IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - Италијанска музика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Италијанска музика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 1,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:31
Sai
nascono così
fiabe che vorrei
dentro tutti i sogni miei
e le racconterò
per volare in paradisi che non ho
e non è facile restare senza piu' fate da rapire
e non è facile giocare se tu manchi
aria come è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
aria respirami il silenzio
Non mi dire addio ma solleva il mondo

portami con te
tra misteri di angeli
e sorrisi demoni
e li trasformerò
in coriandoli di luce tenera
e riuscirò sempre a fuggire dentro colori da scoprire
e riuscirò a sentire ancora quella musica
aria come è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
aria respirami il silenzio
non mi dire addio ma solleva il mondo
aria abbracciami
volerò
aria ritornerò nell'aria
che mi porta via dalla vita mia
aria mi lascerò nell'aria
aria com'è dolce nell'aria
scivolare via dalla vita mia
aria mi lascerò nell'aria

еве го и тексот, за мамма, ќе пробам да го преведам подоцна


Изменето од Monuska - 07.Март.2008 во 17:32
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:37
Prevodot i mi beshe problem,Monushka,tEkstot veke go imam,no sepak ti blagodaram shto se potrudi.Kolku mozam da razberam pesnava bi trebalo da ima ubava sodrzina,zatoa,ako se potrudish so prevodot,ke sum..vakvaголема%20насмевка 

Изменето од mamma - 07.Март.2008 во 18:46

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:58
Italijanska muzika=kvalitet..ne sum cula nesto so ne e dobro,bar do sea..
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:27
Многу ми се допаѓа италијанската музика.Си ја слушам често иако повеќе сакам латино музика,која ја разбирам.Песната што убедливо најмногу ми се допаѓа е Gente di mare-Umberto Tozzi&Raff(баш сега ја слушам).Меѓутоа меѓу италијанските изведувачи си ги сакам и Zucchero,Nek,Tiziano Ferro,Eros Ramazzotti,Gianna Nannini,Laura Pausini,Anna Tatangelo,Giggi D'Alessio,Raffaela Carra...
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 21:52
sakam italijanska muzika, od toa do sega shto go imam chueno se e odlichno

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 00:48
Арија

Знаеш
Тие се родени вака
Би сакал бајки
Во секој мој сон
И ќе им кажам
Можам да летам во рајот што го немам
И не е лесно да се остане без да се крадат
самовили
И не е лесно да се игра ако си исчезнат
Арија, колку е пријатно во воздухот
Да побегнам од мојот живот
Аријата вдахнува тишина во мене
Не вели збогум, туку издигни го светот
Да
Однеси ме со тебе
Меѓу мистерии и ангели
И ѓаволски насмевки
И јас ќе ги сменам
Во конфети на блага светлина
И секогаш ќе успевам да избегнам во бои што
треба да се откријат
И секогаш ќе успевам да ја слушнам таа музика
Арија, колку е пријатно во воздухот
Да побегнам од мојот живот
Аријата вдахнува тишина во мене
Не вели збогум, туку издигни го светот
Арија, прегрни ме
И ќе летам
Арија, ќе се вратам во воздухот
Тоа ме оттргнува од мојот живот
Арија, ќе се предадам себеси на воздухот
Арија, колку е пријатно во воздухот
Да побегнам од мојот живот
Аријата вдахнува тишина во мене
Не вели збогум, туку издигни го светот


овој превод го најдов на интернет, само не знам зошто арија не е преведено како воздух, најверојатно од истата причина што гарванот не е гавранот... и да се радувам што мојот превод колку-толку беше точен
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 00:55
Monushka......te sakamголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 16:25
Лаура Паушини не пее - песната прости извира од нејзиното грло. Како капки вода кога се откинуваат од сидовите на некоја акустична пештера и одѕвонуваат во вирчето на дното.
Лековити капки за душата.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 16:28
Многу ја сакам италијанската музика...таа е како мелем.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 19:26
Обожавам италијанска музика, отсекогаш сум ја сакала... песните им се толку убави, особено текстовите - веројатно е тоа заради јазикот, толку ми е романтичен, и некако со малку зборови може да се каже толку многу...
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 21:48
Inaku i jas bi sakala da ucam italijanski,samo nemam vreme,se nadevam za vo bliska idnina.Toa e eden od moite omileni svetski jazici,posle spanskiot....Zatoa ce si slusam italijanska muzika...

Изменето од star - 10.Март.2008 во 21:48
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 23:20
http://www.youtube.com/watch?v=WXMbhGY7Sag

Mojata ...omilena....Gianna Nannini - Meravigliosa Creatura....


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 19:26
Nemam jas nishto protiv,nema potreba od menuvanje,si ja sakam muzikata,ne e vazen jazikot na koj e izvedena,zatoa ja postaviv drugata pesna...Pozdrav za temata,a mozebi treba povece vakvi temi za muzika od neanglisko govorno podracje,koja zaradi mediumite nekako najmnogu ja slusame...Neme vrska so temava,ama jas si ja obozuvam Cesaria Evora,taa pee na portugalski
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 19:44
Originally posted by star star напиша:

Nemam jas nishto protiv,nema potreba od menuvanje,si ja sakam muzikata,ne e vazen jazikot na koj e izvedena,zatoa ja postaviv drugata pesna...Pozdrav za temata,a mozebi treba povece vakvi temi za muzika od neanglisko govorno podracje,koja zaradi mediumite nekako najmnogu ja slusame...Neme vrska so temava,ama jas si ja obozuvam Cesaria Evora,taa pee na portugalski


obozavam portugalski jazik i pesni epteeeeeen

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.