IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
Автор
Порака
Bojan_pp Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bojan_pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонски литературен јазик
    Испратена: 01.Април.2008 во 17:09
Македонскиот Литературен јазик треба многу да го користиме.Еве неколку неправилни зборови:
-нејчам
-че одам
-одеќи
-пробав
-свати
-неможе
Еве како треба правилно да бидат зборовите:
-не сакам
-ќе одам
-одејќи
-се обидов
-сфати
-не може.
Затоа говорете литературно!!!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 00:52
ooooooo колку само повише ги има голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 00:03
Originally posted by Bojan_pp Bojan_pp напиша:

Македонскиот Литературен јазик треба многу да го користиме.Еве неколку неправилни зборови:
-нејчам
-че одам
-одеќи
-пробав
-свати
-неможе
Еве како треба правилно да бидат зборовите:
-не сакам
-ќе одам
-одејќи
-се обидов
-сфати
-не може.
Затоа говорете литературно!!!


А ОД КОГА СТАНА НЕПРАВИЛНО-ПРОБА,-ПРОБАВ, А ПРАВИЛНО - СЕ ОБИДОВ?!!!!!
ВО ЈАЗИКОТ ПОСТОЈАТ ЗБОРОВИ ШТО ИМААТ РАЗЛИЧНА СТРУКТУРА, ЗВУЧЕЊЕ,НО ИСТО ЗНАЧЕЊЕ...НИВ ГИ ВИКАМЕ СИНОНИМИ И ТИЕ СЕ БОГАТСТВО НА ЈАЗИКОТ. АКО ТРГНЕМЕ ПО ТВОЈАТА ЛОГИКА- ЌЕ ТРЕБА ДА СЕ ОТКАЖЕМЕ ОД БОГАТСТВОТО, И ДА ГО СВЕДЕМЕ НАШИОТ ЈАЗИК НА 1000 ЗБОРА. ЈАС ОД БОГАТСТВО И ОД НАСЛЕДСТВО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМ.
ЗА ДА НЕ СЕ МАЧИШ ДА ПРОВЕРУВАШ-ОТВОРИ „ПРАВОПИС НА МАКЕДОНСКИОТ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК“ , ВО ИЗДАНИЕ НА ПРОСВЕТНО ДЕЛО-СКОПЈЕ, 1979-СТР.479
МНОГУ ПОЗДРАВ ! LPARTIK
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 00:07
ЗА ДА НЕ СЕ МАЧИШ ДА ПРОВЕРУВАШ-ОТВОРИ „ПРАВОПИС НА МАКЕДОНСКИОТ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК“ , ВО ИЗДАНИЕ НА ПРОСВЕТНО ДЕЛО-СКОПЈЕ, 1979-СТР.479...ПАТРИК!!!


...ЕЕЕЕ,НА ОВАКОВ КОМЕНТАР ЕДЕН ЗНАЕШ ШТО МИ ВИКА???/...КОЈ ГО ПИШУВАЛ ТОА,ДАЈ ДА ВИДАМ..МА ШТО ЗНАЕ ТОЈ БЕ...!!!ДА СЕ ЧУДИШ..!!!НЕ БИЛО ТОЧНО ТОА ВО ПРАВОПИСОТ...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 10:30
probav i se obidov nemaat isto znacenje za da se kaze deka probav e neliteraturno

nikoj od nas nema da kaze " go se obidov ovoj sladoled i mi se dopadna" site ke kazeme go probav ovoj sladoled i mi se dopadna


citajte deca , ne e vazno dali golemi klasici ili obicni romancinja, ama citajte...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 14:21
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

probav i se obidov nemaat isto znacenje za da se kaze deka probav e neliteraturno

nikoj od nas nema da kaze " go se obidov ovoj sladoled i mi se dopadna" site ke kazeme go probav ovoj sladoled i mi se dopadna


citajte deca , ne e vazno dali golemi klasici ili obicni romancinja, ama citajte...


Во право си, не се работи за синонимија, но не се работи за неправилен збор.Пробав си е потребен и го има во правописниот речник.Благодарам на исправката.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 22:19
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

probav i se obidov nemaat isto znacenje za da se kaze deka probav e neliteraturno

nikoj od nas nema da kaze " go se obidov ovoj sladoled i mi se dopadna" site ke kazeme go probav ovoj sladoled i mi se dopadna


citajte deca , ne e vazno dali golemi klasici ili obicni romancinja, ama citajte...


Во право си, не се работи за синонимија, но не се работи за неправилен збор.Пробав си е потребен и го има во правописниот речник.Благодарам на исправката.

... e sega koga sme kaj sladoledot... nego ke go vkusime... ke go pocustvuvame vkusot... a ke gi probame pantalonite...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 23:52
Кога се работи за глаголите ПРОБА и ОБИДЕ,некогаш,во некои ситуации подеднакво правилна е нивната употреба што кај мене на прв поглед создаде чувство за синонимија...па избрзав.
пр. :Пробај уште еднаш. /Обиди се уште еднаш.
Пробај да го разбереш. / Обиди се да го разбереш.
Но има ситуации кога едноставно не смееме да ги мешаме.
- Пробај го слаткото...може и сладоледот, иако тој се лижнува за да се почувствува вкусот...манџата се пробува...
Во таквите примери невозможна е употреба на ОБИДЕ.

Изменето од lpartik - 04.Април.2008 во 23:54
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:06
zatoa pa,moze i dvata edno podrugo........se obidov da probam......
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 19:48
Abe deca, prvo ne se zboruva LIRERATURNO tuku standardno! Zatoa sto se slucuva zborot literaturno cesto da se vrzuva so jazikot na umetnickata literatura, a znaeme deka zargonite, sociodijalektite, i dr. stilski izrazni sredstva se koristat sekade! Jas licno mislam deka samo treba da se trudime dda ne korisime srbizmi! A za onie sto zboruvaat na dijalekti, ne znaci deka ne zboruvaat pravilno! Dijalektot e bogatstvo, i sekoj treba da go cuva. So nego jazikot e poborat!
SLUSAJTE SOVETI OD KOMPETENTNI LICNOSTI KAKO MENE!!!
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 21:21
Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Abe deca, prvo ne se zboruva LIRERATURNO tuku standardno! Zatoa sto se slucuva zborot literaturno cesto da se vrzuva so jazikot na umetnickata literatura, a znaeme deka zargonite, sociodijalektite, i dr. stilski izrazni sredstva se koristat sekade! Jas licno mislam deka samo treba da se trudime dda ne korisime srbizmi! A za onie sto zboruvaat na dijalekti, ne znaci deka ne zboruvaat pravilno! Dijalektot e bogatstvo, i sekoj treba da go cuva. So nego jazikot e poborat!
SLUSAJTE SOVETI OD KOMPETENTNI LICNOSTI KAKO
MENE!!!


Јас никаде не употребив ЛИТЕРАТУРНО,туку само укажував дека не е неправилна употребата на глаголот ПРОБА,од проста причина што неговата употреба во јазикот е незаменлива со ОБИДЕ, а и посочив дека истиот го има во правописниот речник.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 21:20
ПРОБА со значење испитува квалитет, испитува вкус на нешто,
значи, има значење на ИСПИТУВА, што е сосема различно од значењето на ОБИДЕ (со значење на намера)
Го проба јадењето.
Се обиде да научи.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 21:37
Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Abe deca, prvo ne se zboruva LIRERATURNO tuku standardno! Zatoa sto se slucuva zborot literaturno cesto da se vrzuva so jazikot na umetnickata literatura, a znaeme deka zargonite, sociodijalektite, i dr. stilski izrazni sredstva se koristat sekade! Jas licno mislam deka samo treba da se trudime dda ne korisime srbizmi! A za onie sto zboruvaat na dijalekti, ne znaci deka ne zboruvaat pravilno! Dijalektot e bogatstvo, i sekoj treba da go cuva. So nego jazikot e poborat!
SLUSAJTE SOVETI OD KOMPETENTNI LICNOSTI KAKO MENE!!!

abe sanji4 ti nema ramen,koga stanuva zbor za makedonski
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:22
Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Abe deca, prvo ne se zboruva LIRERATURNO tuku standardno! Zatoa sto se slucuva zborot literaturno cesto da se vrzuva so jazikot na umetnickata literatura, a znaeme deka zargonite, sociodijalektite, i dr. stilski izrazni sredstva se koristat sekade! Jas licno mislam deka samo treba da se trudime dda ne korisime srbizmi! A za onie sto zboruvaat na dijalekti, ne znaci deka ne zboruvaat pravilno! Dijalektot e bogatstvo, i sekoj treba da go cuva. So nego jazikot e poborat!
SLUSAJTE SOVETI OD KOMPETENTNI LICNOSTI KAKO MENE!!!

Литературен
стандардизиран
нормиран
официјализиран
сите овие термини влегуваат во дефиницијата за литературен јазик
Литературен јазик е средство за комуникација со кое се служи цела една нација заради полесно разбирање на припадници на различни дијалектни поднебја, односно, заради израмнување на дијалектните разлики, и е стандардизиран преку низа лингвистички норми и официјализиран од страна на законодавно тело
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.