IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Графички картички
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Графички картички

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 11:16
Eve ti kazuvam, sinojka mi seckase DV na baba roga makina тага. Normalno so povekje efekti na klip намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 09:15

Охоооооо!

Ај што ја земав картичкава (3870) ја земав, ама сега никако да наместам да ми дава излез на ТВ од премиерот.
Море врти сучи писти, неиде па не иде.
Кога ќе пуштам видео на некој од програмиве Power DVD преку Nero или некој друг (додуша само со овие два пробав) функционира и дава излез со фул скрин без разлика дали е наместено како клон или поинаку.
Има ли некое чаре за оваа работа или тнко?!
 
Уште нешто ако се направи клон или било хоризонтално т.е. вертикално продолжување на сликата може прозорчето со видео да се извлече на ТВ ама тогаш го нема на монитор тага значи нема директен тв излез од премиерот.тага
 
Ако нема чаре да ја мењам картичката и да се вратам на Nvidia. голема%20насмевка
Поздрав!
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 13:25
Extend Main Desktop to TV. Taka raboti kaj mene. Znaci go setirash taka so vrzan TV, pravish restart i go vkluchuvash Premiere. Taka bi trebalo da proraboti.A i vo Premiere vo preview (ili taka neshto beshe)treba da odberesh na shto ke imash preview.Ajde vecer jas da gi razgledam kaj mene opciite, pa tocno ke ti kazam kako i sto bese. Se razbira ako ona ne e dovolno.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 09:38
ang3l4o, Пробав по твоиве инструкции, аматага пак ништо. Досега и менував драјвери, и преинсталирав оперативен систем, и незнам што се уште не пробав но до сега ништо не помогна.
Каде точно ги правиш сетирањата во Премиерот, тука нешто да не утињамзбунетост.
Имав досега еден куп проблеми, те со драјвери те со ова те со она...
на крај инсталиравме Windows Vista ама песната продолжува истата да свири.голема%20насмевка 
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 13:58
Вака значи. Прво треба да добиеш било каков извор на сигнал од ТВ-картицата. Значи во панелот на АТИ има опција extend Main to TV. Сега веќе треба да добиеш излез со тоа што имаш само позадина без никакви икони или таскбар. Завршено со тоа. Отвараш Премиер. Кога правиш нов проект, одбираш DV PAL и одиш во Custom settings, Playback options. Тука во external device треба да се појави мониторот. Го одбираш него и проверуваш останато. Вака работи кај мене. Пробај вака, па ако не успееш, ке бараме друго решение.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 14:04
голема%20насмевка Првиов чекор го поминувам дефинитивно како што кажа. Во тоа сум сигурен е за второво одвај чекам да се вратам дома да проверам дали ќе работи.
Па ќе се јавамнамигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевка.
Поздрав!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 09:10

Ангел, пријателе ми помогна многу.

Ти се заблагодарувам МНООООГУ!
многу лутање и мака ама се среди работата.
Проблемот меѓу другото бил тоа што на постоечки проект неможе да се вклучи ТВ излезот, туку само на нов проект.
Сега е во ред и функционира.
Поздрав!
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 11:41
Би требало да може и на постоечки проект. Само ке треба да се смени истото. Значи од менито одбираш:Project->Project Settings->General->Playback Settings. Мислам дека вака ќе добиеш излез и на веќе постоечки проект. Поздрав и очекувам некоја добра креација со новиот hardware.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 11:59

За жал на веќе постоечки проект не дозволува да се намести ТВ излез.

Ако е отворен пред да било подесено сето ова погоре.тага ништо работа.
Премиерот ги меморира подесувањата, што значи дека сега наредните проекти би ја овозможиле оваа опција, но со старите ништо. За беља па и неможе да се копира проект со сите тракатанции на него (не ги копира прелазите, за ефектите не сум сигурен).
 
Иста е приказната и со различни системи PAL NTSC, еднаш се зафркнав и материјалот го искепчав во проект отворен под NTSC систем  па после морав да го отварам наново во PAL и да го копирам.
Среќа тогаш што релативно брзо ја видов утката па немав многу за преработување.
 
Благодарам за желбите. Се надевам дека наскоро ќе излезат успешни креации.среќа
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 22:15
ZNACI KONECNO SE RESI RABOTATA голема%20насмевка
bas mi e milo, si sedev od strana i fakav seir i sega cekam da vidam sto i kako novo ke se prezentira od Aleksandar. pozdravголемо%20гушкање
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 01:20
Kjuti dobro e sto Angel imase ATI karticka, jas sum na nVidia. Inaku probaj proektot da go importiras vo nov proekt kaj sto moze da imas TV out. Inaku ne znam zosto ne bi mozel da go namestis тага.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 11:52
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

ZNACI KONECNO SE RESI RABOTATA голема%20насмевка
bas mi e milo, si sedev od strana i fakav seir i sega cekam da vidam sto i kako novo ke se prezentira od Aleksandar. pozdravголемо%20гушкање
 
Абе Јане бе Јанеголема%20насмевка ти место да се влучиш во решавање на проблемот сеири фаќаш, бре бре!голема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 11:53
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Kjuti dobro e sto Angel imase ATI karticka, jas sum na nVidia. Inaku probaj proektot da go importiras vo nov proekt kaj sto moze da imas TV out. Inaku ne znam zosto ne bi mozel da go namestis тага.
 
Ја ќе пробам и тоа.намигнување
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 23:43
Eve denes go gledavme filmot na Branko sto go montiravme na video bim. Bidejki e na HD sniman, nejkev da pravam downscale na SD i da go pustam od DVD tuku go odnesov komjuterot i kako vtor monitor go vkluciv bimot za da ja iskoritam maximalnata rezolucija. Se bese plug&play vednas go prepozna bimot i go pusti videoto full screen na bim.
Ova bese kontrolna proekcija so prva raka na kolor korekcii i audio design. Problematicno e. Segde imam razlicna slika тага. Moram da si kupam dobar kontrolen monitor za HD. A, toa e minimum 5000$. Ama sho da se prai, improvizacija ne biva.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.