IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали ги почитувате 10-те Божји заповеди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 02:30
Desette Bozhji zapovedi se korisni za onie na koi im e potrebno nekoj postojano da gi potsetuva sto ne treba da pravat. I tuka nema nishto losho. Vo sprotivno tie lugje bi bile izgubeni vo shirochinata na svojata sloboda i istata postojano bi ja zloupotrebuvale.
 
Za onie koi se svesni deka slobodata e venchana so odgovornosta ja sledat Isusovata maksima   Se onoa shto sakate da vi pravat lugjeto, pravete im go i vie; oti toa se Zakonot i Prorocite. Isusovoto akcentiranje na odgovornosta kako svesen ogranichuvachki faktor vo slobodata e prekrasno prikazhano vo zborovite sto sledat: Vlezete niz tesnata vrata; oti shiroki se vratite i shirok e patot sto vodat kon propast, i mnozina minuvaat niz niv, a tesni se vratite i tesen e patot sto vodat kon zhivotot i malcina go naogjaat.
 
Svesniot chovek ne e ogranichen nitu so svoite misli, nitu so svoite dela, nitu pak so bilo kakvi superficijalni zakoni. Toj vsushnost ne gi sudi nitu mislite, nitu delata, bidejki znae deka supsticijalnoto se naogja samo vo svesta na chovekot. Za nego edinstveno e relevantna mislata Se onoa shto sakate da vi pravat lugjeto, pravete im go i vie.
 
Dokolku svesta nalaga vo dadena situacija da se izlazhe ili da se napravi nekoe drugo delo sprotivno na pishanite zakoni za da se postigne pozitiven rezuiltat, togash svesniot chovek ke go stori toa. I so toa nema da prekrshi nikakov zakon. Zatoa sto sekoj zakon e bescelen, neploden i kontraproduktiven ako lugjeto slepo se upravuvaat po nego. Ako momentot bara roditelsko zalazhuvanje za da uspokoi deteto, togash ne postoi zakon koj ke go sankcionira toa. Naprotiv, sprotivnoto slepo rakovodenje po zakonot "Ne lazhi" bio bil grev. Slepoto rakovodenje po zakonot "Ne kradi" ke mu ovozmozhi nekogash nekomu i natamu da ima vo svoite race orudie koe ke nanese neprocenliva shteta po choveshtvoto. So slepoto rakovodenje po zakonot "Ne ubivaj" vo kritichen moment nema da bide sopren nekoj terorista da masakrira bezbroj nevini lugje i deca.
 
Na svesniot chovek ne mu se potrebni desette Bozhji zapovedi. Tie za nego bi bile samo optovaruvanje i limitiranje vo bituvanjeto so sto negovata svest nikogash ne bi se pomirila. Tie zakoni ne se pishuvani za nego. Zakonikot ne e za svesniot Chovek, tuku za onoj stariot koj se ushte talka po temninata postojano chekajki drug da go rakovodi i da odgovara za nego.
 
Chovekot koj ja gleda svesta pozadi zborenjeto i deluvanjeto e eden chekor ponapred i edno skalilo poblizu do Boga, tokmu onaka kako sto propovedashe i Isus. 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 02:42
NE gi pocituvam i nemam namera da gi pocituvam,pred se profesijata ne mi dozvoluva da pocituvam nekoj od niv...a i koga bi bilo mozno nikad ne bi se otkazal od ona "ne lazi"
...kakov bi bil toj advokat sto ne laze?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:05
Messenger, не те познавам, ама човеку ТЕ ОБОЖАВАМ! Еј, што не створиш своја религија? Јас ќе ти се придружам
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 18:36
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

NE gi pocituvam i nemam namera da gi pocituvam,pred se profesijata ne mi dozvoluva da pocituvam nekoj od niv...a i koga bi bilo mozno nikad ne bi se otkazal od ona "ne lazi"
...kakov bi bil toj advokat sto ne laze?
  gospod ke  te blagoslovi,...ako ,...samo lazesh!голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 22:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

jas samo mojata zapoved si ja sproveduvam sekogas , da ne mu go napravam na drug ona sto ne sakam mene nekoj da mi go napravi.


Originally posted by postariot brat postariot brat напиша:

Plagijatoriste edno, pa toa ne e tvoja zapoved taa ja imas i vo Biblijata.
 
Зошто ја нарекуваш бутел2 плагијаториште? Нејзината заповед воопшто ја нема во Библијата.
Прочитај Библија ќе видиш дема нема таква заповед намигнување


Inaku toa e plagijat od Empiristickata filozofija od 16 i 17 vek  a ne od nekoj-a si butel 2 a sto se odnesuva do Biblijata eve:Od slednovo
"Ne sudete za da ne vi se sudi"moze da se napravat milioni derivati na primer, ne kradi za da ne  te kradat, ne ubivaj za da ne bides ubien koj se fakja za oruzje i samiot od oruzje zaginuva, ne  mu se kakaj na gulabot na glava za i toj da ne te iskaka, i sl, ili so eden zbor ona sto go rece butel 2. Sepak najprefineto si e kazano vo Bozjite zapovedi, samo retko koj go razbira
"Sakaj go blizniot svoj kako sto se sakas sebe si ", i tuka si e vo afirmativna Bozestvena forma arno ama gjavolstinata vo nas smeta deka dovolno e da ne pravis loso neznaejki deka treba zadolzitelno i da se saka, a sega so dvojna negacija se dobiva recisi identicen poim slicen na ovoj
-Ne mrazi go blizniot svoj kako sto ne se mrazis sebe si ili kako sto ne sakas da te mrazat drugite, za na kraj sleduva
- ne pravi mu go na sekogo , ona sto ne bi sakal da si go pravis sebesi ili drug da ti go pravi.
Vo sekoj slucan mnogu filozofi vo minatoto ja koristat kako postulat i opsto prifateno pravilo.
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 10:24
Inaku toa e plagijat od Empiristickata filozofija od 16 i 17 vek a ne od nekoj-a si butel 2

ti mene mi se obrati so plagijatoriste, , empiristickata filozofija ne pisuva postovi ovde....

spored toa sto si go napisal moze da se vidi ona sto mnogu vernici go velat, deka site vsusnost se vernici samo ne go priznavaat toa. ako sakame da igrame na taa karta, mnogu lesno mozeme so igra na zborovi da vrtime se onaka kako sto sakame, megjutoa ne e vo toa poentata.

prasanjeto e dali gi pocituvate 10-te bozji zapovedi, vo niv , vo desette bozji zapovedi nema ne mu go pravi na drug toa sto ne sakas tebe da ti go napravat. Jas nikade ne napisav deka jas sum ja izmislila taa recenica, sekako sum ja procitala nekade , no ne vo biblijata i mi se dopadnala i se drzam na toa

ti mozes da ne se slozuvas so mene i mozes da kritikuvas i da negiras, no koga nekomu se obrakas, iskontroliraj si go recnikot.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 11:56
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

prasanjeto e dali gi pocituvate 10-te bozji zapovedi, vo niv , vo desette bozji zapovedi nema ne mu go pravi na drug toa sto ne sakas tebe da ti go napravat. Jas nikade ne napisav deka jas sum ja izmislila taa recenica, sekako sum ja procitala nekade , no ne vo biblijata i mi se dopadnala i se drzam na toa
 
Точно така, во Библијата ја нема таа заповед, но има една МНОГУ СЛИЧНА на неа, толку слична што најчесто луѓето ја цитираат горната заповед мислејќи дека е истата од Библијата, но не е иста. Таа од Библијата вели:
 
"Правете им го на луѓето она што сакате и тие да ви го прават вам"
(Матеј 7:12)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 12:07
ej,nemoj po vrat,...po shijata!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 12:14

Не е баш така brza. Во случајов "шијата" се разликува од "вратот".

Има голема разлика помеѓу тоа "не му го прави" и она "прави му го".
 
На прв поглед делува како да нема разлика, но ако човек малку подлабоко размисли мислам дека има.
Првата верзија е некако пасивна, во смисла: "не ти се мешам, не ми се мешај" и во некоја смисла поставува граници меѓу луѓето, во нивната комуникација.
Додека втората е во активна форма и повикува на љубов кон другите, кон комуникација, кон активно делување, кон преземање иницијатива итн. Тоа ни вели да не седиме со скрстени раце кога некој има потреба од нас, туку да правиме она што сакаме и нам некој да ни направи кога ние би биле во позиција на оној кој има потреба од нас.
 
Златното правило го поттикнува добриот човек секогаш и безусловно да го прави првиот чекор во добродетелството кон другите луѓе, а не како негативната верзија, да одговара само реактивно во однос на тоа како другите ќе се постават спрема нас.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 20.Март.2008 во 12:14
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 12:19
dobro de ,...jas i im go pravam na lugeto toa shto  sakam da mi go pravat,.....osven ,...koga ke pobaraat neshto drugo!голема%20насмевка,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
deyan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deyan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 23:57
Kako prvo desete bozji zapovedi ne moze nikoj da gi pocituva bez bozja pomos

ali jas se obiduvam ama lujeto nadvor znaat samo toa ne kradi,ne lazi i parite gi ljubat poveke od BOG a BOG dal zapoved

LJUBI GO SVOJOT BOG SO CELA TVOJA DUSA,RAZUM

ovaa zapoved lujeto mn tesko se sekjvaat za toa sto ne im stima parite im se BOG ZA ZAL...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 00:00
Originally posted by deyan deyan напиша:

Kako prvo desete bozji zapovedi ne moze nikoj da gi pocituva bez bozja pomos

ali jas se obiduvam ama lujeto nadvor znaat samo toa ne kradi,ne lazi i parite gi ljubat poveke od BOG a BOG dal zapoved

LJUBI GO SVOJOT BOG SO CELA TVOJA DUSA,RAZUM

ovaa zapoved lujeto mn tesko se sekjvaat za toa sto ne im stima parite im se BOG ZA ZAL...


Ubavo kazano
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Bdm Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bdm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 03:53
А дали десетте божји заповеди ме почитуваат мене па и јас да ги поштувам? :D
It's time to learn how to value things in life!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 04:09
Mozhesh da ni dadesh sto podrazbirash pod prashanjeto: дали десетте божји заповеди ме почитуваат мене?

Изменето од Messenger - 07.Април.2008 во 04:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.