IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Депресијата и Религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресијата и Религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Депресијата и Религијата
    Испратена: 24.Март.2008 во 01:00
Napravi od limuna slatko pice

Pametan i pronicljiv covjek zna svoj poraz pretvoriti u pobjedu, dok neznalica od jedne nesrece pravi dva zla.

Poslanik saws protjeran je iz Mekke, pa se nastanio u Medini i od nje napravio drzavu za koju znaju svi historicari svijeta.

Ahmed ibn Hanbel zatvaran je i bicevan, a postao je predvodnik, imam u svojoj zajednici. Zatvaran je i sejh Ibn Tejmijje, pa je postao veliki ucenjak. Serhasi je bio bacen u dno bunara, pa je napisao dvadeset tomova o fikhu. Iako je bio zarobljen, Ibn Esir napiso je poznato djelo Dzamiu-l-usul, koa i jednu od najvrijednijih i najpoznatijih knjiga o Hadisu. Ibn Dzevzi bio je protjeran iz Bagdada, pa je postao prvak u sedam kiraeta. Malik ibn er-Rejb napisao je u smrtnim casovima jednu od najljepsih pjesama koja po ljepoti nadmasuje brojne divane pjesama napisane u doba Abasida. Svim ljudima i za sva vremena u sjecanju ce ostati elegija koju je napisao Ebu Zuejb povodom smrti svojih sinova.

Kada te snadje kakva iznenadna nedaca, pogledaj u stranu odakle ce izlaz doci. Kada ti neko ponudi casu limuna, uzmi je i u nju stavi secera. Ako ti neko pokloni zmiju, iskoristi njenu skupocjenu ljusturu, a drugo ostavi. Ako te ugrize skorpija, zanj da njen ugriz najbolje stiti tvoje tijelo od zmijskog otrova.

Sve situacije u zivotu prilagodi sebi tako da uvijek iz njih ubires cvjetove i korisne plodove. "Ne volite nesto, a ono moze biti dobro po vas." (El-Beqara, 216)

U jednoj tamnici bijahu dva pjesnika, pesimista i optimista. prije odlaska na pogubljenje, pogledali su zatvorsko okno. Optimista je svoj pogled uputio prema nebu i zvijezdama, pa se nasmijao. Drugi je pak zurio u blato i lokve na obliznjoj ulici, te mu suze pocese teci niz lice. Razmisli o ova dva covjeka i znaj da nema zla, a da je dobro vjecno i konacno.
_________________
"Dovoljan mi je Allah, nema boga osim Njega. Na Njega se oslanjam, On je Gospodar Arsa velicanstvenog"
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 12:46
Срц, не сум AvAngelos, туку Ev Angelos (Оној кој носи радосна вест, евангелие) среќа
Имај убав викенд и ти! Се читаме, поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 12:40
Bas me nasmea "AvAngelos" so tvojot primer za slucajniot best seller,kakov paradoks kazi a:)!Toj i negovite zvezdi ne ja zedoja vo predvid tvojata komparacija!Super si stvarno!
Have a nice weekend!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 11:32
"ako nesto dovolno sakas i zvedite ke skovat zagovor da ti se ispoloni"
(Алхемичарот)
 
А што ако двајца луѓе посакуваат две противречни работи? На пример две девојќи посакуваат еден ист дечко? Дали тогаш ќе настане војна меѓу ѕвездите? голема%20насмевка
 
И мене не ми се допаѓа Пауло Коељо. Не ми се допаѓа особено тоа што скоро секоја своја книга ја започнува со библиски стих, изваден од својот оригинален контекст, злоупотребен стих, стих кој само ги заведува неупатените христијани, а потоа во книгата поучува работи спротивни од христијанството, често пати дури и извртувајќи ги библиските случки (како што е случајот во Најголемиот трговец на Светот, небаре Павле би најголемиот трговец во светот).
 
Ми се допадна твојот коментар Clara. Навистина во него може да се види како Бог ти го променил животот, погледите кон светот и животот. Фала Му на Бог за тоа големо%20гушкање
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 11:08
Uste nesto da dodadam.........Sepak temata e "Depresija i religija",konkretno za toa,se obrakam do site koi mislat deka se naogaat vo bezizleznost.....Sum bila i direkten protagonist vo edna situacija koja traese relativno dolgo,se osekav kako jas da gi turkam denovite a ne vremeto da gi potisnuva!Vo mojot slucaj za toa ne postoese konkretna pricina,se sekavam deka celosno go izgubiv koloritot i se bese za mene crno...Nisto ne si racunav za uspeh a posle toj period vidov deka mnogu raboti mozam da si prepisam.Citav premnogu knigi so temi slicni na "Alhemicarot"...Koga konkretno ja spomnav taa kniga i onaa famozno popularna recenica deka ako nesto dovolno sakas i zvedite ke skovat zagovor da ti se ispoloni itn......se osekav navredena od taa poraka,si mislev deka izgleda nemozam dovolno da sakamnemam sila da sakam i za toa ne postignuvam....Imav sreka da patuvam sluzbeno(prostornata promena e sekogas dobredojdena,se rabotese za nepolna sedmica koja bese klucna za mojot vedar razvoj psihicki i moralen)...Koga si daleku od site koi gi poznavas,ona osamenost koja me potisna me natera da se obratam so CELO LICE I DUSA kon ISUS,preku molitva i obrakanje kako nikogas do togas....So sigurnost vi tvdram deka togas gi dobiv odgovorite na klucnite prasanja od koi zavisese mojata sreka,napojuvajki se od nivnata proekcija i den denes ziveam!Ne mi trebase ni edna kniga za da odgatnam kolku sum propustila ocajuvajki...Ona blizina so GOSPOD koja ja osetiv,ona cuvstvo na zastita i milost me odnesoa onamu kade sto sakav da bidam!Bi mi odgovoril li Paulo Koeljo zarem decata od Afrika i voopsto zitelite tamosni dovolno ne sakaat da se normalni i sigurni deka naredniot den ke otvorat oci!!!??
Te molam i tebe ako pominuvas kako jas nekogas,obratise kon Gospod,probaj da ja iscrpis tvojata iskrenost i ljubov i usnite sami ke zapocnat da ti ja kazuvaat molitvata!Ne kazuvam deka e lesno,no napravi da bide sto poskoro i nasmevnise kon neboto!Pogledni i denes ZA TEBE SONCETO IZGREA!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 10:41
UZMI MED I NE RAZBIJ KOSNICU
 
 
Nježnost je ukras svemu. Ona sve brige otklanja. Blag način razgovora, iskren osmijeh kada je teško i lijepa riječ, sve su ovo prefinjenosti i odmor sretnih. To su i osobine vjernika koji je poput pčele. Ona se hrani lijepim, proizvodi lijepo i kada sleti na neki cvijet, ne uništava ga, jer Allah blagodari one koji su blagi i nježni, a ne one koji su grubi i nasilni.

Tako postoje ljudi zbog čije pojave srca zatrepere, duše se ush*te i pogledi se raznježe, jer su takvi ljudi među nama omiljeni. Njihove riječi drage su nam bilo da nam oni što daju ili uzimaju, bilo da prodaju ili kupuju, dolaze ili odlaze.

Stjecanje prijatelja jeste, uistinu, umijeće koje poznaju plemeniti ljudi i dobročinitelji. Njih uvijek okružuju skupine prijatelja. Ako su prisutni u društvu, osjeća se veselje i radost. Ako su odsutni, prijatelji za njih pitaju i uče dove.

Ovi sretnici imaju etičko načelo koje glasi: "Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati." (El-Fussilet, 34.) Pred njihovim toplim emocijama, iskrenom dobrotom i velikodušnim praštanjem topi se mržnja. Loše zaboravljaju, dobročinstvo pamte. Pogrdne i ružne riječi ne primaju k srcu, već puštaju da se njihov eho bespovratno izgubi u daljini. Ljudi su od njih sigurni i mirni.

" Musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku sigurni drugi muslimani. Vjernik je onaj od koga je sigurna imovina i život drugih ljudi." (Hadis)

"Allah mi je naredio da budem dobar s onima koji me izbjegavaju, da praštam onome ko mi nepravdu učini i da udijelim onome ko meni ne daje." (Hadis)

"Za one koji, i kad su u obilju i kad su u oskodici, udjeljuju, koji srdžbu savlađuju i ljudima praštaju - a Allah voli one koji dobra djela čine." ( Alu Imran, 134.)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 09:47
Navisina i od mene sekoja cest ALLAH da ja nagradi!!!
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
Clara Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Clara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 09:43
Te citam "Aisha" i mislam deka najiscrpno ja tolkuvas temata i od sekoja recenica se gleda deka imas neverovatna SIGURNOST vo toa sto e NEBESKO!Edno e sigurno,ako jas i site moi podademe raka kon ISUS i ti i site tvoi podadat raka kon ALAH, zemjata ke bide spasena,ali toj planetaren oreol mozeme da go postigneme samo preku dela i so jaka SVEST!Neznam tocno kako e kaj vas precizirano,ali vo Biblijata e navedena sprotivata na DOBROTO odnosno ZLOTO i temnite sili koi ja iskrivuvaat VISTINATA.Nie sme sekojdnevno izlozeni na iskusenia i nasiot spas e bas vo pravilnata orientacija, nasproti zabludata.Mi naviraat prasanja i mene kako na najobicen gresnik,gledam deka so tebe zaednicki ni se citanjata na knigi so takva sodrzina i tuka go barame odgovorot.Znaes za mene e najbitno da gi izbegnam subjektivitetite i osnovna BAZA na koja se oslonuvam se faktite od Biblijata.
Moram da ti kazam deka obicno sum pasiven citac,retko se obrakam preku pisan zbor,ali mislam deka tvoeto poznavanje od ovaa oblast mi e pricina da ti se obratam vaka.Sekoja cest!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 00:37
Vjera, to je zivot


Najveci nesretnici jesu oni koji su propustili blago imana i bogatstvo cvrstog imana (vjerovanja). Oni zauvijek zive u tjeskobi, nemiru, bijesu i ponizenju.

"A onaj ko okrene glavu od Knjige Moje, taj ce teskim zivotom ziviti i na Sudnjem danu cemo ga slijepim ozivjeti." (Ta-Ha, 124)

Samo vjerovanje u Allaha, Gospodara svjetova, cini dusu sretnom, cisti je, uveseljava i iz nje brise brigu, tugu i nemir. Zivot ima dobar okus jedino uz vjeru.

Za bezboznike i nevjernike jedini spas od tjeskobnog i mucnog zivota predstavlja samoubistvo. Kako li je samo jadan zivot bez vjere! Kako li strasno vjecno proklestvo ceka one koji na Zemlji skrenu s Allahova puta. "...i da Mi srca njihova i oci njihove necemo zapecetiti, i da nece vjerovati kao sto ni prije nisu vjerovali, i da ih necemo ostaviti da u zabludi svojoj lutaju smeteni!" (El-En'am, 110) Zaista je doslo vrijeme da se ljudi istinski uvjere i da povjeruju da nema boga osim Allaha. Naime, toliko smo iskustva stekli, toliko je stoljeca proslo koja nam govore da je nevjerovanje laz, idolatrija prokletstvo, a da su poslanici istinu kazivali, i, konacno, da je Allah istina, Vladar svega. Samo On zahvalu zasluzuje i samo On sve moze.

Samo s imanom bit ces sretan i spokojan bilo da si jak ili nemocan, bilo da je hladno ili toplo.

"Onome ko cini dobro, bio muskarac ili zena, a vjernik je, Mi cemo dati da prozivi lijep zivot i, doista, cemo ih nagraditi boljom nagradom nego sto su zasluzili." (En-Nahl, 97)

Pod izrazom "lijep zivot" koji se spominje u navedenom ajetu misli se na spokoj duse onih koji cekaju sastanak s Gospodarom, na postojanost njihove ljubavi prema Stvoritelju, cistocu njihovog bica od zla i stetnosti, njihovu smirenost u teskim situacijama, pomirenje sa sudbinom i zadovoljstvo njime jer su oni zadovoljni da im Allah bude gospodar, islam vjera, a poslanik i vjerovjesnik Muhammed, sallallahu 'alejhi we sellem.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 00:18
Eh lady, konecno nekoj!!!!!!

Kazi zarem ima podobar lek za covekovata dusa od spomnuvanjeto i sekavanjeto na Boga!!!
Kolku se prekrasni milozvucnite Quranski ajeti! Jas knigata ja citav na bosanski, i sepak uspeav da gi dolovam tie ubavini!

Ednostavno verata vo Boga ne ostava prostor za pesimizam i losi misli!

Site onie koi ja pronasle religijata, velat deka sega ja cuvstvuvaat slobodata! Sega gradite im se slobodni!

Ednaska ja imav taa cest da prisustvuvam na javno primanje na islamot od strana na edna devojka.pred da go kaze sehadetot (svedocenjeto deka ima samo Eden Bog i deka Muhammed, n.b.m.n. e Negov Pratenik) bese mnogu nervozna, i napnata, samo koga go izgovori sehadeto, reki solzi pocnaa da tecat od nejzinitie oci! Koga ja prasav zosto place, taa mi odgovori deka cuvstvuva kako dusata i se osloboduva i deka ednostavno nemoze da go kontrolira toa cuvstvo!Sega konecno go doziveala dusevniot mir koj odamna go barala!

Znaci svesnosta za Boga e taa koja e dvizecka sila vo nasite zivoti!
Eh samo koga drugite bi znaele.............
A iskreno se nadevam deka ke doznaat!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 00:09
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Citajki gi postovive, sfativ zosot lugeto pagaat vo depresija!
Ej ja citate temata voopsto, tekstovite

Ja cital li nekoj knigata "Ne tuguj" mene ponekogas mi stanuva polesno samo koga gi citam naslovite!!!
Navistina opusta!!!!
Bi ja preporacala sekomu, koj moze da dojde do nea! A jas ke postiram uste temi od nea, mislam ako vi se interesni!
More jas ke pisuvam, a vie imate 1000 temi za dikutiranje i karanje, ostavete ovdeka, ednostavno da uuuuuzivaaaaaameeeeee!!!!!


jas sum ja chitala,,,i e mnoguuuu ubava..
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 00:06
Citajki gi postovive, sfativ zosot lugeto pagaat vo depresija!
Ej ja citate temata voopsto, tekstovite

Ja cital li nekoj knigata "Ne tuguj" mene ponekogas mi stanuva polesno samo koga gi citam naslovite!!!
Navistina opusta!!!!
Bi ja preporacala sekomu, koj moze da dojde do nea! A jas ke postiram uste temi od nea, mislam ako vi se interesni!
More jas ke pisuvam, a vie imate 1000 temi za dikutiranje i karanje, ostavete ovdeka, ednostavno da uuuuuzivaaaaaameeeeee!!!!!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 00:02


Цитирај

Jas velam: ne gi procenuvaj lugjeto spored nivnite zborovi, nitu spored nivnite dela, tuku spored svesta sto stoi pozadi izrechenite zborovi i napravenite dela.

Jas pak velam: "Ne gi procenuvaj lugeto po nivniot izgled" Covekot se krie POZADI JAZIKOT.
Naj dobro leziste na dusata e jazikot. Kako koga veterot ke duvne na zavesata,koga ke se digne se gleda dali cistotija se krie pozadi ili prasina.
Jusuf a.s bil eden od naj ubavite (po izgled) Allahovi pratenici... pa ne obrakjal vnimanie na toj poklon koj mu bil daden od Sozdatelot. Nekoj mu poklonil ogledalo,kako podarok so koj Jusuf a.s (Jozef) ke se potseti nanego koga ke go vidi na ogledalo negovoto ubavo lice.....
Daj mi ogledalo na koe ke ja vidam dusata. Mozeli na ogledalo da se vidi ubavinata na lebot. Toj moze i otrov da ima vo nego,dali moze preku ogledalo da se vidi ? Znam deka bitno e covek sto krie vo sebe.
Keljaviot e keljav,neznam kakva kapa da stavi na glavata. Tolku e pak vredna frizurata vo odnos na covekovoto sustestvo.... neznam kakva frizura da napravi,ne vredi ako pod kosata nema nisto.
Covekot e dolzen da ja probudi svesta,Messenger... Toa mu e zadaca. Sekako deka spored delata se ceni i covekot. Alija r.a rekol: "Moite dela se dokaz za mojata vera"
Vo covekot postoi moznost da se napravi greska,no onoj koj e SVESEN znae da proceni kakva greska e toa.



Цитирај Nejse, ke ima i drug, podobar den za muabet.

Alah neka ti dade prijaten i lek son prijatelu, ispolnet so ljubov, mudrost i toplina.


Amin Allah. InsAllah NA SITE ke ne upati na praviot pat.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 23:45
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

EvAngelos... imav edna dokumentarna emisija na CD "Pocetocite na Islamot" vo koja Engeski istrazuvaci i istoricari zboruvaat deka so toj pocetok zapocnuva i civilizacijata i kulturata i umetnosta deka od tuka covekot pocna da se gradi i da nalikuva na covek.... dodeka sekade naokolu varvarski se ziveelo. Dali ke go priznaes ova ili ne.... toa e tvoja bolest.

Messenger... zaradi takvi razmisluvanja se podelija i Muslimanite megjusebno. Zaradi ne razbiranje na porakata,kako sto ne si ja razbaral ni ti.
Nema nikade da najdes sufija,nikade bas,koj dozvoluva i tvrdi deka e dozvolen alkoholot. Pa ni Rabija ni Rumi...
Svesta covekot ja poseduva vo sebe... dali ke ja aktivira ili ne do nego e a za budenje na svesta Allah ni prepisal POST. Allah ni nareduva da ja budime svesta i za se svesni da bideme no Alkoholot go zabranil. Sto znaci deka ne e toj nacin so koj se budi svesta.
Allah vo Qur'anot veli: "PROPISAN VI E POST,KAKO STO MU E PROPISAN I NA TIE PRED VAS,DA BIDETE SVESNI" Ne rekol da bidete gladni,ili da oslabite,ili da se macite.... Tuku DA BIDETE SVESNI. DA BI STE SVJESNI BILI.

Inspiracijata ja dobivale so svetlinata koja Allah im ja vdahnal vo nivnite srca.
Toa e sosema razbirlivo zatoa sto jasno i precizno Alkoholot e zabranet vo Qur'anot i Hadisite.A sufiite isto taka se vodat pod Sunnet i Qur'an. I nikoj nemoze da tvrdi deka Alkoholot e dozvolen... pa duri i kako lek.
"Allah ne dal lek vo ona sto vi go zabranil" (Qur'an).

Moze da se zalaze nekoj drug... i da mu se davaat video materijali od grupa "sufii" kako pogresno pravat ibadet.... no Vernik,znae sto e laga sto e vistina.
Toa e ona svetlo koe Allah go vsaduva vo srcata na lugeto,da ja prepoznavaat i razlikuvaat vistinata od lagata.
Ednas spomnav nekoi negovi misli.
Za da gi prepoznaes boite prvo ti treba svetlo,,,, ako e mracno,boite se pokrivaat. Bez svetlo nemozes ni boite da gi vidis. Nadvoresnoto svetlo doagja od sonceto i zvezdite. Taka i za fantazijata treba vnatresno svetlo,koe e REFLEKS od Allahovoto dz.s svetlo. A NE OD VINO. Ova se negovi zborovi.
Taka za da gi prepoznavas lugeto ti treba svetlo Bozje,za da ja poznavas vistinata....
Toa se luge koi se bavat so samite sebesi prvenstveno. Ne odat prvo da go istrazuvaat svemirot a samite sebesi se anonimni. A retko ima luge koi se poznavaat samite kakvi se. Retko ima luge koi gi prepoznavaat lugeto.
Iskreno,koga jas gi procitav tie dela,bezbroj mani najdov vo samiot sebesi. I mislam deka se dela vo koi covekot naj ubavo moze da se prepoznae. No koj gi razbira,sekako.
Znaj deka na ovaa Dunja/Zemja(svet) seuste postojat Evlii i zaradi niv seuste trae ovoj zivot. Nauci sto e EVLIJA i dali negovoto sedalo e vo meana i od kade doagja nivnata inspiracija.
Allah se' sozdal vo PAR.
Ednas pisuvav i za Sihir i za Mudziza. Ima luge koi cuda pravat,potpomognati od satanata i ima koi cuda pravat potpomognati od Allah.
Baranje uteha i inspiracija vo vinoto,bez somnenie e baranje od Sejtanot. Ako si slusnal deka nekoj dobiva inspiracija od Kanehbosm nemoj tuka da mesas Evlii. Nivnata inspiracija e CISTA.
Od zavist kon Musa a.s (mojsie) i slugite na faraonot zele stapovi cuda da pravat. No ima razlika pomegju nivnite i stapot na Musa a.s.

Ke se vratam kaj EvAngelos povtorno.... ne negiram nisto od ona "Hristijanstvo" za vremeto na Isus a.s.
Ne gi negiram Mudrostite na Isus. Nie blagodarni sme na Boga sto ne pocestil so eden takov cist mil insan/COVEK od cija usta MED na zborovi izleguvale.

No kako dokaz za Muhammed s.a.w.s ostana so negovata pojava da se pojavi i pravata svetlina vo svetot.
Nego mu e otkriena seta mudrost na svetot i onaa koja se zataskala od vremeto na sekoj Bozji pratenik a.s.





Svemirski, mozhebi nie sme poblizu otkolku sto pretpostavuvash.

Jas velam: ne gi procenuvaj lugjeto spored nivnite zborovi, nitu spored nivnite dela, tuku spored svesta sto stoi pozadi izrechenite zborovi i napravenite dela.

Jas te razbiram potpolno, no ti pod tolku silno vlijanie na pishaniot zbor, ne sogleduvash sto ti velam jas. A od poraneshnite nashi konverzacii znam deka go mislish onoa sto ti repliciram tuka.

Nejse, ke ima i drug, podobar den za muabet.

Alah neka ti dade prijaten i lek son prijatelu, ispolnet so ljubov, mudrost i toplina.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.