IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
Автор
Порака
mornar. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mornar. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 18:57
Nemora da e lektira, ama e pozjelno sekoj da ja znae.
,,VO DRZAVA KAKO NASHAVA VISTINATA E TOLKU DRAGOCENA, TAKA SHTO SEKOGASH MORA DA BIDE VO PRIDRUZBA SO TLESNATA STRAZJA NA LAGATA,,
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 21:12
DOVOLNI SE SAMO EVANGELIJATA PO MATEJ,LUKA,MARKO I JOVAN MISLAM DEKA BESE!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:40
Originally posted by nikita nikita напиша:

DOVOLNI SE SAMO EVANGELIJATA PO MATEJ,LUKA,MARKO I JOVAN MISLAM DEKA BESE!!!

HEHEHE, gledam, kolku se sekavas na toa so go ucevme mkd!
Logic will take u from A to B! Imagination will take u everywhere!
Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 23:40
Да точно е Библијата се работи во прво полугодие во 1ва година. Кога ја видов на листата за лектири се извадив од памет. Ама памтам дека ја обработивме на многу интересен начин. Требаше да избереме ние самите кое евангелие (не цела Библија) сакаме да го прочитаме и после на час дискутиравме за прочитаното.
Одамна беше тоа, ама знам дека професорката имаше добар пристап и добро ја обработивме.
Кон врв
Vennalicious Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vennalicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 20:15
Dechki ve molam nekoj neka mi ja raskazhe milosija vo kratki crti poshto mi treba a ja neam prochitano :S .. a me mrzi da ja chitam poshto probav i zaspav-.- :D
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 21:26
абе библијата е ок, и ај и ја сум верник. ама па за лектира не ја бива... и плус кој ќе научи толку на памет да не бараат и усмено да им раскажувате?? п.с у које школо го бараат тоа?????????
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 11:24
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

абе библијата е ок, и ај и ја сум верник. ама па за лектира не ја бива... и плус кој ќе научи толку на памет да не бараат и усмено да им раскажувате?? п.с у које школо го бараат тоа?????????


Никој не ја бара сета Библија да се чита, само едно Евангелие, Евангелието по Јован, кое е отприлика 20-30 странички. Ништо страшно, се бара фабулата, стилската анализа помалку се бара, се бараат особините на Хебрејската литература во Евангелието и толку.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 91011
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.