IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 46>
Автор
Порака
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 02:00
Originally posted by brza brza напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:

Originally posted by brza brza напиша:

"Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!"- nishto drugo!,среќа...samo prochitaj si go potpisot,..nekolku pati.намигнувањеinache,..kolku shto se gleda,..gluposta vo tvoite citati  e istaknata samo za edna "rabota",.......iako,...dodushe,..nema tuka mnogu raboti koi shto bi mozele da odat bez toj,.."epitet"!,..ili i ti mozebi sakash da se ulepshuvaat rabotite?збунетост


Иначе = инаку
додуше = додуша или до душа (не сум сигурна)
улепшуваат = разубавуваат
  ajde be?! ,..stvarno e taka?!,..збунетост,..eeehhh,..shto ti se vika,..molenje ( na gospod! ),..a?,...kaj stanuvash zdrav (preku nokj!!),..ushte i so znaenje si celiot preplaven! изненадувањеinaku ,..ne znam zoshto voopshto i se uchi neshto ,..ili postoi cela medinska nauka,...koga bila dovolna samo molitvata( i verbata vo gospod!) ,..za da ti se zivotot,...razubavi !,...dodusha,...ne "pali" toa kaj sekoj,..намигнување




Зар нешто згрешив во преводот на македонски јазик....Нели тоа е темата тука...

Ако имаш нешто друго да ми кажеш имаш на вероисповед Ошто и неврзано....имаш и ЛП ако ти е зорт....
МИР со сите
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 19:05
aj ova...da gi vidam expertite:

-ushte od kako go vovedoa...me "izmachuva"( da ne kazam - nervira).голема%20насмевка....... nelogichnosta na rechenicata - danok na dodadena vrednost!....VAT= DDV....VAT- VALUE ADDED TAX!.....znachi....na vrednosta dodadena taxa...ili taxa dodadena na vrednosta..i kako moze,..i na koj "expert" ovdeshen  mu  teknalo toa da go nareche  kako shto e?....a, na koja be dodadena vrednost e dodaden i danokot?!........ danokot se dodava na vrednosta , a ne na nekoja si dodadena vrednost!.....moze da bide samo....dodaden danok na vrednosta,..zatoa shto ...ako neshto koshta 100... mu se dodava danokot......a i taka ...kratenkata si ostanuva ista.


............ushte edna ..nelogichnost ( da ne kazam -glupost) na "bogatiot"so izrazi jazik...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 10:32
„Ќотек поради пиење на пиво

По којзнае кој пат: Не се вели пиење на пиво , туку пиење пиво. Не е правилно пишување на порака , туку пишување порака .

Пиеш, јадеш, пишуваш нешто.
Седиш, се смееш, се надеваш на нешто.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 13:44
Originally posted by brza brza напиша:

aj ova...da gi vidam expertite:

-ushte od kako go vovedoa...me "izmachuva"( da ne kazam - nervira).голема%20насмевка....... nelogichnosta na rechenicata - danok na dodadena vrednost!....VAT= DDV....VAT- VALUE ADDED TAX!.....znachi....na vrednosta dodadena taxa...ili taxa dodadena na vrednosta..i kako moze,..i na koj "expert" ovdeshen  mu  teknalo toa da go nareche  kako shto e?....a, na koja be dodadena vrednost e dodaden i danokot?!........ danokot se dodava na vrednosta , a ne na nekoja si dodadena vrednost!.....moze da bide samo....dodaden danok na vrednosta,..zatoa shto ...ako neshto koshta 100... mu se dodava danokot......a i taka ...kratenkata si ostanuva ista.


............ushte edna ..nelogichnost ( da ne kazam -glupost) na "bogatiot"so izrazi jazik...
  ........mnogu jasno....nema "experti" da ja komentiraat ovaa jazichna ...glupost!....a, inache ...bez ime( koe shto ti si go odbral...i nema ,..navistina ,...chovechki zivot),....da mi e da znam ,samo ,...shto e toa shto go pravi chovechkiot zivot,.cvhovechki.....osven ....imeto....dabome..

тага..zalosno...tazno....


Изменето од brza - 21.Август.2009 во 13:47
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 16:53
Многу убаво си е преведен терминот VAT  како данок на додадена вредност, бидејќи со тоа се изразува суштината на данокот: данок кој се плаќа не на основната цена на производот или услугата формирана од производителот, туку на сите вредности кои се додаваат на неговата цена се додека тој стигне до потрошувачот, кој ја плаќа конечната цена вклучително и ДДВ-то.
Трошоците кои произлегуваат од сите трансакции додека производот стигне од производителот до крајниот потрошувач влегуваат во таа додадена вредност која влегува во даночната основица.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2009 во 23:01
aj ne bidi smeshna!.изненадување..ti pokazaa shto znachi VAT...danok dodaden na vrednosta!...za kakvi vrednosti zboruvash?.збунетост..i koga bi bilo taka ,..bi trebalo da e....na dodadeni vrednosti....na vkupna vrednost....a, ne kako jazichnata glupa kovanica....pak pitam...na koja be dodadena vrednost...ako kako shto ti kazesh ...ima povekje dodadeni ...збунетост

VAT = value added tax!-vrednost so dodadena taksa!.danokot se dodava na vrednosta...a ne vrednosta...na druga vrednost.pogotovo ne  ne na nekoja si ...dodaena vrednost...ne me boli mene koj shto dodava na osnovnata vrednost...me interesira samo krajnata vrednost,...ona shto jas treba da go platam !...a taa e...vrednosta + danokot!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2009 во 03:02
Ооо брза, па извини ако бев смешнасмешен... ете јас “случајно“ знам што значи VAT, но сепак ти благодарам на “покажувањето“...

Пак: преводот ја одразува суштината на она на што се однесува, а тоа е данок на додадена вредност која се акумулира на основната низ текот на сите трансакции на производот додека тој стигне од производителот до тебе.

Повеќе објаснување можеш да најдеш во економската литература, достапна е и на интернет, на темава нема логика да се објаснуваат економски равенки и категории.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 10:07
Може овака лаички да се објасни?
Кога еден производ ќе се финализира тој има одредена (ај да ја наречеме почетна) вредност. Потоа на таа почетна вредност, во процесот на промет, се додаваат маржи, рабати, царински давачки ... кои заедно претставуваат додадена вредност на почетната. Е, на таа додадена вредност се плаќа данок. Данок на додадена вредност.
Или грешам?не%20знам
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2009 во 11:34
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Ооо брза, па извини ако бев смешнасмешен... ете јас “случајно“ знам што значи VAT, но сепак ти благодарам на “покажувањето“...

Пак: преводот ја одразува суштината на она на што се однесува, а тоа е данок на додадена вредност која се акумулира на основната низ текот на сите трансакции на производот додека тој стигне од производителот до тебе.

Повеќе објаснување можеш да најдеш во економската литература, достапна е и на интернет,.........


ooo, 'naste'...expertu eden изненадување....se gleda deka  si epten kulturna...pa, duri i za toa shto ke zasmeesh nekoj,....mu se izvinuvash !намигнување

-inache...se e ubavo toa shto go "objasnuvate"...samo, seushte ne gledam deka e ..."taman" prevodot  na vat.....pod dodadena vrednost...se podrazbira( normalno) ednina,...a , vie dodavte...bezbroj...dodadeni....sprema toa...


...aj, batali '''naste'....arno vikash...nema rezon vekje da se...prepira chovek okolu ochiglednoto...a, ne toa shto nekoj domashen "expert" go smislil...kako i da e......големо%20гушкање......................................плазење...........



Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2009 во 22:02
Originally posted by brza brza напиша:

... prevodot  na vat...

Многупати до недоразбирања доаѓа поради несоодветни преводи од англиски на македонски. Еве на пример, како кај нас ќе се преведе: I have nothing? Сигурно ќе речеш(те) „Јас немам ништо“! Но, дали тоа е правилно? Нели е поправилно да се рече: „Јас имам ништо“?! Знам, некој на ова ќе се насмее (или исмее) и можеби ќе рече дека претерувам во „бранењето“ на македонскиот јазик. Но не само поради буквалниот превод на секој збор на македонски, туку и поради логична причина преводот треба да биде „Јас имам ништо“! Зошто? Бидејќи две негации секогаш даваат една афирмација. Замислете, „немам ништо“! Или во крајна линија, нели е подобро да се рече „Јас се немам“? Или овој пример, кој ние многу често го користиме: „Кај си (бе/ма), никаде те нема“ Забележувате, две негации - „никаде те нема“! Како би било спротивно од „никаде“? Секаде! Значи, правилно во овој пример би било: „Кај си (бе/ма), секаде те нема“! (Ова не се однесува за тоа „бе/ма“голема%20насмевка)
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 10:42
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

... prevodot  na vat...
Многупати до недоразбирања доаѓа поради несоодветни преводи од англиски на македонски. Еве на пример, како кај нас ќе се преведе: I have nothing? Сигурно ќе речеш(те) „Јас немам ништо“! Но, дали тоа е правилно? Нели е поправилно да се рече: „Јас имам ништо“?! Знам, некој на ова ќе се насмее (или исмее) и можеби ќе рече дека претерувам во „бранењето“ на македонскиот јазик. Но не само поради буквалниот превод на секој збор на македонски, туку и поради логична причина преводот треба да биде „Јас имам ништо“! Зошто? Бидејќи две негации секогаш даваат една афирмација. Замислете, „немам ништо“! Или во крајна линија, нели е подобро да се рече „Јас се немам“? Или овој пример, кој ние многу често го користиме: „Кај си (бе/ма), никаде те нема“ Забележувате, две негации - „никаде те нема“! Како би било спротивно од „никаде“? Секаде! Значи, правилно во овој пример би било: „Кај си (бе/ма), секаде те нема“! (Ова не се однесува за тоа „бе/ма“голема%20насмевка)




извини, златник, не можам да се воздржам би било интересно кога би ги „поправиле“ идиомите и нелогичните вкоренети изрази. Дури тогаш нема да можеме да се разбереме
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 13:10
Е да, во право си! Нам ќе ни’ биде „интересно“ (=чудно, смешно) ако ги отфрлиме тие нелогични но длабоко вкоренети идиоми во/од нашиот јазик. Но верувам дека само на 1 или 2 генерации после нас тоа ќе им биде сосема нормално. Како што сега им е нормално на англичаните да речат: I have nothing (Јас имам ништо)намигнувањеплазење

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 13:17
 навистина  смешно.газење%20од%20смеење идиомите да се споредуваат  со литературната двојна негација во јазикотгазење%20од%20смеење
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2009 во 14:28
Originally posted by abnormalen abnormalen напиша:

... литературната двојна негација...

не%20знамАј малку поопширно за ова!молитва
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,329 секунди.