IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Финансиски дупки во економијата на држава
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Финансиски дупки во економијата на држава

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
analiticar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај analiticar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Финансиски дупки во економијата на држава
    Испратена: 05.Март.2008 во 19:08
ovde sakam da gi navedam pricinite za finansiskite dupki vo drzavata odnosno pojavata na eden vid inflacija

glaven faktor se site subjekti nevladini - koi se finansiraat nadvor od drzavata od stranski konta

sto se slucuva koga nekoj do nadvor ke vi go zgolemi kontoto na smetkata sto vi e vo banka?

toj pokraj mnogute varijanti   da rabotis so porate ti ovozmozil i nisto da ne rabotis a da trosis kolku sakas

ako zamame vo predvid deka ima 30 000 lica koi ziveat vo makedonija od takvi smetki koj ke raboti za niv

1.ke trosat od produktite od narodot i ke dojde do nedostatok na proizvodi -nivno poskapuvajne i dobivajne na inflacija

2.vtorava varijanta e onaa pozitivnata koga so nivnite potroseni pari se uvezaat odredeni materijalni vrednosti od stranstvo

-   - koga slucajot e kako pod prviot primer togas dobivame inflacija vo drzavata

-   - a koga se primeni slucajot od vtoriot primer za sto koga stanuva zbor za mnogu visoki cifri na pari dolzna e drzavata da ja prevzeme akcijata -finansiskata dupka vo drzavata se gubi

prasajne:KAKO GLASI ZAKONOT VO USTAVOT SO STO SE REGULIRA OVAA SOSTOJBA VO DRZAVATA I DALI NEKOJ VOOPSTO GO PRIMENUVA TOJ ZAKON
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 01:41
човече дај препрочитај што пишуваш.. оти странците носеле пари и тука ја најде причината за инфлацијата ??? леле...
тоа и лаик да ти каже може дека ако некој внесува пари во државата тоа е арно.. тие не штампаат денари... тие купуваат денари..
Причината за инфлацијата се наоѓа во сушата и ценовниот шок на нафтата. Ова е веќе стагфлација појава од седумдесетите веќе видена... еве ти само пример..
државата проектира 3% инфлација
е сега неочекувано, пазарот диктира поради сушата храната да поскапи за 18%
релативното учество на храната во CPI кај нас е околу 40% и тоа сето пресметано се сведува на 0.72% инфлација над нормалата, значи околу 3.72% што не е ништо и никаков проблем, проблемот е што удира каде што боли, односно удира на храната и нужните добра, и тоа ги предизвикуа граѓаните да градат инфлаторни очекувања и со тоа ја силат инфлацијата. Моментално за нашава инфлација колку е виновна сушата,нафтата уште двапати по толку се виновни граѓаните и нивните инфлаторни очекувања вешто соѕидани преку медиумите. А тоа е предизвикано од инфлацијата од пред петнаесеитна години, стравот уште е тука...
еве ја црната страна на слободата на говорот, ако беше општеството малце цензурирано, немаше да има никакви проблеми со инфлацијата, немаше да му се дозволи на медиумите да ги ѕидаат инфлаторните очекувања
Кон врв
analiticar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај analiticar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 09:37
Originally posted by tomsaso tomsaso напиша:

човече дај препрочитај што пишуваш.. оти странците носеле пари и тука ја најде причината за инфлацијата ??? леле...
тоа и лаик да ти каже може дека ако некој внесува пари во државата тоа е арно.. тие не штампаат денари... тие купуваат денари..
Причината за инфлацијата се наоѓа во сушата и ценовниот шок на нафтата. Ова е веќе стагфлација појава од седумдесетите веќе видена... еве ти само пример..
државата проектира 3% инфлација
е сега неочекувано, пазарот диктира поради сушата храната да поскапи за 18%
релативното учество на храната во CPI кај нас е околу 40% и тоа сето пресметано се сведува на 0.72% инфлација над нормалата, значи околу 3.72% што не е ништо и никаков проблем, проблемот е што удира каде што боли, односно удира на храната и нужните добра, и тоа ги предизвикуа граѓаните да градат инфлаторни очекувања и со тоа ја силат инфлацијата. Моментално за нашава инфлација колку е виновна сушата,нафтата уште двапати по толку се виновни граѓаните и нивните инфлаторни очекувања вешто соѕидани преку медиумите. А тоа е предизвикано од инфлацијата од пред петнаесеитна години, стравот уште е тука...
еве ја црната страна на слободата на говорот, ако беше општеството малце цензурирано, немаше да има никакви проблеми со инфлацијата, немаше да му се дозволи на медиумите да ги ѕидаат инфлаторните очекувања
ODMA IZGUBIV ZELBA DA JA CITAM TVOJATA REPLIKA ZASTO EDNA PROSTA RABOTA NEMOZES DA JA SVATI
prvo da znaes sekoja drzava proveruva sekoj stranec so kolkava smetka vleguva vo nea

A ZA DA TI GO POJASNAM MOETO OBRAZLOZENIE KE TI DADAM EDEN PRIMER

cenata za site proizvodi vo edna drzava ako dademe deka e 10 miliardi evra

licata koi se vlezeni vo drzavata poseduvaat suma od 10 miliardi evra


za rok od 10 dena istite tie potrosat 10 miliardi evra SO STO GI KUPAT SITE MOZNI PROIZVODI KOI POSTOJAT VO DRZAVATA

za da se nadoknadi kolicinata na site kupeni proizvodi potrebno e 10 meseci
ZA TOA VREME KAKO KE PREZIVEE NASELENIETO ODGOVORIMI


edinstveno resenie e ako licata koi gi zele tie 10 miliardi evra od prodazbata - da uvezat proizvodi ili pak DRZAVATA PREKU MNOGU VISOKI DANOCI DA IM GI ODZEME POGOLEMIOT DEL OD SREDSTVATA I TAA DA UVEZE SE STO E POTREBNO


zaklucok:DRZAVATA TREBA PO POTREBA MNOGU BRZO DA GI POKACUVA DANOCITE MAKAR I ZA STO NASTO SO CEL DA MOZE DA GO REGULIRA OVOJ PROBLEM -normalno mora da go izvrsi i uvozot
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 01:17
лол алооо? се читаш?
тешки да дојди некој во македонија и сите да ги откупи.. па тие пари бе ќе завршат кај нас.. ќе завршат кај нас и парите од увезени производи... некако не ја имаш сватено економијава и цикличниот тек во неа а? Уште живееш во командна економија друже... Инфлација не се појавува од странски пари... од домашни... за да не бидиш тотален незнајко на темава, прочитај некаков вовед во макроекономја.. ти препорачувам, Макроекономија од Таќи Фити, или најновиот Економја.
Не знам колку си имал прилика да видиш, ама државата контролира излез на пари, а орлој нокти клава да дојди некој тука со пари. Забрането е да излезиш од Македонија со поголема сума од 10 000 евра мислам, за да ги изнесиш мораш дозвола да бараш од НБМ.
Значи работите стојат тотално спротивно од тоа што ти го викаш.. Прочитај на википедија за причини на инфлација, ама со тоа прочитај и за девизи, и ќе видиш дека девизи не предизвикуваат инфлација туку спротивно на тоа, расти вредноста на домашната валута ако влегуваат странски девизи. А тие од америка што идат "со торби" пари што носат сигурно не носат денари, оти денарите во Прилеп се печатат не во Њујорк.

Еве ти еден прост пример...
Еврото е пара која купува европски производи, а денарот купува македонски, е сеа да дојди некој од странство за да ги купи сите македонски производи ќе треба да купи денари, со денарите да ги плати. А за денарит ќе дај евра, со кој ние после можиме да си купиме што сакаме и од каде сакаме. Значи автоматски влезот на евра во државата индиректно предизвикува зголемување на стоковите фондови во однос на паричните, што стручно се нарекува дефлација или спротивно од инфлација. Е сега да беше како ти што велиш баш тие што внесуваат евра,долари,јени во држава ќе ја кочеа инфлацијата, ама нема такви.
пак да те потсетам, денарите се печатат во Прилеп не на друго место.

Изменето од tomsaso - 10.Март.2008 во 01:25
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2008 во 02:54
taka e vo prilep ami kako.....imame 53 masini za falsifikuvanje pari ...denari
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
analiticar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај analiticar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 11:13
MINATIOT PAT NE USPEAV DA GO DOPOLNAM GORE IZNESENOTO SO NESTO MNOGU VAZNO PA ZATOA TOMSASO SE BUNI I NEMOze DA SVATI
A TOA E -sto so parite koi drzavata ke gi odzeme so mnogu visoki danoci od golemite profiteri
-UVEZUVA TEHNOLOGIJA ILI NESTO DRUGO KOE E STRATESKI POTRREBNO ZA DRZAVATA I ISTATA TEHNOLOGIJA JA DAVA KAKO KREDIT NA ISPLATA NA NASELENIETO NA PODOLG PERIOD KAKO STO PRAVAT I SOVREMENITE ZEMJI-ZNACI DAVAAT KREDITI NA ISPLATA NA 40* GOD
posto parite na drzavata im se zemeni od danok tie na nikogo ne muborcat pari nego grajdzaninot e dolzen da i plajca nea mnogu povolen kredit posto e na 40*god

taka treba da bide a sto se slucuva   sega ke proiznesam dle od toa


golemite profiteri danokot SI GO DELAT SO VLADINATA MAFIJA SO STO NA NIVNATA SMETKA LEGNUVAAT MILIONI A NASELENIETO OSTANUVA OGRABENO I SE CUDI KAKO DA GO NADOPOLNI DELOT OD PROIZVODITE KOI NEKOJ IM GI POTROSIL
   jas znam tocno so koj zakon se regulira ovaj uvoz i kreditirajne koj e glaven faktor za razvoj na edna zemja no, tie sto treba ova da go sprovedat se lica koi pravat kontakt so vlasta i bankite i go izvrsuvaat kriminalot vo drzavata
KAJ TIE LICA NEMOZE DA POJDA NIKAKOV INSPEKTOR ZASTO ZA MIG GO KORUMPIRAAT SO PO EDNO MILIONCE.............................................................................................................................................................
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 02:20
vaka .. ova sevo e vistina ama IN YOUR DREAMS>
kapitalizmot i pazarot ne funkcioniraat na toj nacin,
1. Drzavata ne e banka da dava kredit, ta moze da subvencionira i da stiti takanarecen protekcionizam mladi industrii i toa da gi stiti so carini i kvoti samo kratko vrem, za koga tie kje zastanat na noze da gi ukine istit.
2.Drzavata najmalku od se e firma koja uvezuva tehnologii, vo pazarna ekonomija toa e ulogata na sposobniot pretpriemac, da iznaoga nacini kako bi ja zgolemil produktivnosta, odnosno primena na tehnologii, i ostanati inovacii koi isto taka pridonesuvaat za pogolema produktivnost. Taka bi porasnal i standarot i platite, preku zgolemuvanje na produktivnosta.
3. Eventoalna danocna politka, kakva sto zalagas ti kje deluva sprotivno na potstrekot na investiranje, optimalnata danocna stapka, i optimalniot danocen model, ne e mozno da se iznajde ednostavno zatoa sto ne e mozno za edna ekonomija tocno da se iscrta Laferovata kriva, seto toa se sveduva na procenka na eksperite od koi sto vidovme deka kaj nas dosega se imaat napraveno najmalku 2 pravilni pridvuzuvanja niz Laferovata kriva, toa go stori Taki Fiti vo 97-98 godina koga go namali danokot od dobivka za 15% procenti poeni, a istoto go stori i ovaa vlada so promena na danocniot model odnosno poednostavuvanje a i namaluvanje, vo dvata slucai prinosite za drzavata bea pogolemi pri NAMALENI danoci.Istot go stori i Ronald Regan, ama toj ne uspea :) Sevo ova na kratok rok, da dolg rok efektite se samo posilni.

I bas ona sto go istrese znaci za krienjeto danoci ili danocnata evazija, kje odis vo biro za statistka, tamu si vodat evidencija za mnogu raboti, krienjeto danoci e mnogu poretko kaj golemite firmi, posebno Transnacionalnite korporacii, toa najcesto se slucuva kaj pomali i sredni biznisi, koi imaat uslovi da go skrijat danokot, i da platat sitni sumi za da gi korumpiraat inspektorite, inspektorite i nema potreba da odat kaj Johson Controls da recime, oti toa e korporacija so imidz, reputacija a i pogolem obrt od budzetot na Makedonija, tie nema sansi da ne platat danok, a ti mislis deka bas tie go krijat.
I drugo, zosto najgolemite korporacii dojdoa tuka otkako se namalija danocite???? Sigurno ako bile so namera da go krijat danokot, sveedno ke mu bese dali se visoki ili niski.

Drugo, za zgolemuvanje na danocite za zal, mozno e da ima vo dogleden rok ako ne se stavat pozdravi kocnici na inflacijata, ako inflacija uspee da ja resi NBM sto i taka ne e dobro, nema da ima promena, ama ako se zadrzi postojniot porast na cenite na hranata i naftata vo dogledno vreme neizbezno kje bide zgolemuvanje na danocite i namaluvanje na rashodite od budzetot.
Ama tie pari nema da odat vo stranstvo da kupvaat tehnologii kako ti sto vikas, tuku kje odat vo magacin na cuvanje, za da se zauzda inflacijata.

Изменето од tomsaso - 12.Март.2008 во 02:25
Кон врв
analiticar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај analiticar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 11:31
za da svatat denesnite intelektualci odredena rabota koja e tajna na golemite diktatori* vo ekonomijata potrebno e prvo da im se srusi nivniot sistem na razmisluvajne koj namerno im e instaliran vo nivnata glava od strana na fakultetite so cel   da zabluduvaat vo nevazni raboti a vaznite da ne mozat da gi sogledaat ili pak voopsto da ne im tekne na um da pocnat da gi sogleduvaat

sto se slucuva koga imame takvi deformisano obrazovani kadri?
PRED NIVNI OCI KE SE KRADAT PARI KOI SE ZA RAZVOJ NA DRZAVATA I ODREDENI INDUSTRISKI GRANKI
    ke se sozdavaat golemi bogatasi preku nojk so kradejne itn.

PO SE IZGLEDA NEMA NA OVAJ FORUM NEMA NITU EDEN OBRAZOVAN PRAVILNO STO GI RAZBIRA SUSTINSKI RABOTITE ZA DA RAZGOVARA SO MENE NA VAKVA VAZNA TEMA ZA KRAJ KE TI DADAM EDEN PODATOK

OD SIOT VLEZ NA PARI KOJ DOSEGA E NAPRAVEN VO NASAVA DRZAVA OD STRANA NA STRANSKI FAKTORI GE BEA FINANSIRANI SITE MOZNI INDUSTRII VO DRZAVAVA SO STO EKONOMIJATA KE CVETASE VO NEA   NO SE SLUCI OBRATNO
se sozdadoa lujdze so miliajardi na svoite smetki koi uspeale gorenavedenite sumi da si gi prenasocat kaj niv   i so tia pari ja upravuvaat politikata vo drzavata odnosno si igraat so narodot na politicki nacin
TI POGORE VELIS DEKA TIE PARI NESMEAT DA IM SE DADAT KAKO KREDITI NA NARODOT ZASTO SEGA BILO KAPITALIZAM
   PA DA TE PRASAM DALI VO KAPITALIZAM IMA PRAVO
POEDINEC DA GI KRADE DRZAVNITE PARI I DA JA UNISTUVA DRZAVATA SO POMOS NA KORUMPIRAJNE NA SISTEMITE    
   
Кон врв
Tourmented Soul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tourmented Soul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:45
Браво до двајцата, искрено ме воодушевивте.Вакви теми ни се потребни на овој подфорум, и вакви членови.Се гледа дека и двајцата сте добри студенти, би се вклучил во расправата околу инфлацијата, но прво би ви указал на некои работи.
Прво,аналитичар, странските непријавени пари мозат да ја зголемат ефективната побарувачка (што според Кејнз-дрзи да ја стимулира инфлаторната спирала, но овде најблагонаклонето би ти сугерирал дека увозните бариери се толку слободни скоро минорни така да нема потреба од паника дека паричните фондови би ги надминале стоковните фондови на долг рок). Така да твоето мислење дрзи , особено на краткорочен план и поради фактот што овие пари не се влозуваат во капитални туку во потрошувачки добра.За компарација-платниот дефицит на САД е огромен, но тоа не е страшно бидејки произлегува од инвестиции во таа прегреано коњуктурна економија.
Второ,томсасо, искрено си малку подобар од аналитичар,но сепак имам една примедба и кон тебе. Стагфлацијата означува рецесија, пораст на невработеноста и пораст на инфлацијата.Кај нас тоа не е случај.Економија не мозе да биде 17 години во рецесија.Станува збор за крајно неразвиено трустно подрачје каде не е достигнат некој левел на развиток, а сепак има инфлација. Така да ова е класичен пример на инфлација во услови на неразвиеност. Не постои рецесија - пошто немало полет на економијата оддавна. Да не речам од електрификацијата во 50-тите.
Мое скромно мислење е дека инфлацијата во никој случај не е лош монетарен феномен.Пр. Милтон Фридман бараше во уставот на САД таа да биде годишно програмирана на 3%.Мене повеке ме плаши тоа што, доколку не се тие свези приливи на ефектива, платниот биланс на нашата земја би крахирал.Албанското малцинство тука има огромен придонес кон нашата економија со дознаките од странство, но тоа е веќе друга тема.
Околу темава би издвоил дека главни причини за инфлацијава се :
1.порастот на нафтата
2.Сушата минатата година на цели региони и недостатокот на храна од секој вид.
3.Легот од предвидената 3% инфлација и 6% раст(????)
4.Реалната потреба од депрецијација на денарот.
Имам и едно прашање, дали го оправдувате монетарното сидро???
Поздрав
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:37
Originally posted by Tourmented Soul Tourmented Soul напиша:

Браво до двајцата, искрено ме воодушевивте.Вакви теми ни се потребни на овој подфорум, и вакви членови.Се гледа дека и двајцата сте добри студенти, би се вклучил во расправата околу инфлацијата, но прво би ви указал на некои работи.
Прво,аналитичар, странските непријавени пари мозат да ја зголемат ефективната побарувачка (што според Кејнз-дрзи да ја стимулира инфлаторната спирала, но овде најблагонаклонето би ти сугерирал дека увозните бариери се толку слободни скоро минорни така да нема потреба од паника дека паричните фондови би ги надминале стоковните фондови на долг рок). Така да твоето мислење дрзи , особено на краткорочен план и поради фактот што овие пари не се влозуваат во капитални туку во потрошувачки добра.За компарација-платниот дефицит на САД е огромен, но тоа не е страшно бидејки произлегува од инвестиции во таа прегреано коњуктурна економија.
Второ,томсасо, искрено си малку подобар од аналитичар,но сепак имам една примедба и кон тебе. Стагфлацијата означува рецесија, пораст на невработеноста и пораст на инфлацијата.Кај нас тоа не е случај.Економија не мозе да биде 17 години во рецесија.Станува збор за крајно неразвиено трустно подрачје каде не е достигнат некој левел на развиток, а сепак има инфлација. Така да ова е класичен пример на инфлација во услови на неразвиеност. Не постои рецесија - пошто немало полет на економијата оддавна. Да не речам од електрификацијата во 50-тите.
Мое скромно мислење е дека инфлацијата во никој случај не е лош монетарен феномен.Пр. Милтон Фридман бараше во уставот на САД таа да биде годишно програмирана на 3%.Мене повеке ме плаши тоа што, доколку не се тие свези приливи на ефектива, платниот биланс на нашата земја би крахирал.Албанското малцинство тука има огромен придонес кон нашата економија со дознаките од странство, но тоа е веќе друга тема.
Околу темава би издвоил дека главни причини за инфлацијава се :
1.порастот на нафтата
2.Сушата минатата година на цели региони и недостатокот на храна од секој вид.
3.Легот од предвидената 3% инфлација и 6% раст(????)
4.Реалната потреба од депрецијација на денарот.
Имам и едно прашање, дали го оправдувате монетарното сидро???
Поздрав


Е свака ти част мајсторе.. доста експертско размислување. Само не ме сфати што сакав баш да кажам со стагфлацијата, нам и те како ни требаше откочување на инфлацијата од тие глупави 3%, ама не на ваков начин, и самиот потврди дека се работи за стагфлација кога како прва причина ја наведе нафтата, што само по себе делува рецесивно за земја како нас која нема нафта и воопшто е многу слаба на енергетски план така да и евентуална супституција испаѓа од игра. Секако дека ќе има пад на порастот на БДП годинава, само ќе осани на статистичарите да проценат зошто... дали од стегањето на монетарниот ремен за да се подзаузда инфлацијата или пак она кое што мене ми изгледа по реално нафтениот шок кој е рецесивен.

Во врска со монетарното сидро не го оправдувам воопшто нас баш ни треба сега еден микс - лабава монетарна и стандардна дури и подзатегната фискална политика, ама проблемот што како што знаеш пред едно 17тина години бевме на работ од бездната викана хиперинфлација, дел од стравот исчезна, ама верувај не е баш комплетно сменето раководството на економските субјекти со луѓе кои не виделе 2000% инфлација. Еве гледаме и сега што се случува, како тој страв од она што било пред 17 години создава дополнителни проблеми оти мнооогу брзо и многу силно луѓето ги градат инфлаторните очекувања, а со тоа ја хранат инфлацијата.
И дополнително инфлаторните очекувања се засилени од фактот што инфлацијата удира на нужните добра, а кај нас е сиромаштија и поголемиот дел од луѓето, најголем процент од парите ги трошат на нужни добра.
Кога јас би ги влечел конциите, би ја откочил монетарната политка 2014, на 20 години од големата инфлација.. верувам дека тоа е пооптимално време како би ги ублажил инфационите очекувања. А дотогаш, ќе трајме под вода, ама мора, не одат работие инстант во економијава...
хаха баш ми текна, медиумите го исмејуваа ташкоќ кога даде една сосем реална проценка дека 2040 ќе бидиме солидно развиени, што е гола вистина.


Фридман го поштовам, има човекот одработено добри концепти, ама економијата не е нешто монотоно според мене, тоа е нешто динамично каде што не можеш туку така да делуваш до толку превентивно, често треба одкако ќе се случи нешто да се лечи, а не превентивно да се делува. Така да ако би утврдила америка правила за пораст на монетарните агрегати, или би заостанала за разлика од светот поради недостиг на соодветно зголемување на монетарната маса, или пак би се случувале одредени изнендавања како она во седумдестетите... едноставно ми изгледа невозможно тоа поради што антиципирањето на појавите во економијата е поврзано со антиципирањето на размислувањата на луѓето што е еднакво на невозможно.
Кон врв
analiticar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај analiticar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 12:00
Za da ja vratam temata vo svojot pravec kako sto e nasocena da se dava mislejna, moram po se izgleda    replikantite da gi naucam na eden princip koj sekoj student odnosno lice koe vrsi vakvi analizi mora da gi znae a toa e
    NACIN NA RAZGLEDUVAJNE - ODNOSNO PROUCUVAJNE NA RABOTITE I NACIN NA DAVAJNE NA ZAKLUCOCI ZA RAGLEDANOTO
-toa e materija koja se uci na predmet koj se zanimava so filozofija*

jas ke iznesam samo del
   RABOTITE SE ANALIZIRAAT ODDELNO
kako sto se podeleni po nekoi svoi svojstva
pr:deluvajne vo ekonomijata biznisot so:
     NAFTA,HRANA,USLUGI ITN
nikogas ne treba da se mesaat edni so drugi za vreme na ANALIZIRAJNETO so cel da se dobijat tocni rezultati TOA E ISTO KAKO VO ELEKTRONIKA DA SOBIRAS
MOJKNOST SO STRUJA PA SO KAPACITET PA SO OTPOR SO INDUKTIVITET I NA KRAJ SO RESENIETO DA MAVTAS PRED JAVNOSTA I DA KAZUVAS KOLKU SI PAMETEN za zal toa kaj nasiov nepismen narod i da se sluci nikoj nema da primeti
A STO SE ODNESUVA DO KOLOTO STO KE GO SOSTAVIS
SO TAKVITE PRESMETKI JAS VI GARANTIRAM DEKA TOA KE EKSPLODIRA
toa se slucuva i so nasive ekonomisti kako na forumov taka i   vo drzavata
    

SEGA DA POCNIME OD POCETOK SO TEMATA I DA IZNESEME MISLEJNE ZA VLIJANIETO VO EKONOMIJATA NA DELOT ZA KOJ JAS JA POCNAV TEMATA
     i za da bidam pojasen ke se povtoram so nekoi raboti no sega ke izlozam na poednostaven nacin zasto gore poopsirno imam napisano

imame slucaj

VLEZ NA PARI VO DRZAVATA
PROFITIRAJNE OGROMNO NA POEDINCI SO TIE PARI
80 POSTO OD PARITE PRATVORAJNE VO DANOK
I PODELBA NA PARITE OD DANOKOT POMEJDZU TRI FAKTORI
-profiteri,vladina mafija,i bankari-licata stanuvaat   milijarderi na toj nacin{vo drzavava imame slucaj na tolku bogati lujdze}
   ZAKLUCOK
NAMESTO TIE PARI DA GI VLOZAT VO RAVOJNI KREDITI     
TIE GI PRENASOCUVAAT NA SVOI SMETKI I SO POMOS NA TIE PARI JA UPRAVUVAAT POLITIKATA VO DRZAVATA
so plajcajne na partiski vojnici

OVA AKO NE MOZETE DA GO RAZBERETE KAJ MENE VO SELO SE BARAAT KOZARI MOZETE TAMU DA SE VRABOTITE
ZASTO ZA VAS PO SE IZGLEDA   EDINSTVENO RABOTNO MESTO VO KOE KE RABOTITE PROFESIONALNO E TOA{mala    
zafrkancija}
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 14:46
чекај чекај сеа.. ова што го кажа последново ти е муабет за пред кооперација...муабети од типот на "го крадат народот"; "кај нас има мнооогу богати и сиромаштија, треба да му се земат парите на богатите да му се дадат на сиромасите"- прво ова се муабети пред се не добро формулирани за да бидат сватени сериозно поради недостигот на аргументи. А второто е веќе комунистичка филозофија, поточно тука комунизмот и капитализмот се блиски, ако државата ги зема парите од едни и ги дава на други? па зарем не е тоа нешто како експрпорпирјацијата?? .. без разлика, ова плачење на нардот не е нешто што треба да се зема за сериозно, пред се поради комунистичкиот начин на размислување кај народот, тие сите гледаат кој вози најубава кола и плукаат по него, не гледаат да работат нешто за утре и тие да возат таква кола, па бараат начини да докажат како таа кола која ја вози некој не ја вози оти е поспособен од нив туку дека на нечесен начин е спечалена. Не дека нема корупција, имало, има и ќе има... тоа не умира, ама не е во ред и она народот во целина што го размислува... Требаат уште едно дваесетина години да се промени тој комунистички начин на размислување. Трагично е што 18-19 год моја генерација размислуваат слично како тебе и многу други, односно по цело време се преокупирани со богатството на богатите, а многу малце со нивната беда.

мене ме иритира погоре како што ќе видиш кај што викаш дека инфлацијата ни ја креваат странците кои носат пари тука и за тоа си доби соодветен одговор.


и она што го кажа на почеток за принциипот ceteris paribus, да така е , ама не е ова црно бело, не е едноставно да се оделат поединечните влијанија на една појава, и ако се одделат прашање е со каква точност ќе се оделат.
Кон врв
analiticar Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај analiticar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 04:47
vo stranstvo za da stanes kapitalista potrebno e da stedis 100 god.   a kaj nas treba samo da krades i da vikas deka povejke nesi komunista tia razmisluvajna ce si gi cuvas za vo partija vmro delikventska a sto se odnesuva do stranskite pari jas dobro obrazloziv vo koj slucaj tie mozat da dovedat do inflacija
Кон врв
Tourmented Soul Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tourmented Soul Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 21:32

чекај чекај сеа.. ова што го кажа последново ти е муабет за пред кооперација...муабети од типот на "го крадат народот"; "кај нас има мнооогу богати и сиромаштија, треба да му се земат парите на богатите да му се дадат на сиромасите"- прво ова се муабети пред се не добро формулирани за да бидат сватени сериозно поради недостигот на аргументи. А второто е веќе комунистичка филозофија, поточно тука комунизмот и капитализмот се блиски, ако државата ги зема парите од едни и ги дава на други? па зарем не е тоа нешто како експрпорпирјацијата?? ..

ЛОЛ - сосем на место реплика томсасо.Ми се бендисвит како размислуваш. Мислам дека аналитичар не е баш на нашава фреквенција , ама во ред е. Негова е темата, малку без предметна, малку му додадовме дух јас и ти.Според мене најнеопходно решение е денарот да се девалвира на 110-120 ден по евро- а за заштита не банките и замрзнување на кредитниот мултипликатор(а со тоа и штедовниот) кредитите да ги номинираме во швајцарски франци. Франко се показа како доста стабилна валута - не флуктуирала повеке од 10% плус минус.Монетарната власт, со порастов на каматите на благајничкиве записи превзема краткорочни но салто мортале ад хок мерки. Дали нас ни треба то во услови на моргиџ системски кризи во САД???
Многу работи во земјава треба да се сменат...од корен.Немаме кадар. Барем не доволно школован. А ми се бендисвит твојот став околу монетаризмот и послободната инфлација.
А за аналитичар - еден „Златен Даб„ од мене...ЛОЛ
Поздрав момци & keep up with the good work!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.