IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Верници и неверници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Верници и неверници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:23
Blue - ne stanuva zbor za greshnici, a za ateisti vo osnovnoto prashanje... aj vratete se na tema, kje treba cela vecher da brisham...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:26
сори само уше ова големо%20гушкање за зидарски
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 12:01
Па Анакин јас гледам дека ти го прочита насловот и одма се фрли на жалење, не ни прочита што всушност насловот означува. А и откако го прочита мојот прв пост, тебе пак не ти се разбистрија работите. Сегашниот наслов не одговара на темата, а доколку ти сакаш да поставиш нова тема никој нема да те спречи во тоа.
Значи на отварање на оваа тема ме испровоцира однесувањето на верниците, т.е. оние што се нарекуваат верници! Гледам на форумов, најчесто муслиманите го прават тоа, ќе се најдат дека се од иста религија и одма БРАТ, БРАТ си велат. Одма се спремни да гинат еден за друг, без притоа да се запрашаат "дали вреди да го почитувам другиот што се нарекува муслиман?". Од друга страна, кога пред некој верник имам изјавено дека сум атеист, веднаш почнуваат да ме убедуваат како тоа било лошо за мене, како требало да најдам верба во Бога затоа што во спротивно животот ќе ми немал смисла, бла бла бла. Дури ме имаат наречено зол, неморален, само затоа што сум атеист. Ете тоа е причината за насловот на темата да биде како што беше - Што е подобро, добар неверник или лош верник. Не беше тоа квалификација за сите неверници дека се добрни, ниту дека сите верници се лоши.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 12:06
Истовремено го молам зидарски да го врати оригиналниот наслов, затоа што мојот прв пост е продолжение на насловот. Вака му фали цела реченица.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 14:04
Tofu... se mislev dosta okolu naslovot na ovaa tema, ushte pred da pishe Anakin imav problem so toa... neka da objasnam zoshto go smeniv...
Ovde na forumov imame osnovno pravilo deka treba da ima tolerantnost... kon site. Ateistite ne se vernici i ne pripagjaat kon niedna religija, no sepak, mozhe da gi smetame za edna od grupite na forumov - pravoslavni, protestanti, muslimani, ateisti...
Dokolku ja ostavam temata vo forma "dobar nevernik, losh vernik" - toa e kako da ostavam tema "dobar hristijanin, losh musliman". Toa ne mozham da go dozvolam, zatoa shto prvo e navredlivo za ednite, dava prostor za tenzii. Osven toa - imashe konkretna zhalba od chovek koj pripagja na taa grupa - i jas sepak moram da gi pochituvam i negovite (ne)verski chuvstva. Od istata gledna tochka trgnav koga go promeniv naslovot - iako sum sosema svesen deka ne odgovara na tvoeto prashanje sosema... zatoa - predlozhi drug naslov, no onaka kako shto beshe formuliran na pochetokot, ne bi sakal da stoi.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 14:12
Originally posted by tofu tofu напиша:

Па Анакин јас гледам дека ти го прочита насловот и одма се фрли на жалење, не ни прочита што всушност насловот означува. А и откако го прочита мојот прв пост, тебе пак не ти се разбистрија работите. Сегашниот наслов не одговара на темата, а доколку ти сакаш да поставиш нова тема никој нема да те спречи во тоа.
Значи на отварање на оваа тема ме испровоцира однесувањето на верниците, т.е. оние што се нарекуваат верници! Гледам на форумов, најчесто муслиманите го прават тоа, ќе се најдат дека се од иста религија и одма БРАТ, БРАТ си велат. Одма се спремни да гинат еден за друг, без притоа да се запрашаат "дали вреди да го почитувам другиот што се нарекува муслиман?". Од друга страна, кога пред некој верник имам изјавено дека сум атеист, веднаш почнуваат да ме убедуваат како тоа било лошо за мене, како требало да најдам верба во Бога затоа што во спротивно животот ќе ми немал смисла, бла бла бла. Дури ме имаат наречено зол, неморален, само затоа што сум атеист. Ете тоа е причината за насловот на темата да биде како што беше - Што е подобро, добар неверник или лош верник. Не беше тоа квалификација за сите неверници дека се добрни, ниту дека сите верници се лоши.


tofu prijatele
znam deka namerata ti bila naj naj naj i ja pozdravuvam
no protiv ovoj naslov se borev cela nedela pred tri meseci
nebiva vo nalovot da sum losh po difolt
pa dzabe da ispraveme krivi drini vnatre vo temata koga neslovot ne pravi pomaluvredni



Изменето од anakin - 14.Март.2008 во 14:13
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 14:35
Ок ве разбирам. Нека стои како што е, па спомнато е во постовите што како било, мислам дека нема да им забуни. Поздрав до двајцата
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 00:36
Vo poslednive nekolku meseci imav prilika da zapoznaam edna dobra licnost,koja e ateist.
Ama vistinska ateistka!!!

Mnogu e interesno so takvi luge. Sekogas si diskutirame na temata povrzana so veruvanjeto. I interesno e so ateistite, ili barem so mojata prijatelka, toa sto go pocituva moeto veruvanje. ne se ubeduvame dali e pogresno, koj Pratenik ova ili ona, ednostavno zboruvame za veruvanjeto.

Poveketo t.n. ateisti koi gi poznavav porano, sfativ deka se atisti oti taka im e polesno vo zivotot. No vistinsktie atisti imaat cela filozofija so sebe.

Ete ako mojata prijatelka cita, ako naletuva na forumov ja pozdravuvam, i i posakuvam uspeh utre
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 02:42
Originally posted by tofu tofu напиша:

Гледам на форумов, најчесто муслиманите го прават тоа, ќе се најдат дека се од иста религија и одма БРАТ, БРАТ си велат. Одма се спремни да гинат еден за друг, без притоа да се запрашаат "дали вреди да го почитувам другиот што се нарекува муслиман?".
Vredi i toa nema da go doznaes se dodeka ti se rabotite haoticni i bez odredena orbita ti talkaat po glavata!
 
Од друга страна, кога пред некој верник имам изјавено дека сум атеист, веднаш почнуваат да ме убедуваат како тоа било лошо за мене, како требало да најдам верба во Бога затоа што во спротивно животот ќе ми немал смисла, бла бла бла.
Veruvam deka ova bla bla e nesto sto toj vernik iskreno go kazal, a sto ti ne treba da go spomnes kako nesto loso. Naprotiv! Tuka se gleda doblesta na vernikot koj nasol mir vo svojata vera i ti go posakuva istiot mir i dusevna blagosostojba i na tebe. a tvoe e bez mnogu zabeleski da odbies, ako vekje ne prifakjas!
Дури ме имаат наречено зол, неморален, само затоа што сум атеист.
Ova go citav. Covekot ubo ti objasni. Ne rece taka ni za tebe ni za sekoj ateist, tuku za prirodata na takvite koi ne veruvaat nisto i ne pocituvaat nisto.... a ako se najde vo toa, togas, ne ti dolzi nikoj izvinuvanje!
 
Znaj deka imas prijateli megju muslimanite, pa gledaj da si gi socuvas i zadrzis!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 02:43
Sto ima utre?збунетост
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 22:38
Originally posted by temimi temimi напиша:

Originally posted by tofu tofu напиша:

Гледам на форумов, најчесто муслиманите го прават тоа, ќе се најдат дека се од иста религија и одма БРАТ, БРАТ си велат. Одма се спремни да гинат еден за друг, без притоа да се запрашаат "дали вреди да го почитувам другиот што се нарекува муслиман?".
Vredi i toa nema da go doznaes se dodeka ti se rabotite haoticni i bez odredena orbita ti talkaat po glavata!

 

Од друга страна, кога пред некој верник имам изјавено дека сум атеист, веднаш почнуваат да ме убедуваат како тоа било лошо за мене, како требало да најдам верба во Бога затоа што во спротивно животот ќе ми немал смисла, бла бла бла.

Veruvam deka ova bla bla e nesto sto toj vernik iskreno go kazal, a sto ti ne treba da go spomnes kako nesto loso. Naprotiv! Tuka se gleda doblesta na vernikot koj nasol mir vo svojata vera i ti go posakuva istiot mir i dusevna blagosostojba i na tebe. a tvoe e bez mnogu zabeleski da odbies, ako vekje ne prifakjas!

Дури ме имаат наречено зол, неморален, само затоа што сум атеист.

Ova go citav. Covekot ubo ti objasni. Ne rece taka ni za tebe ni za sekoj ateist, tuku za prirodata na takvite koi ne veruvaat nisto i ne pocituvaat nisto.... a ako se najde vo toa, togas, ne ti dolzi nikoj izvinuvanje!

 

Znaj deka imas prijateli megju muslimanite, pa gledaj da si gi socuvas i zadrzis!



PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 09:32
Забегувам некогаш со мислите и драго ми е кога ќе ме опоменат, онака ме враќаат во нормала. Само да се извинам за ненамерните навреди што ги кажав и да спомнам дека ми се многу драги оние што ги запознав во последно време и не би сакал во никој случај да ги повредам ниту директно, ниту индиректно напаѓајќи ја нивната религија.
Поздрав до Мекка اانا اعتذر عن كلامي ليست موجهه اليك   انت عظيم, темими и до Аиша, блазеси и на твојата пријателка, сугурен сум дека е среќна што те познава.

Изменето од tofu - 17.Март.2008 во 14:04
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.