IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Депресијата и Религијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Депресијата и Религијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Doesnt Matter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Doesnt Matter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Депресијата и Религијата
    Испратена: 29.Февруари.2008 во 17:25
Ме интересира врската помеѓу Депресијата и Религијата, како Религијата може да помогне во надминуванјето на овој познат психолошки феномен, кој може слободно да го нарекуваме и Феномен на нашиот Век?

поздрав!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 17:33
Ako trgnesh da gi gledash prichinite za depresijata, vednash kje vidish kako verata mozhe da pomogne... religijata... ne znam, zavisi od religijata i od sveshtenoto lice... no verata mozhe.
Prichini za depresija ima mnogu - nerealiziranje na profesionalen i lichen plan, nedostatok na finansii, nedostatok na komunikacija so bliskite, nemozhnost da se izrazish slobodno, nemozhnost da se zanimavash so toa shto sakash, vojni, ekonomski krizi, ili ponekogash ednostavno - bessmislieto na toa shto ne opkruzhuva...
Ako chovek ima vera - vo sekoja od ovie raboti kje najde i smisla i izlez... Mnogu e pogreshno da se misli deka verata kje go natera da si kjuti, da ne se zhali i da si trae... naprotiv - tokmu verata kje go natera da se oslobodi od stegite, da gradi, da sozdava, da razviva... i soodvetno - da gi otstrani prichinite za depresijata (ili barem da raboti na nivno ostranuvanje). Toa e od lichen aspekt...
Osven toa - chovek so vistinski silna vera, sekogash e nasochen kon drugite, a ne kon sebe si... koga go gledash stradanjeto na drugite, i koga sakash da im pomognesh, togash samo po sebe ne mozhesh da bidesh zatvoren vo tvojot vnatreshen svet, a naprotiv, kje naogjash sila vo sebe za da im pomognesh vo nivniot.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 17:45
Mislam deka depresijata ne e neshto ekskluzivno za nashiot vek... si postoela od vremeto na postanokot na chovekot. Sto mislish kako se chuvstvuvale Adam i Eva, koga Bog gi isteral od rajot?

E sega, kakva e vrskata megju religijata i depresijata? Pa, sekoj chovek, pred se, saka da se chuvstvuva siguren, zashtiten, da pripagja vo nekoja komuna vo koja bi bil zgrizhen i od koja bi nashol zadovoluvanje na svoite potrebi. Tokmu tuka svoeto mesto go naogja Religijata, kako iskonski izvor na duhovnoto zadovolstvo, kako prvichnoto i se ushte validnoto mesto kade sto chovekot ke pronajde svoja uteha, pa na krajot, kazhano so moderen jazik i terminologija, kako pramajka na psihologijata i psihjatrijata.

Oti, depresijata e dushevna sostojba i taa bara "dusheven" pristap za reshavanje na toj problem. Materijalnite dobra togash obichno ne pomagaat ili uste poveke, samite go pretstavuvaat korenot na taa depresija.

Изменето од Messenger - 29.Февруари.2008 во 17:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 20:13
Zhiveel ednash eden Kral, koj mu podaril na svojata kerka, princessata, eden preubav skapocen “necklace”(ona sto zhenite go stavat okolu vratot), no za zhal, eden den mu ja iskradat.
Kralot bara nasekade no ne mozhe da go najde, zatoa on vetuva deka koj ke ja najde ke go nagradi so 50.000 dolari…
I taka eden den, eden covek pominuvajki pokraj nekoja reka, koja bila premnogu valkana, mnogu loso mirisalo, videlo deka nesto bleska, koga se doblizhil da gleda sto e toa, sfatil deka toa e “necklasot”(gjerdan mozhebi) koj ja izgubil princesata…

Covekot presreken, ja stavil rakata vo valkanata voda da ja zeme, no koga videl ja nema vo rakata, pak se trudil, i pak nisto, nikako da ja zeme,,, a gjerdanot seushte bil tamu vo vodata..

Covekot depresiran, se trudel ,se trudel no nisto, I taka , tamu pominuva eden svetec, koj go prasuva covekot sto bara, a on ne saka da mu kazhe bidejki se plashi deka mozhe da mu go zeme gjerdanot...

No svetecot go ubedil, deka nikomu nishto nema da mu kazhe, samo kazhi mi ja tvojata maka, mu rekol toj, posto gledam deka nesto te maci,,,

I togash covekot, mu raskazhuva na svetecot za sto e problemot, I pricinata za negovata maka.

Svetecot mu odgovara deka, namesto da bara vo valkanata reka, bi bilo podobro da gleda nagore, kaj grankite na drvoto,,

i opp,,,koga covekot gleda nagore,, on svaka deka vistinskiot gjerdan lezhel tamu, na grankite na drvoto,,,a seto ona sto toj se trudil da go fati ne bilo nisto drugo , tuku samo reflekcija na vistinskiot gjerdan,,

Materijalnata sreka, e isto kako valkanata, matna reka, bidejki e samo reflekcija na VISTINSKATA sreka...

Nie ne mozheme nikogash da go postigneme srekata koja sto ja barame, bez razlika kolku se trudime vo materijalniot svet...

Tuku, bi trebalo da pogledneme Nagore, kon Nasiot Kreator, koj e izvor na VISTINSKATA SREKA,,i da go prekineme lovot na "ova" Sreka, vo materijalniot svet.

Ova Duhovna sreka, e edinstvenoto nesto sto mozhe da ne Zadovoluva Potpolno...


Изменето од Fantastic Lady - 29.Февруари.2008 во 20:31
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 21:43
Mnogu ja sakam ovaa tema...
Uzivam da gi citam islamskite knigi koi govorat na ovaa tema, koi se zanimavaat so vnatresnosta, so cuvstvata...

No se slozuvam deka depresijata postoela odamna, no fakt e deka desnesniot dinamicen zivot so sebe nosi poveke obvrski, a so toa za zal i poveke neuspesi....ili pak nepredvidlivi sostojbi koi ne doveduvaat do depresivna sostojba...
I vo takvi momenti ako ja nemame religijata kako uteha, mislam deka takvi cesti sostojbi bi mozele da dovedat do ozbilni dusevni narusuvanja...
Bi sakala poveke da pisuvam na ovaa tema, se nadevam druga pat...Inaku momentalno ja citam knigata "Ne taguvaj" od Aid El Karni....Prekrasna kniga...
No ete da ne bide deka samo forsiram islamski knigi.
Na vakvi temi bi preporaca i knigi od Antoni De Melo, koj bil svestenik, no crkvata vo vatikan se otkazala od nego (neznam zosto). Prekrasna e knigata "Budenje".

Ona sto mene mi dava sila e eden Quranski ajet : "Ona sto ti se slucilo nemozelo da te odmine, a ona sto te odminalo ne mozelo da ti se sluci..."
Se citame drug den...
POz

Изменето од Aisha - 02.Март.2008 во 00:46
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:25
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

"Ona sto ti se slucilo nemozelo da te odmine, a ona sto te odminalo ne mozelo da ti se sluci..."


Vredi da se zapomni.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Doesnt Matter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Doesnt Matter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 23:41
прекрасна приказна Фантастична Дамо, само што не е секогаш така, бидејки мислам дека материјалната и духовната се две тесно поврзани работи меѓусебно
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:00
Pa covekot e telo i dusa zarem ne?
Kako na teloto mu treba hrana da opstojuva, taka i dusata treba da se hrani so spomnuvanjeto na Boga, vo sekoja sostojba i moment.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:32
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa covekot e telo i dusa zarem ne?
Kako na teloto mu treba hrana da opstojuva, taka i dusata treba da se hrani so spomnuvanjeto na Boga, vo sekoja sostojba i moment.


i bi dodal deka so toa se dobiva duseven mir a i mnogu dobar odbramben sistem protiv seto onaa loso sto ne opkruzuva vo zivotot, se nadevam ce se slozis so mene..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:39
AKO E BOG SO NAS, KOJ MOZE DA BIDE PROTIV NAS!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:52
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

AKO E BOG SO NAS, KOJ MOZE DA BIDE PROTIV NAS!


djavolot no toj e samo djavol
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:54
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

"Ona sto ti se slucilo nemozelo da te odmine, a ona sto te odminalo ne mozelo da ti se sluci..."
 
Ова збучи како се да е предодредено (судбина). Како ние да немаме слободна воља, како нашите постапки да не влијаат на иднината, како нашите молитви да не менуваат ништо.
Јас сум убеден поинаку.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:57
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

AKO E BOG SO NAS, KOJ MOZE DA BIDE PROTIV NAS!
 
"Ако е Бог со нас, кој ќе биде против нас?"
(Римјаните 8:31)
изненадувањеголема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 02:02
Toa vtoroto go imam procitano vo edna psiholoska kniga, napisana isto taka od amerikanski svestenik, ne se sekavam na imeto, ama knigata e "Kako steci samopouzdanje."

A normalno e deka covekot ima slobodna volja, no ako zgresime ni nudi optimisticen nacin na razmisluvanje...
ova e dolga tema, a docna e...

ej, Ev. me interesira, sto veli vasata crkva za Antoni De Melo, ili mozebi ne se zamarate?

PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.