IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ислам религија на Мухамед?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ислам религија на Мухамед?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 02:56

Андру Патерсон

 

Американски писател преобратен во исламот, вели:

„Ова се однесува на едно длабоко неразбирање на исламот, според кое се претендира на тоа дека муслиманите го обожаваат пратеникот Мухамед како божество. Тие со почит го гледаат Мухамед (Божјиот мир нека е над него) и го почитуваат како последен Божји пратеник, но не го обожаваат. Всушност, верувањето во Еден Единствен Господ е на чело на петте столбови на исламското верување и припадност.“[1][1] Пол Фриндли, „Доста тишина, покрај погрешната слика на Америка за исламот“, јули, Скопје, 2004, стр. 21.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 02:57

Д-р Ралф Браимабант

 

Познат американски изучувач и автор, во неговата книга: “The Nature and Structure of the Islamic World”, стр. 76, вели:

„Исламскиот систем на вредности се претставува како попрочистен, понеповредлив од христијанските доктрини, кои се однесуваат на големиот степен на владеењето на митот и фанатизмот... Исламот, од друга страна, е во една динамична фаза на развојот. Во овој историски миг, јасно определените динамики и вредности на исламот имаат можност да ја излечат ,болеста‘ на западниот свет. Ова може да се случи само ако проектираната слика на исламот врз глобалниот екран и постапките на муслиманите на светската сцена се адаптирани со исламските начела на мирот, праведноста и почитувањето за животот.“[1][1] Пол Фриндли, оп.цит., стр. 31-32.

Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:08
Originally posted by temimi temimi напиша:

Волтер

 

...Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст,

 
Ете на кому му го должи своето постоење Исламот. Според Волтер тоа е Мухаммед, а и temini штом го цитирал, значи се согласува среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by temimi temimi напиша:


<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: 'Book Antiqua'; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-ansi-: MK">Волтер<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P></SPAN>


<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: 'Book Antiqua'; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-ansi-: MK"><O:P> </O:P></SPAN>


<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify" ="Msonormal"><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: 'Book Antiqua'; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-ansi-: MK">...</SPAN><SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: 'Book Antiqua'; mso-bidi-font-size: 12.0pt; mso-ansi-: MK">Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст,</SPAN>


 

Ете на кому му го должи своето постоење Исламот. Според Волтер тоа е Мухаммед, а и temini штом го цитирал, значи се согласува среќа


Темими цитирал многу повеќе од ова што ти си го извлекол,а и Волтер рекол многу повеќе од она што ти сакаш да го прикажеш.

ВолтерГолемиот француски филозоф и писател вели:

„Верата со која дојде Мухамед без сомнение е повисока од христијанството. Верниците муслимани не се искушени со неверство, со кое се тестирани христијаните, кои на крајот изјавија: ,Еден Бог е во три, а тројството е еден.‘ Верувањето во Еден Единствен Семоќен Господ е еден од темелите на исламот. Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст, додека христијаните го употребија мечот и огнот за проширување на нивната вера. Господе, Велики Господе! Овие европски народи како да ги земаат за модел муслиманите! Без сомнение дека Мухамед (Божјиот мир нека е над него) навистина бил еден голем човек. Во неговите одлики и со парадигматската личност негувал величествени генерации. Тој бил мудар и праведен државник, кој докрај ја реализирал најголемата револуција во историјата на човештвото.“[1]

„Лутер не е достоен ниту да ги одврзе врвките на Мухамедовите чевли.“[2]

„Повторувам дека тие кои исламската вера ја нарекуваат вера на животински страсти и вера која го отвора патот на изнемоштеноста и невработеноста, се незнајковци, со за’рѓан мозок и умоболни. Овие тенденции се неосновани и се многу далеку од вистината. И тие кои ги прифаќаат како вистинити воопшто не го познаваат проблемот.

Свештеници и калуѓери! Сите вие свештени лица! Ако ви е наредено да постите во месец јули, ако ви е забрането да пиете вино и да се коцкате, ако ви е наредено да одите на аџилак (хаџ) во врелите пустини на Хиџаз (Арабија), ако се одлучи да дадете два и пол отсто од вашите приходи за милостина и се бара од вас да пуштите 14 од 18 жени кои ги имате, а да задржите само 4, можете ли да кажете за таа вера која прави вакви објавувања, дека е вера на животински страсти?!“[3]

Додека, пак, во Dictionnaire Philosophique, IV, стр. 319, тој вели: „На мојот брат муслиман би му рекол: ,Твојата вера ми изгледа многу почитувана вера. Ти обожаваш само еден Господ. Секоја година, должен си да даваш една четириесетина од приходите како зекат и за Бајрам да им пружиш мир на непријателите. Нашите свештеници, кои го клеветат целиот свет, можеби илјадапати рекле дека твојата вера тапка во место, бидејќи е вера која потполно им се обраќа на задоволствата. Сите овие кутри луѓе лажеа. Твојата вера е многу благородна‘.“[4]

Во „Филозофскиот речник“, том III, во поглавјето „Муслиманите“, Волтер повикува со лутина:

„Пак ви велам, глупави и неписмени, само на незнајковците може да им се рече дека исламската вера е сензуална и страсна; за ова не се ни зборува, ве измамиле како и за многу други работи...“

„Лесно е да се клевети, но јас ја мразам клеветата“ – вели Волтер на крајот на написот. „Неточностите секогаш треба да се демантираат, бидејќи и кога се отфрла една измама, секогаш се наоѓа некој кој пак ќе го донесе. Можат да се пишуваат многу обемни книги со невистинити интриги, со кои се напаѓаат муслиманите. Сè што е речено за муслиманите до денес, треба да се фрли во оган.“[5]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Сејјид Муџтеба Мусави Лари, „Исламот и западната цивилизација“, Гњилане, 2004, стр. 81.

[2] Ибид, стр. 82.

[3] Хајрулах Хоџа, „Обвинувањата против исламот и позитивните вреднувања на некои немуслимански научници“, Таквим, Приштина, 1996, стр. 119.

[4] Д-р Бекир Топалоглу, „Жената во исламот“, Истанбул, 2000, стр. 31.

[5] Енвер бин Тахир, „Волтеровата трагедија ,Мухамед или фанатизам‘ и некои негови подоцнежни дела“, Гласник, бр. 4-6, април-мај, Сараево, 1961, стр. 264-267.


Од Вистината не се бега!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:15
„Лутер не е достоен ниту да ги одврзе врвките на Мухамедовите чевли.“(ВОЛТЕР)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:27
Islam religija na  celoto COVECANSTVOTO, objavena na site Pejkamberi od Adem a.s. pa se do Posledniot bozji Pejkamber, so kogo e staven pecat na Bozjoto poslanstvo- Muhammed a.s.големо%20гушкање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:29

Мене Волтер не ми е авторитет. Но вам, бидејќи ги цитирате, сигурно ви е. А тој ист Волтер, на кој се повикувате, меѓу другото вели: Исламот му го должи своите постоење на својот храбар лидер Мухаммед. Со други зборови Волтер вели: Исламот започнува од Мухаммед, а не од порано. (Волтер) среќа

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:33
Универзалноста на исламот

Како религија која е објавена на целото човештво а не само на Арапите, исламот пропагира апсолутна толеранција и интернационализам собирајќи ги луѓето од сите раси, бои и нации.
Исламската култура опфаќа еден комплетен систем и комплетен начин на живеење. Низ својот однос спрема другите таа ги нагласува универзалните човекови вредности-интернационализам и толеранција.

Интернационализам
Исламскта култура работи кон бришење на разликите помеѓу потомството на Адам. Сите оние разлики кои оддамна па до ден денеска го делат човештвото. Поради оваа нејзина особеност и возидагање, учество земале Арапите и неарапите, бели и црни, богати и сирмашни, владари и поданци, муслимани, христијани, евреи и идолопоклоници. Поради тоа што обично ја нерекуваме арапска или исламска култура не е во спротивност со нејзиното кавалифицирање како интернационална култура. Таа има светски погледи и како таква е определена. Таа е отворена за сите човечки групации и никако не е забаракадирана или непријателси расположена према другите култури, како што е случај со затворената еврејска култура која постои на воздигање на само еден народ и една раса. Тоа довело до таму што го опишале Бог како Израелов Господ а израелскиот народ избран народ од Господ.
Исламската култура не е таква, иако е запишана воглавно на арапски јазик, и иако се појавила со исламот. Всушност, исламот од првиот ден ја имал таа особина на интернационализам. Од самиот почеток ги повикувал луѓето О луѓе, а не О Арапи!. Повикувал кон Господ, Господарот на световите, а не Господарот само на муслиманите или само на Арапите. Од првиот ден пропагирал дека неговиот повик е од општ карактер, а не специјално наменет кон една група: ...и Ние те испративме како милост кон световите. (к*ран – Ел Енбија 107).
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:33
Нам авторитет ние Аллаховиот Збор.

А Волтер го цитираме во контекст на темава,види шо убоо велит овде:
„На мојот брат муслиман би му рекол: ,Твојата вера ми изгледа многу почитувана вера. Ти обожаваш само еден Господ. Секоја година, должен си да даваш една четириесетина од приходите како зекат и за Бајрам да им пружиш мир на непријателите. Нашите свештеници, кои го клеветат целиот свет, можеби илјадапати рекле дека твојата вера тапка во место, бидејќи е вера која потполно им се обраќа на задоволствата. Сите овие кутри луѓе лажеа. Твојата вера е многу благородна‘.“[


А ова ептен многу ми се допаѓа:

„Лутер не е достоен ниту да ги одврзе врвките на Мухамедовите чевли.“(ВОЛТЕР)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:36
А мене пак ова ептен многу ми се допаѓа:
 
"Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст" (ВОЛТЕР) големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>А мене пак ова ептен многу ми се допаѓа:
 

<SPAN lang=MK style="FONT-SIZE: 11pt; FONT-FAMILY: 'Book Antiqua'; mso-ansi-: MK; mso-bidi-font-size: 12.0pt"><FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#000000 size=2>"Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст" (ВОЛТЕР) големо%20гушкање</SPAN>

Pa i mene mi se dopagja
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:41
А јас пак уживам да ги читам овие зборови:

„Верата со која дојде Мухамед без сомнение е повисока од христијанството. Верниците муслимани не се искушени со неверство, со кое се тестирани христијаните, кои на крајот изјавија: ,Еден Бог е во три, а тројството е еден.‘ Верувањето во Еден Единствен Семоќен Господ е еден од темелите на исламот. Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст, додека христијаните го употребија мечот и огнот за проширување на нивната вера. Господе, Велики Господе! Овие европски народи како да ги земаат за модел муслиманите! Без сомнение дека Мухамед (Божјиот мир нека е над него) навистина бил еден голем човек. Во неговите одлики и со парадигматската личност негувал величествени генерации. Тој бил мудар и праведен државник, кој докрај ја реализирал најголемата револуција во историјата на човештвото.“[1]


"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:41
Pred Bog da go isprati Pratenikot Muhamed, n.b.m.n., lugeto veruvale vo idoli, znaci nemalo ni I od islamot, go nemalo ona cisto veruvanje koe bilo proklamirano od SITE BOZJI PRATENICI. Togas Bog vo edno takvo vreme vo eden takov period na neznaenje go ispraka POSLEDNIOT PRATENIK, VEROVESNIK, ONOJ KOJ GI VOZOBNOVIL UCENJATA NA ABRAHAM, MOJSEJ, ISUS....Znaci bil posledniot od Pratenicite, pecat....da ne bil Pratenikot Muhamed, n.b.m.n, lugeto bi prodolzile da talkaat vo neznaenjeto.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:42
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

А мене пак ова ептен многу ми се допаѓа:
 
"Своето постоење исламот му го должи на неговиот лидер и неговата храброст" (ВОЛТЕР) големо%20гушкањеMilosta od Allah dz.s. bila pregolema sto svojata edinstvena vera ja obnovil preku Najubavoto Ljudsko bice-Muhammed a.s.!


ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.