IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Блиц и други видови расвета
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Блиц и други видови расвета

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Блиц и други видови расвета
    Испратена: 01.Март.2008 во 21:19
Не ми текна друг наслов, па го лупнав овој.
Се мислам веќе неколку дена кај да поставам едно прашање.

Како можам да поврзам повеќе блицеви (3-4) на апарат кој нема pc-sync терминал?

Знам дека има адаптери кои од hot-shoe прават sync терминал, ама што потоа.

Фала
Поздрав

Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 21:55
Zavisi kakvi se blicevite, obicno studiskite blicovi moze da se trigeriraat so drug blic (na prvo svetnuvanje). Taka da ako imas pc-sync na nego povrzi eden blic, a drugite ke se trigeriraat spored nego, istoto moze da go postignes i so blic na aparatot - dokolku moze da se podesi da svetka samo ednas.

Drug nacin na sinhroniziranje e so radio vrska, treba na aparatot da stavis predavatel, a na site drugi blicevi priemnik - najpoznati se pocketwizards.
Sony A900; Carl Zeiss 1,8/135; Tamron 2,8/90; Minolta 1,4/50; Sony 2,8/20
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 22:16
Читав за тие покет визард дека се добри. Ама и изгор скапи.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 22:35
Mickey, фала за информациите. Веќе нешто читав на нет, но како да не најдов одговор за некои работи.

Всушност, првата опција ти што ја спомна (ако мислише на конекција преку инфра-црвени зраци) мислам дека е ограничена со тоа што мора да се „гледаат“ блицевите.
Радио врската е скапа кога станува збор за покет визард. Најдов на нет некои радио окидачи ПТ-40 од Кина (предавател и приемник за 20$), ама освен во Америка, не можам да ги најдам на друго место.

Мене повеќе ме интересира поврзување со кабел (радио врска е супер, ама е скапо).
Дали преку еден апарат може со помош на кабли да се поврзат повеќе блицеви?
Дали таквиот начин на поврзување има влијание врз апаратот (да не рикне од многу блицевиголема%20насмевка)?

Во секој случај, би било интересно да ги најдам тие кинеските окидачи. Многу ме интересира колку би коштале во Европа.

Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:10
Vojkan, kako ke povrzesh kabel koga velish deka nemash PC-sync terminal.

Ako tvojata kamera ima vgraden blic mozhesh da go koristish nego za da gi trigera drugite blicevi, Se prodavaat mali fotoosetlivi trigrri (toa se eftini neshta) koi davaat konekcija za blicovite koga ke bidat osvetleni so blic. Vo vakov sluchaj blicot na kamerata treba da go stavish vo manuelen mode i da go namalish negoviot output do onaa silina koja ke bide dovolna da gi vkluchiva fotoosetlivite trigeri, a nema da vlijae so svojata svetlina vrz objektot na slikanjeto.

Inaku, kineskite radio kontroleri se dobri.

Изменето од Zoran K - 02.Март.2008 во 02:53
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:53
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 02:56
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

Linkнамигнување


Tokmu na niv mislev. Gi imam probano i navistina se OK, neka ne ve zalazhuva cenata. Ako se koristat ovie modeli mozhe trigerot da se stavi na mestoto predvideno za nadvoresen blic i trigeruvanjeto ke go pravi koga ke dobie impuls od kamerata. Priemnikot se zakachuva so kabel za rasvetnoto telo.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 07:31
Фала.
И јас најдов линк од една продавница.
http://www.gadgetinfinity.com/home.php?cat=274

Зоран, мислев на hot-shoe 2 pc-sync адаптер (погоре напишав).
http://www.bhphotovideo.com/c/product/89979-REG/Hama_HA_6951_Hot_Shoe_Adapter_1.html


Инаку, јас сега немам ни hot-shoe, ни pc-sync. Никаде не напишав дека јас имам таков апарат, туку дека ме интересира како може да се поврзе. Општа информација. За да знам што да правам кога би купил апарат кој ќе има едно од двете и за да не губам време.

Во секој случај фала за информациите. Тие V2(s) мислам дека се најдобрата варијанта за тие пари. Иако не е лошо да се има и план Б (поврзување со кабел), нели?

Поздрав




Изменето од Vojkan - 02.Март.2008 во 07:34
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 07:58
Jas si napraviv opticki trigeri od solarna kelija, funkcioniraat super, osven na jako direktno sonce. Cena na izrabotka digitron 100 den, delovi 80 den, blic tumax od zelen pazar 500 den.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 14:33
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:


Фала.И јас најдов линк од една продавница.http://www.gadgetinfinity.com/home.php?cat=274Зоран, мислев на hot-shoe 2 pc-sync адаптер (погоре напишав).http://www.bhphotovideo.com/c/product/89979-REG/Hama_HA_6951_Hot_Shoe_Adapter_1.htmlИнаку, јас сега немам ни hot-shoe, ни pc-sync. Никаде не напишав дека јас имам таков апарат, туку дека ме интересира како може да се поврзе. Општа информација. За да знам што да правам кога би купил апарат кој ќе има едно од двете и за да не губам време.Во секој случај фала за информациите. Тие V2(s) мислам дека се најдобрата варијанта за тие пари. Иако не е лошо да се има и план Б (поврзување со кабел), нели?Поздрав


Toa se tie radio-trigeri za koi zboruvav. Go imam onoj set koj e prikazhan vtor po red. Raboti super i ne sum imal nikakov problem so nego. Rebrendan pod drugo ime vo Toronto se prodava za $100.

Inaku, jas bi ti peporachal da koristish radio transmisija vmesto kabel bidejki po ovaa cena na radio sistem ne se isplati da kupuvash kabli, nema da imash zhici preku koi postojano ke se sopnuvash ili preskoknuvash i ne ke imash problemi so konekciite i kinenjeto na kablite.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 19:34
Originally posted by itan14 itan14 напиша:

Jas si napraviv opticki trigeri od solarna kelija, funkcioniraat super, osven na jako direktno sonce. Cena na izrabotka digitron 100 den, delovi 80 den, blic tumax od zelen pazar 500 den.


itan-daj spodeli znaenje  :-)
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 19:52
da se vratam od Tirana, sleduva upatstvo
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 20:05

Od www.bmfoto.co.yu/:

Weifeng PSS-02 Photo sensor




za 10 Euros



i ist so Photosensor

Weifeng PSS-04 Photo sensor




za 12 Euros

голема%20насмевка


Pozdrav

Igor



Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 22:33
Igor, si go probal Weifeng PSS-04 Photo sensor?

mene mi kaza covek sto go probal deka so canon blic ne funkcionira :(
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.