IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Дали папагалите можат да научат да зборув
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали папагалите можат да научат да зборув

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Keri Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Keri Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 11:19
Sekoe utro koga stanuvav mu vikav dobro utro i so tek na vreme sam pocna da mi vika...Posle imeto mi go nauci, pa site ostanati clenovi od semejstvoto go ucev i taka...

Изменето од Keri - 01.Август.2008 во 11:19
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1689
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 18:04
a на мојот папагал првите и последни зборови му беа
- ЈАС ФАЌАМ МАГЛА ОД КАФЕЗОФ
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 15:27
Papagalot moze da se nauci da zboruva ili samo da povtoruva nekoi nauceni zborovi? Ne sum mnogu po ovie zivotincinja, pa zatoa prasuvam.

Изменето од neo_wmaster - 01.Септември.2008 во 15:28
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Didi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Summer flower

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Didi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 17:41
Moze da se nauci po nekoe zborce,i mene mi bese cudno ama se uveriv i toa gazdata na ime da go vika...pametni zivotincinja.....
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 17:32
Е вака сега. Чувам куче, ама сега сакам и папагал да си купам. Некој што е поупатен во ова или што има папагалче ако може да ми каже нешто повеќе за нив. Со што да се хранат, колку пати на ден, колку вода им треба, колкав кафезот да е, што се` треба да има во него, после колку време е најдобро да се пуштаат од кафезот и нормално како да го научам барем на две-три зборчиња. А да, и цената колку е отприлика. 
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2009 во 19:43
Моето само за јадење оди во кафез,и тоа додека јаде е на штрек за ако некој се доближува до кафезот одма оди за бегање............
Зборува многу,се зборува многу е улаво и многу го сакам
Јадат се,радознали се и се сакаат да пробаат
Првиот мој папагал џвакаше сакази,и јадеше многу благо
А со овој не е така,јаде се што е солено луто и кисело
основна храна му е просо,и витаминска има
Најмногу сака да е на огледало,си зборува и си се бацува
Мене не ме сака баш сестра ми е закон за него и само нејзе и прави Здраво со ногата.............
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 17:36
не само да зборуваат туку со добра дресура можат да се научат и да касаат смеење
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2009 во 22:50
jas mislam deka ima i tuka eden papagal...doduhe toj samo pishuva,..ne znam dali zboruva!!намигнување...koj ke pogodi koj e?среќа

Изменето од brza - 28.Декември.2009 во 22:51
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 10:18
а да не е повеќе од еден , а , м ? размислување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 10:23
ima i drugi...fala bogu! ....ama , samo eden e.......................unikaten!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2009 во 10:45
 

Изменето од МАРШАЛ - 29.Декември.2009 во 10:46
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2009 во 19:05
Папагалите не зборуваат зашто се одвива мисловен процес, тие само повторуваат она што го слушаат.
Скоро сите можат да научат да повторуваат, мислам овие што обично се чуваат како миленици, со исклучоци на некои видови.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Dina. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dina. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 19:32
јас имам тигрица-- многу е паметен. Го земавме многу малечко но веќе знае да си го каже името и да свири .
@Lithium : зависи, од кој вид сакаш да купиш?
Кон врв
s_girl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 204
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај s_girl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2010 во 17:08

имав 3 вакви папагалчиња од кој шо само едно беше -талент- ... го чувавме во дневната соба и на почетоко ко че го пуштевме да лета низ соба ни застануваше на гла,на рака и сл ама мене и на сестрами ни беше страф од него..еднаш конечно се одлучивме да го земиме да го погалиме и ова почна да си игра со нас.. ако му остаевме ливче на едната страна од масата,че појдеше,че го земеше во клунчето и че ни го донесеше... многу си го сакафме,посебно јас.. најинтересното беше еден ден ко си седевме така низ дома и слушаме звук како телефоно шо ѕвони.. мајками истрча да се јави ама никој немаше... и така 15 минути ни требаја да сфатиме дека всушност папагалчево го имитираше звукот на ѕвонењето на телефоно..после то му пуштавме и други звуци и од еднаш ги запамтуваше и ги имитираше скрос исто...
по 1 недела од ко беше случкава со телефоно,почна да си го вика името-оги :) многу беше интелегентно...
дали можи да се научат папагалите да зборува-зависи од нив.. ова шо го имав ми умре а после него купив уште 2 такви ама и двете беја многу диви-на некој начин не мразеа не можеше ни да си поиграме со нив, а камоли да зборнат нешто... значи се зависи до папагалчето...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.