IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Фамилијарно стебло
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фамилијарно стебло

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фамилијарно стебло
    Испратена: 29.Февруари.2008 во 14:44
Му текнало ли некому да направи ? Знаете ли што се случувало неколку генерации наназад со вашата фамилија ? Еве провокација тоа да го направите ако сеуште не сте го направиле . Ве очекуваат интересни информации од минатото ,верувајте ми .   
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:00
hmmm...interesna tema...jas licno go nemam napraveno toa, no tatko mi go napravi pred nekolku godini, i doznav mnogu interesni raboti. Kako na primer, eden od pradedovcite mi bil poznat komita...a negoviot pradedo bil golem dzambaz...zatoa od Malesevijata moral da izbega i da se preseli vo Kocanskata okolina...Eh pusta Dzabmaska krvхи,%20хи... po nego go nosam prezimeto...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:04
Колку генерации наназад успеа таткоти да најде ?
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:11
Najmnogu sto mozese da najde bese do vremeto koga pra....dedo mi Jovan se preselil od Malesevijata vo Kocani, a toa e nekade sredinata na 18 vek...sega ne sum sigurna kolku tocno generacii se nanazad...Sreka sto koga pocna da go pravi semejnoto steblo pradedo mi bese se uste ziv (pocina na 103 godisna vozrast) i se sekavase na negoviot pradedo i prikaznite sto toj mu gi kazuval...i eden cicko na tatko mi isto imase podatoci za nekolku generacii nanazad pa uspeaa da dojdat do famozniot Jovan Dzambazot.
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:14
Се надевам го има тоа татко ти ставено убаво на хартија .
Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:18
Da, go ima zapisano...Ako ne zaboravam koga ke si otidam vo Kocani, ke si napravam kopija i za mene...da ostavam nesto vo nasledstvo na slednite generacii.



Ti imas napraveno semejno steblo?
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:26

Ги имам собрано информациите ....успеав да ги најдам 7 колена наназад ...да речам ...околу 90%  сите по таткова линија ....Интересна информација ....замисли 20 сина и 2 керки ..

Кон врв
la fille Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 42032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај la fille Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:31
Haha....navistina interesno...znaci kerkite bile privilegiraniголема%20насмевка
Ona sto e interesno vo naseto steblo e sto sekoja vtora generacija ima bliznaci (lele tesko mene) i najcesto, prvoto dete na najstariot sin e zensko...a site ostanati posle toa se maski...retko kade ima isklucoci
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:24
дедо ми ми има кажувано дека нивната,... т.е мојата фамилија биле стара велешка,... дека имале куќа кај врналиите,... поточно до првото школо каде што било ( го заборавив како се викаше ) најдалеку што разбрав е тоа дека прадедо ми на прабаба ми    се викал андреа,... речиси секогаш во фамилија биле по пет деца,... а уште разбрав и дека некои мои прароднини,... живееле во аргентина,... може уште се таму,... бегале од турците или така нешто
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 07:55
Vo familijata na dedo mi po majka mazite bile dvometrashi a se zenele so niskicki zeni...site gi vikale kapitan...i vo sekoja generacija barem 1 clen od familijata ubival nekoj od porobuvacite i "nevernicite" ( turcin, gegi, evrei, bugari...) , pa potoa preku nok se selele, taka shto go ishetale cel Balkan. Po paba mi po majka bile "uceni" i mazite i zenite...i se rasprskale niz svetot...vo Makedonija ostanale samo baba mi i sestra i...
Po tatko...do tatko mi site bile so plavi oci i plava kosa...miroljubivi i malku mrzlivi (ova go kazuvashe dedo mi po majka koj e posleden koj ubil nekoj gega pa morale da prebegaat vo istocna Makedonija, a potoa vo Veles i koj ne gi podnesuval "miroljubivite i ucenite"), a po baba mi po tatko...vo familijata nivna do 7 koleno pred tatko mi se ragale samo zeni i umirale mladi, sekoj maz shto doagal kako domazet nasleduval imot ( so tatko mi toa prekinalo, toj e prvo mashko po 6-7 kolena, a ima i sin) . Vo ovaa familija taka reci site se od ist tatko (dojdenec) a od tri majki. Posle tretata zena ne se zenele...a site treti devojcinja ostanuvale ne mazeni shto se slucuva i sega, zatoa za da se nadmine toa "prokletstvo" taka reci nikoj nema tri deca.


Изменето од mamamd - 02.Март.2008 во 07:56
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 10:04
Ni sakam da znam, nitu pak me interesira...nesto imam nacueno deka ja sega ustvari sum mesavina od ovcari i vojnici...i taka da ja sum sega...po logika bi tebalo da stojam nekade na vrata i koj pomine da si cucne...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:15
da, se obidov da napravam familijarno steblo, no toa mnogu tesko odi, bidejki postarite se veke izumreni, a pomladite ne znaat bas nesto poveke od mene, vsusnost postojat raboti koi me sprecuvaat i mislim deka nema mnogu bas da doznaam, sepak site informacii za moite predci ke im gi ostavam na decata, da znaat ...

mnogu interesni raboti se doznavaat pri tie istrazuvanja
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:18
pa,ne ste vie ....kunta kinte............pa da si go najdete stebloto so site granki.намигнување
You live only ONCE!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:21
po familijarnoto steblo sto go pravese  familijata na tatko mi ,Nikola Tesla mi e pradedoголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.