IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Депресијата и Религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресијата и Религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 14:35
DALI SE CHUVSTVUVATE DOBRO?tamu kade ste i toa sto go pravite tamu.postavete si go ovaa prashanje i dajte si odgovor,venash po dadeniot odgovor c'e znaete od kade da ja resh*te depresijata.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:26
И еве да се запрашаме ... секој си знае зашто би бил депресивен но дали вребата во Бога и надежта би му помогнала???
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:51

sekoj chovek vo nekoj period od svojot zhivot se chuvstvuva, bespomoshen, porazen, "full" so negativa energija,pesimist,,mozhebi kako rezultat na smrtta ne nekoj blizok, na finansiska zaguba, propushtena shansa, ili mozhebi razocaruvanje od rezultatite na ispitite,,

togash verbata vo Gospod,e od tolku ogromno znachenje za prodolzhuvanje so zhivotot, isto kolku sto e Oxygenot za Dishenjeto..

zboruvam od licna experience..
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 17:52
да да да и што ??? абе вербата у себе и добра и дефинирана реализација на проблемите а не  господ намигнување
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 19:25
Tattoo - vistinskata verba vo Boga sama po sebe nosi verba vo sebe...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 22:12
sustinskoto kaj depresijata e sostojbata na beznadeznost.Spored mislenjeto na psihijatrite religijata i duhovnosta se neiscrpen i neprecen izvor na nadez.
EvaAngelos toa voopsto ne znaci toa sto go tvrdis. Bas naprotiv toa se mnogu mokni zborovi i steta ako licnosta ne gi razbere.Iako jas gi pronajdov vo K*ranot toa e univerzalna vistina i ja poseduvaat drugite religii pa i noviot vid na religija:verba vo kosmickiot plan.Se odnesuva na minatoto i e odlicen lek protiv "zaglavenosta" vo minatoto(voodnos na negativni iskustva) i nostalgija za minatoto vo odnos na pozitivni iskustva. Znaci toa sto mi se slucilo, veke mi se slucilo i nema potreba da si ja cukam glavata "Why me!" tuku veruvamvo planot na Gospod za mene (ili spored nekoj vo kosmickiot plan). Ona sto mi se slucilo ne mozelo da me odmine
sto se odnesuva do drugiot del, mnogu luge taguvaat poradi propusteni sansi, ili dozivuvanja koi ne gi iskusile no jas veruvam deka: Ona sto me odminalo ne mozelo da mi se sluci
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 22:18
Originally posted by Tattoo Beauty Tattoo Beauty напиша:

И еве да се запрашаме ... секој си знае зашто би бил депресивен но дали вребата во Бога и надежта би му помогнала???


Ako si vernik, veruvam deka verbata vo Boga ke ti dade uteha, a ako si ateista toa sigurno nema da ima nikakva uloga.

Verbata, sama po sebe, ima golema motivaciska sila. Nekoj veruva vo sebe, nekoj vo Bog, nekoj vo Alah, nekoj vo Buda... Sekoj vleche duhoven potencijal spored bagazhot sto mu e daden od sredinata vo koja se rodil i vo koja zhivee i koj go prifatil kako svoe lichno ubeduvanje. Za nego, toa veruvanje e vistinskoto i drugo ne postoi. Sto e mnogu interesno, koga pravile istrazhuvanja okolu sluchaite na klinichka smrt, koga lugjeto se sekjavale sto im se sluchuvalo vo tie momenti, hristijanite velele deka go videle Isus, muslimanite velele deka se sretnale so Alah, a budistite so Buda. Ateistite velele deka videle nekoja svetlina bez nikakov odreden lik.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 23:59
ona sto verata ne uci e minlivosta na se.
eve edna vezba:napisete gi rabotite koi vi znacat vo zivotot,ubavite raboti za koi ste vrzani.napisete spisok i potoa recete:Se ova ke pomine
Potoa napisete gi rabotite koi vi precat,vi predizvikuvaat negatinvi cuvstva i recete:I ova ke pomine
problemot so negativnite emocii e sto se identifikuvame so niv.Zato kazuvame:Tazen\na sum! Depresiven\na sum!
Pravilno e:Custvuvam taga! ili Pominuvam niz depresivna faza!
Taa negativna emocija toa ne sum jas.Taa e minliva.
zamislete go neboto i oblacite.Oblacite se pojavuvaat, se zadrzuvaat nekoe vreme no i pominuvaat.Nie sme neboto a ne oblacite.
Normalno e da custvuvame taga,zagrizenost i.t.n
Zosto ako ne sme sposobni da pocustvuvame taga togas nema da mozeme ni da pocustvuvame sreka. Treba da im dozvolime na negativnite emocii da dojdat namesto da se plasime ili borime protiv toa. Da se nabljuduvame i ucime za sebe. Zosto se tie emocii prisutni?Sto e toa na sto treba da rabotam?
Negativnite emocii i iskustva ni se potrebni za da rasteme i da se razvivame. Kako koga bolkata e prisutna vo teloto i alarmira za nekoj problem taka i tagata.
Psihoterapijata moze da pomogne da rabotime na nekoi raboti no duhovnosta e onaa koja ne menuva, ni go menuva pogledot na nestata, svetot lugeto...
Aj da ne ve udavam odednas
Rekov deka mi se dopaga temava...
Do sledno citanje
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:44
Jas pak ke vi raskazham edna mnooogu ubava "story", na koja sto se sekavam sekogash koga sum "depressed",,se nadevam deka i na vas ke vi se dopadne..

Eden den Ucitelot mi rece da zemam edna casha voda, I tamu da stavam edna raka polna so sol vo vodata, pa potoa mi rece da ja ispijam.

“i kakov vkus imashe?-me prasha Toj..

“eeekkk,,,KATASTROFA”-mu odgovoriv jas..

Ucitelot se nasmea, i pobara od mene da zemam pak edna polna raka so sol, no ovoj pat da ja stavam vo ezero.
I posle toa, Ucitelot mi rece :

“Aj sega, ispij voda od ezeroto”

I otkako go storev toa sto ucitelot pobara od mene, on pak me prasha “Kakov vkus imashe”?

Mnogu Dobar-odgovoriv jas..

“A dali ja cuvstvuvashe vkusot na solta?”-me prasha on.

“Nee”-odgovoriv jas.

Togash ucitelot, sedna pred mene, I mi rece:”Bolkata na zhivotot e CISTA SOL”, ni poveke ni pomalku”. Kolicinata na bolkata vo zhivotot ostanuva Istata, tocno Istata. No, kolicinata na bolkata sto “nie ja cuvstvuvame”, zavisi od “container”-ot, vo koj nie ke go stavame”.

Znachi, koga sme vo bolka, edinstvenoto nesto sto mozhesh da napravish, e da go zgolemuvash tvoeto “sense”, na neshtata..zatoa,
PRESTANI DA BIDESH CASHA”, BIDI EZERO”!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:58
Mnou ubava prikazna Fantastichna Damo. Ova me potseti na edna sufistichka anegdota. Znam deka nashive muslimanski chlenovi ne gi pochituvaat sufistite, no bez obzir na toa...

Vo edna kafeana imalo nekolku lugje megju koi i eden sufist koj ruchal pred da go prodolzhi svojot pato. So vecherata imal i edna chasha vino. Koga toa go zdogledal vernikot sto sedel na masata do nego, go prekoril i mu rekol deka ne smee da pie alkohol.

Koga sufistot go prashal zoshto ne smee da pie, ovoj mu odgovoril deka toa e shtetno. Sufistot povtorno prashal, kako mozhe da bide stetna edna chasha vino? Odgovorot bil deka taka pishuva vo k*ranot i toa mora da e tochno. Ne smee da pie edna kapka alkohol.

Sufistot go prashal vernikot dali toj bi se napil od chashata, a ovoj vednash odgovoril "ne!". Potoa sufistot go prashal dali bi se napil ako chashata so vino bi bila isturena vo bure so voda? Vernikot po malu razmisluvanje povtorno rekol "Ne!". Tretiot pat sufistot go prashal dali bi se napil voda od ezeroto ako tamu se isturi chashata so vino? Vernikot zamolknal i ne rekol nishto.

- E, mili brate - mu rekol sufistot - ako si vistinski vernik, bidi vernik kako ezero, a ne kako chasha.

Изменето од Messenger - 02.Март.2008 во 02:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 01:51
Ova e izvadok od Knigata "Ne Tuguj" inaku za sega e edna od najprodavanite knigi, i e prevedena na poveke svetski jazici, se namerava da se prevede i na mak. Iskreno uzivajte vo nekoi od temite.



TVOJ DAN JE SAMO TVOJ

Covjece, kada osvanes, ne ocekuj noc. Zivjet ces samo ovaj dan, ne prethodni koji je prosao zajedno sa svojim dobrom i zlom, niti buduci koji tek treba da nastupi. Sunce ce te zasigurno grijati samo danas. Znaj da je citav tvoj zivot sadzran u jednom danu. Stoga, sve svoje misli podredi ovome danas, kao da si u njemu rodjen i da ces u njemu umrijeti. U suprotnom, tvoj ce zivot biti na raspucu izmedju opsesije za prosloscu, njenim brigama i nedacama, i ocekivanja buducnosti, njenih utvara, i strasnih opsjena. Svu svoju koncentraciju, zalaganje, kreativnost i trud usmjeri samo danu u kojem zivis. Danas moras skruseno obavljati molitve, podrobno citati i razumjevati k*r'an, temeljito izucavati, srcem zikr ciniti, biti umjeren u svim stvarima, pristojan u ophodjenju s ljudima, zadovoljan stecenim, brinuti o svom izgledu, i biti od koristi drugima.

U danu u kojem zivis, rasporedi svoje vrijeme. Od minuta nacini godine, od sekundi mjesece. U njemu posij dobro, liep primjer daj, trazi oprost za grijehe svoje, sjeti se Gospodara, za put na drugi svijet pripremi se. U ovom danu zivi sretno i radosno, spokojno i sigurno, budi zadovoljan opskrbom koja ti je data, svojom zenom, djecom, poslom, domom i znanjem, i polozajem na kojem se nalazis. "Ono sto ti dajem, uzmi i zahvalan budi." (el-E'raf, 144). Ovaj dan provedi bez tuge, nemira, srdzbe, mrznje i zavisti.

U svoje srce uklesi jednu recenicu i nek ti stalno bude na pameti : "Tvoj dan je samo tvoj dan." Kada jedes vruc i svjez hljeb danasnji, stetu ti nece pribaviti suh i prokisao ljeb jucerasnji, niti onaj sjutrasnji kojeg ocekujes.
Zasto zalis za jucerasnjom nepitkom vodom, i brines se za sjutrasnju, kada pijes slasnu i ugodnu vodu danasnju?

Ako u svoju dusu usadis nepokolebljivu i snaznu volju, ona bi prihvatila cinjenicu da "zivis samo danas". Tada bi iskoristio svaki trenutak ovog dana da sebe izgradis, iskorstis svoj talenat i svoj posao usavrsis. Zato kazi: "Lijepo cu kazivati samo za ovaj dan, necu psovati, grditi, nepristojno se izrazavati, ni ogovarati druge. Samo za ovaj dan kucu cu svoju srediti jer ne zelim nered i zapustenost, vec urednost i cistocu. Samo danas zivim, stoga cu paziti na cistocu svoga tijela, urednost svoga izgleda i na umjerenost u svome drzanju, hodu i govoru.

Samo danas zivim, zato cu se potruditi da budem pokoran svome Gospodaru, da molitve izvrsavam sto potpunije, da ucinim sto vise dobrih djela, da se druzim sa k*r'anom sto vise i da citam i proucavam kakvu korisnu knjigu.

Samo danas zivim, zato cu u svoje srce usaditi sjeme dobra i ocistiti ga od korova zla i grijeha, od oholosti, samoljublja, licemjerstva, zavisti, mrznje, zlobe i losih misli.

Samo cu danas zivjeti, zato cu biti od koristi drugima, liep im primjer davati, bolesnika posjetiti, ici na dzenazu, izgubljenog uputiti, gladnog nahraniti, covjeku u nevolji pomoci, za mazluma se zauzeti, za nemocnog zalagati, nesretnika utjesiti, ucenome postovanje ukazati, djetetu se smilovati i starca uvazavati.

Samo danas zivim, a proslost se okoncala, nestala, zasla poput sunca. Zato za njom necu plakati, necu joj ni trenutak svoje paznje pokloniti, jer ona nas je napustila, otisla i nece nam se vise nikada vratiti.

A sto se tice buducnosti, ona lezi u svijetu nepoznatoga, zato se ne zelim zamarati snovima i dusu iluzijama predavati, jer sjutra je nista, jos nije stvoreno, niti ikakvog spomena ima.

Covjece, tvoj dan jeste samo tvoj. Kako li je divna ova recenica sto stoji u rijecniku srece za one koji zele ljepsi i sretniji zivot.
_________________
"Dovoljan mi je Allah, nema boga osim Njega. Na Njega se oslanjam, On je Gospodar Arsa velicanstvenog"
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 17:37
Vi prenesuvam del od javna debata i moj izraz za temata"Naklonetosta kon relegijata e voobicaenost kaj slabite i nepostojanite i depresivnite licnosti,onie koi sekogas vrz nesto moraat da bidat potpreni".Celosno go negiram gore spomenatoto....Zarem eve i ti sto vo momentot me citas nekogas vo zivotot (ne e bitna intenzivnosta) ali barem nekogassi bil vo situacija da mislis deka svetot ti vrti grb i deka zaludnosta vo izminatiot i naredniot den sekoj den se poveke raste...Zarem nie nesovrsenite sustvestva koi sme nastanale nekogas ne barame oslonuvanje non nesto NAD nas,nesto SEVISNO kako nas akt za begstvo od depresijata.Sekoj od nas nekogas padnal na kolena(imaginarno ili realno) i togas barame spas od Bog.Znaci ne sme slabi tuku sme NESOVRSENI vo edno vreme koe se poveke poluduva...PODAVAM RAKA KON BOG!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 19:14
Mi se dopaga ova tvoe razmisluvanje. Mozebi i poslednata recenica od tekstot koj go postirav, vsusnost e stih od Quranot, govori za potrebata covek da se osloni na NESTO koe ne e kako nego. Luge ima mnogu, imame mnogu prijateli no sepak momenti na osamenost i razdocaruvanje imame site. Pa kade se togas site onie luge???
Ne e bitno kade se, BITNO DEKA BOG E SEKOGAS TUKA!!! KOJ MU SE OTPOVIKUVA NA MOLBATA NA ONOJ KOJ GO MOLI!!!! ZAREM NA COVEKA MU E POTREBEN DRUG ZASTITNIK, OSVEN BOG!!!
NEMA SILA I MOK, BEZ ALLAHOVATA POMOS!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 19:24
O Allahu!

"Njemu se mole oni koji su na nebesima i na Zemlji, svakog casa On se zanima necim."(Er-Rahman, 29)

Kada se mora uznemire, valovi nasrnu, oluje nastupe, ljudi na ladji uzviknu: "O Allahu!" Kada se vodic deva u pustinji izgubi, kad putnici skrenu sa staze, i karavana zaluta, svi oni dozivaju: "O Allahu!" Kada se kapije pred prosjacima zatvore i tama prekrije njihova lica, oni povicu: "O Allahu!" Kada nestane staza i puteva, kada zgasnu nade, ljudi dozivaju: "O Allahu!" Kada ti zemlja postane tijesna, i dusa se sva skupi, zajecaj: "O Allahu!"

"Sjetih se kad nedaca crna ko noc me sazgala,
kad prasnjavi cador prekrio je lice vremena,
Tvoje ime izgovorih, dusa mi zajeca,
i svaka je briga najednom nestala."

Do Allaha dopire lijepa rijec, iskrena dova, istinski uzdah, nevina suza i bolna patnja. Njemu zorom u dovi pruzamo dlanove, ruke sirimo sta god nam je potrebno, Njega oci pogledaju kad udes nas pregazi i Njemu molitve saljemo kad nesrece nastupe. Njegovo ime zazivamo, njime dove i pjesme pocinjemo. Sjecanje na Njega srca nam smiruje, duse uspokojava, unosi mir u osjecanja, razboritost povecava i u nama cvrsto uvjerenje, jekin, postojanim cini, Allah je blag prema robovima Svojim.

Allah, ime najljepse, sazdano od slova krasotnih, najiskrenija i najpravednija rijec: "Da li znas da Njegovo ime ima iko?"(Merjem, 65)

Allah, najvece bogatstvo, vjecnost, pomoc i snaga, uzvisenost, moc i mudrost. "Ko ce imati vlast tog dana? - Allah, Jedini i Svemocni." (El-Mu'min,16)

Allah! To ime oznacava blagost i brigu, pomoc i potporu, ljubav i dobrotu. "Od Allaha je svaka blagodat koju uzivate." (An-Nahl, 53)

"Koliko god svetih rijeci o Tvome velicanstvu da skladamo,
da si uzviseniji, uvijek saznamo,
i sva znacenja, Gospodaru, s Tobom postaju more beskrajno."

Gospodaru nas, bol nasu zamijeni utjehom, tugu radoscu, a strah sigurnoscu. Gospodaru nas, neka jekin zgasne pozudu srca, neka rijeka imana utrne zar duse. Boze umornim ocima podari siguran san, nemirnim dusama spokoj, i obraduj ih skorom pobjedom. Boze, neka Tvoj nur prosvijetli izgubljene oci, neka zalutali nadju Tvoj put, a izgubljeni Tvoju uputu.

Gospodaru nas, neka istinska zora Tvoe svjetlosti odagna sejtanska saputanja, neka Istina prevlada zlo u nama i neka Tvoja vojska odbrane skrsi sve spletke sejtanske. Boze, sacuvaj nas od tuge i brige, a iz nasih dusa odagnaj nemir. Samo se tebe bojimo, Tebi robujemo, na Tebe se oslanjamo, i od Tebe svaku pomoc trazimo. Ti si nas Gospodar i Zastitnik, pa divnog li Gospodara i Pomagaca.

Naziv knjige: Ne tuguj
Autor: Aid el Karni
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.