IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Принципи и нивно кршење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Принципи и нивно кршење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 12:57
Originally posted by super babicka super babicka напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

СИТЕ БАРАМЕ НЕКАКВА РЕАЛНОСТ ОД ПРОФЕСОРИТЕ И ПРИНЦИПИЕЛНОСТ ВО ОЦЕНУВАЊЕТО. НО КОЛКУ СЕ ДРЖИМЕ ДО ПРИНЦИПИЕЛНОСТА КОГА Е ВО ПРАШАЊЕ НАШЕТО ДЕТЕ? МОЖЕТЕ ЛИ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ В ОЧИ ВАШИОТ ПРИЈАТЕЛ И ДА МУ РЕЧЕТЕ - ОСТАВИ МУ ЈА ЕДИНИЦАТА, НЕКА ПОВТОРУВА. АЈ ДА ВЕ ВИДАМ!


ne sum se nasla vo takva pozicija ,ne sum imala prilika ,no sum bila dosta strog roditel ,sum imala doverba vo niv no moram da priznam deka i bile pod kontrola iako imale sloboda i izbor kako da go pominuvaat slobodnoto vreme. pa malku sum si "luta" kako sto me narekoa pa mozelo i da se desi da kazam stavi edinica pa neka uci no da povtoruva neznam ne bi mozela.
A vie da ne ste profesor sto postavivte vakva tema? aj vas da ve vidam MAJSTORCE62 dali ste principielen koga e vo prasanje vistinata!


Темата не е формулирана во правец дали ние ги прекршуваме принципите на нашето работно место, туку дали вршиме притисок врз некого, кога е во прашање нашето дете, да ги прекрши принципите во името на нашето пријателство или роднинската врска... Јас во мојата гаража ретко ги прекршувам принципите, а и многу малко е возможно да ги прекршам.Замисли ми доаѓа пријател, а неговиот непријател го оставил автомобилот на попрвака, и ми вели, напрај да му откажат кочниците.Зарем би можел да направам такво нешто, кои би биле последиците...Може да излета од пат или, во најлош случај, да прегази некое дете... За моето дете не вршам притисок, бидејќи јас, во гаражата, сум му вториот учител. Ако не сака да учи, ќе работи во гаражата. А и ако заврши некоја голема чколија, не е лошо пак да си го знае занаетот.

Изменето од majstorce62 - 13.Март.2008 во 12:57
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:53
Sin mi zboruval na cas po istorija...nastavnikot go kaznil da ja napishe 100 pati recenicata:- 11ti Oktomvri e den na vostanieto na Makedonija. Bidejki toa se kosi so moite principi i spaga vo glupavi kazni mu rekov na sin mi da ne ja napishe domashnata, no da se spremi i da pobara da odgovara na cel materijal.Sin mi mi kaza deka mnogu deca bile po toj princip kazneti, nekoi pishuvale, nekoi ne. Bidejki nastavnikot zaboravashe shto dava domashno ne go ni prashal dali napisha.Tie shto pishuvale takvi domashni pocnale da reagiraat i da gi tuzibabat ovie shto ne pishuvale.  Na nastavnicki, iako se kosi so moite principi da kritikuvam kolegi, partali go napraviv za davanje nedosledni domashni i izzivuvanje vrz decata, kako i za predizvikuvanje ne tolerancija i raspravii megu decata. 
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:57
што етоа принцип? и како се крши?
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 22:35
тоа е кристална чаша што си ја купуваш во сопствена режија - значи не е подарок, не е награда и ја полниш со глупости во форма на норми и правила што самиот си ги поставуваш. Е,сега како се крши, многу лесно, ќе ја турнеш од масата на своето јас брзајќи   да му угодиш на гостинот што ти е многу драг
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 22:45
Само што запловивме во училишните води,така да се’ уште е рано да коментирам за тоа.Времето ќе покаже дали ќе се држам до принципите кои сум си ги зацртала во врска со образованието на моето дете или ќе попуштам на сентименталност и ќе кршам принципи,ќе фаќам врски(со или без бонбониери),ќе закажувам прегледи преку ред...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:09
значи, да си знам, ако има многу долга редица, кого да барам за врска...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:32
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

значи, да си знам, ако има многу долга редица, кого да барам за врска...

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 00:00
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 16:29
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Не знам што носат родителите во училиштето на син ми, ама во неговото одделение сите се одлични, а 99% се со сите петки!


Значи, само син ти не е со сите петки, оти не носиш ништо...
немам јас потреба од носење нешто мајсторче, ама кога веќе зборуваме за принципиелност сега владее принципот "снајди се", само петка да имаш, образованието стана борба за оценки за упис во средно, а потоа на факултет, ама сто пати веќе го имам ова кажано..............
always look on the bright side of the life!
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 20:11
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by super babicka super babicka напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

СИТЕ БАРАМЕ НЕКАКВА РЕАЛНОСТ ОД ПРОФЕСОРИТЕ И ПРИНЦИПИЕЛНОСТ ВО ОЦЕНУВАЊЕТО. НО КОЛКУ СЕ ДРЖИМЕ ДО ПРИНЦИПИЕЛНОСТА КОГА Е ВО ПРАШАЊЕ НАШЕТО ДЕТЕ? МОЖЕТЕ ЛИ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ В ОЧИ ВАШИОТ ПРИЈАТЕЛ И ДА МУ РЕЧЕТЕ - ОСТАВИ МУ ЈА ЕДИНИЦАТА, НЕКА ПОВТОРУВА. АЈ ДА ВЕ ВИДАМ!


ne sum se nasla vo takva pozicija ,ne sum imala prilika ,no sum bila dosta strog roditel ,sum imala doverba vo niv no moram da priznam deka i bile pod kontrola iako imale sloboda i izbor kako da go pominuvaat slobodnoto vreme. pa malku sum si "luta" kako sto me narekoa pa mozelo i da se desi da kazam stavi edinica pa neka uci no da povtoruva neznam ne bi mozela.
A vie da ne ste profesor sto postavivte vakva tema? aj vas da ve vidam MAJSTORCE62 dali ste principielen koga e vo prasanje vistinata!


Темата не е формулирана во правец дали ние ги прекршуваме принципите на нашето работно место, туку дали вршиме притисок врз некого, кога е во прашање нашето дете, да ги прекрши принципите во името на нашето пријателство или роднинската врска... Јас во мојата гаража ретко ги прекршувам принципите, а и многу малко е возможно да ги прекршам.Замисли ми доаѓа пријател, а неговиот непријател го оставил автомобилот на попрвака, и ми вели, напрај да му откажат кочниците.Зарем би можел да направам такво нешто, кои би биле последиците...Може да излета од пат или, во најлош случај, да прегази некое дете... За моето дете не вршам притисок, бидејќи јас, во гаражата, сум му вториот учител. Ако не сака да учи, ќе работи во гаражата. А и ако заврши некоја голема чколија, не е лошо пак да си го знае занаетот.


Sosema se slozuvam taka e !
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 22:35
Originally posted by bluebell bluebell напиша:


Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by bluebell bluebell напиша:

Не знам што носат родителите во училиштето на син ми, ама во неговото одделение сите се одлични, а 99% се со сите петки!


Значи, само син ти не е со сите петки, оти не носиш ништо...
немам јас потреба од носење нешто мајсторче, ама кога веќе зборуваме за принципиелност сега владее принципот "снајди се", само петка да имаш, образованието стана борба за оценки за упис во средно, а потоа на факултет, ама сто пати веќе го имам ова кажано..............


НЕМАМ НИШТО ПРОТИВ ПРИНЦИПИЕЛНОСТА НА ПРОФЕСОРИТЕ И РОДИТЕЛИТЕ,САМО ПОМИСЛИВ ОНОЈ 1% ДА НЕ Е СИН ТИ...
ВТОРИОТ ДЕЛ ОД ТВОЈАТА РЕПЛИКА И ЈАС ГО ИМАМ ПОВТОРЕНО ПОВЕЌЕ ОД СТОПАТИ НА РАЗНИ ТЕМИ ОД ОБРАЗОВАНИЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
nena34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1435
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 22:47
E mili moi jas so moite principi da ne nosam nisto , ama dodeka drugite nosea i decata im bea mazeni od ucitelkata mojot jadese samari.Jas doznav posle dve god , zosto mu vikala deka se sto se slucuva tamu doma nema kazuvanje.Moze izbegav od temava ama i ne , ako se ulizuvav i si gi prekrsev moite principi nemase da pomineme site niz pekol
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 14:36
Море форумџии, вие зборувате за мито и подмитување, а темата е приципи...А што ако наставникот си има принцип да зема мито? Јас тука не гледам никакво кршење на принципите...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 21:58
....amante luge shto gi zemavte nastavnicite na zab....pa kolku pogolemi mitadziiiiiiiiiiiii ima... pa ne se krshat principi samo kaj daskalite... 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.