IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2014 во 00:05
-ma,...sveshto ! смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2014 во 09:43
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Шол? размислување

Да, да - шол!
Прашајте ги вашите постари* за овој збор.
Се сеќавам како мајка ми (но не само таа, туку и сите други жени) кога правеа муабет за разни рецепти, ќе речеа: „ставаш тоа и тоа ... и еден шол зејтин ...“
Но, бидејќи јазикот е жива материја, посебно денес во оваа ера на глобализација, се отфрлаат, се забораваат многу зборови или се менуваат со други, така да и овој збор полека се отфрла и ни’ изгледа туѓ.
Токму поради овие причини го дадов коментаров:
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Во Македонија толку многу се употребужваат србизми  што е дојдено до тој степен да тврдиме дека се тие македонски зборови. ...

А читајќи го ова ... :
Originally posted by brza brza напиша:

-ma,...sveshto ! смеење

... по сеизгледа, после зборот „тврдиме“, требаше да ги допишам зборовите: „чудиме“, „потсмеваме“ ...
Ако овој збор предизвика толку „изненадување“, тога што би рекле за зборот „гилза“ (или некаде „гилзна“)?
Сигурен сум дека повеќето немаат врска што тој означува.
А, ако ви речам „чаура“, тогаш секако ќе знаете на што се однесува.
Ами ако го спомнам зборот „риза“. Или „сетре“. Ќе знаете што е?

Само ќе ве молам, пред да почнете со иронизирање, распрашајте се кај постарите или обидете се да побарате на нет, можеби ќе најдете нешто.

* - зависно од реоните во Македонија, можеби некаде и не се користел овој збор, неможам да тврдам, но дека во велешко се користеше, можат да ви посведочат многумина, посебно од постарата генерација. Не сум обратил внимание, можеби има некои и од младиве кои сеуште го употребуваат овој збор.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2014 во 09:54
И без интернет знам што е гилза , риза или сетре . И ако тоа се биле некогаш мак зборови  кои што сега не се користат само можам да замолчам пријатно изненадано .
Кон врв
д4б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Lord OFF the topic

Регистриран: 31.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2014 во 09:58
каква е разликата во македонскиот помегу спремен и подготвен
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2014 во 23:05
Зошто македонскиот јазик е најбогат и најуникатен во светот?
- Нема друг јазик во светот во кој има четири степени на споредување. На македонски има – далеку, подалеку, најдалеку, УПМ, или црн, поцрн, најцрн, картан плазење
- Нема друг јазик во кој има минато незапамтено време. На македонски има – сум бил пијан.
- Во ниту еден друг јазик нема идно евентуално време во минатото. Во македонскиот има – Требало да бидам на работа.
- Двојната негација е приказна сама за себе. Пример:
1. Никој ништо не ми кажа. (Секако дека никој ќе ти каже ништо.)

Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2014 во 09:59
последните коментари на темава кои немаа никаква врска со неа, се скриени
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2014 во 10:10
бил сум се бил напил и сум се бил бил

минало недокажано со елементи на изненадуване но без конкретни докази
_______________________

Бил сум се бил напил и сум се бил с Кил - Бил

Вака формулирана реченицата е Минато недокажано време со елементи на Шизофренија.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2014 во 22:34

Македонски новокомпониран, со елементи на турбо-фолк глупчо
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2014 во 22:42
Јас тринаесет години бев со високообразовани луѓе од маркетингот,
и чудо едно е колку овој турбо-фолк си го применуваат.Па
за кратко ќе почнеш и да го користиш,оти се осеќаш како неписмен.
Желба да се потенцира познавањето на англискиот или што ни тогаш ни
сега не ми е јасно.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2014 во 10:30
Originally posted by Орка Орка напиша:

Јас тринаесет години бев со високообразовани луѓе од маркетингот, и чудо едно е колку овој турбо-фолк си го применуваат. Па за кратко ќе почнеш и да го користиш,оти се осеќаш како неписмен.
Желба да се потенцира познавањето на англискиот или што ни тогаш ни
сега не ми е јасно.

Па барем англискиот да го користат правилно.
Тие (посебно нашиве ни’ јадни политичарчиња) со тоа пред народот* сакаат да докажат колку се во тренд, колку се едуцирани, па неретко велат: “ ... во нашите планови за развој таргетиравме имплементација на кориснички интерфејс за кое се потребни ИТ девелопери. За евалуација на нивнуите способности потребно е да аплицираат свое CV ... “ или во оглас за вработување: „фирма бара мерчендајзер
Има уште многу други овакви примери, но да не ве заморувам, бидејќи и вие самите постојано ги среќавате во средствата за јавно инфоримирање.

После неколку години, кога овие зборови ќе им бидат нормални на тогашните генерации, тие ќе се чудат кога некој ќе им рече дека тоа не се македонски зборови, дека во македонскиот јазик има соодветни зборови. И тие, како некои членови сега, ќе му се иссмеваат на тој кој ќе им рече дека треба да се користат овие наши македонски зборови и ќе велат: „ма ... сВашта“ и тоа најверојатно напишано со латиница: „ ma ... sVasta“


* - Народ како народ. Некој попростичок, некој пообразуван, некој си мисли дека е образуван, па кога ќе слушнат како некој (обично политичар) користи туѓи зборови (некои во оригинал, а некои „транслитерирани“) навистина си мислат: „Еееејјј ... абе овој некој учен човек, зборува нешто многу умно! “
А што убаво ни’ беше порано. Си го имавме само Циле, кој умееше да зборува и по еден саат (ма, и повеќе), а никој ништо да не го разбере.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2014 во 15:12
Се учам јас на македонски јазик од Идивиди форумов и смеам да кажам дека го говарам ( така е правилно да се каже на македонски , а не српското зборам , зборувам ) подобро од 95 % од сите што пишуват тука или некогаш се пишувале .

Изменето од емил - 06.Август.2014 во 15:20
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2014 во 12:41

Зошто се вика телоХранител, наместо телоБранител, за некој кој брани, заштитува други тела?

Многу ме мачи дилемава, не можев дури да заспијам плазење

Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2014 во 12:42
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:


Зошто се вика телоХранител, наместо телоБранител, за некој кој брани, заштитува други тела?

Многу ме мачи дилемава, не можев дури да заспијам плазењеабе атавизм од бугарски
old d4b3
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2014 во 12:53

“Да бе“ плазење злонамерно
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.