IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Воспаление на крајници (Tonsilitis)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Воспаление на крајници (Tonsilitis)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Воспаление на крајници (Tonsilitis)
    Испратена: 11.Март.2008 во 01:35
Воспалението на крајниците (Tonsilitis) може да се појави во три типа: акутен, субакутен и хроничен. Акутниот вид може да биде бактериски или вирален. Субакутниот (кој вообичаено трае од три недели до три месеци) е предизвикан од бактеријата Actinomyces. Хроничниот вид кој може да трае подолг временски период е речиси секогаш бактериски.

Јас сум жртва на акутниот тонзилитис и досега немам најдено ефикасен лек против ова воспаление (освен секогаш достапната хируршка интервенција за отстранување на крајниците, која ја сметам за последен излез). Ако има некој што исто така често страда од ова воспаление, би му бил благодарен доколку предложи некој ефикасен медикамент.


Изменето од Quentin - 11.Март.2008 во 01:36
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 09:32
квентин,... уште кога сум имала 4год ми ги извадиле крајниците,.... бидејќи многу често сум се разболувала,... и цело време сирупи,... температура,.... што не пиев,... и што се не ми беше,.....  затоа,... да не се мачиш,... најдобро вади ги намигнување а ако веќе не сакаш,... знам дека ми ставаа како некои облоги,... ама какви,... и каде,... не се сеќавам среќасреќа
Кон врв
nena34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1435
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 10:02
E vaka sega edno moe taze iskustvo malku e podolgo ama ke skratam vetuvam.
Lani mi najdoa Streptococus pyogenes na krajnici , imav gnoj i poteceni limfni jazli.mi davaa antibiotici po antibiogram ama nisto ne pomagase , 8 meseci me drzea na antibiotici i na kraj resija da operiraat.Jas se sloziv ama koga me vnesoa vo sala od strav kaciv 210-120 pritisok i me vratija nazad
Posle toa makite prodolzija i edno utro koga stanav pak celata "zacepena" vo grlo zemav 3% hidrogen napolniv spric i ubrizgav direktno vo krajnici , nema da veruvas sto se ne izleze , kolku samo gnoj bese toa.Taka prodolziv cela nedela , i otokot se povlece a po mesec i brisot konecno bese vo red.
Ako sakas da znaes kako se "odrzavam" bez gnojna angina od togas navamu pisimi privatna poraka se ke ti objasnam dosta gi udaviv drugive.
Pozdrav
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 22:26
Еве и јавна благодарност до нена34 која ми даде извонредни инструкции против тонзилитис.
Кон врв
nena34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1435
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 22:29
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 15:25
jas imam problem edno 15 god i od krajnicite sekoi 3 meseci mi se osloboduvaat beli grutcina od od dve "pori" a sum probal povejke lekovi nisto ne pomaga. molam za pomos.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 19:00
pa vadi gi,kako i poveketo sto pravat,zasto na kraj retko se izleguva!
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 13:07
definitivno vadi gi.jas kako malecka imav takvi krajnici kako tvoite.mi izleguvaa beli grutcinja od niv i mnogu cesto imav vospalenija na grlo so visoki temperaturi.mnogu mi e krivo sto ne mi gi izvadile dodeka sum bila malecka,zatoa sto na 6 godini od tie vospalenija so grloto,dobiv vospalenie na zglobovite,revmatoiden artirits,i sega cel zivot ke go nosam toa so mene.veruvaj,ne e strasno nesto da izvadis krajnici.jas gi vadev na 16 godini.ke pomine za mesec dena celosno.prvite 2-3 dena e najtesko.ako resis da gi vadis pij mnogu caj od kantarion,ke ti pomogne mnogu vo zazdravuvanjeto.pozdravce големо%20гушкање
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 15:03
немам крајници...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 14:09
lugje, prosto imat posleb imunitet (lokalen) i treba da se pazite a vadenje krajnici kaj povozrasni nema zosto da se vadat. Yie se vadat kaj deca bidejki hipertrofirat 9narsnuvat) i im precat pri disenje i pri zboruvanje (zborat pod nos)
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 14:09
jadete zdrqvo so mnogu vitamin, osobeno vit.C i bez gazirani sokovi
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 00:04Откако ги извадив крајниците се препородив..........
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 03:22
me too...dodusa jas odamna gi izvadiv, ama do togas sekoja vtora nedela bev so vospaleni krajnici!!da cuknam od drvce, godini i godini ne znam sto e toa antibiotik i inekcijaсреќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 23:21
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

me too...dodusa jas odamna gi izvadiv, ama do togas sekoja vtora nedela bev so vospaleni krajnici!!da cuknam od drvce, godini i godini ne znam sto e toa antibiotik i inekcijaсреќа


Ма потполно истата ситуација..............Ако крајниците не ви ја вршат функцијата за која се наменети.............одма вадете ги.......ич не се мислете.......операцијата трае 5 минути...........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.