IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Фамилијарно стебло
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фамилијарно стебло

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
sladjana_d Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sladjana_d Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2008 во 16:21
tatko mi ima napraveno do sesto koleno,ama za zal mnogu docna mi tekna da go poglednam...otkoga doznav deka onoj vo koj sum vljubena vsusnost mi e bratuced
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 01:07
odvaj si gi znam prvite bratuchedi, a ne pak celo familijarno steblo inaku interesno e taka da si gi znaesh predcite i poshirokata familija, bash bi sakala da znam kakvi lugje bile

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2008 во 23:00
Знам дека двајца мои прадедовци биле пратеници...од различни политички партии и кој како доаѓал на власт така другиот го праќал во затвор, а биле сватовиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 16:50
Едно време кога се запалив... Добри ствари ископав...
Ама после смртта на дедо ми и прадедо ми (со размах од година дена беше) ми се затворија многу податоци... И БАТАЛИВ тага

1.Од едната страна , едниот дедо живеел во тешка сиромаштија ко дете иако биле во град... татко му ѕидар, а мајка му перела по богатите куќи.  Многу постигнал во животот, ама си отиде пред време. Зад него стои бујна историја влезена во корените на градов... баби , прабаби негови...Паца варошанка за која викаат дека личи на мајка ми... итнтрепкање Светол тен, плави очи, бујни коси, високи и снажни луѓе, со многу добра душа  и приврзани за семејството...

2. Баба ми -  Небрегово куќа до куќа со Коневци. Прадедо ми бил школски со Блаже, само што Блаже продолжил да се школува, а овај не. Имашливи луѓе во селото... Да не завлегувам во детали. Пред се пожртвувани, наивни,  работливи, чутливи , добронамерни , но надворешно неупадливи.

3.Дедо - Во селото горе фатило чума и слегле под Плетварот, каде што и сега ми е „џифлигот“. Сум имал чукун-дедо кој сите го кажуваат како најитар во селото... метро и жилет + прст прашина бил , ама сеуште постарите го кажуваат како нај снаодлив и најпаметен во местото. На него и презимето го носам голема%20насмевка Дедо ми , воен инвалид,  дошол во градов да се школува и убава позиција си фатил. Од оваа страна главни карактеристики се: Вулгарен речник (но не простачки), намрштени лица, физички здрави но ниски , мустаќлести, слаби...

4. Многу деца биле, по потекло од околијата на М.Брод. Скромен живот. Баба ми ја родиле на стари години и видела доста маки. Уште од 4то одд. патувале со километри за на школо. Дошла во градов да седи кај поголемата сестра што била мажена за богат дуќанџија ( го памтам братов чисто, фацата му беше апсолутен ДОН КОРЛЕОНЕ) Завршила „чколија за продавачка“ и рано се омажила, уште на 19.

Ова е најблиската историја што можам да ви ја кажам...голема%20насмевка А виезбунетост Кажете и вие за некого...
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44555
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 10:05
Имав среќа да запознаам тројца прадедовци,една прабаба и
првата љубов на еден мој прадедо кој ми ти бил некој си луди Милојко...
Додуша откако починала млада прабаба ми аздисал
Па после пет жени заврши со првата љубов.Но деца имал само со прабаба ми.
Другите двајца исто останале без своите жени (починале) на млади години.
Од кои едната била убиена и не и се знае гробот каде и е.
Дедо ми бог да си го прости по една чашка солзи му идеа,и си имаше една жална песна што си ја потпевнуваше.
Од мариовските корени прадедо ми бил голем човек со големо срце,а прабаба ми
јака жена која издржала многу тортури во времето на млада Југославија,
до заминувањето во Канада каде до крај останаа заедно со прадедо ми.
Негово мото било додека не умрат сите мои шпиони и предавници не умирам,
и си истера сто и една година
Низ очите на еден мој вујко,споменот за прадедо ми
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2013 во 22:42
Dedo mi napravil familijarno steblo, mnogu e precizno i ubavo sraboteno, so godini na raganje i umiranje.  Jas go prosiriv so podatoci od stranata na majka mi. Arno ama eden blizok prijatel mi rece...Abe od stranata na zenite ne se pravi steblo изненадување

Sobrav i stari sliki, onolku kolku sto mozev, od prababi i pradedovci, se rasprasav koj sto rabotel i kako ziveel i si kupiv kniga od edna nasa pecatnica, demek celiot materijal da go soberam na edno mesto, ama e tolku glupavo sostavena sto seuste se macam da ja donesam do nekoj red ух
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2013 во 19:16
мене стеблото ми е малце густо и понекогаш се губам... има моменти каде што има по пет деца во едно семејство, па иди ти памти ги сите
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44555
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2019 во 21:12
Викендов една прикаска за мојот чукун дедо
ја нотирав.На ќумбе со лупење пиперки.
На 105 години се обесил,од прикаските татко ми
што за него ги слушал уште толку ќе живеел.
До крај витален и принципиелен,со чашка ракија
се расонувал.Со чашка ракија заспивал.
И толку две му биле,немој одма муабети цел ден пиел.
Но не успеал да ја издржи смрта на прабаба ми.Негова
единствена ќерка.Ден после погребот се обесил!
Некако од оваа временска дистанца,не би имал лош збор.Судбини!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.