IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - НА МАКЕДОНИЈА ВО 2001, СЕПАК И СЕ СЛУЧИ ВОЈНА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НА МАКЕДОНИЈА ВО 2001, СЕПАК И СЕ СЛУЧИ ВОЈНА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: НА МАКЕДОНИЈА ВО 2001, СЕПАК И СЕ СЛУЧИ ВОЈНА
    Испратена: 20.Февруари.2008 во 14:05
И покрај убрзувањето и насилното притискање врз власта за припадниците  на ОНА да се донесе посебен закон дека се борци, се паѓа во вода.
Дискутабилно е само зошто владата сегашна и мината не им го призна Статусот ,, БОРЕЦ,,  припадниците на ОС на Република Македонија кои ја бранеа од внатрешна и надрворешна агресија.
Подискутабилно е зошто ДРЖАВАТА се повика на ЗАКОНОТ ЗА ОДБРАНА, согласно кој издаде  НАРЕДБА да се повикаат формациите кои со елаборат се планирани за ОДБРАНА на СУВЕРЕНИТЕТОТ и  ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, во првичните налети на агресијата?
Колку и да беа огромни желбите вистината да се сокрива од сопствениот народ- сепак остануваат само желби.
Секогаш постојат сведоци кои ги пишуваат сведоштвата.
ШТО ВСУЧНОСТ СЕ СЛУЧУВАШЕ ВО 2001 година, со и во МАКЕДОНИЈА??
ЧИТАЈТЕ ГИ ИЗВАДОЦИТЕ НА МАРК ЛЕЈТЛИ, од негвата книга СПРЕЧУВАЊЕ НА ВОЈНАТА ВО МАКЕДОНИЈА, ПРЕВЕНТИВНА ДИПЛОМАТИЈА НА 21 ВЕК.
Со оваков напис дневниот веник
Утрински Весник со пднаслов СВЕДОШТВО ја осамна Македонија, а кое сведоштво ќе биде објавувано во ПРОДОЛЖЕНИЈА.
Сите продолженија ќе бидат ставани и во темата АРМИСКИ ВЕТЕРАНИ 2001 која е наменета за учесниците во вовјната- 2001.
Прочитајте ја темата за да видите  што се во неа ќе читате во наредните дестина дена.
Видете што кажува Марк Лејтли. А почнува со интересен поднаслов, кој верувам дека сите ќе ве замисли и заинтересира.
Давајте и свој прилози, мислења и предлози. Но и не заборавајте дека сите сме дел од таа вистина. 

Ова е прво инсајдерско сведочење од меѓународен учесник во политичките ДОГОВОРИ што се водени зад затворени врати во Кабинетот на претседателот Борис Трајковски. Инаку Марк Лејтли, беше специјален советник на тогашниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:13
Kаде сте македончиња?
Зар се срамите сами од себе?
Тешко на нашите деца.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:17
ако тоа беше војна јас сум лазања
кога нема да ти дозволат да се браниш не е војна тоа е само чист напад од некого


Изменето од blueprayer - 20.Февруари.2008 во 19:17
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:19
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ако тоа беше војна јас сум лазања
кога нема да ти дозволат да се браниш не е војна тоа е само чист напад од некого
 
greska .. ti si moja cokolada , tralalalala ... a epirot , toa bese onoj " intelektualniot " " gospodin " baushtelle ?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:20
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ако тоа беше војна јас сум лазања
кога нема да ти дозволат да се браниш не е војна тоа е само чист напад од некого
 
greska .. ti si moja cokolada , tralalalala ... a epirot , toa bese onoj " intelektualniot " " gospodin " baushtelle ?
ооооооооооо бонџорно принчипеса голема%20насмевка големо%20гушкање грешка си чоколадна торта сум голема%20насмевка епирот е кравјо кисело млеко
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:31
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ако тоа беше војна јас сум лазања
кога нема да ти дозволат да се браниш не е војна тоа е само чист напад од некого




Следи ги наредните продолженија.
Тоа што нашите го криеја и за кое не тргаа од служба сега излева на виделина.
Верувај дека на кочничарите за вистината за војната 2001 година им дојде крајот.
Нема веќе да има шверц, нема да има логистички криминал, остана уште Лазе министерчето, кое мора да си оди сакало или не.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:32
мислам дека дури и ПРЕМНОГУ знам за 2001 за жал. ама пак ке речам не може да е војна кога народот не учествува.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:41
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

мислам дека дури и ПРЕМНОГУ знам за 2001 за жал. ама пак ке речам не може да е војна кога народот не учествува.


Ова не е во интерес на хендикепираните и трауматизирани борци кои достоинствено појдоа на браникот. Ова кое го пишуваш е во интерес на амнестираните- татини и мамини дезертери.
Молимте немој во интерес на нив.
Тито Петковски намерно замина за Турција во август само да ја избегне ТВ Трибината на 13.08.2007 година, на која лично го прозвав.


види :
             zav.9f.com
отвори во програма за 2007 година,

 


Изменето од orlov - 22.Февруари.2008 во 13:24
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:43
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

ако тоа беше војна јас сум лазања
кога нема да ти дозволат да се браниш не е војна тоа е само чист напад од некого
 
greska .. ti si moja cokolada , tralalalala ... a epirot , toa bese onoj " intelektualniot " " gospodin " baushtelle ?
ооооооооооо бонџорно принчипеса голема%20насмевка големо%20гушкање грешка си чоколадна торта сум голема%20насмевка епирот е кравјо кисело млеко
 
ama podurdeno .... skiseleno .. bajato ... fuj . fuj  .fuj
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:43
мислам дека реков дека дури премногу знам и пак ке речам -не беше тоа војна. војна е кога народот ке се обилизира и ке земат пушки а не кога ке одат на работа како и дотогаш
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 20:01
А, јас децидно ти тврдам дека беше војна и дека народот пак масовно беше собран ама на подол начин, затоа прати го секое продолжение во Утрински  во наредните десет дена.
Многу лошо е кога сведок од страна пишува за што беше во 2001 во македонија, а нашите а некој напише нешто одма го снемува. Случајот со генерал Панде Перевски. Што мислиш после промоцијата на конигата СВЕДОВШТВА, случајно за само еден месец го снема и тоа на сам ден 30.12.2006 година- случајно бил во лов со вештерките од македонската сцена 2001 година.
А елаборатот според кој беше издадена наредбата беше изработен во 1997 година и содржеш елементи за одбрана на татковината во случај на агресија, која иако сите велевме дека е од дома сепак беше агресија од надвор и тоа во права смисла.
Тоа што некои си најдоа место за шверц во таа војна е сосема друго. Колку од далеку се спремале за таа војна некаде далеку назад во овој подфорум побарај ја темата: Кој е Драган Пацинов, па можеби ќе ти стане појасно.
Никогаш нашите политичари не мислеле на Македонија. Мислеле само како да ја ограбат. Затоа во 1993 година  во темата за Пацинов пишува што направија.
На крај не  можеш  да  ме убедиш во тоа  што го мислиш  од причина што како  директен учесник во таа проклета војна, бев и еден од членовите на системот на РиК- от на една регионална формација.
Да. Сепак беше војна.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 23:20
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

мислам дека реков дека дури премногу знам и пак ке речам -не беше тоа војна. војна е кога народот ке се обилизира и ке земат пушки а не кога ке одат на работа како и дотогаш



Сепак дијалогот треба да продолжи.
Не би биле тоа што сме ако сами од себе бегаме.
Мораме на сите да им докажеме што беше 2001.
Би бил среќен ако некој го докаже спротивното.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 12:50
Денес читајте го вториот дел од СВЕДОШТВО,  за да видите и дел од сценаријата режирани од мисионерите.
Или можеби некому тоа му одговата.
Но последниот пасос е тотална лага.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 13:21
Ne znam shto e za nekoj vojna, ama jas znam deka 2001 godina beshe vojna. Shtom se povika rezervniot sostav (poziv dobi i mazot mi i se javi vo svojata edinica) bidejki redovniot sostav na armijata i policijata veke bea na teren. Zarem Izreel ne e vo vojna koga tamu sekoj den se puka , lugeto od sabajle odat na rabota, a na povik na sirenite sekoj se javuva na svojata voena zadaca. Kaj nas narodot- mazite vojuvaa, a politicarite se dvoumea dali e vojna ili ne, dali UCK se agresori, teroristi, borci za covekovi prava...Ako nekoj ocekuva zbegovi, partizanki, deca k*riri togash gledal mnogu partizanski filmovi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.