IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:27
Sepak kako prvo mislam deka Biblijata ne nozes da ja razrabotuvas kako ostanatite lektiri..kako prvo prfesorot po Makedonski ne e obucen toa da predava pa ottuka da ja znae (mozebi e Ateist)..toa bi trebal da ja razrabotuvaat so nekoj od fakultetot za Bogoslovija,a toa veke znaci VERONAUKATA stanuva zadlzitelna i vo sredno..
..a kako vtoro bas me zanima kako se razrabotuva Bibjijata kako lektira?.....Profesorot mu vika na ucenikot: Ajde otvori na 947 strana procitaj mi go pasosot za ili po Matej,analiziraj mi...napravi mi gramaticka obrabotka na prvata recenica..sekoj zbor kazi mi sto e,imenka li e..pridavka li e..kazi mi vo koe lice,rod e i koe vreme (minato svrseni...ili pak MINATO NESVRSENO)..i na kraj kazi mi sto sakal vsusnost so ova pisatelot da ni kaze?...Ma dajte luge vrazumete se..prvo glupavo e na Bibkijata,na svetoto pismo da se posvetuva sano edna nedela (kolku sto se rabotat lektirite prosecno po skolive)..a kako vtoro postojat mal milion prekrasni knigi od fantasticni avtori..koi ako sega ne im se predocat na ucenicite,ponatamu moze i bikogas nema da gi sretnat..kako primer..Niche,Umberto Eko,Herman Hesse,Dzodz Orvel,Milan Kundera,Kastaneda..itn
...ova sto go cuv e totalna glupost ,bar za mene,na Biblijta ne i e mesto kako lektira vo srednoskolskata nastavna program
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Demantirajki, vsushnost  dokaza deka e mozno, samo shto premina na jazicna-gramaticka analiza, koja ne se vrshi ni na ostanatite lektiri. Iskreno ako si ucenik...davam strucno mislenje...deka makedonski jazik treba da imash povisoka ocena...bidejki jasno razgranicuvash shto e razrabotka na delo...shto e jazicna analiza... (ova e kompliment) I naprotiv...ateistot bez nikakva pristrasnost tokmu ke moze da gi "vodi" decata niz analiza preku komparacija na naucno-realno i religioznoto-demagogija ili ne??? Versko lice ke se drzi samo do verskite ubeduvanja.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 12:52
Ние имавме некои од евангелијата, и не ги прочитав, мислев дека е мој изборот дали ќе читам нешто религиска содржина.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 13:31
Грешат сите што не сакаат да ја читаат „БИБЛИЈАТА“ од религиозни причини и побуди. Прекрасно четиво за сите возрасти е. Поубав трасер на патот за едно дете не постои.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 13:36
мајсторче,... кој од моја генерација,... па и постари,... би седнале да ја читаат Библијата ?? да бидеме исрени,.... никој.... не велам дека не треба да се чита,.... или дека Книгата не е убава,... напротив,... таа е Свето нешто,... ама сепак,... да биде задолжителна лектира.... и што е со другите националности,... турци роми бошњаци ?? и тие да ја читаат за добра оцена ???
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 13:42
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

мајсторче,... кој од моја генерација,... па и постари,... би седнале да ја читаат Библијата ?? да бидеме исрени,.... никој.... не велам дека не треба да се чита,.... или дека Книгата не е убава,... напротив,... таа е Свето нешто,... ама сепак,... да биде задолжителна лектира.... и што е со другите националности,... турци роми бошњаци ?? и тие да ја читаат за добра оцена ???


ПА ВАКА,ЗА ПОЧЕТОК ПРИЈДИ И КАКО НА ЕДНА ЗБИРКА МИТОВИ ЗА НАСТАНУВАЊЕТО НА СВЕТОТ И РАЗВОЈОТ НА ЧОВЕШТВОТО.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:12
а можеби јас и верувам на теоријата за научно настанување на светот,... и тогаш што ?? трепкање на светов има еден куп религии,... и на такви содржини мислам дека не им е место во образование.... верата е осетливо прашање,... со мало недоразбирање настанува забуна намигнување
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:18
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

а можеби јас и верувам на теоријата за научно настанување на светот,... и тогаш што ?? трепкање на светов има еден куп религии,... и на такви содржини мислам дека не им е место во образование.... верата е осетливо прашање,... со мало недоразбирање настанува забуна намигнување


РЕКОВ КАКО ЗАБАВНА ЛЕКТИРА, НЕ КАКО РЕЛИГИОЗНО ЧЕТИВО. НАЈСЕТНЕ, И НЕ МОРАШ ДА ЈА ЧИТАШ.ИЗБОРОТ СИ Е ТВОЈ!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:21
Originally posted by mamamd mamamd напиша:MAMAMD   POD ITNO ISCISTI SI GI INBOX-OT !!!
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 16:33
MAMAMD   POD ITNO ISCISTI SI GI INBOX-OT !!!
------------------------------------------------------------------------
Razumem ...sheve...receno...zavrsheno...i nemoj da se zalazuvash zatoa shto me potseti da izbrisham...deka ke se otkazam od stavot...ha..ha...haaaa...


Изменето од mamamd - 07.Март.2008 во 16:34
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 17:06
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


MAMAMD   POD ITNO ISCISTI SI GI INBOX-OT !!!------------------------------------------------------------------------Razumem ...sheve...receno...zavrsheno...i nemoj da se zalazuvash zatoa shto me potseti da izbrisham...deka ke se otkazam od stavot...ha..ha...haaaa...
ne be mamamd...ti napisav lp...i me zezna so inboxot
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:42
Ubava tema...jas sum profesor po makedonski jazik. I sakam da objasnam deka ne e vistina deka profesor po makedonski jazik ne ja poznava biblijata, zasto Biblijata na fakultetot koj go studiral se obrabotuva na tri-cetiri predmeta i toa od razlicni aspekti. Vie od kakov aspekt ja razgledeuvate? Sigurno ne od religiozen...najverojatno samo od literaturen aspekt. Biblijata e naj naj kniga od sekoj aspekt, pa treba da se cita vo sekojdnevieto, ako ne od religiozen aspekt, togas od akademski pricini. Zatoa i verojatno e vovedena vo nastavata po makedonski jazik.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:44
Originally posted by anastasovi2004 anastasovi2004 напиша:

Ubava tema...jas sum profesor po makedonski jazik. I sakam da objasnam deka ne e vistina deka profesor po makedonski jazik ne ja poznava biblijata, zasto Biblijata na fakultetot koj go studiral se obrabotuva na tri-cetiri predmeta i toa od razlicni aspekti. Vie od kakov aspekt ja razgledeuvate? Sigurno ne od religiozen...najverojatno samo od literaturen aspekt. Biblijata e naj naj kniga od sekoj aspekt, pa treba da se cita vo sekojdnevieto, ako ne od religiozen aspekt, togas od akademski pricini. Zatoa i verojatno e vovedena vo nastavata po makedonski jazik.

akademski pricini ...kakva vrska ima Biblijata so ekonomijata na pr.????
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
anastasovi2004 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anastasovi2004 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:52
pa ne mora da znaci deka mora da ima vrska so ekonomija, pa da e od akademski pricini. No, moram da ti kazam deka ima vrski i so ekonomija. Pretpostavuvam ekonomist ste? Ako e taka dobro e da ja procitate, ako ne vi bila lektira.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 23:53
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

Originally posted by anastasovi2004 anastasovi2004 напиша:

Ubava tema...jas sum profesor po makedonski jazik. I sakam da objasnam deka ne e vistina deka profesor po makedonski jazik ne ja poznava biblijata, zasto Biblijata na fakultetot koj go studiral se obrabotuva na tri-cetiri predmeta i toa od razlicni aspekti. Vie od kakov aspekt ja razgledeuvate? Sigurno ne od religiozen...najverojatno samo od literaturen aspekt. Biblijata e naj naj kniga od sekoj aspekt, pa treba da se cita vo sekojdnevieto, ako ne od religiozen aspekt, togas od akademski pricini. Zatoa i verojatno e vovedena vo nastavata po makedonski jazik.

akademski pricini ...kakva vrska ima Biblijata so ekonomijata na pr.????


ИМА, КАКО ОД ВОДАТА ДА НАПРАВИШ ВИНО, КАКО СО ЕДНА РИБА ДА ГИ НАХРАНИХ ГЛАДНИТЕ, КАКО ДА ГО ПРИДОБИЕШ СРЦЕТО НА ПРОТИВНИКОТ КОГА ПРЕГОВАРАШ СО НЕГО...БИБЛИЈАТА Е ИЗВОР НА МУДРОСТИ КОИ МОЖАТ ДА СЕ ПРИМЕНАТ ВО СЕКОЈ СЕГМЕНТ ОД ЖИВЕЕЊЕТО...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,195 секунди.