IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 09:54
moeto e edno od najdobrite vo oddelenie,...ako ne i najdobar,....ama, na toa nema da odi ,...toa e sigurno!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 10:46
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

mnogu raboti vo ova nase obrazovanie se apsurdni....

apsurdno e dete koe gi uci brojkite do 20 koga ke dojde do pola od tie brojki da ima lekcija za parni i neparni broevi..... apsurdno e dete koe ja uci azbukata da znae sto se slogovi i pravilno da gi deli zborovite na slogovi.... apsurdna e i zbirkata zadaci po fizika za 7 odd .... celo nase obrazovanie ni e eden golem apsurd

se slozuvam,mnogu 4esto znaat da preteraat,po sekoja cena mora da se znae toa sto go baraat,ne im e gajle dali mozes ili ne mozes!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:32
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,... оф мори мајко,... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка како прво и прво,.... јас ако не сум разбрала не знам кој друг ќе разбрал трепкањетрепкање Библијата,... лпартик е спаѓа во Хебрејска литература ( ова сигурно го знаеш,... бидејќи си професор трепкање ),.... па повели во учебник по македонски јазик,... на страна 209голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка,.... отвори и види дека е прикажана целата Библија,... не е спомнато делче или цитат,... целата.... бидејќи професорите се должни да работат по програмата,... мора да се работи целата,.... не како религиска литература,... туку како ХЕБРЕЈСКА.... а за да можеме ние да ја работиме треба да се прочита голема%20насмевкапа затоа,... професоре,... трепкање не викајте по мене дека ширам дезинформации,... без да имате црвсти аргументи за тоа голема%20насмевкап.с да додадам,... дека за Библијата за лектира,... не се расправа само во мојот град,... или само во земјава,.... ја обработуваат и во други земји,.... САД ти се еден пример за тоа,.... и таму се отворени многу дебати по ова прашање...  голема%20насмевкап.п.с и така никој не ја прочита,.... така да џабе беше часот плазење


MENE KOLKU STO MI TEKNUVA SE CITASE EVANGELIE PO JOVAN A NE CELA BIBLIJA!! I PLUS NEKOI RASKAZI OD STAR ZAVET!!!
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 19:34
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

мамамд,... лектирите за оваа година,... т.е за прва не ни беа кажани,... на крајот од 8мо,... бидејќи наставничката по македонски,... не беше сигурна кои се тие,..... јас отприлика знаев нешто од братучетка ми,... како дека ќе бидат Тристан и Изолда,... или Шагринска Кожа,... ама ни на крај памет не ми текна дека ќе ни биде Библијата,.... изненадување иначе и тие во скопје,... во едно од појаките средни школи,... ја работеа Библијата...


NE E CELA JAS TI GARANTIRAM!!! SAMO EVANGELIE PO JOVAN E!!!A TI SI GO PRASALA LI TVOJOT SEGASEN PROFESOR PO MAKEDONSKI!?
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 20:17
Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

мамамд,... лектирите за оваа година,... т.е за прва не ни беа кажани,... на крајот од 8мо,... бидејќи наставничката по македонски,... не беше сигурна кои се тие,..... јас отприлика знаев нешто од братучетка ми,... како дека ќе бидат Тристан и Изолда,... или Шагринска Кожа,... ама ни на крај памет не ми текна дека ќе ни биде Библијата,.... изненадување иначе и тие во скопје,... во едно од појаките средни школи,... ја работеа Библијата...


NE E CELA JAS TI GARANTIRAM!!! SAMO EVANGELIE PO JOVAN E!!!A TI SI GO PRASALA LI TVOJOT SEGASEN PROFESOR PO MAKEDONSKI!?


НАЈПОСЛЕ ЈА ОТКРИВМЕ АМЕРИКА.ТИ БЛАГОДАРАМ SANJA-INTER.
АКО НЕКОЈ ТИ КАЖЕ - ЦРПНИ МИ ЕДНА ЧАША ВОДА ОД ЕЗЕРОТО...
НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ТИ РЕКОЛ ДА МУ ГО ДОНЕСЕШ ЦЕЛОТО ЕЗЕРО.
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 20:52
Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,... оф мори мајко,... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка како прво и прво,.... јас ако не сум разбрала не знам кој друг ќе разбрал трепкањетрепкање Библијата,... лпартик е спаѓа во Хебрејска литература ( ова сигурно го знаеш,... бидејќи си професор трепкање ),.... па повели во учебник по македонски јазик,... на страна 209голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка,.... отвори и види дека е прикажана целата Библија,... не е спомнато делче или цитат,... целата.... бидејќи професорите се должни да работат по програмата,... мора да се работи целата,.... не како религиска литература,... туку како ХЕБРЕЈСКА.... а за да можеме ние да ја работиме треба да се прочита голема%20насмевкапа затоа,... професоре,... трепкање не викајте по мене дека ширам дезинформации,... без да имате црвсти аргументи за тоа голема%20насмевкап.с да додадам,... дека за Библијата за лектира,... не се расправа само во мојот град,... или само во земјава,.... ја обработуваат и во други земји,.... САД ти се еден пример за тоа,.... и таму се отворени многу дебати по ова прашање... голема%20насмевкап.п.с и така никој не ја прочита,.... така да џабе беше часот плазење


MENE KOLKU STO MI TEKNUVA SE CITASE EVANGELIE PO JOVAN A NE CELA BIBLIJA!! I PLUS NEKOI RASKAZI OD STAR ZAVET!!!

SANJA JAS DOJDOV SAMO DO EDEN ZAKLU4OK,DANIELA NE BILA NAJSTROGATA PROFESORKA NA SVET
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:14
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

мамамд,... лектирите за оваа година,... т.е за прва не ни беа кажани,... на крајот од 8мо,... бидејќи наставничката по македонски,... не беше сигурна кои се тие,..... јас отприлика знаев нешто од братучетка ми,... како дека ќе бидат Тристан и Изолда,... или Шагринска Кожа,... ама ни на крај памет не ми текна дека ќе ни биде Библијата,.... изненадување иначе и тие во скопје,... во едно од појаките средни школи,... ја работеа Библијата...


NE E CELA JAS TI GARANTIRAM!!! SAMO EVANGELIE PO JOVAN E!!!A TI SI GO PRASALA LI TVOJOT SEGASEN PROFESOR PO MAKEDONSKI!?


НАЈПОСЛЕ ЈА ОТКРИВМЕ АМЕРИКА.ТИ БЛАГОДАРАМ SANJA-INTER.
АКО НЕКОЈ ТИ КАЖЕ - ЦРПНИ МИ ЕДНА ЧАША ВОДА ОД ЕЗЕРОТО...
НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ТИ РЕКОЛ ДА МУ ГО ДОНЕСЕШ ЦЕЛОТО ЕЗЕРО.

...cesto doktorot veli daj mu na deteto edno lazice sirupce...ama nekoj "za pobrgu" da ozdravi deteto mu dava tri pati... ama so golema lazica...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:20
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Originally posted by Sanja_Inter Sanja_Inter напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

мамамд,... лектирите за оваа година,... т.е за прва не ни беа кажани,... на крајот од 8мо,... бидејќи наставничката по македонски,... не беше сигурна кои се тие,..... јас отприлика знаев нешто од братучетка ми,... како дека ќе бидат Тристан и Изолда,... или Шагринска Кожа,... ама ни на крај памет не ми текна дека ќе ни биде Библијата,.... изненадување иначе и тие во скопје,... во едно од појаките средни школи,... ја работеа Библијата...


NE E CELA JAS TI GARANTIRAM!!! SAMO EVANGELIE PO JOVAN E!!!A TI SI GO PRASALA LI TVOJOT SEGASEN PROFESOR PO MAKEDONSKI!?


НАЈПОСЛЕ ЈА ОТКРИВМЕ АМЕРИКА.ТИ БЛАГОДАРАМ SANJA-INTER.
АКО НЕКОЈ ТИ КАЖЕ - ЦРПНИ МИ ЕДНА ЧАША ВОДА ОД ЕЗЕРОТО...
НЕ ЗНАЧИ ДЕКА ТИ РЕКОЛ ДА МУ ГО ДОНЕСЕШ ЦЕЛОТО ЕЗЕРО.
...cesto doktorot veli daj mu na deteto edno lazice sirupce...ama nekoj "za pobrgu" da ozdravi deteto mu dava tri pati... ama so golema lazica...


„ ЗА ПОБРГУ ДА ОЗДРАВИ“, ИЛИ ТАКА РАЗБРАЛ...ПА ПОТОА ГО ОБВИНУВА ДОКТОРОТ ДЕКА МУ ДАЛ ПРЕСИЛНА ТЕРАПИЈА.

Изменето од lpartik - 08.Април.2008 во 22:42
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 22:39


„ ЗА ПОБРГУ ДА ОЗДРАВИ“, ИЛИ ТАКА РАЗБРАЛ...ПА ПОТОА ГО ОБВИНУВА ДУКТОРОТ ДЕКА МУ ДАЛ ПРЕСИЛНА ТЕРАПИЈА.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
....zavisi kako gledash...ako dotk*rot... e BRO ili MON...a majkata= prof... decata ke pijat "trodupla" doza...ako pak ...dotk*rot =prof...dilemata ostanuva...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 23:33
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,... оф мори мајко,... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка како прво и прво,.... јас ако не сум разбрала не знам кој друг ќе разбрал трепкањетрепкање Библијата,... лпартик е спаѓа во Хебрејска литература ( ова сигурно го знаеш,... бидејќи си професор трепкање ),.... па повели во учебник по македонски јазик,... на страна 209голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка,.... отвори и види дека е прикажана целата Библија,... не е спомнато делче или цитат,... целата.... бидејќи професорите се должни да работат по програмата,... мора да се работи целата,.... не како религиска литература,... туку како ХЕБРЕЈСКА.... а за да можеме ние да ја работиме треба да се прочита голема%20насмевкапа затоа,... професоре,... трепкање не викајте по мене дека ширам дезинформации,... без да имате црвсти аргументи за тоа голема%20насмевкап.с да додадам,... дека за Библијата за лектира,... не се расправа само во мојот град,... или само во земјава,.... ја обработуваат и во други земји,.... САД ти се еден пример за тоа,.... и таму се отворени многу дебати по ова прашање... голема%20насмевкап.п.с и така никој не ја прочита,.... така да џабе беше часот плазење


Море Бисерче, кому му продаваш информации дека Библијата сета ја читате... Во учебникот по литература за прва година на две страничка (210, 212) има содржински осврт за Библијата... Програмата по македонски јазик опфаќа само едно евангелие и Песна над песните.

Изменето од majstorce62 - 09.Април.2008 во 00:04
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 10:46
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење,... оф мори мајко,... голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка како прво и прво,.... јас ако не сум разбрала не знам кој друг ќе разбрал трепкањетрепкање Библијата,... лпартик е спаѓа во Хебрејска литература ( ова сигурно го знаеш,... бидејќи си професор трепкање ),.... па повели во учебник по македонски јазик,... на страна 209голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка,.... отвори и види дека е прикажана целата Библија,... не е спомнато делче или цитат,... целата.... бидејќи професорите се должни да работат по програмата,... мора да се работи целата,.... не како религиска литература,... туку како ХЕБРЕЈСКА.... а за да можеме ние да ја работиме треба да се прочита голема%20насмевкапа затоа,... професоре,... трепкање не викајте по мене дека ширам дезинформации,... без да имате црвсти аргументи за тоа голема%20насмевкап.с да додадам,... дека за Библијата за лектира,... не се расправа само во мојот град,... или само во земјава,.... ја обработуваат и во други земји,.... САД ти се еден пример за тоа,.... и таму се отворени многу дебати по ова прашање... голема%20насмевкап.п.с и така никој не ја прочита,.... така да џабе беше часот плазење


Море Бисерче, кому му продаваш информации дека Библијата сета ја читате... Во учебникот по литература за прва година на две страничка (210, 212) има содржински осврт за Библијата... Програмата по македонски јазик опфаќа само едно евангелие и Песна над песните.

ABE MAJSTORCE VO KOJ SVET ZIVEES,KO DA NE ZNAES DEKA IMA I ISFRUSTRIRANI I ZABEGANI PROFESORI KOI GI TERAAT DA U4AT U4INICITE I STO TREBA I NE TREBA!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 11:21
vo niedna programa nitu zakon za obrazovanie ne pisuva deka studentot mora da ja kupi knigata na odredniot profesor za da mu dadat potpis .... ama aj dobij potpis ako ne ja kupis....
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 11:21
ЗБОРУВАМЕ ЗА ПРОГРАМА,НЕ ЗА ПРОФЕСОРИ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 11:22
da, samo programite se nesto na hartija napisano , realnosta e poinakva
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.