IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Денеска си купив оценка...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Денеска си купив оценка...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 09:11
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Quentin Quentin напиша:

А што е битна оцената, луѓе? Тоа што го имаш како вредност, како дух, ниедна пара не може да го купи. Капиталистичково општество ни ги зема душите и не' претвори во автоматизирани суштества. Која и чија категоризација од 1 до 5 или од 5 до 10 може да ја измери вашата вредност? Никоја и ничија. Самите мериме колку вредиме и самите се создаваме, сето останато е образовна формалност. Верувајте во себе, не во оценките.
...ushte da se moze so verbata vo sebe, da se zapishe sekoj kaj shto saka...


Многу од моите соученици од средно кои со напумпани петки се запишаа на факултет, се откажаа уште во вториот семестар. Тоа покажува дека оценките не се никакво мерило за вредноста и интелектуалниот капацитет на ученикот/студентот. Затоа и препорачав секој првенствено да верува во своите способности, а не да се разочарува од нечија категоризација на знаење, која да признаеме во основните и средните училишта е подложна на јака шминка. Не мора сето тоа да биде сфатено на циничен начин. Ако немаме верба дека на крајот сепак испливува квалитетот, тогаш зошто се школуваме???
... jas sum prva protiv petkomanijata... i sum pobornik na opisnoto ocenuvanje... ne pokazav ironija na tvojot napis... tuku na kriteriumite za upis...pak se stavi akcent na ocenkite... a ne na znaenjeto...pak prodolzuva trkata po 5... ne po znaenje...
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 09:15
Токму така, тоа е сериозен недостаток на образовниот систем кој своите корени ги влече уште од основното образование, па потоа последователно се пресликува се' до добивањето на факултетска диплома. Безглавото итање кон десетки се покажува како јалова работа кога стекнатото знаење ќе треба да се примени во пракса.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:19
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by SINA PTICA SINA PTICA напиша:

Иста одговорност имаат и тој кој дава и тој кој зема мито.


ОВА НЕМА ВРСКА СО ДАВАЊЕ И ЗЕМАЊЕ МИТО.ПРОФЕСОРКАТА СЕ ОБИДЕЛА ДА ГИ МОТИВИРА ДА ГО КОРИСТАТ ИНТЕРНЕТОТ ВО ФУНКЦИЈА НА НАСТАВАТА.во функција на наставата ?? смеење ако е во функција на наставата да извадам слики од интернет,... со шминкани очи,... трепкање и да му ги дадам,.... а тој којзнае каде да ги стави,... тогаш се откажувам од образованиево и од професориве,..... им нема надеж плазење
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 14:49
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:


Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by SINA PTICA SINA PTICA напиша:

Иста одговорност имаат и тој кој дава и тој кој зема мито.


ОВА НЕМА ВРСКА СО ДАВАЊЕ И ЗЕМАЊЕ МИТО.ПРОФЕСОРКАТА СЕ ОБИДЕЛА ДА ГИ МОТИВИРА ДА ГО КОРИСТАТ ИНТЕРНЕТОТ ВО ФУНКЦИЈА НА НАСТАВАТА.
во функција на наставата ?? смеење ако е во функција на наставата да извадам слики од интернет,... со шминкани очи,... трепкање и да му ги дадам,.... а тој којзнае каде да ги стави,... тогаш се откажувам од образованиево и од професориве,..... им нема надеж плазење


БИСЕРНА...немој да се лутиш. Најпрво не си објаснила во најавата по кој предмет , каква точно задача сте добиле и со каква цел ,со што создаваш забуна и неправилна дискусија.За да ги добие дискусијата саканите ефекти,најпрво треба добро да ги воведеш читателите и да го објасниш проблемот.На лошо поставено прашање можеш да очекуваш само лоши одговори.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:23
бИСЕРНА, СЛЕДНИОТ ПАТ КОГА ЌЕ ФОРМУЛИРАШ ТЕМА, ПОТРУДИ СЕ ДА ПОСТАВИШ И ЦЕЛ НА ИСТАТА... ОАВА Е КЛАСИЧЕН ПРИМЕР ЗА БЕСЦЕЛНА ТЕМА... НИТУ ПАК Е ФОРМУЛИРАНА КАКО ШТО ТРЕБА...МЕНЕ ПОВЕЌЕ МИ ЛИЧИ НА ТВОЈА ФАЛБА ДЕКА СИ ДОБИЛА ПЕТКА, АМА НЕ ЗНАЕШ КАКО ДА НИ СЕ ПОФАЛИШ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.