IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "Фото сојуз на Македонија“ по втор пат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Фото сојуз на Македонија“ по втор пат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: "Фото сојуз на Македонија“ по втор пат
    Испратена: 23.Март.2008 во 16:54
Добар ден,
пред некоја недела на ова место го поставив прашањето:
“постои ли фото сојуз на Македонија“. Дознав многу
Е-Маил адреси, се слушнав со двајца/тројца компетентни
луѓе, можам да кажам дека и ја постигнав целат, но
прашањето остана неодговорено:
“има ли фото сојуз на Македонија?“
Мене ме чуде што и покрај толку голем број на Фотографи,
од аматери до професионалци, фотоклубови и тн. нема ниту
една цврста организација што ќе ги застапува сите.
Поздрав од сончевата Швајцарија
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 18:46
Mene ne mi treba Foto Sojuz za da fotografiram, da se interesiram, da ucham za fotografija намигнување.
Kavadar, ima Foto Sojuz, ama sto so toa? збунетостзбунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 19:50
Kavadar66, odgovor dobi, jasen i precizen...se osven tel broj na FSM (bidejci ne go znam).

Ti pisav i da gi pobaras preku sajtot na FIAP

Eve sto pisuva tamu:



Photo Association of Macedonia
Mr. Cvetan Gavrovski, President
Gradski zid blok 5 * P.O.Box 14
MK - 1000 SKOPJE
Former Yugoslav Rep. of Macedonia

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 23:18
ili slobodno pisi tuka, ili so lp pa ako mozeme ke ti pomogneme i so direkten kontakt so fsm ( bi posle i peski do tamu ako treba среќа).
znaci slobodno pisi na nekogo od nas ako ne sakas na forum i ke se obidime da zavrsime rabota. pozdrav
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 11:57
Tegla: «Mene ne mi treba Foto Sojuz za da fotografiram, da se interesiram, da ucham za fotografija»

Tuka te cekav be pile,
inace adresite i telefonite koi mi gi dostavivte vie, korisnicite na ovoj forum, super rabota mi svrsija. Ja cepnav ovaa tema povtorno, zosto izgleda samo nie Makedoncite nemozime da se organizirame malku "poklasicno" kako sto e primerot so
srbite: http://www.fotoss.org/
vovjogjanite: http://www.multivision.co.yu/
bosancite: http://www.fotobih.ba/
pa duri i svajcarcite: http://www.photosuisse.ch/

Foto sojuzot na Makedonija predstaven na stranata http://www.atcm.org.mk/photo.htm koja e sigurno nekolku godini zastarena izgleda deka, e ostavena samata na sebe.
Normalno deka eden ili dvajca aktivisti nemozat da ja sreduvaat i taa rabota, ama pokraj tolku mnogu fotografi vo Makedonija ....
Tegla izjavuva deka ne mu e potreben sojuz za da pravi fotografii - vo denesno vreme covek da pravi fotografii veke ni Fotokamera ne mu e potrebna ...
Ama dali e stvarno nepotrebno edno mesto kade ke se sretnuvaat lugje so ist interes???
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:10
А што прави сојузот за популаризација на фотографијата? Кои се неговите активности? Кои се неговите ингеренции?

Има нешто на линкот, ама тоа е од пред 7 години. А сега?

Можеби не можеме да се организираме. Кој знае?

Ај, ќе ја цитирам баба ми: „Куче нит коску глоЂе, нит је другом даје.“

Сакам да кажам дека постои сојуз. Сигурно има и претседател. Но ниту прават нешто за промовирање на фотографијата, ниту пак оставаат некој тоа да го прави место нив.

А зошто не можат да најдат пари за еден беден сајт, не знам. Мене, искрено, ме мрзи да губам време и не сакам да се заморувам премногу околу тоа и да се борам со туѓи ега.
Се додека не се појави на сајтов некој и да каже (може и се појавил, ама не знам зашто сум нов): „Јас сум претседател на Фото сојузот на Македонија и отворени сме за соработка.“ - јас ќе бидам како Тегла. Зашто исто како што не ми треба Билијард сојуз на Македонија за да мавам топчиња, истата ситуација е и со замрениот фото сојуз.

Фото сојузот ни е потребен за да не промовира надвор и да не организира внатре, ама никаде го нема. А ако го нема, за мене е скоро исто како да е мртов.

Поздрав

п.с. Јас сум нов во фотографијата, па може некој ќе каже дека се изнатрескав глупости. Ако е така, тогаш, барем насмејте се на моите глупости и немојте да се нервирате. голема%20насмевка
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:38
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:


Tegla izjavuva deka ne mu e potreben sojuz za da pravi fotografii - vo denesno vreme covek da pravi fotografii veke ni Fotokamera ne mu e potrebna ...


Jas ne znam deka napisav deka mi e potrebna fotokamera za fotografiranje. Edna lopata dosta mi e газење%20од%20смеење
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 14:49
E pa aj so edna lopata 'iskopaj' osameno drvce i prati go na tematska смеењенамигнување
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 17:44
Извини за недоразбирањето Тегла,
ти само кажа дека не ти треба Фото сојуз за да правиш фотографии,
Јас додадов дека во денешно време ни фотокамера не е потребна за да се прават фотографии,
ама исто така мислам дека еден доброфукционирачки сојуз не е за одмет.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 18:24
Deka treba, treba da ima funkcionalen foto sojuz na Makedonija. I bi sakal da ima, za da se razmrdaat rabotite. Samo treba promena. Po se mi izgleda deka segasniot Foto Sojuz e zaglaven vo komunisticki i staromoden sistem. Ne gi znam lugjeto tamo i ne sakam da zboram na pamet, ama fakt deka im treba svezha krv koja kje gi razdvizi rabotite. Jas licno nemam vreme da se zanimavam so takvi raboti zaradi  obvrskite kon rabota, familija taka sto fotografijata mi e edno ubavo hobi vo koe uzivam. Dodeke ne se smeni nesto jas zaedno so site lugje ovde i posiroko kje uzivam vo fotografiranje, gledanje, muabetenje, debatiranje....
Inaku poddrzuvam sekoja napredna ideja i inicijativa.
A, za toa deka sega ne ti treba fotokamera za da bides fotograf......Dolga prikazna намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 22:40
Добар ден,
пусти Македонски јазик.
Дослушање на сите. Имав намера да слушнам зошто нема интерес за средување на некои работи, а муабетот отиди во скроз друг правец.
ЗА ДА ЧОВЕК БИДЕ ФОТОГРАФ СИГУРНО МУ ТРЕБА ФОТОКАМЕРА.
АМА НА ЧОВЕК НЕ МУ ТРЕБА ФОТОКАМЕРА ЗА ДА НАПРАВИ ФОТОГРАФИЈА (мислам јас)
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 23:56
Originally posted by kavadar66 kavadar66 напиша:

Добар ден,
пусти Македонски јазик.
Дослушање на сите. Имав намера да слушнам зошто нема интерес за средување на некои работи, а муабетот отиди во скроз друг правец.
ЗА ДА ЧОВЕК БИДЕ ФОТОГРАФ СИГУРНО МУ ТРЕБА ФОТОКАМЕРА.
АМА НА ЧОВЕК НЕ МУ ТРЕБА ФОТОКАМЕРА ЗА ДА НАПРАВИ ФОТОГРАФИЈА (мислам јас)



hmmm..... i kakva vrska ima toa so foto sojuz   
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 00:12
Adresata od Foto sojuzot ja gledam prvpat. Izgleda deka e postara i ne_update_tirana.

Me interesira kakov e principot na koj se dodeluvaat titulive:

PHOTO AMATEURS

MP - Master of Photography
CMP - Candidate for the tittle Master of Photography
Ph. 1 class - Photographer of first class

p.s. I jas da imav helikopoter na raspolaganje ke bev MP. I taka imeto ni e isto :-)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 02:54
Toa e nekoj sistem vospostaven za da postoi ziri na FIAP izlozbi. Se dobiva so odreden broj na bodovi osvoeni na izlozbi, i posle ti davaat titula za da moze da bides clen na ziri na izlozba. Ako si osvojuval bodovi , znaci deka te biva i znaci deka za 10-20 godini kje moze da kazuvas kogo go biva kogo ne. Kolku sto znam toa e toa, neka me ispravat ako gresam.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.