IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свет Оган од Небото во Ерусалим
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет Оган од Небото во Ерусалим

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 17:15
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Вака сега, не разбирам германски, па не можам да ве сконтам...

Ме интересира, вие Лилјане, верувате дека Дејвид Коперфилд прави трикови или пак како што вели некој погоре, од муслиманите, тој е во “сојуз со сатаната“?


Jas veruvam samo vo Allah, i negoviot bozji pratenik. Sto se odnesuva za dejvid kopervild smetam deka i trikovi pravi a i da e nekako povrzan so satanata, ama toa e samo moe mislenje. Za sa de povrzan so satanata veruvam deka moze, za toa sto imame kako argumenti k*ranski ajeti i hadisi, koi se odnesuvaat za satanata i negovata tajfa. A isto od zivotna praksa na mnogu ludze nekoi raboti se potvrdeni.

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 17:25
Во ред, не ви го оспорува никој вашето верување во Алах и вашиот пратеник...
Ме интересираше само околу Коперфилд...

Инаку тој е илузионист...значи тоа се трикови, мајстоорски изведени, и секако, нималку ефтини, за да се тоа изгледа како што изгледа работи цела машинерија за реквизити. Самиот Коперфилд пак, на едно прашање дали некогаш ќе ги открие триковите одговори дека нема никогаш тоа да го стори...доколку ги открие, нема да биде најголемиот илузионист, нели?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 17:58
Originally posted by mali simo mali simo напиша:


Биди сигурен во вакви констатации евангелос немој само да се бламираш. Колку и да плукаш на светата Црква Христова нема да ја извалкаш...
 
Никаде јас не сум плукал на Христовата Црква, ниту на сон, ниту на јаве, ниту пак ќе го сторам тоа во иднина.
Јас само дадов свое мислење за триковите во ерусалим што ги прави патријархот и неговите блиски. Не знам од каде ја вмеша Христовата Црква во оваа тема?
Да не мислиш дека Христовата Црква се занимава со ефтини трикчиња и меџик шоу атракции? голема%20насмевка
Што е следно, како циркузантине ќе ставате оган во уста само за да придобиете уште муштерии?
Срамота! Резил!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 18:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mali simo mali simo напиша:

Биди сигурен во вакви констатации евангелос немој само да се бламираш. Колку и да плукаш на светата Црква Христова нема да ја извалкаш...

 

Никаде јас не сум плукал на Христовата Црква, ниту на сон, ниту на јаве, ниту пак ќе го сторам тоа во иднина.

Јас само дадов свое мислење за триковите во ерусалим што ги прави патријархот и неговите блиски. Не знам од каде ја вмеша Христовата Црква во оваа тема?

Да не мислиш дека Христовата Црква се занимава со ефтини трикчиња и меџик шоу атракции? голема%20насмевка

Што е следно, како циркузантине ќе ставате оган во уста само за да придобиете уште муштерии?

Срамота! Резил!



"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:40
Evangelos i mali simo cudata se od boga ako e trik ce se vidi ce se dokaze ako e cudo pak ce se dokaze - koi sme nie da sudime - moze da veruvame i da ne veruvame treto nema - nase e toa kako ce go svatime milion cuda bog ima napraveno i den denes pravi, no ima losi ludje koi do den deneska imaat napraveno mnogu trikovi za da mozat da manipuliraat so ludjeto i uste pravat - taka da ostavete na vremeto toa da go dokaze....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 22:47
ako ja zememe knigata ,,bibliski legendi,,od Zenon Kosidovski c'e najdeme objasnuvanje za site chuda na koi se povikuvaat i hristijanite i muslimanite te.chuda koi gi pravel i moisej(musa)site se objasneti sega kaj saka neka veruva koj ne nemora treto nema
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 01:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Evangelos i mali simo cudata se od boga ako e trik ce se vidi ce se dokaze ako e cudo pak ce se dokaze - koi sme nie da sudime - moze da veruvame i da ne veruvame treto nema - nase e toa kako ce go svatime milion cuda bog ima napraveno i den denes pravi, no ima losi ludje koi do den deneska imaat napraveno mnogu trikovi za da mozat da manipuliraat so ludjeto i uste pravat - taka da ostavete na vremeto toa da go dokaze....
 
Haha. Sosema Greshno Kaza. Bog Ne Ispratil Nitu Eden Chovek Shto Pravi Chuda osven Pejgamberite.
A Onie Oganot Vrace Sho Gi Vidof Na Klipon Vo Izlaer. Onie Se nikoj I Nishto Ako Bog Mu Dael Sila Nimi Togash Sugiren Sum Deka Ke Ti Dade I Tebe Takva Sila I Na Site Ostanati.голема%20насмевка
Nothing Remains !!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 00:48
Сметам дека оваа тема е соодветна за прашањето што го постави Nya. 
 
Originally posted by Nya Nya напиша:

Секој Велигден, во Храмот на гробот на Исус, од небото се симнува светиот оган и ја потврдува вистинитоста на православната вера.
Го повикувам EvAngelos да ми каже, дали и во библиските цркви се случува истото? Дали и тие имаат од небото потврда дека се вистинската вера?
Јас не ја знам Библијата толку како него и признавам дека со помош на Библијата не можам да ја одбранам православната вера, но затоа па знам за вакви чуда со кои бог ја докажува православната вера.
Ајде да видиме сега што ќе кажеш хани бакнеж
 
1. Светиот оган од Небото ние христијаните го имаме во нашите срца. Тоа е Светиот Дух Кој го добивме по ветувањето на нашиот Господ Исус Христос, а Кој почива во нашите срца и гори и ревнува за што повеќе спасени луѓе за Христос.
 
2. На празникот Педесетница т.е. на првиот Духовден, Светиот Дух слезе од Небото во вид на огнени јазици не врз "гробот" на Христос, не врз Храмот во Ерусалим, туку врз апостолите. Значи, во Библијата, христијаните се тие врз кои слезе "Светиот Оган од Небото", а не врз некој материјален храм, или врз "гробот" на Исус.
Апостол Павле во своето послание до Коринтјаните дури и дирекно ќе каже:
"Или не знаете дека вашето тело е храм на Светиот Дух" (1 Коринтјаните 6:19)
 
3. Никаков "свет оган" не се симнува од Небото како што ти велиш, туку се работи за ефтин трик на самозапалување на одредени свеќи. Симптоматично е тоа што тамошните, слободно ќе ги наречам "чувари" на Храмот никогаш не дозволиле научниците да го испитаат ова ткн. "чудо", исто како што и Саи Баба не прифати да "создаде" песок под лабараториски услови. Но ете, сепак и тој создава песок од ништо, дирекно од дланката. Епа? Зарем не е за тебе тоа Божја потврда дека кај него е вистината? среќа
Илузионистите како Дејвид Коперфилд прават уште поспектакуларни "чуда". Зошто не веруваш во нив? Зошто не си нивна следбеничка? Инаку, познато е дека белиот фосфор може да се самозапали и на собна температура, а во комбинација и со некои други примеси, има многу интересни својства. Но сепак не сум хемичар да одам подалеку во анализата, но знам дека Коперфилд се смее на ваквите чуда и верувам дека тој може и од џебот да ти извади "оган од небото" голема%20насмевка
 
4. Знам дека имаш слабо библиско познавање, но дали некогаш, можеби случајно, си налетала на следниов библиски цитат:
 
"И видов друг ѕвер, како излегува од земјата, и имаше два рога, како кај јагне, а зборуваше како змев. И тој ја вршеше власта на првиот Ѕвер, пред него, и направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на првиот Ѕвер, чија смртоносна рана беше залечена. И правеше големи чуда, така што и оган симнуваше од небото на земјата пред луѓето. Тој ги заведуваше жителите на земјата со чудата, што му беа дадени да ги прави пред Ѕверот, велејќи им на жителите на земјата, да направат икона на Ѕверот, кој имаше рана од меч и остана жив. "
(Откровение 13:11-14)
 
Кажи ми Nya, како ќе го разликуваш ти дали овој оган е од Бога или од Сатаната? Ако ти се палиш на неколку свеќички кои што се самозапалуваат, тогаш што ќе кажат верници од твојот калибар кога ќе видат како по заповед на некој "Ангел на Светлината" се симнува од Небото пред луѓето? изненадување Не треба да е човек пророк за да предвиди каква ќе биде рекацијата на оние чија вера се базира на спектакуларни чуда:
 
"...му се поклонија и на Ѕверот, велејќи: „Кој му е еднаков на Ѕверот, и кој може да војува против него?”"
(Откровение 13:4)
 
А згора на тоа, погледни што вели првиот цитат што ти го цитирав:
"Тој ги заведуваше жителите на земјата со чудата, што му беа дадени да ги прави пред Ѕверот, велејќи им на жителите на земјата, да направат икона на Ѕверот, кој имаше рана од меч и остана жив."
(Откровение 13:14)
 
Немој да мислиш дека на оваа икона ќе биде насликан некој Ѕвер со рогови и ѓаволска опашка намигнување Ова ќе биде голема измама и големо искушение за иконољупците!
 
Затоа мила моја, додека сеуште Светиот Дух го задржува Антихристос да се отелотвори и да дојде на сцената, побрзај и прочитај ја Библијата и моли од Бог да те просветли за да го разбереш тоа што е напишано таму, затоа што не постои човечка интелигенција што нема да биде заведена од Лукавиот. Но оние, кои се запечатени со Светиот Дух и го пазат Словото, ќе бидат имуни на заблудата која што наскоро доаѓа и веќе е на сцената.
 
И уште нешто. Исус Христос ВОСКРЕСНА! Како е можно да има гроб на некој Кој воскреснал (кој е жив), па таму да се симне Св. Оган? Живиот човек не може да е во гроб. Гробовите се за мртви луѓе, во нив се телата на починатите, а нашиот Господ воскресна, Тој е жив и е од десно на Бог Таткото! Алилујах! големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 09:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Светиот оган од Небото ние христијаните го имаме во нашите срца. Тоа е Светиот Дух Кој го добивме по ветувањето на нашиот Господ Исус Христос, а Кој почива во нашите срца и гори и ревнува за што повеќе спасени луѓе за Христос


Радосна Вест

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На празникот Педесетница т.е. на првиот Духовден, Светиот Дух слезе од Небото во вид на огнени јазици не врз "гробот" на Христос, не врз Храмот во Ерусалим, туку врз апостолите. Значи, во Библијата, христијаните се тие врз кои слезе "Светиот Оган од Небото", а не врз некој материјален храм, или врз "гробот" на ИсусАпостол Павле во своето послание до Коринтјаните дури и дирекно ќе каже "Или не знаете дека вашето тело е храм на Светиот Дух"


А, Господ не е способен да ја пројавува Својата сила преку оган и во друго време и на друго место?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Илузионистите како Дејвид Коперфилд прават уште поспектакуларни "чуда". Зошто не веруваш во нив? Зошто не си нивна следбеничка?


Братче, ти сега стана и пророк? Знаеш што мисли Дејвид Коперфилд? И ја прашуваш Nya зошто не е следбеник на нехристијанин?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И видов друг ѕвер, како излегува од земјата, и имаше два рога, како кај јагне, а зборуваше како змев. И тој ја вршеше власта на првиот Ѕвер, пред него, и направи земјата и нејзините жители да му се поклонуваат на првиот Ѕвер, чија смртоносна рана беше залечена. И правеше големи чуда, така што и оган симнуваше од небото на земјата пред луѓето. Тој ги заведуваше жителите на земјата со чудата, што му беа дадени да ги прави пред Ѕверот, велејќи им на жителите на земјата, да направат икона на Ѕверот, кој имаше рана од меч и остана жив. Откровение 13:11-14


Да, а тој ѕвер веќе 2000 години праќа оган од небото, но никако да му дојде крајот. А јас знаев дека Откровението вели тој ќе биде на земјата само 3 и пол години, или грешам?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А згора на тоа, погледни што вели првиот цитат што ти го цитирав"Тој ги заведуваше жителите на земјата со чудата, што му беа дадени да ги прави пред Ѕверот, велејќи им на жителите на земјата, да направат икона на Ѕверот, кој имаше рана од меч и остана жив."
Откровение 13:14
Немој да мислиш дека на оваа икона ќе биде насликан некој Ѕвер со рогови и ѓаволска опашка Ова ќе биде голема измама и големо искушение за иконољупците


Изгледа пак јас нешто грешам. Мислев дека православните христијани почитуваат само икони на светители (оние кои веќе се упокоени и кои имаат нетлени и чудотворни мошти). А како тоа ќе почитуваме икона од ѕверот кој самиот ќе си заповеда да му се изработи додека тој е жив?

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И уште нешто. Исус Христос ВОСКРЕСНА! Како е можно да има гроб на некој Кој воскреснал (кој е жив), па таму да се симне Св. Оган? Живиот човек не може да е во гроб. Гробовите се за мртви луѓе, во нив се телата на починатите, а нашиот Господ воскресна, Тој е жив и е од десно на Бог Таткото! Алилујах!
    

Прв пат слушам дека и гроб може да воскресне.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 09:15
Брат, и јас имам милион на коментариве на ЕвАнгелос, ама ова:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

И уште нешто. Исус Христос ВОСКРЕСНА! Како е можно да има гроб на некој Кој воскреснал (кој е жив), па таму да се симне Св. Оган? Живиот човек не може да е во гроб. Гробовите се за мртви луѓе, во нив се телата на починатите, а нашиот Господ воскресна, Тој е жив и е од десно на Бог Таткото! Алилујах!
    

Прв пат слушам дека и гроб може да воскресне.


Гроб воскреснува
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 12:03
Ајдееее, се се, ама не верував дека еден ден ќе дочекам од православниве да чујам и ваков лапсуз, дека и гробот на Исус воскреснал  бреее што нема да измислите за да си ги оправдате вашите небиблиски догми
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 12:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ајдееее, се се, ама не верував дека еден ден ќе дочекам од православниве да чујам и ваков лапсуз, дека и гробот на Исус воскреснал  бреее што нема да измислите за да си ги оправдате вашите небиблиски догми


Брат, тоа ти го кажуаваш - ако некој воскреснал, значи нема гроб. Па ти ваѓај се колку сакаш. Се ќе направиш само за да не одговориш на сите претходни прашања.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2008 во 15:32

http://www.holyfire.org/eng/

за брат евангелос

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2008 во 00:45
1.
 
 
2.
...
Платинастобела, пурпурна, громолика, огњена нит спушта се кроз отворену куполу Саборне цркве, чујно парајући ваздух, брзином таман довољном да људско око све региструје. Присутни виде огромну муњу која се разлива невиђеним сјајем. Та сила Благодатног огња пали патријарху кандило и вате на Гробу, а он од њих припремљене свеће. Благодатни огањ у првим минутима уопсте не пече, нити може било шта да изгори ако се њиме упали. За тили час огањ се разнесе свуд по храму. Црква личи на огромну буктињу. Огањ се брзо разнесе по Јерусалиму и Маслинској гори, али и по целој Светој Земљи. Током целе године кандила и свеће на часним трпезама православних храмова у Светој Земљи пале се и горе овом чудесном ватром.
...
 
 
3.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.