IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Приватни професори
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Приватни професори

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:34
Луѓе,има секакви професори,дури и принципиелни,кои никако не сакаат да си го нарушат угледот,и кои помагаат да се сфати материјата што се учи.Пак ќе речам,мора да се прашува,да се биде досаден,за се што не се знае или не се разбрало,ама на тековниот час или евентуално следниот...Пред тест е доцна
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 07:35
Зошто приватните професори...тој час ...максимално му се    посветуваат на ученикот...
-------------------------------------------------------------------
Toa e Blashke individualiziran pristap...pa ima individualna rabota...a na cas e frontalna...koj cue, koj ne saka da cue....edni vo prva klupa...drugi vo posledna...edni profesori sedat na katedra...drugi objasnuvaat i demonstriraat na tabla...treti pominuvaat kaj sekoj ucenik i mu objasnuvaat...ovdeka e 1 ucenik...na cas se 35-40...a ima i takvi kakvi shto napishaa drugite...duri imame i zakoni i kodeksi na odnesuvanje...samo treba da se pocituvaat...od se ostana samo TREBA...drugoto go odnese Vardar...
E onie principielnite se najomrazeni i od kolegite i od roditelite...samo se pocituvani od ucenicite...i za cudo kaj niv site ucat...znaat nema labavo...


Изменето од mamamd - 02.Март.2008 во 07:36
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 10:25
ДА Е САМО ВАРДАР... А ШТО Е СО ПЧИЊА, ЦРНА, БРЕГАЛНИЦА... ДА НЕ ПРЕСУШИЈА КУТРИТЕ РЕКИЧКИ?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 10:54
Зошто приватните професори...тој час ...максимално му се    посветуваат на ученикот...

Таман работа да не му се посветат,кога ученикот за тоа дебело плаќа.Работата е што истото тоа може да го добие на час ако е доволно упорен да дознае...Само ретки се тие што ги интересира знаење,повеќето само сакаат петки(а некои само двојки-душички)
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 12:31
ПЕТКАТА СЕ СТЕКНУВА ПРЕКУ ТРИ НАЧИНИ:
1. ЗНАЕЊЕ - ЗАСЛУЖЕН НАЧИН
2. РОДНИНСКИ ВРСКИ - ЗАДОЛЖИТЕЛЕН НАЧИН
3. УСЛУГА ЗА УСЛУГА - ПРОДУКТИВЕН НАЧИН НА ВЗАЕМНО ДАДОВОЛСТВО НА ДВЕТЕ СТРАНКИ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 13:43
Никој не може да не биде пристрасен кога се во прашање личности кои се блиски или барем познати,но се треба да има мерка,да не боде ептен очигледно...Но околу темава...Многу родители преку приватните часови или ја плаќаат оценката(мито на најбезбеден начин) или пак мрзата на своето дете кое би требало само да дојде до заклучоци кои ќе бидат потрајни...,а не некој цело време да му стои над глава и да му ги решава проблемите.
Истото важи и за родителите.Па сетете се само,од најмала возраст-преку пример:
-Го прашуваат детето колку години има,а тоа не одговара.И почнуваат
-д...д...д...-тоа пак молчи
-дв..дв..дв..-тишина(можеби тука веќе и ќе му текне)
-на крајот -а бе две,па зошто не кажуваш кога до сега знаеше?
Банален пример,но такви се голем дел од родителите,наместо со потпрашања да му помогнат само да дојде до одговорот,тие му ги даваат готовите одговори...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 14:49
СИТЕ СМЕ ИСТИ
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 17:19
 
 
  Приватните професори...не ги измислија родителите
  со подлабок џеб...туку тие сами се измислија...
  отворено се нудат...или пак се препорачуваат
  на своите колеги...поминаа времињата кога наставниците
 ....чест за исклучоци...се гржеа или сакаа сето свое знаење
  да го пренесат на идните генерации...сега повеќето се
  грижат како да го дополнат својот џеб...порано...преку
 успехот на одделението или класот...се гледаше и успехот
 на наставникот....................пак ќе повторам...не се сите
 такви....но повеќето  се..............................
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 17:34
ГРЕШИШ, ДУШИЧКЕ... ПОДМИТУВАЊЕТО НА ДОКТОРИТЕ ГО ИЗМИСЛИЈА ПАЦИЕНТИТЕ, ОДНОСНО НИВНИТЕ РОДНИНИ, А СЕГА СТАНА ПРАКТИКА. ПРИВАТНИТЕ ЧАСОВИ ИСТО ГИ ИЗМИСЛИЈА РОДИТЕЛИТЕ, ЗА ДА НЕ ИМ ПОВТОРУВААТ ДЕЦАТА (МИСЛАМ НА ОВОЈ ТИП, ПРИВАТНИ ЧАСОВИ, НЕ ЗА ОНИЕ КОИ СЕ ОПРАВДАНИ СО ВИСТИНСКА ПОТРЕБА ЗА СТЕКНУВАЊЕ ЗНАЕЊЕ) И СЕГА И ТИЕ СЕ ПРАКТИКА.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 21:10
Никогаш не ми требале дополнителни часови. Кој неможе на час нека си плати ќе го научат.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 21:42
МЕНЕ МАТЕМАТИКА МЕ СПРЕМАШЕ ДРУГАР КОЈ МНОГУ ЗНАЕШЕ МАТЕМАТИКА.НИКОГАШ НЕ ОДЕВ КАЈ НЕКОЈ ПРОФЕСОР.ПА, ЗОШТО ПОСТОЈАТ ДРУГАРИТЕ?ПРАШАЊЕ Е КОЛКУ САКАМЕ НЕШТО ДА НАУЧИМЕ ОД НЕКОЈ ШТО ПОВЕЌЕ ЗНАЕ...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 00:36
Originally posted by blashka blashka напиша:

Приватните професори...не ги измислија родителите

со подлабок џеб...туку тие сами се измислија...

отворено се нудат...или пак се препорачуваат

на своите колеги...поминаа времињата кога наставниците

....чест за исклучоци...се гржеа или сакаа сето свое знаење

да го пренесат на идните генерации...сега повеќето се

грижат како да го дополнат својот џеб...порано...преку

успехот на одделението или класот...се гледаше и успехот

на наставникот....................пак ќе повторам...не се сите

такви....но повеќето се..............................blashka, ТИ КОГА ОДИШ НА ПАЗАР ГО КУПУВАШ ОНА ШТО ТИ СЕ НУДИ ИЛИ ОНА ШТО ТИ ТРЕБА. НЕКОЈ МОЖЕ КОЛКУ ШТО САКА ДА СЕ НУДИ, АКО НЕМА КОЈ ДА ПЛАТИ...НЕ СЕ ПОМИНАТИ ВРЕМИЊАТА НА ЧЕСНИТЕ НАСТАВНИЦИ, А ТОА ШТО ЈАС ГО РАСКАЖУВАВ СЕ СЛУЧУВАШЕ ВО СОЦИЈАЛИЗМОТ...И ТОГАШ СИТЕ НЕ БЕВМЕ ЕДНАКВИ, И ТОГАШ ИМАШЕ ПОДЛАБОКИ ЏЕБОВИ СПРЕМНИ ДА ПЛАТАТ, НЕ ДА НАУЧАТ.НЕ Е ГРЕВ АКО НЕКОЈ СО ЧЕСЕН ТРУД САКА ДА ЗАРАБОТИ.ГРЕВ Е КОГА НАСТАВНИК МУ ДАВА ПРИВАТНИ ЧАСОВИ НА УЧЕНИК НА КОЈ МУ ПРЕДАВА. ТОА Е КАЗНИВО СО ЗАКОН, ЗАШТО НАСТАВНИКОТ МОЖЕ ДА МАНИПУЛИРА СО УЧЕНИКОТ.АКО НЕКОЈ ВОДОИНСТАЛАТЕР ТИ МОНТИРА БОЈЛЕР ЗА 15 МИН. И ТИ НАПЛАТИ 600 ДЕН. ЗАШТО НАСТАВНИКОТ ДА НЕ ГО ВРЕДНУВА СВОЈОТ ТРУД?
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 01:30
PA I VODOINSTALATEROT TREBA DA ZIVEE OD NESTO. KOJ VI E VINOVEN STO NE STE UCELE MALKU POVEKJE PA DA SI BEVTE MAJSTORCINJA!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 16:05
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

PA I VODOINSTALATEROT TREBA DA ZIVEE OD NESTO. KOJ VI E VINOVEN STO NE STE UCELE MALKU POVEKJE PA DA SI BEVTE MAJSTORCINJA!ЈАС НЕ РЕКОВ ДЕКА ВОДОИНСТАЛАТЕРОТ НЕ ТРЕБА ДА СИ ГО НАПЛАТИ ТРУДОТ, ТУКУ АКО МОЖЕ ЗАНАЕТЧИЈАТА ДА СИ ГО ВРЕДНУВА ТРУДОТ- ЗОШТО ДА НЕ СЕ НАПЛАЌА ИНТЕЛЕКТУАЛНИОТ ТРУД. ЗА МОИТЕ УСЛУГИ НИКОГАШ НЕ СУМ ПОБАРАЛ ПАРИ,А БИ ТРЕБАЛО. КОГА МОЖАТ МАЈСТОРЧИЊАТА, ЗАШТО ДА НЕ И НАСТАВНИЦИТЕ. ПОЈДЕТЕ КАЈ АДВОКАТ ИЛИ НОТАР ДА ВИДЕТЕ КАКО СЕ ДЕЛКААТ ПАРИ.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.