IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Признавање на Косово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Признавање на Косово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 155>
Автор
Порака
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 13:25
e dobro de Duduk,,,apsolutno se soglasuvam so tebe,,,deneshen vesnik e utreshen toilet paper,,,pa zatoa nitu im posvetuvam vnimanie na mediumite voopshto,,,bidejki tie se najdobroto orudie za brain wash na narodot,,,,pa taka svetskite lideri si sozdavaat takva masa na lugje,,,kakva shto im trebaat,,,so poinakvi zborovi,,,si sozdavaat eden "globalen mozok"...za potoa kako so digitron da gi vrtaat kako shto sakaat,,,i shto e najzhalosno,,,e deka setoa ova se sluchuva so lugjeto koi iako gi imaat otvoreni ochite,,,tie navistina si spijat,,,i se vo nekakov son,,,koj znae kakov...

p.s Duduk ,,,sekogash mi e milo da gi chitam tvoite komentari,,,iako si imame sprotivni stavovi,,,znam deka svetot nema problem so takvite lugje kako tebe,,,tuku so onie fanatici koi shto,,,slepo sledat nekakva si ideja,,,,,


Delija,,,jas i ti nikogash nema da se razbereme,,,ti mi zborish za Jug,,,jas za Sever,,,i stvarno zhal mi e,,,,
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 13:34
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:



Delija,,,jas i ti nikogash nema da se razbereme,,,ti mi zborish za Jug,,,jas za Sever,,,i stvarno zhal mi e,,,,



И мене ... Можеби ќе дојдеш некогаш на Југ...

Изменето од moira - 28.Мај.2008 во 14:18
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 13:44
hehehe...nee...sigurna sum deka ti ke dojdesh na sever,,,i toa mnogu svesen,,,i radosen,,,shto na kraj ja zdogleda vistinata,,,,
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 13:49
EDNA PESNA VIKA:

NEKA LJUBI SE SEVER I JUG.
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:01
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

EDNA PESNA VIKA:

NEKA LJUBI SE SEVER I JUG.


Ама и ИСТОК И ЗАПАД!!!
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:03
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

hehehe...nee...sigurna sum deka ti ke dojdesh na sever,,,i toa mnogu svesen,,,i radosen,,,shto na kraj ja zdogleda vistinata,,,,


Вистината ја имам согледано многу одамна... За неа и пишувам стално на форумов... Жал ми е што ти не ја гледаш... За тебе вистината е некаква си апстрактна работа, со подржување на СЕПАРАТИЗАМ...
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:03
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

EDNA PESNA VIKA:

NEKA LJUBI SE SEVER I JUG.


kultuzin lubovta vi ja prepushtam vam megju sebe,,,
moja zadacha e da ne ve mrazam ni vas,,,ni nikogo,,,a za da lubam,,,si go lubam mojot naroddd,,,,

Изменето од moira - 28.Мај.2008 во 14:18
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
Njujorcanec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 118
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Njujorcanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:05


Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

EDNA PESNA VIKA:

NEKA LJUBI SE SEVER I JUG.


kultuzin lubovta vi ja prepushtam vam megju sebe,,,
moja zadacha e da ne ve mrazam ni vas,,,ni nikogo,,,a za da lubam,,,si go lubam mojot naroddd,,,,
otvoriv edna tema: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13888 bi sakal da go znam tvoeto mislenje

Изменето од moira - 28.Мај.2008 во 14:18
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:16
ok,,,ke ti ja kazham,,,samo najprvin sakam da gi slushnam vash*te mislenja,,,,stvarno me interesira,,,bidejki imam vpechatok deka nekako makedonskiot narod voopshto nema poim za Albanskata politika vo Makedonija,,,,
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 14:34
Повторно се забегува....Ве молам да престанете со меѓусебни провокации...!!!

(Оние на кого се однесува ова верувам дека конечно ке ме земат за сериозно, нема да ги именувам)
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 16:29
Овде некои се горди на својот народ заради тоа што со војни убиства и на нај подол начин сакаат да се дограбат до туѓа територија... Убава гордост, нема што...
Кон врв
Epirot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Epirot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 23:03

Многу често слушаме аргументи за одбрана на Косово кои не се валидни.Слушам како Делија,Дудук,Мирослав и др.во стилот на Радикалите на Шешељкако го користат прашањето

„како би реагирале САД ако Латиноамериканците би побарале да се отцепи Тексас или Калифорнија„,за да ни предочат како Америка никогаш не би попуштила да и се „одземе Косово„

а на Србија и предлагаат баш такво решење.Се подразбира дека САД не би штеделе ама баш никаква сила да ја сочуваат својата територија.Ама нее лошо да се знае дека Тексас,Ново Мексико и Калифорнија и припаѓале на Мексико се до средина на 19 век.Мексико овие територии ги изгуби во војна со САД.Во тоаа време беше слаба држава во голема криза со малобројно становништво и голема територија и зтоа не успеа да ја одбрани.

Зашто овоа често наводена паралела помеѓу Србија-Косово и Тексас-Хиспаноамериканци-САД не е добра??Па нее тешко да се присетиме:Таа паралела би можела да се привлече само

ако Хиспаносите потегнуваат прашање за отцепување и би побарале Тексас или Калифорнија да постанаат независни држави.Паралели нема оти тие баш овоа не го бараат.

Проблеми настануваат кога ке се појави неколебива желба на некоја заедница која е територијслно дефинисана,да се отцепи и оснива самостална држава.Кога таква желба нема тогаш

нема ни проблеми.Това значи дека отцепување или „одземање„на територија нее никаква апстракција,ниту ребус кои може да се реши хипотетички и со споредување со ситуации  во кои таква желба нема.Ако нема снажен покрет на становништвото  за отцепување и независност,нема проблеми.А ако го има ,се до насилство и војна,тогаш таа држава има голем проблем да интегрира дел од становништвото,а со тоа,и да го сочуваа својот територијален интегритет.

Тие ке се најдат пред дилемата:секогаш да се судираат со тој дел од популација  као што е случајот Косово,или  ке се потрудат да најдат излез и ке ги дефинираат своите граници кои нема да бидат повеќе оспорувани.

Србија има проблем поради желбата на Албанците што прогласија независност на Косово,а не поради неправдата која и се нанесува од меѓунардодната заедница.Проблемот останува ваш ма како и вие ке ги процените потезите на големите сили.Можда за ваквата ситуација не е крива овоа или онаа Српска власт(а многу е крива),можеби се криви Албанците бидејќи сакаат своја држава и не сакаат да живеат во Србија(никогаш и не сакале,со војна се припоени на Србија 1912.год.) проблемот е тука,одамна постои,и немој тука да ми праите лам лам лам,што би било кога би било. 

„Едно дете кое спие Расте,ама еден народ кој спие Умира„
Ismajl Qemajli
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 23:06

Ajde srbomancinja 1,2,3 uuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 23:14
Epirot,,, ,,,



Изменето од moira - 28.Мај.2008 во 23:16
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 155>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.