IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Догма или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Догма или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:09
Ne Halid, ne gi pishuvame 100% od sebe si, iako se mnogu pomal broj otkolku od obratnata strana. Ne me razbiraj pogreshno, nemam nishto protiv takvite tekstovi ili jazikot na koj se napishani, ednostavno ne se praktichni i ne se korisni... Sepak - ova e forum, golem del od nas go koristat od rabota, no i duri da e od doma, sepak nemaat site mnogu vreme da chitaat kilometarski postovi. Vo sekoj sluchaj vo 90% od sluchaite, citatite (bez razlika od kogo se napraveni) sodrzhat mnogu malku informacija za samata tema i prashanje, a mnogu druga informacija i samo ja utepuvaat diskusijata. Zatoa zamoliv, ako mozhe da prenesete vashe, lichno razbiranje na rabotite. Se razbira deka od vreme na vreme kje se postiraat citati - osobeno vo sluchaite koga ima potreba od objasnuvanje na nekakov zakon, od postruchno objasnuvanje na nekoj tekst ili od prenesuvanje na mislenje shto e mnogu relevantno, no ve molam sekogash koga kje imate mozhnost da prenesete vashe, licho viduvanje za rabotite. Daleku povredni se takvite postovi.
Kolku do temite - da, znam deka mnogu raboti vo Hristijanstvoto vi se apsurdni i nie se obiduvame da gi objasnime, taka, kako shto nie gledame na niv i najdetalno shto mozhe. I povtorno, uspea da najdesh zakachka - ne go pishav toa so losho, a ednostavno ti objasnuvam deka ne sme tuka za da vi kazheme "ne vi chini verata", a se obiduvame za rabotite za koi postoi mislenje deka se negativni vo Islamot da dobieme objasnuvanje koe kje ne doblizhi vo razbiranjata.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 16:33
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ne Halid, ne gi pishuvame 100% od sebe si, iako se mnogu pomal broj otkolku od obratnata strana. Ne me razbiraj pogreshno, nemam nishto protiv takvite tekstovi ili jazikot na koj se napishani, ednostavno ne se praktichni i ne se korisni... Sepak - ova e forum, golem del od nas go koristat od rabota, no i duri da e od doma, sepak nemaat site mnogu vreme da chitaat kilometarski postovi. Vo sekoj sluchaj vo 90% od sluchaite, citatite (bez razlika od kogo se napraveni) sodrzhat mnogu malku informacija za samata tema i prashanje, a mnogu druga informacija i samo ja utepuvaat diskusijata. Zatoa zamoliv, ako mozhe da prenesete vashe, lichno razbiranje na rabotite. Se razbira deka od vreme na vreme kje se postiraat citati - osobeno vo sluchaite koga ima potreba od objasnuvanje na nekakov zakon, od postruchno objasnuvanje na nekoj tekst ili od prenesuvanje na mislenje shto e mnogu relevantno, no ve molam sekogash koga kje imate mozhnost da prenesete vashe, licho viduvanje za rabotite. Daleku povredni se takvite postovi.
Kolku do temite - da, znam deka mnogu raboti vo Hristijanstvoto vi se apsurdni i nie se obiduvame da gi objasnime, taka, kako shto nie gledame na niv i najdetalno shto mozhe. I povtorno, uspea da najdesh zakachka - ne go pishav toa so losho, a ednostavno ti objasnuvam deka ne sme tuka za da vi kazheme "ne vi chini verata", a se obiduvame za rabotite za koi postoi mislenje deka se negativni vo Islamot da dobieme objasnuvanje koe kje ne doblizhi vo razbiranjata.


Da be Zidarski,I nie sami gi Pisuvame Tekstovite,no koga se rabotet za Komentar na k*ranski ajet(kako sto i samiot ti napisa)Nemozeme da si zememe za Pravo da go Komentirame,Bidejci ne e vo nasa Moznost,Ima Posebni Luge za Toa koi se Vikaat MUFESSIRI(Komentatori na Q*ranot)

Kolku do temite-I nie Vi Objasnuvame na vaiste prasanja koi gi postavuvate za Islamot,i jas Ne sum dosol tuka da ti kazam deka ne ti cinet verata
Kaj toa sum ti kazal!? No sekogas baram,da mi se Objasnet Apsurdite,Nelogicnostite za Hristijanstvoto,No nikako da Dobijam Odgovor

P.s..Vaseto nemanje na Dokazi za da Odgovarateza Prasanja koi sme gi postavile Vo Vrska so Hristijanstvoto,Go potkrepuvate so Non Stp prasanja Kon nas za Islamot,za da bi mozele nekako da Izbegate od Prasanjeto
Mozebi i toa e del od vasata Taktika


Изменето од Halid ibn Velid - 27.Февруари.2008 во 16:34
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 21:04
Halid - nikogash ne sme izbegnale prashanje! Shtom se postavi prashanje ili go odgovaram ili pishuvam deka ne znam za taa tema i povikuvam nekoj poupaten da odgovori, shto se sluchuva nabrzo!
Niedna tema ne sme izbegnale, naprotiv na site se odgovara. Konkreten primer - najgolemite diskusii nastanuvale za trojstvoto - koe milion pati e objasneto tuka, no vie, ne go prifakjate i ne go razbirate. E pa - koga ne go razbirate, kako da vi se objasni?! Od druga strana - prashanja koi se mnogu praktichni, ednostavni i ne navleguvaat vo dogmata na religijata koi jas gi imam postavuvano, ne mi se odgovoreni, kako na primer za kontradiktornosta megju arapskite osvojuvanja i k*ranskite ajeti za nenapagjanje...
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 21:38
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Halid - nikogash ne sme izbegnale prashanje! Shtom se postavi prashanje ili go odgovaram ili pishuvam deka ne znam za taa tema i povikuvam nekoj poupaten da odgovori, shto se sluchuva nabrzo!
Niedna tema ne sme izbegnale, naprotiv na site se odgovara. Konkreten primer - najgolemite diskusii nastanuvale za trojstvoto - koe milion pati e objasneto tuka, no vie, ne go prifakjate i ne go razbirate. E pa - koga ne go razbirate, kako da vi se objasni?! Od druga strana - prashanja koi se mnogu praktichni, ednostavni i ne navleguvaat vo dogmata na religijata koi jas gi imam postavuvano, ne mi se odgovoreni, kako na primer za kontradiktornosta megju arapskite osvojuvanja i k*ranskite ajeti za nenapagjanje...


И на овие прашања вие одговорено,но изгледа немате воља а ниту желба тоа да го прифатите.Но,тоа е веќе ваш проблем.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 16:17
Bi sakal nekako ovaa da bide razjasneto normalno ako ima nekoj koj moze da go objasni ovaa,imeno.
Po islamski zakoni koi mozeme da gi najdeme vo k*ranot siluvanjeto moze da bide osudeno samo ako siluvacot sam priznae ili ako ima cetiri MASKI svedoci.Zena koja obvinuva za siluvanje a nema cetiri maski svedoci koi toj akt go smetaat za siluvanje fakticki spored islamskite zakoni priznava samo deka imala seks, vsusnost toa ne bilo siluvanje.

Kako potvrda no ovaa e k*ranot so slednovo:

Sura 24-4 One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s cetiri svjedoka, sa osamdeset udaraca bica izbicujte i nikada više svjedocenje njihovo ne primajte; to su necasni ljudi.

Sura 24-13 Zašto nisu cetvoricu svjedoka doveli? A pošto svjedoke nisu doveli, oni su onda kod Allaha lažljivci.

Koe e vaseto mislenje???

Ne na ovie prasanja ne e odgovoreno i ocekuvam deka nekoj ce odogovori ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 18:33
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Bi sakal nekako ovaa da bide razjasneto normalno ako ima nekoj koj moze da go objasni ovaa,imeno.
Po islamski zakoni koi mozeme da gi najdeme vo k*ranot siluvanjeto moze da bide osudeno samo ako siluvacot sam priznae ili ako ima cetiri MASKI svedoci.Zena koja obvinuva za siluvanje a nema cetiri maski svedoci koi toj akt go smetaat za siluvanje fakticki spored islamskite zakoni priznava samo deka imala seks, vsusnost toa ne bilo siluvanje.

Kako potvrda no ovaa e k*ranot so slednovo:

Sura 24-4 One koji okrive poštene žene, a ne dokažu to s cetiri svjedoka, sa osamdeset udaraca bica izbicujte i nikada više svjedocenje njihovo ne primajte; to su necasni ljudi.

Sura 24-13 Zašto nisu cetvoricu svjedoka doveli? A pošto svjedoke nisu doveli, oni su onda kod Allaha lažljivci.

Koe e vaseto mislenje???

Ne na ovie prasanja ne e odgovoreno i ocekuvam deka nekoj ce odogovori ???


Znaci sega sam potvrduvas deka So Omraza gledas na Islamot! Znaci ne gi citas postovite koi nie gi pisuvame,Templarius..Pa istive prasanaj si gi postavil na Pocetokot na Temata,taka da Razberi toa so 4 Svedoci ne se rabotet za SILUVANJE..tuku se Rabotet za BLUD..
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 18:37
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Kako prvo vo ISLAMOT nema dogmai, takvo neshto ne postoi, toa si e vashe Hristijansko veruvanje, ili pardon, tvoe gavolsko veruvanje, poshto neveruvam deka si Hristijanin, Isus vo evangelijata veli, koj ke te udri po leviot svrtimugo i desniot obraz, spored ovaa definicija batka ti voopshto ne odgovarash na poimot Hristijanin, bideeki odkako si dojden na forumov kreirash samo temi koi se Protiv Islamot!!!

A negledash li deka samo ni pomagash da gi objasnime site nedorazbiranja koi se vrtat vo nerazumni glavi...
Blagodarime na pomoshta od tvoja strana, iako nesi svesen deka ni pomagash no sepak Blagodarnost do tebe!


Ajetite koi gi citirash povtorno ti se od nekakvi Antiislamski stranici, koi nete ucat na praviot pat na razmislivanje tuku ti stavaat nivna misla vo tvojata glava, na koja misla podkleknuva samo nerazumna glava, i voedno postanuvash niven produkt so Ispran mozok, pa so takov mozok moze da se funkcionira samo megu nerazumni i neznalici, a ovde na forumov batka toa neti pali.... ajde da ti objasnam:

Tocno e toa deka Islamot bara 4 svedoci da dokazat deka go videle aktot na preljuba, nemora da znaci deka e siluvanje, za siluvanje si ima drug zakon, ajetot za koj zboruvash e za preljuba, zinaluk, Ozenet maz so druga zena ili obratno, e za vakvite sleduva kazna spored islamot.

Zashto se bara 4 svedoci?

Posle dinot (veruvanjeto) najdragocenata rabota koja moze da ja ima eden Musliman e negovata cest, i cesta na negovata familija, poagaeki od ovoj aspekt, navreduvanje na cesta na nevina zena ili maz, e golem grev, za da se spreci ocrnuvanje na nevini licnosti Allah ni dava zakon koj veli deka 4 luge treba da posvedocat za da se izvrhi presudata na lugeto koi go napravile zabranetiot Akt, i da se ima sigurnost i nepokoleblivost kon izvrshuvanjeto na kaznata na doticnata licnost, bideeki kaznuvanje na nevin covek e pogolem grev od samiot grev za koj se kaznuvaat!!!!

I dodeka ti gledash so zli oci, Muslimanite na ova gledaat na pravilen nacin, i ja svakaat porakata deka Golem e grevot da se obvini nevin covek...

da ti dadam i primer:

Vo vremeto na khalefah Omer r.a doshle 4 luge koi posvedocile deka videle Akt na zinaluk, (preljuba) pa Omer gi prashuva dali ste sigurni, i dali znaete deka ako nesvedocite pravilno, vash ve sleduva kaznata?
onie odgovorile DA.

Lugevo sakaat da i nashtetat na edna zena koja e nevina, za koja smetaat na osnova na sumlja deka izvrshila preljuba...
Pa 3 do niv posvedocile isto od zbor do zbor, no 4 vo momentot na svedocenjeto se pokajuva i priznava deka nevidel toa shto kazuvaat predhodnite 3 , priznava deka sakaat da i nashtetat na zenata, i togash Omer r.a. nareduva de se tepaat svedocite koi sakaat da obvinat nevina zena....


E sega neznam kolkavo ti e nivoto na percepcija i kolku razbra od ova, pa bi ti preporacal da ja zatvorish temava da ne si pravish klovn od samiot sebe!!!

No edno sum siguren deka i koga bi ja zatvoril temava (shto neveruvam deka ke ja zatvorish) ke si otvorish druga tema vo koja ke go "ocrnuvash" ISLAMOT, no bidi siguren deka, shto poveke se trudish da nanesish shteta, tolku poveke mu nanesuvash dobro na ISLAMOT, a samiot od sebe pravish Hristijanin koj ne go sledi Isusoviot zbor.


Templare--Eveti Odgovor od bratmi Sahih-koj e na prvata Strana.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 18:39
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

[QUOTE=Templarius]

Ti baras,ovie dva Ajeti koi si gi pastiral da ti se daet do znaenje za so se rabotet...

Bratmi Sahih,ti dade Dobar Odgovor,no ti nesakas da go prifatis...Prvo ne se rabotat za iskazuvanje na Siluvanje,se rabotet za Blud..


Znaci so ajetot..24-4.kade se velet:One koji okrive po{tene `ene, a ne doka`u to s ~etiri svjedoka, sa osamdeset udara bi~a izbi~ujte i nikada vi{e svjedo~enje njihovo ne primajte; to su ne~asni ljudi,


Tuka so ovoj Ajet,Allah.xh.sh. ni nareduvat onie koi Bezpravno gi obvinuvaat cesnite zeni,na takvite Klevetnici treba im se udrat po 80 stapovi,Znaci tuka se rabotet za KLEVETNICITE,koi isklevetuvaat zena,(kako sto kaza bratmi Sahih,a site tie Klevetnici ne se so isto mislenje,na pr:edniot,da recet kaj Halifot,jas ja vidov vo 3 satot vo ponedelnik,a drugiot jas vo 5 vo vtornik)Tuka vece sasmiot gledas deka se rabotat za Kleveta, i ni se nareduvat na Takvite nikogas povece da ne gi povikuvame za Svedoci poso tie se Lalivci i Klevetnici

Do tuka e jasno???

Sega odeme so vtoriot ajet
Za{to nisu ~etvoricu svjedoka doveli? A po{to svjedoke nisu doveli, oni su onda kod Allaha la`ljivci


Ovoj ajet e objaven za obvinuvanjata Vrz Aisha.r.a.(Zenata na Pejgamberot)so ovoj ajet Allah.xh.sh. ni kazuvat za onie sto ja izmislile Klevetata vrz AIJSA.r.a.

Pette godine po Hidzretu je ucinjen pohod protiv plemena Mustalik.U ovom pohodu se i Ajsha.r.a. pridruzila Bozjem PoslanikuVracajucise s ovog pohoda ,radi Nuzde se Ajsha.r.a. malo udaljila od Karavane.

Na povratku je opazila da je izgubila Ogrlicu,koja joj je na vratu visila,pa ja otisla da je trazi.

Dok je ona trazila svoja ugrlica,karavana je krenula,a oni koji su nosili AJSHA.r.a. misleci da se ona nalazi u svjoj nosjici,poveli su i njenu Devu.Kad Ajsha.r.a. nije nikoga nasla na mjestu gdeje bila karavana,Sjlela je i Iscekivala da je neko Potraze.

]Iza karavane je zaostao Safvan i nasao je Ajsha.r.a. na putu,pa je posadiu na devu i posao za karavanom.Munafici(Dvolicnjci) su to uzeli na jezik i iznjeli su razne potvore.



Neki Muslimani su se za njima poveli i povjerovali su u te objede.DA bi se dokazala Nevinost i Cistoca Ajshina.r.a. ovi potvaraci su udarili na razne nevolje i patnje.

Znaci so ovoj ajet Allah.xh.sh. gi povikuvat na onie koi iznesle Kleveta,zosto ne Donesle 4 svedoci za toa sto ja klevetele Ajsha.r.a.

Ako si zainteresiran mozam i celata sluca da ti ja pisam, no ce treba povece vreme..

Mislam deka ova go barase???[/B
Ako gresam moze nekoj od moite braca da me Koregirat.


I Povtorno po Vtor pat Evetigo Mojot Odgovor...
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 19:27
Halid - znachi konkretniot ajet e vsushnost da ja zashtiti chesta na zhenata... a shto se sluchuva so zhena koja e siluvana? Reche deka ima regulativa i za toa...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 19:31
Tvojot odgovor samo ja potvrduva tezata deka se postavuva arbitrarno pravo koe im e garantirano samo na mazite so sto zenata se doveduva vo situacija da bez cetiri svedoci koi ce svedocat isto vo nejzina korist ne moze da dokaze deka bila siluvana...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.