IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Биста на Александров во Велес???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биста на Александров во Велес???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:10
Originally posted by дуле дуле напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=Yq4GMl1j5zg
http://www.youtube.com/watch?v=asfECArihA4

Зошто се срамите од Тодор Александров?


Не се срамиме од Тодор Александров, ама таа биста е крената од човек кој ја негира македонската нација.
И што е најтрагично, натписот на бистата е на бугарски јазик..
Бистата оди во неповрат во понеделник
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:18
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=Yq4GMl1j5zg
http://www.youtube.com/watch?v=asfECArihA4

Зошто се срамите од Тодор Александров?


Не се срамиме од Тодор Александров, ама таа биста е крената од човек кој ја негира македонската нација.
И што е најтрагично, натписот на бистата е на бугарски јазик..
Бистата оди во неповрат во понеделник

Ни видим разлика во изписването:
Тодор Александров (Bg)= Тодор Александров(Mk)
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:25
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=Yq4GMl1j5zg
http://www.youtube.com/watch?v=asfECArihA4

Зошто се срамите од Тодор Александров?


Не се срамиме од Тодор Александров, ама таа биста е крената од човек кој ја негира македонската нација.
И што е најтрагично, натписот на бистата е на бугарски јазик..
Бистата оди во неповрат во понеделник

Ни видим разлика во изписването:
Тодор Александров (Bg)= Тодор Александров(Mk)
 
STAJ SI NAOCHARI!  намигнување
 
 
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:27

По повод урването на бистата еве што е казал Божидар Димитров:

Много жалко. Не знам кой провокира всичко това. Но такава масирана и озлобена антибългарска кампания не е имало през последните 15 г. На 1 март в Струмица имаше организиран концерт. Но определени кръгове тръгнали да заплашват българите. И от 3000 нашенци на концерта се появиха около 200. Имаше хора, които записваха с видеокамери кой влиза в залата.
А Тулевски тръгнал да пише срещу България. Много жалко. Съдържател на публичен дом има по-интелигентен език от македонския журналист!
И в тази ситуация на 5 март македонският президент идва в България и ще се моли на българския си колега да подкрепим страната му за членство в ЕС! Македония да се прекръсти на Югозападна България. Тогава гърците ще я признаят, без да настояват за прилагателно като Горна или Демократична.

http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-03-03&article=224075
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:29
Originally posted by дуле дуле напиша:


По повод урването на бистата еве што е казал Божидар Димитров:

Много жалко. Не знам кой провокира всичко това. Но такава масирана и озлобена антибългарска кампания не е имало през последните 15 г. На 1 март в Струмица имаше организиран концерт. Но определени кръгове тръгнали да заплашват българите. И от 3000 нашенци на концерта се появиха около 200. Имаше хора, които записваха с видеокамери кой влиза в залата.
А Тулевски тръгнал да пише срещу България. Много жалко. Съдържател на публичен дом има по-интелигентен език от македонския журналист!
И в тази ситуация на 5 март македонският президент идва в България и ще се моли на българския си колега да подкрепим страната му за членство в ЕС! Македония да се прекръсти на Югозападна България. Тогава гърците ще я признаят, без да настояват за прилагателно като Горна или Демократична.

http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-03-03&article=224075



Мене ич не ми е гајле што кажал Божидар Димитров....
Го поздрави Васко Ефтов, му ја еба мајката татарска во Софија.....


А овој копуков што ми го цитираш, знаеш колку е полн со омраза спрема македонците, тоа е едно чудо.....
Кога го гледав, кога имаше интервју со него, во очите можев да му го видам тоа....
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 07:56
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:


По повод урването на бистата еве што е казал Божидар Димитров:

Много жалко. Не знам кой провокира всичко това. Но такава масирана и озлобена антибългарска кампания не е имало през последните 15 г. На 1 март в Струмица имаше организиран концерт. Но определени кръгове тръгнали да заплашват българите. И от 3000 нашенци на концерта се появиха около 200. Имаше хора, които записваха с видеокамери кой влиза в залата.
А Тулевски тръгнал да пише срещу България. Много жалко. Съдържател на публичен дом има по-интелигентен език от македонския журналист!
И в тази ситуация на 5 март македонският президент идва в България и ще се моли на българския си колега да подкрепим страната му за членство в ЕС! Македония да се прекръсти на Югозападна България. Тогава гърците ще я признаят, без да настояват за прилагателно като Горна или Демократична.

http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-03-03&article=224075



Мене ич не ми е гајле што кажал Божидар Димитров....
Го поздрави Васко Ефтов, му ја еба мајката татарска во Софија.....


А овој копуков што ми го цитираш, знаеш колку е полн со омраза спрема македонците, тоа е едно чудо.....
Кога го гледав, кога имаше интервју со него, во очите можев да му го видам тоа....
 
VLADE...SREKA SHTO I OVIE TUKA SHTO SE MAFTAAT NEMOZEME DA GI VIDIME - inache ke bevme "prijatno" iznenadeni, kolku se "fini".  голема%20насмевка
 
 
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 12:27
Турко-монголиве креваат споменици само за еден ден да стојат (или два)...криво ми е што не бев викендов во Велес,ке пробав да организирам некаков напад да ја демолираме бистата или нешто слично (сепак,велешани се мирен народ,затоа блгариве се фураат таму)

Ај да го видам шупакот к*ракачанов да дојде во Скопје и да го прави тоа...намигнување
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 13:51
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Турко-монголиве креваат споменици само за еден ден да стојат (или два)...криво ми е што не бев викендов во Велес,ке пробав да организирам некаков напад да ја демолираме бистата или нешто слично (сепак,велешани се мирен народ,затоа блгариве се фураат таму)

Ај да го видам шупакот к*ракачанов да дојде во Скопје и да го прави тоа...намигнување
 
Слушам свршена била работата ....сепак Велешани не биле толку мирни намигнување
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 13:57
Знам делфин,слушнав и јас,ама тоа беше закажано уште од саботата од Аце Коцевски.Сепак попаметно ке беше да биднеше демолиран уште истиот ден,но бидејки не се урива нели во сабота и недела (или нешто така беше) криво ми е што не се организирале млади да го урнат насила,а за насобраните во дворот на бугароманот...хммм...ланскиот рецепт од Скопје кога дојдоа татарите за Мара Бунева ми изгледа идеален...им организиравме “достоен пречек“ намигнување
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 14:22
Во право си
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 15:57
 Srusena e Sramnata Bista
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 16:34
Побарав на Интернет и видете што се најдов..за оваа личност историска личност..
Значи ..тој бил Македонец по род..а понатаму пишува се..или пак скоро се...
Па ..ајде да се продискутира овде..дали сево искажано и напишано е точно..или е сепак само делумично точно..???

http://www.britannica.com/eb/article-9042560/Internal-Macedonian-Revolutionary-Organization#29293.hook
http://listserv.buffalo.edu/cgi-bin/wa?A2=ind9605c&L=makedon&P=1595
http://www.gate.net/~mango/Aleksandrov1.html
http://acelav.tripod.com/id2.html
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80_%D0%90%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2

намигнувањеголема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 16:44
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

Знам делфин,слушнав и јас,ама тоа беше закажано уште од саботата од Аце Коцевски.Сепак попаметно ке беше да биднеше демолиран уште истиот ден,но бидејки не се урива нели во сабота и недела (или нешто така беше) криво ми е што не се организирале млади да го урнат насила,а за насобраните во дворот на бугароманот...хммм...ланскиот рецепт од Скопје кога дојдоа татарите за Мара Бунева ми изгледа идеален...им организиравме “достоен пречек“ намигнување




Тоа требаше повеќе од сигурно да се случи, но има една друга работа. Тоа никој не се сети да запраша, дали властите ќе удреа по нашите или по бугаите, или пак ќе дозволеа ќуќата на екстремистот Каров да лета во воздух што во овој случај е повеќе од реално.
Да, на чија страна ќе беше власта????????????

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 16:57

Непознати сторители ја урнале бистата на Александров

03.03.2008 12:43  - МИА

 

 

Во текот на минатата ноќ непознати сторители ја урнале вчера поставената биста на контроверзниот револуционер Тодор Александров.

Локалната самоуправа претходно најави дека уривањето на постаментот и бистата е закажано за утре со асистенција на полицијата.

Како што е познато Здружението на Бугарите од Македонија, Македонската патриотската организација од САД и бугарската ВМРО-БНД, вчера во дворот на велешанецот Драги Каров организира свеченост, на која со бугарски и партиски симболи беше откриена бистата на Тодор Александров.

Вчерашниот настан предизвика револт меѓу велешани кои побараа од градоначалникот да бидат преземени итни мерки за отстранување на овој, како што изјавија, „голем срам за Велес“.

Градоначалникот Коцевски информираше дека во текот на денов надлежната приватна фирма избрана на тендер за уривање и органите на општината треба да ги обезбедат потребните документи и дозволи за интервенција на приватен имот, а во текот на утрешниот ден со асистенција на полицијата и постаментот и бистата ќе бидат отстранети.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.