IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Библијата - лектира ???
    Испратена: 06.Март.2008 во 17:48
дали е во ред,... во прва година да ја обработуваме Библијата како лектира ??? мислам,... јас сум верник,... тоа да,... но колку можам да ја разберам Книгава.... збунетости да бидам искрена,... не ни ја прочитав цела,... а од тоа што прочитав,.... ништо не разбрав збунетостзбунетост
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 18:02
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

дали е во ред,... во прва година да ја обработуваме Библијата како лектира ??? мислам,... јас сум верник,... тоа да,... но колку можам да ја разберам Книгава.... збунетости да бидам искрена,... не ни ја прочитав цела,... а од тоа што прочитав,.... ништо не разбрав збунетостзбунетост
Ej mala,navistina Biblijata vi e lektira???...Ne razbiram...Kako toa?..Cela Biblija...ili parcijalno..samo nekoi delovi?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 18:03
да да,... а не тераат да анализираме делови збунетост малце чудно збунетост
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 18:05
Ne mi se veruva....a toa go pravi koj?..prof. po makedonski jazik?..
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 18:07
на пример,... вадиме делови,... т.е БАРАМЕ делови,... 7те чуда на Исус,.... или пак 7те ,, Јас,, на Исус,..... а стварно,... колку и да се трудам не можам да ја разберам,.... а многу ми е грдо што во другите класови има турци,роми,бошњаци,.... како тие да ја читаат Библијата ?? па задолжителна е лектира,... така да,...да проф по мак намигнување


Изменето од Biserna_Devojka - 06.Март.2008 во 18:08
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 18:16
BAS ME INTERESIRA,PO KOJA LOGIKA PRVO I PO KOJA OSNOVA PROFESOR PO MAKEDONSKI JAZIK KOJ NIKOGAS NEMAL DOPIRNI TOCKI SO BOGOSLOVIJATA,JA RAZRABOTUVA SEGA KAKO LEKTIRA BIBLIJATA?...TOA E TESKA NEBULOZA..OD KADE ON/ONA E PODGOTVEN/A DA VI OBJASNE ILI NAUCI NESTO POVEKE?
LKAKO VTORO,TOA I JAS SAKAV DA PRASAM..ZAREM TOA NE E DISKRIMINACIJA VO ODNOS NA DECATA OD DRUGITE NACIONALNOSTI...aLBANCI..bOSNJACI..rOMI...TOA E ISTO TOLKU GLUPAVO KO I k*rANOT DA GO VOVEDAT ZA MAKEDONSKITE UCENICI ZA LEKTIRA
...CISTA TRAGEDIJA..ZNACI VO OVAA DRZAVA SE E MOZNO
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 20:06
нема врска професорот со ова таква е програмата која очигледно ја прават некои идиоти
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 20:59
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

дали е во ред,... во прва година да ја обработуваме Библијата како лектира ??? мислам,... јас сум верник,... тоа да,... но колку можам да ја разберам Книгава.... збунетости да бидам искрена,... не ни ја прочитав цела,... а од тоа што прочитав,.... ништо не разбрав збунетостзбунетост
toa e od materijalot za nastava a biblijata malce teska za da se razbere znam isto eden drugar isto ja zema od mene biblijata i ja citase vo prva godina
Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 21:13
Ne znaev za ova, samo ne znam shto e celta, ima mnogu pouchni romani od kade mozhe da se nauchi seto toa shto e opishano vo biblijata, a se mnogu poprivlechni za chitanje. Se nadevam deka kreatorite na nastavni programi ke ja uvidat svojata greshka!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 21:44
Aj da reces da ima koj seto toa ubavo da go objasni i da te unese na nekoj nacin u toj svet..vaka te teraat da citas i sam na cas da si obrabotuvas..i ja ja rabotev u 1 ili 2 god.(sreka so mojata profesorka se zalagase da ni objasni za so stanuva ustvari zbor..iako poveketo ne razbiravme)
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:39
Licno ne gledam nishto losho vo razrabotka na segmenti od Biblijata vo redovnata nastava. Ako ne se prijde so predrasudi, ke se dozivee kako razbrana ili ne razbrana kniga.Zoshto ne bi se odelo vo pravec na stil na pishuvanje, tolkuvanje kako literaturno delo. A za decata od drugite konfesii, jas kako hristijanka ja imam svetata muslimanska kniga Koranot.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 00:17
Sepak kako prvo mislam deka Biblijata ne nozes da ja razrabotuvas kako ostanatite lektiri..kako prvo prfesorot po Makedonski ne e obucen toa da predava pa ottuka da ja znae (mozebi e Ateist)..toa bi trebal da ja razrabotuvaat so nekoj od fakultetot za Bogoslovija,a toa veke znaci VERONAUKATA stanuva zadlzitelna i vo sredno..
..a kako vtoro bas me zanima kako se razrabotuva Bibjijata kako lektira?.....Profesorot mu vika na ucenikot: Ajde otvori na 947 strana procitaj mi go pasosot za ili po Matej,analiziraj mi...napravi mi gramaticka obrabotka na prvata recenica..sekoj zbor kazi mi sto e,imenka li e..pridavka li e..kazi mi vo koe lice,rod e i koe vreme (minato svrseno...ili pak MINATO NESVRSENO)..i na kraj kazi mi sto sakal vsusnost so ova pisatelot da ni kaze?...Ma dajte luge vrazumete se..prvo glupavo e na Bibkijata,na svetoto pismo da se posvetuva sano edna nedela (kolku sto se rabotat lektirite prosecno po skolive)..a kako vtoro postojat mal milion prekrasni knigi od fantasticni avtori..koi ako sega ne im se predocat na ucenicite,ponatamu moze i bikogas nema da gi sretnat..kako primer..Niche,Umberto Eko,Herman Hesse,Dzodz Orvel,Milan Kundera,Kastaneda..itn
...ova sto go cuv e totalna glupost ,bar za mene,na Biblijta ne i e mesto kako lektira vo srednoskolskata nastavna programa

Изменето од Makijaveli - 09.Март.2008 во 13:51
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 01:18
Originally posted by girl15 girl15 напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

дали е во ред,... во прва година да ја обработуваме Библијата како лектира ??? мислам,... јас сум верник,... тоа да,... но колку можам да ја разберам Книгава.... збунетости да бидам искрена,... не ни ја прочитав цела,... а од тоа што прочитав,.... ништо не разбрав збунетостзбунетост
toa e od materijalot za nastava a biblijata malce teska za da se razbere znam isto eden drugar isto ja zema od mene biblijata i ja citase vo prva godina

girl15 taa ne e malce teska da se razbere nego NEMA SANSI deca od 15-16 godini da ja razberat
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 01:19
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

нема врска професорот со ова таква е програмата која очигледно ја прават некои идиоти

izgleda tie idiotite tolku mozok imaat vo taa nivnata glava...kako prvo so prvo tie ne mozat da ja razberat Bibilijata a kamoli uchenicite
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.