IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Дете со хендикеп
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дете со хендикеп

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
VE007MK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VE007MK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дете со хендикеп
    Испратена: 22.Март.2008 во 19:33
Dali nekos poznavate semejstvo kade sto ima dete so precki vo razvojot,dali kontaktirate,dali voopsto ste pomislile kako funkcionira edno takvo semejstvo.
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 20:36
КОГА ВЕЌЕ ПОСТАВУВАТЕ ВАКВИ ТЕМИ, ФОРМУЛИРАЈТЕ ГИ УБАВО, НЕ САМО РЕДА РАДИ...И ОПРЕДЕЛЕТЕ ЈА ЦЕЛТА НА ТЕМАТА!
ДОБРО, ДА НЕ КРИТИКУВАМ САМО - ЌЕ ПРЕМИНАМ НА ТЕМАТА: СЕКОЈДНЕВО ИМАМ КОНТАКТИ СО СЕМЕЈСТВА КОИ КАКО ЧЛЕН ВКЛУЧУВААТ И ДЕТЕ СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ, ИЛИ ХЕНДИКЕП, БИЛО ФИЗИЧКИ, БИЛО МЕНТАЛЕН... НЕМА ПОТРЕБА ДА ПОМИСЛУВАМ КАКО ФУНКЦИОНИРА ТОА СЕМЕЈСТВО, БИДЕЈЌИ ПРОБЛЕМОТ Е ОЧЕВИДЕН - ПРВО, ПОВЕЌЕТО СЕ ВО ТЕШКА ФИНАНСИСКА СОСТОЈБА, ВТОРО, ВЕЗДЕН СЕ ОБРЕМЕНЕТИ СО МИСЛАТА ШТО ЌЕ БИДЕ УТРЕ, ТРЕТО, ВО НЕПОВОЛНО ПОЛОЖБА СЕ НАСПРОТИ ОСТАНАТОТО РАБОТНОСПОСОБНО НАСЕЛЕНИЕ, БИДЕЈЌИ ДЕТЕТО БАРА ПОГОЛЕМО ВНИМАНИЕ, И ПОГОЛЕМИ ОБВРСКИ ОД ОСТАНАТИТЕ ДЕЦА,ЧЕТВРТО, ЉУБОВТА КОН ДЕТЕО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ Е МНОГУ ГОЛЕМА И НЕ СЕ ПРАВИ РАЗЛИКА СО ДРУГОТО ДЕТЕ, КОЕ Е СО НОРМАЛЕН РАЗВОЈ...
КАЈ ПОГОЛЕМ БРОЈ СЕМЕЈТСТВА КАКО ВПЕЧАТОК СЕ НАМЕТНУВА НАДМИНУВАЊЕТО НА ПРЕДРАСУДАТА ДЕКА ДЕТЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ТРЕБА ДА СЕ СОКРИВА ОД ЈАВНОСТА И ДА СЕ ЧУВА ЗАТВОРЕНО ДОМА, ИАКО ИМА И ИСКЛУЧОЦИ КОИ СЕ ЗАСЛЕПЕНИ ОД НЕПОМИРЛИВОСТА СО ГОРЧЛИВИОТ ФАКТ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 21:03

ziveeme vo cudna sredina, kade mnozinstvoto e so ograniceni i krajno neliberalni sfakjanja. Popreku se gleda na se' sto e poinakvo od zamislenata "sovrsena" nametnata slika za rabotite.

prestojuvav nekoe vreme vo Germanija i si mislev:"Tuka ima mnogu povekje lugje so hendikep otkolku kaj nas!" ama ne bilo taka! tie samo ne gi kriele. Nie gi krieme. Od kogo? Od nas samite? Od cudnite pogledi od strana? Nemaat druga rabota??? Pa toa ne e krivo sto se rodilo takvo!!! Nivnite mentalni hendikepi se uste pogolemi ama koj toa na prostacki zakoraveni umovi da im go objasni.

 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 21:17

kerka na kolega od tatko mi bese dete so precki vo razvojot. So pregolema upornost i ljubov na roditelite, kaj toa devojce se sluci cuden napredok vo pubertetot. Od specijalno uciliste se prefrli vo normalno, cudno se odnesuvase, ama ucese! I uste ne mi e jasno kako, ama zavrsi i fakultet. denes e vozrasna devojka, ima nekoordinirani dvizenja, ama razgovara i razmisluva sosema vo red.

Zalno e sto takov golem napor nejzin i na celoto semejstvo ostana zaluden. Taa e samo fiktivno vrabotena vo nekoja firma, zatoa sto so nekoj zakon gazdata ke plakja nekoi davacki pomalku. I dava 3000den mesecno za da ne se pojavuva kaj nego vo firma a sepak da se vodi kako vrabotena. Znam deka e mnogu uporna i mnogu vredna. Vlozila nadcovecki napori i postignala neverojatni rezultati. Zosto nasata zaednica toa ne znae da go ceni??? Belezana e kako dete so precki vo razvojot i nema pravo na vtora sansa!!!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 21:47
...za da nema takvi predrasudi...prvo faktot...treba da go prifatat roditelite... nerealno e da osuduvame instituciii... drugi luge...Zalosno e shto takvite shto gi opishuvash...go koristat..."sramot" na roditelite...
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 22:25

Во западноевропските држави не дека луѓето се попаметни и похумано се однесуваат кон лицата со пречки во развојот туку таму државата целосно ја опфаќа грижата за овие деца-лица така да тие воопшто не претставуваат проблем за семејството.

Главен проблем кога ќе се роди вакво дете во семејството е тоа што  страдаат сите негови членови, плановите се пореметени. Тоа е исто како да сте планирале патување за во Шпанија а сте слетале на Алјаска. Колку што побрзо семејсвото се адаптира на новата ситуација подобро ќе си помине. Друг проблем е тоа што кај нас постои можност да не го примат во градинка, во училиште, мора некој да го чува дома, ако нема кој да го чува треба да се плати некој а ако се немаат пари???...потоа добиваат мали средства како помош=со еден збор на децата-лицата со пречки во развојот не им се задоволени основните човекови права......
 
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 23:33
Se soglasuvam deka roditelite treba da go prifatat faktot deka imaat dete so precki vo razvojot, no smetam deka navistina im e potrebna pomos pri prifakanjeto na toj fakt.Ednostavno treba nekoj da im se najde t.e. nekoj da bide zadolzen da im odgovori barem na del od prasanjata koi so samiot fakt deka imaat dete so precki vo razvojot im se nametnuvaat.

Procitav za nekoja devojka koja sto fiktivno e vrabotena, vo vrska so toa imam edna prijatelka koja saka da otvori zastitna kompanija i i e potrebna zenska osoba koja znae kompjuteri i eden stranski jazik.Pa dokolku vasata prijatelka saka da raboti slobodno pisete na forumot i ke moze da iskontaktirame.    
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2008 во 17:47
nemam prijateli ili rodnini koi imaat dete so precki vo razvojot, no ednas zapoznav edna zena so takvo dete, toj veke bese adolescent.Vo razgovorot so nejze vidov deka voopsto ne i e lesno, sekojdnevno e so kup teskotii, pogotovo sto ne smee da izgubi od oci ... i iskreno i se vosh*tuvam na seta sila i hrabrost sto ja ima, a pred se ljubov .

mnogu roditeli takvite deca kako sto i pogore procitav gi krijat i znam deka neubavo zvuci, ama mozebi i se sramat od niv.
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 00:14
Originally posted by defma defma напиша:

Se soglasuvam deka roditelite treba da go prifatat faktot deka imaat dete so precki vo razvojot, no smetam deka navistina im e potrebna pomos pri prifakanjeto na toj fakt.Ednostavno treba nekoj da im se najde t.e. nekoj da bide zadolzen da im odgovori barem na del od prasanjata koi so samiot fakt deka imaat dete so precki vo razvojot im se nametnuvaat.

Procitav za nekoja devojka koja sto fiktivno e vrabotena, vo vrska so toa imam edna prijatelka koja saka da otvori zastitna kompanija i i e potrebna zenska osoba koja znae kompjuteri i eden stranski jazik.Pa dokolku vasata prijatelka saka da raboti slobodno pisete na forumot i ke moze da iskontaktirame.    
 
 
LP
 
 
 
 
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,639 секунди.