вера ми забранува и да проколнувам. Тоа ми е заповед од Исус Христос - Оној чие учење го следам и во целост почитувам.

 
 
"Благословувајте ги оние што ве гонат. Благословувајте ги, а не ги проколнувајте"
(Римјаните 12:14)
 
"A Јас (Христос) ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние кои ве гонат. "
(Матеј 5:44)
"А Јас (Христос) ви велам: Не колнете се ви ништо."
(Матеј 5:34)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:31
Da, i vratete im so ista merka....! a?
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:33
Originally posted by gospel gospel напиша:

ДОВОЛНО БЕШЕ ДА СЕ ПРЕПУЦАВАМЕ. КРАЈОТ КЕ ГО КРАСИ ДЕЛОТО. СПАСИТЕЛОТ МОЈ Е ВЕРЕН , А ВАШИОТ КЕ ВИДЕМЕ...


CELOTO COVESTVO IMA EDEN SPASITEL, PREKU CIE STO SLEDENJE KJE JA ZASLUZAT BOZJATA MILOST, I BOG KJE GI SPASI, VNESUVAJKI GI VO RAJOT, A TOA  E POSLEDNIOT BOZJI PRATENIK, MILOSTA NA SITE SVETOVI, VEROVESNIKOT MUHAMMED!!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:34
Даија такво нешто кај нас нема. Ние не враќаме со иста мерка. Наведи те молам од каде ти е ова?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 15:39
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by gospel gospel напиша:

ДОВОЛНО БЕШЕ ДА СЕ ПРЕПУЦАВАМЕ. КРАЈОТ КЕ ГО КРАСИ ДЕЛОТО. СПАСИТЕЛОТ МОЈ Е ВЕРЕН , А ВАШИОТ КЕ ВИДЕМЕ...

CELOTO COVESTVO IMA EDEN SPASITEL, PREKU CIE STO SLEDENJE KJE JA ZASLUZAT BOZJATA MILOST, I BOG KJE GI SPASI, VNESUVAJKI GI VO RAJOT, A TOA  E POSLEDNIOT BOZJI PRATENIK, MILOSTA NA SITE SVETOVI, VEROVESNIKOT MUHAMMED!!!!




AMA JAS SUM PO MILOST SPASEN, PO BLAGODAT, I TOA NE E OD MENE, OD BOGA E.
NE E PO ZASLUGA ILI PO DELA, ZA DA NE SE POFALAM.

(EFESJANITE 2:8-9)


SPASITELOT MOJ JA PROLI KRVTA SVOJA ZA MENE, I DOVOLNO E DA VERUVAM VO ZRTVATA STO JA NAPRAVI ZA MENE GRESNIOT,ZA DA BIDAM SPASEN.


A TI SO SVOITE DELA, RAZMISLI KAKO KE ZASTANES PRED BOGA VO ONOJ DEN, NA STRASNIOT SUD. NAVISTINA RAZMISLI...
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 20:26
Originally posted by gospel gospel напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by gospel gospel напиша:

ДОВОЛНО БЕШЕ ДА СЕ ПРЕПУЦАВАМЕ. КРАЈОТ КЕ ГО КРАСИ ДЕЛОТО. СПАСИТЕЛОТ МОЈ Е ВЕРЕН , А ВАШИОТ КЕ ВИДЕМЕ...

CELOTO COVESTVO IMA EDEN SPASITEL, PREKU CIE STO SLEDENJE KJE JA ZASLUZAT BOZJATA MILOST, I BOG KJE GI SPASI, VNESUVAJKI GI VO RAJOT, A TOA  E POSLEDNIOT BOZJI PRATENIK, MILOSTA NA SITE SVETOVI, VEROVESNIKOT MUHAMMED!!!!




AMA JAS SUM PO MILOST SPASEN, PO BLAGODAT, I TOA NE E OD MENE, OD BOGA E.
NE E PO ZASLUGA ILI PO DELA, ZA DA NE SE POFALAM.

(EFESJANITE 2:8-9)


SPASITELOT MOJ JA PROLI KRVTA SVOJA ZA MENE, I DOVOLNO E DA VERUVAM VO ZRTVATA STO JA NAPRAVI ZA MENE GRESNIOT,ZA DA BIDAM SPASEN.


A TI SO SVOITE DELA, RAZMISLI KAKO KE ZASTANES PRED BOGA VO ONOJ DEN, NA STRASNIOT SUD. NAVISTINA RAZMISLI...
KOGA PLANIRATE VASITE PUSTI ZELBI DA DA GI POTKREPITE SO IZREKITE NA ISUS, A NE SO IZREKITE NA PAVLE?
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 21:23
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by gospel gospel напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Jas sum najaci, site voda moze da mi nosite i tocka.





ISUS E NAJJACI, A TI NE SI DOSTOEN NI VRVKITE OD OBUVKITE DA MU GI ZAVRZES.


Тој цитат е на Волтер и оригинално гласи:

„Лутер не е достоен ниту да ги одврзе врвките на Мухамедовите чевли.“(ВОЛТЕР)


VO ZABLUDA SI PRIJTELE.

USTE PRED DVE ILJADI GODINI, JOVAN KRSTITEL GI IZGOVORI TIE ZBOROVI, KOGA ISUS HRISTOS SE KRSTEVASE NA REKATA JORDAN.

A TIE GLUPOSTI NA VOLTER, NE SE VREDNI NI DA SE SPOMNAT, A KAMO LI DA SE PAMETAT.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 11:44
da se vratime na temata bidejki navistina dosta izbegavme od nea...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.