IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Влијание на нацијата врз верата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Влијание на нацијата врз верата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:05
E vidi, sme go primile islamot, bidejki nikoj ne ne sakal
Inaku na pocetokot, Bosnjacite se borele protiv Turcite, primanjeto na islamot ne bilo VEDNAS, bile prvi na Balknot SEKAKO!

Istorijata e opsirna tema, a sepak ne e e za ovaa tema, mi dade dobra ideja da ja otvoram, na podforumot istorija!
Mnogu malku se znae za ovoj narod, a sepak vo MK. ne ima mnogu!
Sepak fala zidarski, svestrani sfakanja nema sto!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:05
boshnjacite bile pravoslavci isto kako i torbesh*te pa se poturcheni samo and'a ne e poturchena koga sakale da ja poturchat rekla glava davam vera ne davam,hrvatite isto bile pravoslavci tie se pokatulicheni i ovie site narodi zaedno so makedoncite imaat juznoslovenski koreni toa e vistinata sakal nekoj da ja prifati ili ne.vprochem poglednete ja samo fizonomijata na narodot fakt e deka ne se razlikuvame edni od drugi kako shto se razlikuvame so grcite ili bugarite ili germancite itn.naj ubav narod sme a najvishe ochi si vadime e toa ti e balkanski sindrom ili pak sme nekoe chuvaj boze pleme shto gi naselilo balkanskite prostori.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:09
tokmu taka
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:09
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vo toj slucaj ostanuvas ogranicena na edno nesto i ne mozes da gi sogledas realno rabotite.

jas za razlika od tebe citam i ona sto e od drugata strana.


Moeto pisuvanje ne se odnesuva za MENE, indirektno pisuvanje!

Bidejki ete citas sto e na drugata strana, kako sto pisav i predhodno, sigurno ne ti odgovara koga te negiraat kako narod,i sekoja strana si go bara svoeto!

Ne sakam da citam Bugarska istorija, vo koja stoi deka nepostojat Makedoncite, za grckata da ne pisuvam.
Moite predci dosle vo Makedonija vo koja ziveele Makedoncite, i samo takva poznavam!
A jas sega da se zamaram sto velat Bugarite, vprocem sekoj ja pisuva svojata istorija, zar ne? I sto ima tuka objektivno i vredno za citanje!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:11
Lucky - shto zborish be? :)
Boshnjacite ne bile pravoslavni dosta odamna... bile Patareni i toa vo ogromno mnozinstvo... Hrvatite bile katolici (latini) ushte pred oficijalnata podelba na istochno i zapadno hristijanstvo...
Aisha - ne ja razbiram bash ironijata... ne rekov deka ste smenile vera zatoa shto nikoj ne ve sakal... ednostavno - vo toa vreme, ne postoel seushte nacionalizam. Lugjeto, kako narod, ne se identifikuvale spored nacija, a pred se spored verata (delumno i spored jazikot koj go zboruvale i reonot vo koj zhiveele). Nacijata kako ideja se pojavuva mnogu podocna. Vo takvi uslovi, patarenite ednostavno nemale so kogo da se identifikuvaat i da imaat silna vrska so ostanatite okolu niv, zatoa shto neprifakjanjeto bilo obostrano. Vo islamot za prv pat pronashle mozhnost za vrska i mozhnost za identifikacija so drugi, odnosno, chuvstvoto za narod (ne nacija).
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:16
ne sum ironicina!
Izvini ako taka pomisli!

Pa vo osnova, do nekade se soglasuvam ,den denes Srbite najbliski se so Rusite, Hrvatite so Avstricite a Bosnjacite so Turcite!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:22
ej zidarski latini se italijani moze sega ima nekoi latini na istra ovie hrvatite se juzni sloveni isto kako nas,srbite i boshnjacite hrvatite se pokatulicheni za vreme austroungarsko carstvo isto koga se poturcheni boshnjacite za vrema otomanskata imprrija i toa e jasno i verata ja promenile pod pritisok na sila i ednite i drugite
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:25
hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:25
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

ej zidarski latini se italijani moze sega ima nekoi latini na istra ovie hrvatite se juzni sloveni isto kako nas,srbite i boshnjacite hrvatite se pokatulicheni za vreme austroungarsko carstvo isto koga se poturcheni boshnjacite za vrema otomanskata imprrija i toa e jasno i verata ja promenile pod pritisok na sila i ednite i drugite



E toa go znaeme od amna, komitite vezden tie pesni gi peat na gradski, a i seselovite se dosta glasni vo srbijaсреќа Ubavo ti objasna zidarski.

Inace zidarski, spored Bosnjacite patarinite bile sekta od bogomilite, kako sto kaza i ti... a za toa sto go naveduvas ti, nvistina interesno, i prvpat go slusam.
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:28
Ej zidarski, nabrzina se konsultirav so literaturata koja ja imam doma!

Vidi bosnajcite bile bogomili no hrvatite gi narekuvale Patareni (nevernici).
Inaku ako mozes da dojdes do knigata "Historija Bosnjaka" od Mustafa Imamovic, bi bilo dobro!Inaku nacionalno togas sme bile Bosnjani a religiski Bogomili, koi vo toa vreme odele vo svoite t.n. hramovi i se molel 5 pati na den!
Neznam dali tamu ja ima, no vo NUB ja nema !

Ej lacky, odmori malku!
Islam - Turci!Otomanci - Otomanska imperija!
Primas islam! A ne poturcuvanje...
Vo islamot nema prisila! Islamot se prima od ubeduvanje, i ne se znaesuvaj so tie prikazni koi ni gi kazuvale pred spienje! Educiraj se, malku istorija, fakti...


Изменето од Aisha - 18.Март.2008 во 20:31
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:29
Lucky... losha informacija imash...
Tochno e deka Hrvatite se juzhno Sloveni... no ne site Juzhno Sloveni bile Pravoslavni... Hrvatite ne se katolici so doagjanjeto na Avstro-ungarskata imperija, tuku mnogu prethodno. Potoa stanuvaat del od Ungarskoto kralstvo, pa duri potoa del od Avstro-Ungarija... toa e mnooogu podocna...
Izrazot Latini, ne se odnesuva na Italijani! Toa e izraz, koj vo periodot na razcepot na crkvata na katolichka i pravoslavna se koristel za onie koi bile verni na Rim. Prichina - sluzhbite im bile na latinski.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:29
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:30
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

hr.lucky, koga se dojdeni juzhnite sloveni na balkanskiot poluostrov?
od 6ti do 8mi vek i vo 9ti se vec'e prisutni


I koi narodi zhivee na tie teritorii pred niv ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 20:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Messenger - muslimanite sebe si se gledaat kako edna nacija, toa proizleguva od samiot k*ran...


Koga Gledam vakvi Apsurdi i nevistini,nemozam da pretrajam...!!

Od kaj najde be Ti Zidarski vo Quranot deka nie Muslimanite sme edna Nacija!??

Vece i Sestrata Aisha,Vi kaza dobro deka mie sme UMMETI MUHAMMED.A.S.(narodot na Muhammed.a.s)

a Islamot,ne gledat na nacija!!!!

Kaj Allah.xh.sh. nemat razlika,pomegu crniot,beliot,arapot nearapot...Najdobar kaj Allah.xh.sh. e onoj koj e Bogobojazliv!!!!

a za nacijata,kolku e vazna vo Islamot ,eve ti eden Hadis!!!

Muhammed.a.s rekol:
Koj vojuvat za Nacija,povikuvat na Nacija i Umret za Nacija ne e od Nas!!!

Mislam deka e Kristalno jasno!!??

P.S.Taka da uste ednas nemoj da konstatiras,kako tebe so ti odgovarat!!!I nemoj nevistini da iznesuvas za Quranot!!!

Pozz..Halid ibn Velid..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.