IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Болести на тироидата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болести на тироидата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Болести на тироидата
    Испратена: 21.Февруари.2008 во 10:45
Листајќи ги весниците деновиве наидов на една статија за болестите на тироидната жлезда, народски позната и како гушавост. Според статијата ова е едно од честите заболувања во Македонија, па така во 1953 година имало околу 200.000 лица со струма или 20% од тогашната популација.Оваа болест најчесто ги погодува жените, но ни мажите не се сосем имуни на неа.
Колку за информација, тироидната жлезда лачи хормон тироксин кој е битен за целиот организам. Влијае врз нервниот систем, метабозлимот итн. Доколку жлездата лачи помалку хормони доаѓа до хипотироизам, и истиот се надокнадува со внесување на таблетки тироксин(еутирокс-називот зависи од производителот). Кога жлездата лачи повеќе тироксин, тогаш настанува хипертироизам.
Би сакала да ги поделите своите мислења и искуства било лични или од блиски луѓе за оваа болест.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 00:11
BOLESTA NA TIROIDEATA E OPASNA AKO NE SE LECI. MORA DA SE PRAVAT REDOVNI KONTROLI, DA SE PRIMA TERAPIJA NAJCESTO DOZIVOTNO.
HIPERTIROZATA -UBRZAN METABOLIZAM
HIPOTIROZA-USPOREN METABOLIZAM
JAS MNOGU GODINI SE LEKUVAM .SE CUVSTVUVAM DOBRO NO TERAPIJA MORA  DA PRIMAM DO KRAJ NA ZIVOTOT.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:47
Rushka, Blagodaram sto se pridruzi na temata. Koja ti e tocna dijagnozata, hipo ili hiper?
Sto terapija koristis?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 23:46
Prvo bev hiper i mi dadoa radijoaktiven jod da se napijam i se sluci toa sto se sluciva vo 80% slucai, tiroidata ne funkcionira i sega sum hipo i pijam eutiroks 50mg.
Gi znam i dvete varijanti i znam deka so hipo se zivee normalno bez nekoi posebni problemi.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 11:22
Jas imam hipo i vo odredeni periodi mi e podobro a vo drugi ne. Megju drugoto problemot so tezinata nikako da go resam, odi postojano nagore. A vo posledno vreme gledam deka vlijae i vrz kvalitetot na kosata.
Ne mi e jasno ova so radioaktivniot jod, kako toj funkcionira vo teloto? Gledav zeni sto go imaat vnesuvano, no ne mi bese jasno kako vlijae jodot...
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 22:41
20 kila izgubiv od koa me mavna teroidnata zlezda......

tirozol 4 life.....

Изменето од LouWeed - 26.Февруари.2008 во 22:42
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 22:51
MISLAM DEKA RADIOAKTIVEN JOD SE PIE ZA DA JA NAMALI FUNKCIJATA NA TIROIDATA ZATOA STO KOGA E HIPER MNOGI LACI TIROKSIN. NESTO KAKO UNISTUVANJE NA TIROIDATA.
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 20:28
Rushka, blagodaram na objasnuvanjeto, samo toa izgleda bi trebalo delumno da ja smiri tiroidata a ne celosno d aja unisti.Pretpostavuvam.

Louweed kako uspea da izgubis tolku kilogrami?
Inaku barajkji care za moite visok kilogrami, se obidov na internet, pa naletav na nekoj sajt so lugje so ovoj problem. Ona sto mene mi bese interesno e deka del od tie lugje koristat priroden L-tiroksin (Armour) a ne sintetski, od koj navodno im bilo podobro otkolku so ovoj sintetskiot kako Eutirox da receme.
Dali nekoj naletal na vakvo nesto ili slusnal nesto slicno?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 22:46
rekov unistuvanje zatoa sto toa se slucuva vo90% slucaji koga se pie radioaktiven jod, inaku toa ne e celta.Treba tiroidata da ja namali svojata funcija toa e celta. no tesko se dozira kolkava doza treba da se ispie ili e premalku ili e premnogu.
Inaku nikakvo drugo iskustvo so lekovite nemam.Sto se odnesuva do visokot na kilogramite mozebi ke se sredi so lekovite  koi gi pies, ke go ubrzaat metabolizmot.
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 09:28
Svakjam sega, znaci rabotata e vo dozata.

Lekovite gi pijam inaku vekje 3 godini, pod kontrola na doktorkata se razbira, a kilazata odi postojano nagore. Nikako da se stabilizira, a bi trebalo eutiroxot da vlijae na podobruvanje na metabolizmot pa i na tezinata.
Edinstvenata razlika pred i sega za vreme na terapijata e sto sum mnogu pomalku nervozna od toa sto bev porano i pokoncentrirana.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 09:47
Originally posted by Astra Astra напиша:



Louweed kako uspea da izgubis tolku kilogrami?


od "teror"idnta......hyperaktivnost i puls do daska

Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 15:42
Louweed kako ti e tocnata dijagnoza?
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
katence Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај katence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 17:42
ne e strasno ako se lekuva , jas sum hipo se sto treba d apravam e da primam redovno terapija i da pravam redovni kontroli,so pravilna doza normalno se funkcionira.....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 11:45
Originally posted by Astra Astra напиша:

Jas imam hipo i vo odredeni periodi mi e podobro a vo drugi ne. Megju drugoto problemot so tezinata nikako da go resam, odi postojano nagore. A vo posledno vreme gledam deka vlijae i vrz kvalitetot na kosata.
Ne mi e jasno ova so radioaktivniot jod, kako toj funkcionira vo teloto? Gledav zeni sto go imaat vnesuvano, no ne mi bese jasno kako vlijae jodot...


pri hiper tireoza tirocitite imat visok koeficinet na delba i visoka produkcija na hormoni- prvo se davat drugi lekovi kako tirostat, no ako nemat efekt se odi na t.nar. readioaktvina dekaptacija na zlezdata- celta na davanje na J e da se unistat tie hiperproducibilni kletki i da namali tkivoto na tiroidejata ( bidejki tie klekti najmnogu go kaptirat jodot)
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.