IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Христос? Преобратени во Христијанст
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Христос? Преобратени во Христијанст

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 15:02

Prvo spored naslovot na samata tema moze jasno da se vidi deka na
hristijanite definitivno im fali kreativnost,pa avtorot do toj stepen
e nekreativen sto i poinakov naslov nemozel da smisli ali nema veze...

Bev vo nekolku arapski zemji kade ima pomali ili pogolemi hristijanski
grupi i imase nekoi luge sto prifakaa hristijanstvo no samo radi 2
glavni pricini: Ili radi Green Card za  prestoj vo Amerika ili radi ubava zena.

Eve dosega kako sto vidovme site tekstovi bea na angliski jazik,i skoro
site momentalno ziveat vo Amerika ili druga zapadna zemja,i za  da go zarabotat "lebot" mora da kazuvaat raboti protiv Islam.

Mnogu od niv imaat napisano i anti-islamski knigi, i pricinite koi gi
naveduvaat za preminuvanjeto vo hristijanstvo se poveke od smesni.

Porano niz istorijata se zabelezani vakvi slucai no bidejki muslimanskite
zemji bea daleku ponapredni togas glavnata pricina poradi koja nekoj
musliman se otkazuval od svojata vera bila ubava zena.

Ona sto sekogas ke go stava Hristijanstvoto daleku nazad zad Islamot
e katastrofalnoto veruvanje,paganskite elementi vonego i pogresniot
koncept za Boga.

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 15:29
Khaleefah - stvarno mi e smacheno da izigruvam policaec, od sabajle se zanimavam so opomeni...
Koga ti iznesuvash prichini zaradi koi hristijani preminale vo islam, nikoj ne pishuva navredi za islamot! Soodvetno, koga nekoj kje pishe za nekoj shto preminal vo hristijanstvo, imaj dostoinstvo barem, ako vekje nemash pochit i imaj vozdrzhan komentar, bez da kazhuvash deka hristijanstvoto ima paganski elementi i pogreshen koncept za Boga...
Shto e celta na vakva diskusija?! Da pokazhesh kolku ste vie ispravni preku pokazhuvanje deka nie ne sme?! Ako mi pokazhesh deka hristijanstvoto ne e ispravno, ne si me ubedil deka islamot e. Ushte povekje, so nachinot na koj nastapuvash, ushte povekje me ubeduvash deka ne e, zatoa shto ne mozham da prifatam vera koja nema pochit kon drugite, pred se!
I stavot vash deka site ostanati se prodavaat samo za pari ili zheni - toa povekje zvuchi kako propaganda, otkolku obratno. Poznavam lichno lugje koi se pokrstile - i ne go napravile niti za pari, niti za zheni - duri poznavam eden koj se zamonashi (kako shto znaesh - nema ni pari ni zheni vo taa rabota).
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 15:34
khaleefah, osobeno te cenam kako muslimanski chlen i sogovornik, pa zatoa smetam deka opomenata od zidarski za sega e dovolna. Navistina sum iznenaden bidejki ne sum videl vo minatoto takov komentar od tebe, inaku ke beshe suspendiran.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 15:58
Jas se cudam od vas sto me opomenuvate voopsto.Pa uste i suspenzija.
Se izvinuvam messenger jas sum mnogu iskrena licnost.Znam deka mojata iskrenost gi povreduva krevkite dusi,i tie koi ne se sigurni vo ona sto go veruvaat.

Kolku pati samo sum vlegol vo konflikt so muslimani koga sum im dokazuval deka iako poveketo vleguvaat vo islam od ubeduvanje ima i
mnogu takvi sto toa go pravat od moda i za toa imam fakti.
Za hristijanstvoto eve pak tvrdam deka site go primaat radi nekakov ovozemski interes.

Vistinata e taa i treba da se prifati.Koga se  raboti za vistinata jas sekogas ja kazuvam bez razlika kolku e gorka.Toa vo mnogu situacii od
zivotot mi naneslo mnogu problemi bidejki ponekogas mojata zelba da
se iznese vistinata na videlo sum povredil duri i luge koi mi bile mnogu bliski,ali nikogas tuka ne selektiram megu musliman ili nemusliman,masko ili zensko,bolen ili zdrav,nego ona sto go smetam za pravilno go kazuvam pa neka bide protiv bilo kogo.





Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 16:09
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Jas se cudam od vas sto me opomenuvate voopsto.Pa uste i suspenzija.


Za da nema zabuna, za ova beshe opomenata:
"Ona sto sekogas ke go stava Hristijanstvoto daleku nazad zad Islamot
e katastrofalnoto veruvanje,paganskite elementi vonego i pogresniot
koncept za Boga
."

Toa mozhe da e tvoja "vistina" - no e premnogu navredlivo, imame dovolno objasnuvano na forumov zoshto i kako.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 16:16
khaleefah, za toa sto go pravish sekogash si go imal mojot respekt i toa mnogu dobro go znaesh. So tebe imam diskutirano raboti za koi site drugi lugje od site religii sakale sto pobrzo da izbegnat. Zatoa si se zdobil so mojot respekt i toa sekogash javno ke go kazhuvam.

Onoa sto me iznenadi e nachinot na koj se izrazi za TUGJA religija. Za SVOJATA mozham da razberam vernik da si dade sloboda da upotrebi zborovi i frazi koi mozhebi ne se najprifatlivi, no vo respekt na samokritichnost, sekoj bi gi podzatvoril ochite i bi ochekuval nekakvo prechistuvanje preku niv.

No bilo koj da si dade sloboda da gazi TUIGJA vera samo zatoa sto ne e negova i sto ne veruva vo nea e neshto NEPRIFATLIVO, bez obir dali toa e napraveno iskreno ili ne. Mozhesh da kazhesh deka ne se slozhuvash so nekoi tugji veruvanja i ako si zaprashan toa da go elaborirash na nachin koj ne e navredliv, no da skoknesh i da izjavish deka samo tvojata vera e onaa tochnata i dobrata i drugite se katastrofalni poradi pogreshen koncept za Boga i poradi nekoi religiski elementi koi tebe ne ti se bliski e nedozvoleno megju lugje so razlichni verski ubeduvanja.

Ne mozhe nikoj da se stavi vo uloga na vrhoven sudija, da se stavi vo uloga na Bog samo zatoa sto VERUVA deka Bog stoi lichno zad nego. Ne zaboravaj deka sekoj vernik go chuvstvuva istoto stom e pripadnik na nekoja religija, pa ne si dozvoluva da skoka na toj nachin i da gi obezvreduva ostanatite.

Ova treba da e razbereno od SITE chlenovi na forumov.

Изменето од Messenger - 28.Февруари.2008 во 16:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 17:04
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Prvo spored naslovot na samata tema moze jasno da se vidi deka nahristijanite definitivno im fali kreativnost,pa avtorot do toj stepen e nekreativen sto i poinakov naslov nemozel da smisli ali nema veze...Bev vo nekolku arapski zemji kade ima pomali ili pogolemi hristijanski grupi i imase nekoi luge sto prifakaa hristijanstvo no samo radi 2glavni pricini: Ili radi Green Card za  prestoj vo Amerika ili radi ubava zena.Eve dosega kako sto vidovme site tekstovi bea na angliski jazik,i skorosite momentalno ziveat vo Amerika ili druga zapadna zemja,i za  da go zarabotat "lebot" mora da kazuvaat raboti protiv Islam.Mnogu od niv imaat napisano i anti-islamski knigi, i pricinite koi gi naveduvaat za preminuvanjeto vo hristijanstvo se poveke od smesni.Porano niz istorijata se zabelezani vakvi slucai no bidejki muslimanskitezemji bea daleku ponapredni togas glavnata pricina poradi koja nekojmusliman se otkazuval od svojata vera bila ubava zena.Ona sto sekogas ke go stava Hristijanstvoto daleku nazad zad Islamot e katastrofalnoto veruvanje,paganskite elementi vonego i pogresniot koncept za Boga.



Pa ne e bas taka kako ti sto velis:

mi, pravoslavni, verujemo u moć te Svete Tajne. Ja sam video kako se ponašaju muslimani koji počinju da veruju u Gospoda Isusa Hrista, i sa kakvim poštovanjem prihvataju Tajnu Krštenja.
Sećam se kako je u Džalal-Abadu bila jedna porodica koja je primila hrišćanstvo. Bilo u toj porodici petoro braće. Jednom je cela grupa ljudi, muskimana, njih oko hiljadu, došla ispred kuće te porodice i tražila da se odreknu hrišćanstva ili će ih pobiti. Ali, oni se nisu odrekli. Milicija je jedva spasila tu porodicu sklonivši ih na bezbedno mesto. Kada musliman primi hrišćanstvo on mora da živi sa svesnošću da sebe prinosi kao žrtvu. Kada sam ja primio pravoslavlje, morao sam da platim visoku cenu. Moj porodični život se iskomplikovao, odnos sa prijateljima, problem sa egzistencijom, misionarskim radom. Ali, šta da radiš? Prava Istina je Istina, ti je možeš odbiti ili prihvatiti, ali da je izmeniš, ne možeš!
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 23:49
Abe templarce, se nadevam, kaj i dae, i tebe nekoj da te snimi kako i maftas na kamerata, a potoa da im se pridrizis na kumanovcite i i drugite "pecalbari" koi bespravno okupiraat i vojuvaat za gospodarot na Dzoni, ne svesni deka se samo edna brojka vo verskata vojna, narecena Prodolzenie na krstonosnite vojni!!!
 
 
Tamu sila pokazuvate, a vamu s....e vi ja zedoa pola drzava... Pa do koga be vaka kje se brukate u svet??????????!!!лутина
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 23:54
Daija - vrati se na temata te molam... za toa shto ti go pishuvash i ovde ima temi i na podforum politika...
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:01
Izvini, se vrakjam!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:08
..

Изменето од Templarius - 29.Февруари.2008 во 00:45
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:33
Templarius - ajde i ti nazad na tema!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:44
ok se izvinuvam
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 22:56
Slabo novi risjani..... nesto zakrzlavilo....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.