IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто исламските држави се најнеправедни?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто исламските држави се најнеправедни?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 19:49
Добро, ако има разлика меѓу исламска и муслиманска држава длабоко се извинувам. Еве можност да ја објасните разликата за сите да научиме по нешто.
Можеби темата ми е утната, но и расправите што ги прочитав се далеку од темата. Не зборував за тоа што прави Америка и зошто, туку едноставно прашав зошто државите од Блискиот Исток каде што има мнозинско муслиманско население се однесуваат расистички кон истите тие муслимани кои потекнуваат од друга држава. Јас би бил пресреќен да не беше така, верувајте ми. Исто така не ми е јасно зошто жени не можат сами да патуваат во тие исти земји. Тоа повторно мислам дека е од некои религиозни причини. Ако не е ве молам поправете ме.
Значи кога размислувам за човекови права, по се изгледа дека најмалку ги има на Блискиот Исток. А Блискиот Исток во голема мера живее по исламски правила, така да темава не е за подфорумот политика, туку баш за тука.
А прашањето зошто господ има погрешен критериум го поставувам повторно поради тоа што она што го пишува во сите "свети" книги, т.е. дека луѓето се еднакви и слободни, ама баш никаде не се почитува, не само на Блискиот Исток, така да логичен заклучок е дека или Господ нема проблем со таквата поставеност на работите, или Господ го нема.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 21:41
Momentalnata sostojba koja vladee vo zemjite vo koi mnozinstvoto od naselenieto se muslimani e pojava koja bila poznata od predislamskiot period, a toa NACIONALIZMOT.
No za zal, i pokraj strogata kazna koja ja odredil Muhammed, n.b.m.m., za sekoj onoj koj ke ja forsira svojata nacija vo odnos na druga, toj i den denes e prisuten, za zal najmnogu kaj Arapite.
Znaci taa pojava koja ti Tofu si ja primetil vo arapskite zemji voopsto ne se dolzi na islamot, tuku sportivnoto.
Gospod ne uci vo Svetata Kniga - Quranot, deka nema razlika pomegu arap i nearap.
Istorijata na islamot e polna so bleskavi primeri na tolerantnost kon drugite. Megu prvite muslimani a i najuglednite bil crnecot(etiopjanin) Bilal, na koj mu bila dodelena edna od najubavite odgovornosti, a toa e da gi povikuva vernicite na molitva.
A faktot deka tebe ti e kako dilema zosto arapite poveke gi sakaat amrikancite otkolku svoite, ne drzi voda deka imaa vrska so islamot. Kako moze islamot da ne uci da gi sakame onie koi ne ubivaat, mrazat, a da gi otfrlame onie so koi imame mnogu zaednicki raboti?!?!?!
Bi te sovetuval da citas malku poveke za islamot, i ke mozes da uvidis deka on e NAJPRAVEDNIOT sistem na zemjinava topka, toa e sistem koj e ispraten od NAJPRAVEDNIOT - od EDEN, EDINSTVEN BOG.
Maanite na lugeto daleku od toa da mozat da mu se pripisat na Gospod!
Se nadevam deka ti odgovoriv do nekade na prasanjeto, ako ne...pak ke ti odgovoram!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 22:55
Znaci, kako sto vekje spomnav, ne se sistemite islamski vo drzavite na zalivot i bliskiot istok...
 
Povekje se nekakvi tredicionalno plemenski, komunisticki i demokratski, a zaednicko, partneri na amerikancite...
 
A amerikancite vladeat po nekoj princip, zavadi pa vladej, im ide od raka...
Kako?
Pa kako sto rece sestrata Aisha, nacionalizmot igra golema uloga!!!
Eden narod vo povekje drzavi, zavaden deka e podobar od drugite gragjani na drugite drzavi... kako glupavo izgleda od tuka, a? No vistinito, sepak...
A kamo li za drugite podelbi, da ne zboruvam, a seto toa poradi nedostatok od islam vo delata i razmisluvanjata....
 
Znaci, za edna zemja da e muslimanska treba da ima muslimansko naselenie, mnozinstvo, no za edna zemja da e islamska, toa treba da se gleda od druga tocka - da ima islamski ustaven poredok!!!
 
A toa za zal go nema, osven do nekade vo Kralstvoto Saudiska Arabija, velam do nekade, ne skroz!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:02
Originally posted by tofu tofu напиша:

Ве молам разјаснете ми зошто во арапските муслимански земји не се почитуваат човековите права? Зошто за тие земји е поважно да си глупав американец или англичанец, отколку трудољубов, образуван, интелигентен и мирен Ирачанец, или Сириец, или Јорданец? Какви верници се тие шеици таму што не му дозволуваат на обичниот човек да има пристоен живот? Зошто Господ не ги казни нив? Зошто Господ го казнува обичниот човек?
Добро за да се држам до вероисповед, кажете ми зошто Господ има лош и погрешен критериум?


Контра прашање:
Ако муслиманските држави не се праведни,тогаш дали се праведни земјите во кои православието е основниот темел: Русија, Грција, Србија и др.
Оваа тема не држи место тука и сметам ека проблемот е повеќе политички а не религиозен. Секаде има злоупотребување на моќта. Русија се декларира како демократска држава а Путин си избира свои наследници како да е последниот Руски цар. Кој го прашува народот за мислење? Грците ги оспоруваат сите народи и не признаваат никого, србите не ги признаваат црквите на своите браќа по религија. Каде има правдина? Кој ја спроведува религијата како што треба? Не се само муслиманските земји тие кои “грешат„, та го прават и другите ама на некои луѓе на форумиве многу им е интересно да се занимаваат со муслиманите а при тоа не си погледнуваат во своите „дворови“ да си видат колку ѓубре им се насобрало.
А овој Тофу пак зборува како да бил насекаде по светот па видел дека права на луѓето не им се даваат само во муслиманските држави. Сепак јас мислам дека тој е само еден обичен „сељак“ кој очигледно не излегол надвор и не гледа што се случува во Македонија. Ако бараш место каде што не се почитува обичниот граѓанин, не оди далеку, прашајго комшијата ќе ти каже како се живее тука. Прашајги оние стечајцине дали има право тука кај нас, не оди до сирија и пакистан.   
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:05

Vo pravo si, no sevo ova nema vrska so Boga.

 
Ima vrska so neposlusnosta kon Boga!!!
 
 
Ima razlika!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:12
Па господине МастерХ, од лично искуство зборувам! Ја поставив темата со прашање за муслиманските земји бидејќи во моментов ми боде очи. Со тоа не негирав дека има разни проблеми и во христијанските земји. Ама вие муслиманите ептен знаете да сфатите се здраво за готово и одма се вреѓате. Извини ако чичко ти е некој шеик во ОАЕ па јас вака на форум го исплескав. Ако те навредив лично, да ми вратиш со иста мера. Ама да вреѓаш само затоа што реков како реално стојат работите во муслиманските земји е некултурно (не сакам да употребам појак збор)!
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:19
Originally posted by tofu tofu напиша:

Па господине МастерХ, од лично искуство зборувам! Ја поставив темата со прашање за муслиманските земји бидејќи во моментов ми боде очи. Со тоа не негирав дека има разни проблеми и во христијанските земји. Ама вие муслиманите ептен знаете да сфатите се здраво за готово и одма се вреѓате. Извини ако чичко ти е некој шеик во ОАЕ па јас вака на форум го исплескав. Ако те навредив лично, да ми вратиш со иста мера. Ама да вреѓаш само затоа што реков како реално стојат работите во муслиманските земји е некултурно (не сакам да употребам појак збор)!


I ne treba da upotrebuvas Tofu.Od mene ja imas porakata:prodolzi da tragas po vistinata!-Na dobar pat si!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:22
Ha ha.
Eve jas seik, tamu kaj sto me vide i kaj sto znaes, mozam da ti ponudam azil, pa za ponatamu kje sredime viza i za arapskoto poluostrovo, oti znam deka tesko ti e da sedis vo umerenite podracja zimno vreme, a povekje ti godi zeskoto leto...., pa koga kje pukne leto, bujrum pak navamu намигнување
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:23
Ти не сваќаш дека си влезен во машинеријата наречена западна пропаганда. Слушаш и гледаш само што ќе ти сервираат на тв каналите кои ги следиш. И ова овде е пропаганда а јас лично мразам луѓе кои своите ставови ги формираат врз основа на работи кои никогаш лично не ги доживеале или виделе. Јас живеам овде и можам да ти кажам безброј примери за непошитување на муслиманите од страна на исламската верска заедница. ЗАр треба до сирија да одам за да видам дека има неправда? А дали треба да ти кажам колку неправди прави МПЦ кон верниците?
Јас сигурно повеќе знам за тоа отколку за Русија,Грција Ирак и Иран и затоа не ги навлекувај луѓето на пропаганда која ни ти самиот не ја разбираш.


Изменето од misterX - 27.Февруари.2008 во 23:25
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:25
Abe coekot si ima drugi maki, no sepak, misli globalno, no deluvaj lokalno....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 23:31
Tofu, sostojbata koja vladee vo arapskite zemji na site ni bode oci....
No za zal toa e realnosta....
Barem se nadevam deka sfati, deka taa praksa nema nikakva vrska so islamot, a daleku od toa deka taa kratka i tvrdogalva pamet kaj naselenieto moze da mu se pripise na Boga....
Eden od pravednite vladeteli vo Islamot, Omer r.a. rekol: Bevme najponizen narod, pa Gospod ne vozdigna, se dodeka barame slava von Islamot, Gospod ke ne ponizi...

Ovaa recenica mislam deka dovolno ti ja objasnuva i dava realen prikaz na sostojbata vo arapskite zemji...
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:28
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Tofu, sostojbata koja vladee vo arapskite zemji na site ni bode oci....
No za zal toa e realnosta....
Barem se nadevam deka sfati, deka taa praksa nema nikakva vrska so islamot, a daleku od toa deka taa kratka i tvrdogalva pamet kaj naselenieto moze da mu se pripise na Boga....
Eden od pravednite vladeteli vo Islamot, Omer r.a. rekol: Bevme najponizen narod, pa Gospod ne vozdigna, se dodeka barame slava von Islamot, Gospod ke ne ponizi...

Ovaa recenica mislam deka dovolno ti ja objasnuva i dava realen prikaz na sostojbata vo arapskite zemji...


vasata otvorena podrska na radikalizmot ve vodi ne ve dovela uste ve vodi - inku ne zaboravajte deka ima arapski zemji koi se raj na zemjata ama tamu nema mnogu vera i radikalizam primer dubai kuwait qatar doha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:32

vasata otvorena podrska na radikalizmot ve vodi ne ve dovela uste ve vodi - inku ne zaboravajte deka ima arapski zemji koi se raj na zemjata ama tamu nema mnogu vera i radikalizam primer dubai kuwait qatar doha
 
 
 Da seuste ne vodi radikalizmot pa sto, tebe da ne ti preci toa?
    Ima vera nemoj da lazes.. Mozebi nema tolku iskreni vernici, no ce dade Allah ne se sekiraj, koga dade kaj nas vo Makedonija sto ostalo za tamuнамигнување

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:35
Pa normalno deka mu preci...
I sekako deka tie zemji mu odgaraat, pa na del od niv se naogaat nivnite bazi..
A nemoj da bides predavnik na gazdata, sto e so Saudiska A. vasiot najgolem sojuznik...?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.