IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Што сонувавте денес?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што сонувавте денес?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 55>
Автор
Порака
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 10:40
sonuvav dve beli macki mi se svijale okolu noze leleeeeeee nemozev da gi otrgnam od mene kosmari
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 10:41
Sonuvav edna mila i draga ......forumdzika
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2013 во 02:09
Сонував дека ме оставил Џорџ Клунитага
Кога се разбудив стварно не беше до мене.Значи, моите сонови сепак се остваруваатзбунетост
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2013 во 22:47

Затоа јас не дремнувам денски.
За 5 минути да го сонувам Мичо. Па имал син, едно жолто маче како него.
Па ми го изел сиот чипс. Па после се каравме.
Само не знам на каков јазик.ѓавол


А и после кога станав, проверував под креветот да не стварно имам уште едно маче.ух


Изменето од Анастеа - 21.Ноември.2013 во 22:50
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 08:49

Работи кои влијаат на вашите соништа

Знаете ли што влијае на вашите соништа? Малите ситници како што се звуците, миризбите и одредени ситуации влијаат многу повеќе отколку работите кои секојдневно ги извршувате. Ние ви претставуваме одредени работи од вашиот живот кои се главните виновници за соништата.

Омилената поза за спиење

Познати ви се соништата каде што сте голи, имате секс со позната личност или сте во позиција во која не можете да се мрдате? Една студија од универзитетот во Хонгконг докажува дека еротските и перверзните соништа почесто ги сонуваат оние личности кои преферираат да спијат на стомак. Исто како и тие, турските истражувачи дошле до заклучок дека луѓето кои обично спијат на нивната лева страна имаат кошмари и сонуваат бизарни работи, додека оние кои спијат на десна имаат исполнети, убави и среќни сништа. Луѓето кои спијат на десна страна исто така се поодморени и пофункционални во текот на денот. Ако не знаете која ви е омилена позиција, тогаш тоа е позицијата во која се будите наутро.

Музиката која ја слушаме до 6 годишна возраст

Оние деца кои биле музички активни додека имале 4, 5 и 6 години, токму таа музика од тоа време им го одредува сонот. Истражувачите во универзитетот Флоренс открија дека оние луѓе кои оделе на часови по музичко уште во времето кога мозокот брзо им се развивал, често слушаат музика во сонот. Сепак, голем дел од музиката која луѓето ја сонуваат не им е позната и потоа не знаат да ја опишат.

Врската меѓу магнетизмот и мелатонинот

Истражувачите пронајдоа врска помеѓу магнетизмот и мелатонинот, односно неколкуте флуктуации во магнетното поле на Земјата влијаат на хормонот за спиење кое телото го продуцира. Психологот Дарен Липински ги снимал своите соништа 8 години, а потоа ги прегледувал снимањата на геомагнетската активност во близина на неговиот дом и пронашол статистичка поврзаност. Тој открил дека сонува нормални и среќни соништа кога има флуктуации, но кога магнетното поле се смирува тогаш се појавуваат бизарните соништа.

Вашата ноќна цел

Ако сте ноќна птица, вие сте склони кон кошмари, открива Тор Нилсен, директор на клиниката за соништа и кошмари во Монтреал. Во една теорија, тој објаснува дека оние кои си легнуваат доцна, а стануваат рано, често ги паметат соништата или кошмарите, кои се навистина напнати. Исто така овие луѓе патат и од брзо движење на очите додека спијат. Сепак, Тор смета дека нарушувањата во сонот може да се јават поради депресија, вознемиреност и стрес. Најдобар совет што тој може да ви го даде е да си легнувате порано. Доколку ова не помогне, пробајте да ги прегледувате и раскажувате соништата во текот на денот.

Вашето второ јас

Колку повеќе играте видео игри, толку повеќе имате контрола врз вашите соништа, открива психологот Џејн Гакенбак. Таа објаснува дека сериозните гејмери многу вежбаат додека ги играат тие виртуелни игри. Ако сакате да управувате со соништата почнете да играте видео игри и забележете ја разликата.

Онаа единствена работа која ја избегнувате

Студијата направена на универзитетот во Франкфурт открива дека доколку се обидете да ги отфрлите непосакуваните мисли, тие веднаш ќе ви се појават во соништата, исто како да ве прогонуваат. Истражувачите ја тестираа оваа студија и замолија неколку волонтери да мислат 5 минути на нешто што не го посакуваат и потоа да заспијат. Истражувањето не само што покажа дека таа мисла се јавува во нивните соништа, туку и предизвикуваше кошмари. Па дури и кога мозокот ви е преокупиран со илјадници мисли токму таа работа која потсвесно не ја сакате, ќе ви дојде на сон.

Како што кажал Сигмунд Фројд – Потиснатата желба во текот на денот, се наметнува во сонот.
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2014 во 11:45
Citam S/M, sonuvam S/M
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13900
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2014 во 12:27
,,,sonuvav ,,,son,,,sho bi mozhelo drugo,,,плазење
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2014 во 12:37
Само голотија и безобразлуци....
Вероватно памукот на берзите ке поскапи.
Кон врв
karaoglu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2014
Статус: Офлајн
Поени: 244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај karaoglu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2014 во 17:26
X faktor
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2014 во 21:05
Originally posted by Alekxandar Alekxandar напиша:

Само голотија и безобразлуци....
Вероватно памукот на берзите ке поскапи.
 
Ne do pchenkata e ...vreme e da se mele ...плазење
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 20:32
непозната црна особа
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 23:41
 
Originally posted by sanja-a sanja-a напиша:

непозната црна особа

Претскажувањето на сонови кажува дека ќе ти се случи немил настан збунетост тага
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
vivi1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Легенда

Регистриран: 20.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 18941
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vivi1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 23:42
bitno e i koga sonuvala, na praznici ne vazat sonistata
vivi
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2014 во 23:43
а то појма неам ... битно е да не се обрнува внимание на соновите 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4950515253 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.