IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што е за вас верник?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е за вас верник?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што е за вас верник?
    Испратена: 23.Февруари.2008 во 02:45
Na ova tema ne bi sakal da chitam definicii sto e toa vernik, tuku bi sakal da znam koga eden chovek vie go smetate za vernik.

1. Dali koga veruva vo Bog i gi sledi SITE preporaki i zakoni po svetata Kniga.

2. Dali kogaa veruva vo Bog i gi sledi POVEKETO preporaki i zakoni.

3. Dali koga veruva vo Bog i DELUMNO gi sledi preporakite i zakonite.

4. Dali samo koga se deklarira oti e vernik i veruva vo Bog, BEZ DA GI SLEDI preporakite i zakonite.


Eve, bidejki jas ja postavuvam temava i jas prashuvam, ke bidam prviot koj go kazhe svoeto ubeduvanje. Od religijski aspekt, za mene chovek mozhe da se narece vernik samo ako gi ispolnuva uslovite od prvata tochka. Od poshirok aspekt, za mene epitetot vernik (uslovno, ne religijski) bi go zavrednil duri i onoj koj ne veruva vo Bog, a sepak gi sledi Bozhjite preporaki i zakoni zatoa sto smeta deka se ispravni i ne ochekuva poradi toa nikakva nagrada posle ovozemniot zhivot bidejki ne veruva vo religiski dogmi.

Site onie pod ostanatite tochki jas ne gi smetam za vistinski vernici. Tie mozhat samite da se deklariraat kako takvi, no jas ne mislam deka go zavrednuvaat toj epitet.

Veruvam deka poveketo od vas nema da se slozhat so mene, kako sto znam deka sveshtenicite, poznavajki ja teshkotijata na zhiveenjeto vodeno strikno po religijskite zakoni, bi prifatile i mnogu, mnogu poshirok kriterijum za odreduvanje na verstvo i bi gi rangirale skoro site lugje (osven ateistite) kako dobri i loshi vernici, golemi i mali, cvrsti i slabi i t.n.

Изменето од Messenger - 23.Февруари.2008 во 02:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 02:53
Јас секој човек го сметам за верник. Подеднакво ги сметам за верници и атеистите и теистите.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:07
Mislam deka si kontradiktoren!?  Kako moze na ateist da go smetas za vernik, nemoj taka ce ti se nalutat oni,, gi vredzas so toaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
 Vernik e sekoj onoj koj Veruva vo Stvoritelot na se sto postoi.. t.e. sto veruva vo Gospod, i vlozuva trud kolku sto moze negovite propisi da gi pocituva, sproveduva i ne gi prekrsuva!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:19

Не сум контрадикторен. Теистите веруваат дека Бог постои, а атеистите ВЕРУВААТ дека Бог не постои. И двете групи на луѓе веруваат, затоа и едните и другите се верници.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:28
Me interesira kakov e stavot na Hristijanstvoto vo odnos na ateistite?
 
 A jas ne gi smetam vo nikoj slucaj za vernici jer oni ne veruvaat vo postoenjeto na Bog, a ne kako sto ti kazuvas deka veruvaat deka toj ne postoi.. mislam deka vo toa postoi razlika!


Изменето од ZlatniLiljan - 23.Февруари.2008 во 03:35
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:32
Никаков. Секој нека верува во она што сака. Сигурно нема да ги бесам зошто не веруваат во ништо нели?
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:38
Никаков. Секој нека верува во она што сака. Сигурно нема да ги бесам зошто не веруваат во ништо нели?(Quentin)
 
 Neli e toa taka deka sekoj veruva vo sto saka... i zatoa imame mnogu religii... sekoj si ima pravo na izbor, i sekoj  ce si odgovara za svoite postapki pred Gospod,, koga on im dozvolil da ziveat,i im dal site udobnosti kako na vernicite pa koj sme nie da gi besime!


Изменето од ZlatniLiljan - 23.Февруари.2008 во 03:38
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:42
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

 Neli e toa taka deka sekoj veruva vo sto saka... i zatoa imame mnogu religii... sekoj si ima pravo na izbor, i sekoj  ce si odgovara za svoite postapki pred Gospod,, koga on im dozvolil da ziveat,i im dal site udobnosti kako na vernicite pa koj sme nie da gi besime!


Да, секој индивидуално одговара за своите постапки. Не постои апсолутна вистина, ама затоа за заблуди секогаш има простор.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:51
Vernici se site zasto kako sto kaza Evangelos i onie sto veruvaat vo boga i onie sto ne veruvaat - veruvaat vo svoite sfacanja a toa e veruvanje.
Inaku za mene e vernik (vo religiozna smisla) onoj sto veruva vo svetoto trojstvo..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:55
Dobra tema messenger...
Spored mene - vernik e onoj koj veruva. Tolku. Mozhe i da ne gi sledi site pravila od Knigata, ama pak na drugi nachini "kompenzira" za toa... Chovek koj navistina veruva (duri i ateist da e, spored toa shto go kazha EvAngelos), nikogash nema da napravi tolku golemo zlo i prekrshuvanje na pishanite i nepishanite zakoni. A za se ostanato, kolku i da zgreshi, mozhe da se iskupi so delata svoi ponatamu.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:57
Vernici se site zasto kako sto kaza Evangelos i onie sto veruvaat vo boga i onie sto ne veruvaat - veruvaat vo svoite sfacanja a toa e veruvanje.
Inaku za mene e vernik (vo religiozna smisla) onoj sto veruva vo svetoto trojstvo..
 
 

  Jas pod veruvanje podrazbiram covek da veruva vo Bog, a ne da veruva deka ne veruva!!збунетост
 A za mene e veruvanje deka Allah dz.s. e Eden i deka Muhamed s.a.w. e negov posleden Bozji Pratenik. ( i deka Isa a.s. Musa a.s. Ibrahim itn bile Bozji Pratenici)

Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 03:59
Dobra tema messenger...
Spored mene - vernik e onoj koj veruva. Tolku. Mozhe i da ne gi sledi site pravila od Knigata, ama pak na drugi nachini "kompenzira" za toa... Chovek koj navistina veruva (duri i ateist da e, spored toa shto go kazha EvAngelos), nikogash nema da napravi tolku golemo zlo i prekrshuvanje na pishanite i nepishanite zakoni. A za se ostanato, kolku i da zgreshi, mozhe da se iskupi so delata svoi ponatamu.
 
 
 So pocit zidarski, dali tvojot stav e i Hristijanski stav kon ateistite, moze malce podetalno da mi objasnes okolu toa?

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 04:25
Liljan - stvarno ne znam kakov e stavot na Hristijanstvoto kon ateistite... Ova e moj lichen stav.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 09:00
Vernik e onoj koj gi sledi bozjite zapovedi i veruva so dusa, bez ogled na se i smeta deka toa e pravilno.

Tuka sepak stanuva zbor sto e vernik od religiski aspekt, pa sprema toa ateistite ne se vernici zatoa sto veruvaat vo nesto drugo a na vo postoenjeto na Gospod.

Hristijanstvoto za ateistite ima stav kako i site religii - losi, nemoralni, gresnici, izgubeni, prazni, bez smisol za nisto vo zivotot i sl. epiteti. I site do eden ke gorat vo pekolot.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,188 секунди.