IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:46
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

sepak koj sakal da ja obrabotuva BIBLIJATA..bar denes za toa ima milion nacini kade i kako da go napravi toa...plus za razabotka na tolku golemo delo kako BIBLIJATA e potebno e poveke od 1-2 nedeli koku sto e razrabotuvaat lektirite...
..namesto toa zar ne bi bilo podobro da go razrabotivaat DZORDZ ORVEL..HERMAN HESSE..UMBRTO EKO..ORHAN PAMUK..KASTANEDA..MILAN KUNDERA....plus decata od drugite nacionalnosti ne bi se osekale nezgodno
...em volkot sit em ovcite na broj

NiNa1..prvo da te a vtoro da te prasam ja imase za lektira..MILOSIJA...DECATA OD NASATA ULICA...nesto poprikladno za tvojata vozrast?
PRV PAT SLUSHAM ZA TOAголемо%20гушкање
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:47
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

макијавели,... милосија се чита во 8мо,... кај може нина да ја разбере ???
IZGLEA U PRAVO SI 
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 22:47
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

макијавели,... милосија се чита во 8мо,... кај може нина да ја разбере ???
IZGLEA U PRAVO SI 
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2008 во 23:08
..ВЕ ЧИТАМ И СЕ СМЕАМ,АМА НА ДРУГО НЕ НА ...!АБЕ,NINA ЗНАЕ ОВДЕ СЕ ДА РАЗБЕРЕ ,ПА ДУРИ И КОЈ СО КОГО ...ШТО ...КАКО,А НЕ ПА БИБЛИЈАТА...!ЗА МОЈ ИНАЕТ NINA ,ДА НЕ СИ ЈА ПРОУЧУВАЛА БИБЛИЈАТА.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 00:37
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

sepak koj sakal da ja obrabotuva BIBLIJATA..bar denes za toa ima milion nacini kade i kako da go napravi toa...plus za razabotka na tolku golemo delo kako BIBLIJATA e potebno e poveke od 1-2 nedeli koku sto e razrabotuvaat lektirite...
..namesto toa zar ne bi bilo podobro da go razrabotivaat DZORDZ ORVEL..HERMAN HESSE..UMBRTO EKO..ORHAN PAMUK..KASTANEDA..MILAN KUNDERA....plus decata od drugite nacionalnosti ne bi se osekale nezgodno
...em volkot sit em ovcite na broj

NiNa1..prvo da te a vtoro da te prasam ja imase za lektira..MILOSIJA...DECATA OD NASATA ULICA...nesto poprikladno za tvojata vozrast?
lele NiNa1 izvinjavam se...zaboraviv deka si 5..ili 6 odd..koe si sega..kazi da nema zabuni?
..ne se sekiraj ti za BIBLIJATA DEKA KE MORA DA JA OBRABOTUVAS VO SREDNO..DODEKA TI DOJDES SREDNO..MOZE OD k*rANOT KE VADITE DELOVI I KE GI ANALIZIRATE...
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 11:15
Originally posted by zagor zagor напиша:

..ВЕ ЧИТАМ И СЕ СМЕАМ,АМА НА ДРУГО НЕ НА ...!АБЕ,NINA ЗНАЕ ОВДЕ СЕ ДА РАЗБЕРЕ ,ПА ДУРИ И КОЈ СО КОГО ...ШТО ...КАКО,А НЕ ПА БИБЛИЈАТА...!ЗА МОЈ ИНАЕТ NINA ,ДА НЕ СИ ЈА ПРОУЧУВАЛА БИБЛИЈАТА.
Vaziголема%20насмевка
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 11:15
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

sepak koj sakal da ja obrabotuva BIBLIJATA..bar denes za toa ima milion nacini kade i kako da go napravi toa...plus za razabotka na tolku golemo delo kako BIBLIJATA e potebno e poveke od 1-2 nedeli koku sto e razrabotuvaat lektirite...
..namesto toa zar ne bi bilo podobro da go razrabotivaat DZORDZ ORVEL..HERMAN HESSE..UMBRTO EKO..ORHAN PAMUK..KASTANEDA..MILAN KUNDERA....plus decata od drugite nacionalnosti ne bi se osekale nezgodno
...em volkot sit em ovcite na broj

NiNa1..prvo da te a vtoro da te prasam ja imase za lektira..MILOSIJA...DECATA OD NASATA ULICA...nesto poprikladno za tvojata vozrast?
lele NiNa1 izvinjavam se...zaboraviv deka si 5..ili 6 odd..koe si sega..kazi da nema zabuni?
..ne se sekiraj ti za BIBLIJATA DEKA KE MORA DA JA OBRABOTUVAS VO SREDNO..DODEKA TI DOJDES SREDNO..MOZE OD k*rANOT KE VADITE DELOVI I KE GI ANALIZIRATE...
ako imam 10 godini  normalno 4-to odd. sum
Кон врв
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 23:45
Biblijata e sveto pismo ,a ne lektira...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 00:42
МИСЛАМ ДЕКА СЕ РАБОТИ ИЛИ ЗА ЛОША ФОРМУЛАЦИЈА НА ПРАШАЊЕТО ИЛИ ЗА НЕЗНАЕЊЕ...КОЈ БУДАЛА МОЖЕ ДА ЈА ДАДЕ БИБЛИЈАТА ЗА ЛЕКТИРА ИЛИ ОБРАБОТКА?! ДА НЕ СТЕ ИМАЛЕ НЕКОЕ ЕВАНГЕЛИЕ, ИЛИ НОВИОТ ЗАВЕТ? ПА И НОВИОТ ЗАВЕТ Е МНОГУ...ВЕРОЈАТНО СЕ РАБОТИ ЗА НЕКОЕ ЕВАНГЕЛИЕ.
А ТОА ШТО МЕЃУ ДЕЦАТА ИМА МУСЛИМАНИ- НЕ Е НИТУ СТРАШНО, НИТУ ГРЕВ.
АКО ВЛЕЗЕШ ВО ЏАМИЈА, ДАЛИ ЌЕ СТАНЕШ МУСЛИМАНКА? ИЛИ АКО ГО ПРОЧИТАШ к*рАНОТ...САМО ЌЕ БИДЕШ ПОИНФОРМИРАНА, ПОБОГАТА.
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 01:07
Во ред е да се запознаваат децата со содржината на Библијата, но сепак не верувам дека до тој степен може да се тривијализира книгава и да служи како обична лектира. Се надевам ќе се сложите, Библијата не е четивце кое се чита во еден здив за после да се анализира и да му се дава литерарна критика (најмалку од средношколци).
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:44
biblija za lektira? ako toa e vistina ke prestanam da gi teram decata da gi citaat lektirite
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2008 во 22:50
Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

..ne se sekiraj ti za BIBLIJATA DEKA KE MORA DA JA OBRABOTUVAS VO SREDNO..DODEKA TI DOJDES SREDNO..MOZE OD k*rANOT KE VADITE DELOVI I KE GI ANALIZIRATE...


I sto e smesno tuka?

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
selanec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај selanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 09:05
biblijata e kniga na mudrosta.inspiracija na mnogu poeti
poucna i za vernicite i za ateistite.pr.solomonovite mudrosti,poslovicite,traktatite za ljubovta,desette bozji zapovedi i sl. Spored moeto iskustvo,kako penzioniran prosveten rabotnik i dolgogodisen novinar,biblijata moze i treba, a ne mora da se nametnuva kako zadolzitelna lektira. Da potsetam nie imavme zadolzitelen cas SOCIJALISTICKI MORAL . Vo duhot na novoto tranziciono vreme bi mozelo da se vovedat sodrzini,na odd.cas ili niz drugi formi vo koi ke se doblizuva do mladata populacija hristijanskiot ili muslimanskiot moral baziran na svetite knigi:Biblijata,k*ranot i sl. Za ucenicite e korisno da se naviknat da citaat knigi,bidejki vo naplivot na novite i.t. ,recnikot im e skromen.Znaci vo lektirata i biblijata,ke bide poveke korisna,a nema da bide stetna.Ne se soglasuvam deka drugite nacionalnosti bi bile zasegnati:biblijata e nadnacionalna,univerzalna
.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 09:30
Biblijate e kniga vo koja moze da se procitaa mnogu dobri raboti i da se izvlecat korisni pouki, no biblijata voopsto ne e kniga koja treba da bide zadolzitelna lektira.

zatoa sto taa e kniga koja pred se nametnuva odredeno religisko ubeduvanje , kniga koja smetam deka vernicite ja citaat so odreden pietet, a ateistite so odreden interes za mnogu raboti koi se opisani kako "cuda".

Se sto e nametnato, se sto ti e odnapred kazano kako mora da go protolkuvas sozdava odbojnost. bez razlika kolkava e mojata ljubov kon knigite i kolku jas sum citala, lektirite sekogas mi bile teret, zatoa sto na prasanjeto " sto sakal pisatelot da kaze" treba da kazes nesto sto mozebi ti ne go gledas tamu .

ne smetam deka ne treba da se cita biblijata , jas sum ja citala , no voopsto sum protiv za voveduvanje na veronauka vo ucilistata i uste poveke biblijata kako lektira. religijata treba da e sloboden izbor a ne nesto sto se nametnuva.



Изменето од butel2 - 25.Март.2008 во 09:31
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,875 секунди.