IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Графички картички
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Графички картички

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Графички картички
    Испратена: 19.Март.2008 во 17:30

Одамна немам отворено тема за дискусија, па еве ме.среќа

Што графички картички користите на вашите компјутери, за обработка на видео и рендер?
Кои од картичкиве, кои се со по нормална цена се добри за оваа работа, мислам при работа со Adobe Premier, After Effects, 3Ds...
Не мислам на Canopus и Matrox.
Гледав на страната на Adobe што тие препорачуваат од хардвер, т.е. графички картички, но повеќето од моделите кои ги навеле, мислам дека веќе се постари модели, кои можеби не се произведуваат.
Јас лично би одбрал нешто од ATI, незнам дали новиве картички би завршиле работа. Мислам на RX3870-T2D512E-OC или RX3850-T2D512E.
Ако имате некакво искуство или сознанија би ве замолил да ги споделите.
Поздрав до сите!
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 17:46
PNY NVidia Quadro. Ne ja koristam taa ama e epten dobra za video (taka imam slushnato). Inaku koristam Ati Radeon X1600 so 512MB RAM. Ama ne sum zabelezal nekoi drasticni razliki so prethodnata (GeForce FX 5600).
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 01:12

Kolku shto sum zapoznaen,
grafichnkata karta nema (znachaen) efekt pri video editing.

Nejzina dolzhnost e da go prikazhe materijalot
izrachunat od CPU-to na displat-ot.

Tolku.

Ako e dual head super, mozhesh da si raspostelish
rabotnata povrshina na 2 monitora i super.

Tegla spomna za nekoja koja imala super
downsample od HD na SD za monitoring.

Inaku celata kalkulacija na tranzicii, corekcii, FX ide
preku CPU.

Nekoi od novite aplikacii koristat OpenGL
kako zabrzuvanje pri preview (After Effect pri dvizhenje na layer-i),
no koga se stegne RENDER tovarot ide na procesorot/te.

Isto i pri 3D.

Kolku e pomokjna grafichkata, tolku povekje poligoni
mozhat da se pikazhat pri modeliranje,
kako i pri aktiviranje na shadars pri preview.

No pri render, ista prikazna kako gore.
CPU to the MAX.

Od relativno skoro rabotite malce se smenija
taka shto nVidia napravi niven render Gelato,
koj go koristi GPU-to kako procesor za rachunanje
na 3D renderot. E tuka jachinata na cartichkata vekje
ima uloga.

Sum go probal Gelato(Amaretto) za Max, ama ne sum najzadovolen so rezultatot.


Drug e muabetot za sofisticirani video editing boards
koi prodrzhuvaat realtime FX/tranzicii/superimpozing...

Bottom line, ako nekoj vi prodava video editing
sistem i
ve "ubeduva" deka za pobrza rabota (a tuka vie prvo mislite na pobrz render)
vi treba poslednata babachko video card... poglednete go edno ubavo prashalno i
brkajte druga rabota.
голема%20насмевка


Eve nekoj link:
What's the difference between a video card, a video capture card, and a video editing card?

Pozdrav

Igor

PS: Do skoro taka stoeja rabotite.
Ako ima neshto novo u smisol GPU-to kako
extra processor pri render na video edit - Let me know!
среќа

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 09:15

И јас имам слушнато дека NVidia Quadro биле одлични за таа работа, но за жал не сум ги пробал истите. Проблемот со овие картички е и тоа што не се наоѓаат во продажба. Барем јас немам сретнато.тага

Игор, за 3Ds мислам дека си во право. Еве откако го заменив процесорот осетив разлика и тоа за 2 па и повеќе пати.
Инаку промената на процесорот е од AMD 64 3200+ (athlon) на AMD dual core 5600 и рам од 1 на 2 Gb. Графичката остана истасреќа.
За видеово т.е. за премиер не осеќам ама баш никаква разлика. Ако ренда за потполно истото време (додуша не сум 100% сигурен но може да проверам) тогаш неможам да извлечам друг заклучот освен тоа дека за обработка и рендер на видео, голема улога има и графичката.
Колку што ми е мене познато, ако графичката картичка е побрза (подобра) од процесорот (по некоја нивна внатрешна пресметка) тогаш рендерот на видеото оди преку неа.
Штета што колегиве ми се се гејмери и неможам со нив да разменувам искуста во оваа насока.тагаголема%20насмевка
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 09:55
Jas koristam PNY QUADRO FX 1500 Pro Video Edition
http://www2.pny.com/NVIDIA-Quadro-FX-1500-PVE-PCIE-P1815C38.aspx

Generalno vo rabotata nema posebna razlika vo odnos na GeForce gejmerskite karticki. Edinstveno sto mi pomaga vo rabotata e precizniot TV OUT koj ima poddrska za site SD i HD formati. Inaku bez problem pravi dobar downscale od HD na SD, taka sto mozam komotno da prava kolor korekcija so nea, na JVC pro video monitor.
Inaku za da ima TV out moram da se odkazam od edniot kompjuterski monitor :(, no zatoa sega gledam da kupam 24" Dell ili Phillips :).
Inaku kumot koj raboti audio design na video i film raboti so dve GeForce karticki i tera 4 monitori od koi 2 LCD za rabota na Nuendo, 1 CRT za vo gluva soba za nahsinhronizacija i eden TV OUT za videoto. Bidejki kvalitetot na video izlezot ne mu e kriticen nema problem.
Inaku ima golema razlika na TV out od GeForce i Quadro ProVideo.


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 10:18
Тегла, а од каде ја набави картичката и по која цена ако не е тајна.
Да не знаеш случајно како би поминале картичкиве кои погоре ги наведов, за оваа работа. Знам дека се понови но можеби имаш некаква информација.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 10:57
Brat mi mi ja donese od USA. Ja kupi za 600$. UFFFFFFFFFFF........тага
Inaku jas bi igran so nVidia graficki karti. Ne znam zost nekako ne mi ide umot na ATI, iako i ATI e super
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 11:14
Опаааа батоооо! Епа ефтино сте ја зелеголема%20насмевка.
ATI ми се некако доста поефтини а со перформанси ги јадат nVidia. (мислам во ист ценовен ранг)
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 14:14
Ja jadat NVidia ama ako si igrash igri. Inaku za 3D rendering ne veruvam deka e taka. OpenGL kaj NVidia raboti mnogu podobro i e kompatibilen so dolga lista na software. Kaj ATI toa ne e taka. Jas se otepav barajki driveri od net za mojata ATI za da moze da AE da renda so hardware accelerated OpenGL. Taka da mojot izbor sepak bi bil NVidia. Inaku TV out-ot i kaj dvete karticki e ist (citaj nekvaliteten). Zatoj Quadro e tuka. Ama preskapo i nedostapno za nash pazar.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 14:45
Originally posted by ang3l4o ang3l4o напиша:

Ja jadat NVidia ama ako si igrash igri. Inaku za 3D rendering ne veruvam deka e taka. OpenGL kaj NVidia raboti mnogu podobro i e kompatibilen so dolga lista na software. Kaj ATI toa ne e taka. Jas se otepav barajki driveri od net za mojata ATI za da moze da AE da renda so hardware accelerated OpenGL. Taka da mojot izbor sepak bi bil NVidia. Inaku TV out-ot i kaj dvete karticki e ist (citaj nekvaliteten). Zatoj Quadro e tuka. Ama preskapo i nedostapno za nash pazar.
 
ang3l4o, Јас мислам дека гејмерите повеќе одат на NVidia. За рендер, кои се подобри не сум имал можност да споредувам.
 
Инаку ова е списокот од Adobe за картички кои се препорачани:
 
ATI Radeon X1950 PCI-Express Full Support
ATI Radeon X1900 PCI-Express Full Support
ATI x1900 PCI-Express Full Support Mac only
NVIDIA Quadro FX 4500 PCI-Express Full Support Mac only
NVIDIA GeForce 7300 PCI-Express Full Support Mac only
NVIDIA Quadro FX 55/5600 PCI-Express Full Support
NVIDIA Quadro FX 4500 PCI-Express Full Support
NVIDIA Quadro FX 3500 PCI-Express Full Support
NVIDIA Quadro FX 1500 PCI-Express Full Support
NVIDIA GeForce 8800 PCI-Express Full Support
NVIDIA GeForce 7800 PCI-Express Full Support
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 14:47
Пропуштив да кажам дека јас инаку би зел картичка од MSI само со чиповите од ATI. Уствари тоа е само пакување ако е воопшто битно.среќа
Е сега од списоков погоре со понормални цени се сано Geforce7800 и 8800, оваа вторава е малце по скап**ка. А за ATI- то мислам дека замени за овие картички се 3870 и 3850, или грешам?збунетост


Изменето од Александар_А - 20.Март.2008 во 14:52
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:00
Баш сега проверив на страната на MSI многу лесно се доаѓа до драјверите. Ги има што е најбитно.намигнување
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:19
Jas si go stegnav gazot za Quadro deka mi bese bitno da imam dobar TV out. Inaku za se drugo i GeForce bi mi zavrsila rabota. Inaku ne koristam OpenGL zabrzuvanje vo After Effects. Idam na CPU sila.
Ace ako ne ti treba TV out zemi si koja bilo намигнување. Ionaka niedna GeForce i ATI nema dobar. I memorija ne ti e nesto bitna, 256MB e dovolno za Premiere i After Effects.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 15:31
Тегла, ТВ излез ми е потребен ама не со некој којзнае каков квалитет. Нека го има а квалитетот мање више. За квалитетен ТВ излез треба и квалитетен телевизор, па кога ќе видиш крај нема работата.
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Ама за меморијата од Adobe викаат дека треба 1Gb за DV и 2 Gb за HDV.


Изменето од Александар_А - 20.Март.2008 во 15:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.