IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свет Оган од Небото во Ерусалим
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свет Оган од Небото во Ерусалим

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:20
Еве што можам да ви понудам како најдена информација
Ова се случило во 2003 година

Специјална комисија ја запечатува т.н. Кувуклија (црквичката каде што се наоѓа Христовиот Гроб и Капелата на Ангелот). Ерусалимскиот патријарх го предава жезлото, ја симнува свечената патријаршиска облека и облечен во најобична црна мантија се упатува кон Светиот Христов Гроб (откако претходно комисијата ја отпечатува Кувуклијата). Патријархот се моли на Гробот на Господ да го испрати Благодатниот Оган. Се моли и целиот народ. Бог ја услиша молитвата.


Наеднаш настана голем немир во црквата и во целиот Ерусалим. Се слушаат силни викотници, радосни извици, пеење, фалење на Бога. Од небото стигна Благодатниот Оган, надприродниот Божествен Оган, со необичен сјај, блесок, облик, пресветла боја, стигна на Гробот на Господ Исус Христос и ги запали свеќите само на Православниот Ерусалимски патријарх кој го пали кандилото на Гробот Господов и се појавува пред народот со 33 запалени свеќи. Откако ги носи свеќите до олтарот на црквата, патријархот го пренесува Огнот на присутните луѓе, а тие меѓусебно ги палат свеќите, држејќи ги високо над главите (по еден или два снопа од по 33 свеќи).
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:21
Samo pazete da ne se sluci nesto loso, bidejki ogan ne e znak na arno.
Vtoro, bidete vnimatelni nekoj moze da pocne da veruva vo "ogan"
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:22
[QUOTE=zidarski]Kako shto kazha Simo - mnogumina se obidele da "dokazhat" deka e namesteno, no bez uspeh... Taka shto - ne e namesteno, osven toa se sluchuva pred iljadnici vernici, iljadnici kameri, foto aparati, duri i muslimani koi prisustvuvaat sekoja godina na nastanot za da najdat dokaz deka ne e chudo, tuku namestena rabota... ova so godini se sluchuva, i nikoj ne dokazhal...
Crkvata koja popularno se narekuva "Bozhji Grob" e izgradena na mestoto kade shto se smeta deka se naogjala grobnicata vo koja e polozheno teloto na Isus. Toa e najvazhnata crkva vo Pravoslavniot svet, zaradi svetosta na samoto mesto - odnosno, tokmu na toa mesto nastanalo Voskresenieto, najgolemoto chudo od site i najznachajnoto delo vo hristijanstvoto...
Kako shto za muslimanite Kaba e najznachajno mesto kade shto se odi na adzhilak, taka za hristijanite e ovaa crkva... (ne pravam sporedba megju dvete mesta, se obiduvam da najdam analogija chie znachenje mozhe da go razberete)[/QUOTE
 
 
I kako se slucuva taa pojava? Dali se slucuva sekoja godina, kako go objasnuvate toa??

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:33
Ne e objasneta pojavata iako mnogumina i muslimani i hristijani i ateisti se obiduvaat da najdat objasnuvanje... se sluchuva samo vo tie nekolku minuti... vo sekoe drugo vreme, istiot toj ogan kje ti ja izgori rakata...
Lichno - sum golem skeptik koga stanvua zbor za chudesa. Ne velam deka ne veruvam vo niv - sum videl lichno - no sum golem skeptik i sekogash baram odgovor nekakov, tokmu zaradi zloupotrebite koi nastanuvaat so chudata od strana na zlonamerni lugje... Nema nishto poopasno od toa da sozdadesh lazhno chudo za lugjeto da veruvaat. Toa e polosho od idolopoklonstvo. No - ima vistinski chuda... sekoj den...
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:48

Да и ова чудо се случува секоја година за велигден-ВОСКРЕСЕНИЕТО ХРИСТОВО.

има еден интересен момент, Пред повеќе години велигден се слави во ист ден и кај православните  и кај католиците.
Католучките свештеници  не дозволуваат православните да го прослават најсветиот празник внатре во црквата, и патреијархот заедно со свештениците и народот верен ја одржуваат истат служба но надвор.
Патријархот почнува де са моли а со него заедно и целиот народ тогаш Благодатниот оган се спуштил надвор  но во вид на гром ( а небото било ведро без облаци). Громот удрил во еден столб и така свеките кои ги држел Православниот Патријарх се запалиле а од неговите на целиот народ.   еве едно сличе од столбот
 

Stub%20koji%20se%20razdvojio%20po%20vertikali 


еве уште еден доказ дека не е наместено односно дека е ЧУДО НА НАШИОТ БОГ И ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС .

http://www.holyfire.org/file/Serb_Horvat_PojavaSvOgnja.htm


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:50
me interesira zidarski dali ognot koj doaga, ide direktno od nebo, odnosno dali moze da se vidi koga bi bil nadvor od crkvata
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:53


Да муџахид може , се гледа како блесоци (како кога е облачно времето и кога има молњи и светкања) нешто слично на тоа.


ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 18:03
Mudzahid - ne sum bil ushte na adzhilak, ne znam tochno... ama kje bide i toa...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 18:05
ako dade bog, ubavo da si pomines, jas se spremam.среќа
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 18:46
Поздрав до сите! Гледам многу нови никови на форумов и навистина мие мило што е така,барем ќе имаме добри дискусии.

Ајде и јас нешто да кажам за ова ;чудо;!

Најкратката дефиниција на ЧУДОТО би била дека тоа е секоја онаа случка која што ќе се случи надвор од законите на природата и за која што луѓето немаат објаснување.
Меѓутоа,мораме да бидеме многу внимателни кај прифаќањето на некои "натприродни дела".

   Во 1993 год.Times of Indija од Мумбаи ја објави приказната за "светиот човек"Баба Пилот,кој што тврдел дека во голем резервоар со вода поминал три дена и три ноќи,без престанок.Меѓутоа,кога репортерите посакале да го анализираат дното на резервоарот во кој овој наводно го извел својот "натприроден потфат ",им било забрането да проверат.Овој човек се бранел со контра прашањата:А како ќе ја проверете утробата (материцата) на мајката додека го носи детето девет месеци?-Очигледно,овој "свет човек" криел нешто.Неговото тврдење е најобичен трик да не речам лага која што има за цел ДА ЈА ПРИВЛЕЧЕ ЈАВНОСТА.

   Но,секако современиот човек,кој што барем и малку тежнее кон рационалното размислување,никогаш нема да го прифати ова ;чудо;.Кога вакви лажни чуда би биле доказ на Божанското порекло ,би можеле со право сите познати светски маѓионичари и илузионисти да ги класифицираме како "Божји гласници" или да им доделеме некое божанско својство.

   Така да и за оваа појава не треба пребрзо да се залетуваме,времето ќе покаже дека се работи за ОБИЧЕН ТРИК,со кои на луѓето им се докажува вистинитоста на верата.

За мене ова ништо не е освен ПРИКАЗНА ЗА ДЕЦА.


Изменето од efendija - 07.Март.2008 во 18:47
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 18:48
големо%20гушкањеdobredojde nazad brat, nedostasuvase
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 18:55
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

големо%20гушкањеdobredojde nazad brat, nedostasuvase


Селам брате-добро ве најдов!-Се надевам дека овојпат нема да добијам црвен картон од модераторите.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 19:17
Ke kopiram eden moj post od edna druga tema... mislam ne bi bil nadvor od temava.

Ima malku Allahovi robovi koi toa go svatile.
Ona sto pogresno zaklucuvaat,mislat deka evliite se isti kako i tie a Allahovite pratenici slicni na niv.
I pratenicite Bozji se luge,jadat i pijat kako nas (k*r'an)
Zaradi vakvi zaslepenosti tie i ne gi prepoznavaat. A razlikata megju niv e golema,beskrajna.

Pcelata i osata,se hranat od isti cvet,no pcelata dava med (lek) a osata dava otrov.

Site srni pasat ista treva,od taa hrana ednite davaat misk (mosus) a drugite samo nedzaset (izmet).

Dve vrsti ima na trstki,ednite se prazni a od drugite se dobiva seker.

Vakvi slicnosti ima mnogu a razlikata megju niv e i po sedumdeset godini (golema).

Nekoj jade i dava svetlo od sebe,a nekoj isto taka jade a od nego izleguva necistotija.

Dopusteno e da dve sliki bidat isti. I slatkata i solenata voda se bistri.

Koj moze da znae sto e uzitak osven onoj koj e poznavatel na uzivanjeto. NAJDI GO NEGO !

Toj ja poznava razlikata pomegju Slatkata i Gorclivata voda.
Koj nemoze da ja najde razlikata pravi sporedba so Sihr i Mudziza. Misli deka na dvata slucai podloga i e Laga.
Magionicarite,koi se natprevaruvale so Musa a.s (Mojsie) od inat prema nego,zele vo race po eden stap,zatoa sto Musa a.s imal.

No,pomgeju nivnite stapovi i stapot na Musa a.s golema e razlikata.Megju nivnite raboti i Musaovite a.s ima golema razlika.
Allahovo prokletstvo go sledi Magionicarstvoto (sihirbazlukot) a Allahova milost ja sledi Mudzizata (Allahovo cudo).

Bezvernicite vo svoite naravi primaat majmunska narav (ne go imam za navreda).
Prirodata na takov narav e losa,vnatre,vo srceto.

Sto god da pravi covekot,saka i majmunot da pravi. Majmunot sekogas saka da go oponasa covekot.
Jas pravam ona sto pravi covekot,taka misli majmunot. Notorni raspravuvac,kako moze da ja znae razlikata ?

Covekot na prav pat sto pravi,toa e po Allahovo upatstvo.A onoj drug za inat.

Iskrenite i licemernite zaednicki klanjaat. No,ovoj drugiot,toa samo go oponasa (majmunstuva) a ne klanja skromno i iskreno i ponizno.

Vo Namaz,post,Hadzdz i zekat vernicite i licemernite se kako na sahovska tabela.
Vernicite na kraj ke ja dobijat igrata,licemernite ke izgubat,doziveat mat.

Iako dvete igraat na edna sahovska tabela,megjuniv e golema oddalecenost. Eden e od Merva drugi od Reja.
Sekoj odi vo svoeto mesto.Brza onamu,kako mu glasi imeto koe go nosi.

Koga vernikot ke se narece so imeto Mumin (Vernik) ubavo mu e na dusata; a koga ke se narece munafik (licemer) kako da si go ispekol vo ogan.

Imeto "Mumin" ubavo e samo po sebe i ubavo e po postapkite koi gi bara da se rabotaat.
Goleminata ne se dobiva vo soglaskite na toa ime m.n.m,n,,,goleminata e vo znacenjeto na zborot-Mumin.
Koga Mumin bi narekle munafik,toa mu e,kako skorpija za srce da go griznala.
Koga imeto "munafik"ne bi imalo vrska so pekolot,zosto togas covek da ja oseti vo nego pekolnata zega ?
Grdotijata ne e zaradi zborovite. Moreto ne e gorclivo zaradi negovoto korito.

Bukvite se korito a znacenjeto e voda vo koritoto. More od znacenje e kaj Allah,vo Majkata na Knigite (Ummul-Kirab). XIII:
Na ovoj svet ima slatko i gorko more.Pomegju niv postoi brana,koja nemoze da se probije,bariera (berzah). LV:19 (k*r'an).
"ZNAJ DA OBA MORA POTICU IZ JEDNOG VRELA PREDJI IH OBA DVA I IDI NAPRJED PREMA VRELU"

Vistinskoto zlato i imitacija na zlato se raspoznavaat so pretapanje. Dodeka ne i stavis na tava za ispituvanje (mizan) nemozes da gi prepoznavas.

Na kogo Allah mu dal mok vo srceto da prepoznava,toj moze tocno da ja odeli vistinata od lagata/sumnjata.

Ako vo usta na ziv covek padne parce staklo,odma go osetuva i go pluka.Toa mu pricinuva zadovolstvo.
Vo stotici zalaci,ziv covek,ja osekja edna mala sitna slamka i prepoznava deka toa ne e hrana.

Ovosvetskite oseti se basamaci na ovoj zemski svemir,a verskite oseti se nebeski basamaci.

Za zdravje na telesni oseti se bara lekar a zdravje na verski oseti se bara kaj (Habib) Allahov ugodnik.
Zdravjeto na nadvoresnite setila e zavisno od zdravjeto na teloto a vnatresnite od narusuvanje na teloto.

Patot na dusata,opcenito,go narusuva teloto,no pokasno go pravi trajno.

Da go najdeme zakopanoto bogatstvo,da ja turime starata kukja,no koga ke go izvadime,da napravime NOVA.
Srekna i Blazena dusa e ona koja za ljubov ja rusi kukjata i imanjeto go deli.

Prvo ja crpime vodata od bunarot,potoa bunarot treba da go ocistime... posle toa ke se pojavi pitka voda.

Koj moze da ja svati Allahovata mudrost,za koja nemozeme da go prasame.Koj ja dostignal bitnosta na toa deluvanje ?

Ne treba da bideme taka zaneseni grbot da ni bide zavrten prema Gospodarot,tuku da bideme opieni od Gospodarot i kon Nego zavrteni.
Kaj edni liceto e zavrteno kon dragata i sakanata a kaj drugi izvrteno kon samite nas sebesi.
Gledaj vo liceto na dvajcata. Dvete lica drzi gi na pamet. Preku sluzenjeto mozno e da se postigne raspoznavanje po liceto.
Ima mnogu delovi vo covekovoto lice,so covecko lice.
Prema toa ne e dostojna sekoja raka da mu se predade na rakata.

Lovec na ptici,da ulovi ptica,se sluzi so mamka,oponasa cvrcenje na ptica. Druga ptica slusa glas na ptica od svoja vrsta,sletuva od letot i naogja zrno vo metata.
Taka vernici oponasaat vernici pa se za steta.

Prirodno e kaj velikanite da se otvoreni i topli. Rabota na niskite e prevaruvanje i bezstramnost.
Da poveke ne prosat,prosacite na sebe stavaat lavovska ruvo. Tatko na lazlivite go narekle pod ime Ahmed.
Tatko na lazgovcite e Musejlimetul-Kazzab i ostana pod imeto LAZGO,a Muhammed e narecen pod ime UMNIK (genij).Ulul-Elbab.
Na poklopecot na "Allahoviot pijalok" ima etiketa - CIST MIRIS,a na alkoholnite pijaloci grd miris i neprijaten vkus se nivnite znakovi i etiketi.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:27
Selam efendija - i jas obichno taka se odnesuvam kon "chudata"... sekogash e dobro da se ima doza na skepticizam.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.