IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Филозофија или Философија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Филозофија или Философија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 15:54
Originally posted by brza brza напиша:

koga s-to se naogja megu dve samoglaski,...se izgovara kako ,...z,...
a be ,..shto samo palamudite голема%20насмевка,....ste chule li za ova?!,....nema iskluchoci !!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 07:20
Од постовиве заклучив дека попрво треба да се отвори тема за несогласната во пишувањето на глаголот сфаќа. Значи не е сваќа(свекрвата на сестра ти), туку сфаќа. А што се однесува до зборот филозофија, во речникот на македонскиот јазик стои филозофија, а инаку оригиналниот збор е философија. Во македонскиот јазик се пишува со З заради звучност. Истото се случува и со зборот фудбал, кој нема допирни точки со оригиналниот англиски збор football. Значи наместо футбал имаме фудбал (а фуд е храна нели ?)
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 11:52
Да, ама Софија е сопствена именка и како таква се употребува и во нашиот јазик. Никаде немам сретнато Зофија. А што се однесува до зборот .ФУДБАЛ наместо футбал, тука станува збор за гласовна промена едначење по звучност. Гласот Т кој е безвучен, во директно соседство со гласот Б кој е звучен, се заменува со звучниот парник Д заради полесен изговор, при што во непосредно соседства сега доааѓат два звучни гласа. Значи не е исто...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 20:40
КАО ПРВОООООООО лутина, гледам некои идиоти сакаат да го изменат јазикот и правописот во македонскиот јазик . Се знае како е ФИЛОЗОФИЈА . Ако некој ретардиран читал руски и наеднаш го мавнало филм дека македонскиот јазик треба да го видоизменуваме отворено му кажувам да се еби . Се знае како е , немој да го сквернавите и така расклатениот по дијалекти говор .
КАО ВТОРООООООООО се дрзнале некои  ретардирани од кајгана БУКВАТА “В“ да ја заменат со “Ф“ . Не потклекнувајте пред некои ретардирани идиоти , не си го заборавајте јазикот и правописот .
Тука нема спорење . Има правила на игра . Се знае кој се . Е сега ако сакате да бидете следбеници на некои ретардирани дегенерици тоа е друго . Бидете Македонци.
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 23:55


По старо филозофија, по ново философија
ама јас си терам по старо, дека така повеќе ми се свиѓа!


Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:56
kakvo staro-kakvo novo,filozofija si e filozofija,ama nekoj i gluposti treska okolu toa .
You live only ONCE!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 01:09
...НЕМА СТАРО -НОВО....!...ФИЛОЗОФИЈА,СО "З"...З-ZAGOR...!!!!...морам да се бранам од далеку,овие новите како тргнале сите имиња и зборови ќе ги сменат..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 08:15
КОГА НЕШТО СЕ ТВРДИ ИЛИ БАРЕМ СЕ ПОСТАВУВА ТЕЗА ТРЕБА ДА СЕ ИЗНЕСАТ АРГУМЕНТИ ИЛИ ПРЕТПОСТАВКИ СО КОИ ИСТОТО СЕ ПОДРЖУВА КАКО ТОЧНО ИЛИ ПРИБЛИЖНО ТОЧНО. ВО СПРОТИВНО МОЖЕ ДА БИДЕ СВАТЕНО КАКО ТИПИЧЕН МАКЕДОНСКИ ИНАЕТ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 08:43
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

КОГА НЕШТО СЕ ТВРДИ ИЛИ БАРЕМ СЕ ПОСТАВУВА ТЕЗА ТРЕБА ДА СЕ ИЗНЕСАТ АРГУМЕНТИ ИЛИ ПРЕТПОСТАВКИ СО КОИ ИСТОТО СЕ ПОДРЖУВА КАКО ТОЧНО ИЛИ ПРИБЛИЖНО ТОЧНО. ВО СПРОТИВНО МОЖЕ ДА БИДЕ СВАТЕНО КАКО ТИПИЧЕН МАКЕДОНСКИ ИНАЕТ.


???????????

А во врска со Софија и Зофија, тоа нема врска бидејќи не станува збор за граматичка околност кога пред буквата С се наоѓа самогласка, како што е случајот со филозофија.

Изменето од Quentin - 22.Февруари.2008 во 08:45
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 08:54
Koga buta on se peruta
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 10:22
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

КОГА НЕШТО СЕ ТВРДИ ИЛИ БАРЕМ СЕ ПОСТАВУВА ТЕЗА ТРЕБА ДА СЕ ИЗНЕСАТ АРГУМЕНТИ ИЛИ ПРЕТПОСТАВКИ СО КОИ ИСТОТО СЕ ПОДРЖУВА КАКО ТОЧНО ИЛИ ПРИБЛИЖНО ТОЧНО. ВО СПРОТИВНО МОЖЕ ДА БИДЕ СВАТЕНО КАКО ТИПИЧЕН МАКЕДОНСКИ ИНАЕТ.


???????????

А во врска со Софија и Зофија, тоа нема врска бидејќи не станува збор за граматичка околност кога пред буквата С се наоѓа самогласка, како што е случајот со филозофија.


А ставањето на исти тас со именката фудбал?
И со која законитост во глсасовниот систем соодветствува промената на С во З?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 11:23
Pticka ili sticka
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 19:14
mozebi i e popravilno so s...zatoa sto filoSOFIJA....kolku sto ja se sekavam sofos=mislitel,mudrec.....sofija=mudrost.....popravilno e
 
 
no sekade go sretnuvame so z taka da ic ne me boli uvo sto e popravilno
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 20:30
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

kakvo staro-kakvo novo,filozofija si e filozofija,ama nekoj i gluposti treska okolu toa .


За да кажеш дека некој треска глупости, треба прво да докажеш дека неговата теза е погрешна, ама за тоа да го знаеш треба да си учел Логика! А за да знаеш како се вика Философија или Филозофија треба да си учел од новиот Правопис на македонскиот јазик. И да си се потрудел малку да ја отвориш таа книга ќе си видел дека и двата термина се точни! (Види: Транскрипција на туѓите имања - старогрчки!)

Поздрав, и друг пат немој да вреѓаш молим те, пошто знам што пишувам!


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.