IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "Фото сојуз на Македонија“ по втор пат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Фото сојуз на Македонија“ по втор пат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 16:29
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

интересен е одзивот и заинтересираноста на децата за малата лига на А1 во мал фудбал.што мислите, дали ако има повеќе вакви натпреварувања помеѓу децата, во форма на фотографски конк*рси, ама само за деца, ќе има повеќе раздвиженост помеѓу оние кои го сочинуваат тој истиот Фото - Сојуз?дали на фото сојузот му е потребна свежа крв?и дали нема да им биде полесно да дојдат до поени, ако почнат од порано, барем оние кои се талентирани за тоа и имаат остро око за естетика и бои?


Najprvo bi trebalo klubovite da se zaangaziraat malku povece. Seto toa mora da funkcionira po gradovite pa posle Sojuzot da go organizira na povisoko nivo. Jas spomnav nesto okolu parite malku pogore i sega pak ce go povtoram. Nauceni sme od poranesniot sistem da dobivame pari od drzavata, arno ama sega taka pari nikoj ne dava. Rabotata na onie sto gi vodat klubovite (i jas sum medju tie), pa i samiot sojuz e da gi najdat, da gi obezbedat tie pari.
Nekako ni e polesno samo da kukame, demek nema i tolku.
Mislam deka samo vrz osnova na konkretni proekti, kako na pr. skoli za fotografija, ama seriozni proekti, moze da se dojde do nekoj dinar ili barem do oprema. Mozebi sega e momentot so ovie izbori da se izvlece nesto od pretendentite za vlast.
Seto ova bi trebalo Sojuzot da go povlece, da organizira sredba na foto klubovite kade sto bi se razmenile idei i mislenja, a ne samo da se kritikuvame edni so drugi. Jas ne znam dali rabotat nesto poseriozno drugite klubovi osven "Elema", "Fotografika" i "Chkrap", ne sum slusnal.
Nie vo FK "Crno i Belo" rabotevme turbo dve-tri godini i tolku, sega se macime bukvalno. Sega planirame nesto poseriozno da prevzememe pa ce vidime.
Mi se dopadja sporedbata so junior kupot, samo edna rabota e mnogu vazna, a toa e mediumskata pokrienost.

Изменето од focus - 03.Март.2009 во 16:34
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 20:55
Toni, nie sakavme i ponekoja od skolite da animirame.
Nekoe malo predavanje za fotografija i sl. Da vidime kakov bi bil interesot i za podmladok, odnosno kaj podmladokot za fotografijata.

Problemot e sto Tegla e vo pravo, treba covek ili da bide profesionalno vo toa, ili da bide generator na energija vo dvizenje.
Sila za se tesko se naodja. Site imaat i profesionalni i familijarni obvrski! Ako ne se takvi pbvrski, togas se obvrski so ckolijata, a i, normalno, sakaat malku da se provedat ...

Se so red, ce dojdat i tie raboti na red...se nadevam barem.

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 06:14
Porano koga postoese Foto Sojuzot na Jugoslavija pravilata za dobivanje na zvanja bea usoglaseni so prafilata na FIAP. Prvo trebese da stanes majstor vo maticnata drzava pa posle odis na megunarodno nivo.
A kakop sto velis 5 godini staz .... toa mi izgleda premnogu ednostavno. Inaku majstori so tapija vo makedonija se Aleksandae Cvetinovski, Dusko Jovanovski (od Kumanovo) Blagoja Drankov, ne znam do kade stasa Vladimir Plavevski i imase eden majstor od Strumica komu ne mu go znam imeto koj zvanjeto go imase dobieno po direktiva o SKM, i ne bese aktiven pa zatoa ne go znam.
Za malku ke go zaboravev pokojniot Zivko Janevski.
Sto se odnessuva do animiranje i ucenje na mladi fotografi, toa odi mnogu tesko. Jas sum vodel mnogu k*rsevi taka da mladinata saka so dve doaganja da nauci se ivednas da pecali pari od fotografiranje. Bidejki ova ne e vozmozno mnogu brzo se otkazuvaat.
Vo Belgrad se organiziraat foto skoli no se naplatuvaat i kolegite koj gi drzat skolite velat deka interesot e golem, da napomenam deka fotoskolite ne se besplatni. Mozebi koga nekoj nesto plati togas go konsumira ili sto velel bugarinot koga mesto somun kupil sapun PENJEVI SE PENJSVI PARI SUM DAVAL KE TE JADAM.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 06:15
DIPLOMITE NE RABOTAT TUKU LUGETO
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 14:16
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Porano koga postoese Foto Sojuzot na Jugoslavija pravilata za dobivanje na zvanja bea usoglaseni so prafilata na FIAP. Prvo trebese da stanes majstor vo maticnata drzava pa posle odis na megunarodno nivo.
A kakop sto velis 5 godini staz .... toa mi izgleda premnogu ednostavno. Inaku majstori so tapija vo makedonija se Aleksandae Cvetinovski, Dusko Jovanovski (od Kumanovo) Blagoja Drankov, ne znam do kade stasa Vladimir Plavevski i imase eden majstor od Strumica komu ne mu go znam imeto koj zvanjeto go imase dobieno po direktiva o SKM, i ne bese aktiven pa zatoa ne go znam.
Za malku ke go zaboravev pokojniot Zivko Janevski.
Sto se odnessuva do animiranje i ucenje na mladi fotografi, toa odi mnogu tesko. Jas sum vodel mnogu k*rsevi taka da mladinata saka so dve doaganja da nauci se ivednas da pecali pari od fotografiranje. Bidejki ova ne e vozmozno mnogu brzo se otkazuvaat.
Vo Belgrad se organiziraat foto skoli no se naplatuvaat i kolegite koj gi drzat skolite velat deka interesot e golem, da napomenam deka fotoskolite ne se besplatni. Mozebi koga nekoj nesto plati togas go konsumira ili sto velel bugarinot koga mesto somun kupil sapun PENJEVI SE PENJSVI PARI SUM DAVAL KE TE JADAM.



Verojatno bilo taka porano, jas ne znam.
Ima edna druga rabota, nekoi zemji nemaat sojuzi,a isto taka ima slucai koga nekoi fotografi voopsto ne se clenovi na nacionalni sojuzi. Vo takvi slucai tie komuniciraat direktno so FIAP, znaci ne mozat da bidat usloveni so nacionalni tituli.
Vo vrska so skolite potpolno se soglasuvam deka ne mozat da bidat besplatni. Nema logika, na nekoj da mu dades skolo ( ili zanaet) bez pari i zosto voopsto bi go gubel vremeto.
Za ovi majstorite ne znam koga gi dobile titulite i ako gi imaat zosto togas ne mozea Boro i Cvetan da gi dobijat nivnite koga glavniot problem so niv bese bas toa deka nemalo trojca majstori vo Makedonija.



If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 16:27
Mozebi nemalo trojca zivi. Inaku tesko e da se raboti so Cvetinovski, Aco e mnogu specificen (no iskren) covek pa ako Boro i Cvetan vo nekoja prilika mu se imaat nesto zamereno Aco ne bi prifatil da aminuva na nivnata majstorska titula. Dusko digurno ke prifati da bide vo komisijata. Porano vo trkata po poeni imase i mnogu niski i valkani igri pa mozebi imalo nekoj konflikt pomegu Aco Boro i Cvetan pa moze da padnale i teski zborovi. Ako i trebat majstori neka povikaat gosti od Srbija i problemot e resen. Megutoa komisijata ke bara bodovite da se potvrdat so katalozi od izlozbi na koj tie imaat primeni fotografii.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2009 во 19:13
Od segde da ima majstori samo ne od MK....!!??

mislam deka pod itno treba tie postari likovi da svikaat sobranie i site shto se vo igra da bidat proglaseni za majstori na fotograrfija ( Aco, Cvetan, Boro Rade i drugite ). Da se zaokruzhi hierarhijata i da pochnat rabotite da odat......!

voopshto ne mie bitno dali imame 1...3...5...7 majstori na fotografija, bitno e rabotite da techat...!!

pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
treno Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај treno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 18:57
Дали некој знаит колку фотоклубови има во Македонија,
и колку од нив имеит интернет страница?

Изменето од treno - 05.Март.2009 во 18:57
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 00:23
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Od segde da ima majstori samo ne od MK....!!??

mislam deka pod itno treba tie postari likovi da svikaat sobranie i site shto se vo igra da bidat proglaseni za majstori na fotograrfija ( Aco, Cvetan, Boro Rade i drugite ). Da se zaokruzhi hierarhijata i da pochnat rabotite da odat......!

voopshto ne mie bitno dali imame 1...3...5...7 majstori na fotografija, bitno e rabotite da techat...!!

pozdrav


Se e toa ubavo. Ama redot si e red. Ako treba da se raboti za da se dobie titula, togas kje se sraboti ili nema nisto od titulata.
Ako taka nekoj dobiva tituli, togas ne e toa toa. Los primer za ponatamu i se rusi redot na rabotite.
Jas licno nemam nisto protiv, zatoa sto ne me ni zasega. Ama principite se bitni.
Zatoa - koj saka da bide majstor neka ja zagree kamerata i neka raboti. Poednostavno - zdravje. A, ako nekoj nema vreme, togas ne moze da bide ni majstor. Prosto i ednostavno.

KVALITETOT SE SLUCUVA SAMO KOGA KJE SE VNESES 100% VO RABOTATA.
Do togas toa e samo hobi (kreativno gubenje slobodno vreme), a hobist nikogas ne moze da bide majstor.
Zarem moze nekoj koj si pravi klipcinja za na youtube da bide pogolem majstor za montaza od mene? Ne moze.

Zatoa - amaterite i hobistite neka se trgnat od vodenje na fotografskata politika vo drzavava i neka dojdat profesionalci koi si gi znaat potrebite i obvrskite. Dodeka ne bide taka kje bide tinja i site kje se zalat.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 13:16
Jas koku shto razbiram site oni imaat osnova i sraboteno da bidat proglaseni za majstori na fotografija.....!!

Problemot e koj ili koe telo od kogo osnovano da proglasi kogo.....! Vo osnova NEBULOZA OD koja nema izlez....!!

Dadov predlog.....site zaedno neka donesat stav da site koj imaat dovolno sraboteno za da apliciraat za Majstori na Fotografija by defoult da stanat majstori i da pochna da ja gradat hierarhijata....!!!


Vaka vekje 19ta godina po red rabotite ne mozhat da dojdat na svoe mesto.....!!


pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 20:28
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Jas koku shto razbiram site oni imaat osnova i sraboteno da bidat proglaseni za majstori na fotografija.....!!

Problemot e koj ili koe telo od kogo osnovano da proglasi kogo.....! Vo osnova NEBULOZA OD koja nema izlez....!!

Dadov predlog.....site zaedno neka donesat stav da site koj imaat dovolno sraboteno za da apliciraat za Majstori na Fotografija by defoult da stanat majstori i da pochna da ja gradat hierarhijata....!!!


Vaka vekje 19ta godina po red rabotite ne mozhat da dojdat na svoe mesto.....!!


pozdrav




Tokmu taka!
Problemot e vo stariot pravilnik (po stoti pat go spomenuvam), odnosno toj e od vremeto na SFRJ i togas bil dobar oti imalo izlozbi sekoj den niz Jugoslavija, pa bodovi kolku sakas. Po toj istiot pravilnik nitu spomenatite dvajca ne mozat da dobijat MF tituli, nitu pak pomladite mozat da mrdnat podaleku od FA I klasa.
Samo da napomenam, jas nemam i ne sum konk*riral za tie zvanja ( voopsto ne mi trebaat ), samo sum diskutiral so kolegi na koi im znacat i koi protestiraat za momentalnata situacija.
E sega, toa e edniot problem. Drugiot problem za brkanje bodovi e isklucitelno maliot broj na izlozbi kaj nas. Osven drzavnata i izlozbata vo Kumanovo ne znam dali ima drugi. I da ima, so tri-cetiri izlozbi vo godinata ne se osvojuvaat bodovi, a uste pomalku se popularizira fotografijata. E tuka mislam deka na scena treba da stapi novoto pretsedatelstvo na sojuzot .....
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 20:49
Originally posted by focus focus напиша:

Tokmu taka!
Problemot e vo stariot pravilnik (po stoti pat go spomenuvam), odnosno toj e od vremeto na SFRJ i togas bil dobar oti imalo izlozbi sekoj den niz Jugoslavija, pa bodovi kolku sakas. Po toj istiot pravilnik nitu spomenatite dvajca ne mozat da dobijat MF tituli, nitu pak pomladite mozat da mrdnat podaleku od FA I klasa.
Samo da napomenam, jas nemam i ne sum konk*riral za tie zvanja ( voopsto ne mi trebaat ), samo sum diskutiral so kolegi na koi im znacat i koi protestiraat za momentalnata situacija.
E sega, toa e edniot problem. Drugiot problem za brkanje bodovi e isklucitelno maliot broj na izlozbi kaj nas. Osven drzavnata i izlozbata vo Kumanovo ne znam dali ima drugi. I da ima, so tri-cetiri izlozbi vo godinata ne se osvojuvaat bodovi, a uste pomalku se popularizira fotografijata. E tuka mislam deka na scena treba da stapi novoto pretsedatelstvo na sojuzot .....


Ako bevme Andora (citaj pomala drzava od MK) kje trebase da ima pravilnik deka so edna izlozba si majstor?
Nikoj nikomu ne zabranuva da izlozuva na izlozbi barem na Balkanov. Kaj nas malku se izlozbite - fakt. I tuka povtorno e licnata mrza - nemanje vreme...... Mene nikoj ne mi brani da napravam samostojna izlozba, ama ednostavno nemam vreme da ja brkam rabotata.
Toa ide so pomos na prodazni galerii, menadzeri.... ama na razvien prodazen pazar.
Mene licno ne mi e bitno dali i celo rakovodstvo na FSM kje dobie tituli uste utre. Problemot e drug - ako ne se fatat saglam so rabota nema nisto od aktivnostite. Ova vazi za bilo koj, bilo sto, pa i za samite sebesi najprvo.
Ne moze vikendaski da se vodat seriozni zdruzenija, asocijacii itn...... Neka se vrabotat tamo za plata i kje vidite kako kje se BUTKA RABOTATA - prosto.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
focus Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај focus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 22:21
Originally posted by Tegla Tegla напиша:


Originally posted by focus focus напиша:

Tokmu taka!
Problemot e vo stariot pravilnik (po stoti pat go spomenuvam), odnosno toj e od vremeto na SFRJ i togas bil dobar oti imalo izlozbi sekoj den niz Jugoslavija, pa bodovi kolku sakas. Po toj istiot pravilnik nitu spomenatite dvajca ne mozat da dobijat MF tituli, nitu pak pomladite mozat da mrdnat podaleku od FA I klasa.
Samo da napomenam, jas nemam i ne sum konk*riral za tie zvanja ( voopsto ne mi trebaat ), samo sum diskutiral so kolegi na koi im znacat i koi protestiraat za momentalnata situacija.
E sega, toa e edniot problem. Drugiot problem za brkanje bodovi e isklucitelno maliot broj na izlozbi kaj nas. Osven drzavnata i izlozbata vo Kumanovo ne znam dali ima drugi. I da ima, so tri-cetiri izlozbi vo godinata ne se osvojuvaat bodovi, a uste pomalku se popularizira fotografijata. E tuka mislam deka na scena treba da stapi novoto pretsedatelstvo na sojuzot .....
Ako bevme Andora (citaj pomala drzava od MK) kje trebase da ima pravilnik deka so edna izlozba si majstor?Nikoj nikomu ne zabranuva da izlozuva na izlozbi barem na Balkanov. Kaj nas malku se izlozbite - fakt. I tuka povtorno e licnata mrza - nemanje vreme...... Mene nikoj ne mi brani da napravam samostojna izlozba, ama ednostavno nemam vreme da ja brkam rabotata.Toa ide so pomos na prodazni galerii, menadzeri.... ama na razvien prodazen pazar. Mene licno ne mi e bitno dali i celo rakovodstvo na FSM kje dobie tituli uste utre. Problemot e drug - ako ne se fatat saglam so rabota nema nisto od aktivnostite. Ova vazi za bilo koj, bilo sto, pa i za samite sebesi najprvo.Ne moze vikendaski da se vodat seriozni zdruzenija, asocijacii itn...... Neka se vrabotat tamo za plata i kje vidite kako kje se BUTKA RABOTATA - prosto.



Ocigledno deka pogresno si me razbral Tegla ili pak jas ne sum jasen. Propoziciite za dobivanje tituli ne samo sto ne se isti sekade ami se i mnogu razlicni. Sekako deka toa ne znaci deka treba da e davaat tuku taka (iako se raboti za fotoamaterski tituli). Majstorskite tituli na Boro i Cvetan se zasluzeni po kriteriumite na stariot pravilnik, edinstven problem e vo toa koj treba da im gi dodeli. Toa go pravi tkn Umetnicki sovet na Foto Sojuzot na Makedonija. Vo toj sovet treba da ima odreden broj na majstori koi kaj nas gi nema. Toa trebase da se promeni, a ne da se namaluvaat kriteriumite za dobivanje. Na toa mislev.
Inaku, nekoi od bivsite YU republiki gi promenija pravilnicite, odnosno gi spustija kriteriumite. Vo vrska so toa i kaj nas mora da se napravi nesto za da trgne rabotata od nulta tocka. Ako ne za drugo, barem da se motiviraat mladite. Sme bile deca, znaeme kolku znacat i motiviraat nagradite i priznanijata. Znaci, koj nema vreme neka ne brka bodovi ama ima nekoi sto imaat vreme i zelba za toa ama nema kade. Toa e glavniot problem, grupnite, masovnite izlozbi gi nema.
If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 23:09
Pogresno sum razbral bidejki ne sum zapoznaen dovolno so rabotite. Kako sto napisa Trajko (a, nikoj ne go popravi) si pomisliv deka druga rabotata.

P.S. Tegla, kjuti koga ne znaesh збунетост
збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.